Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Το demo είναι αρχες Φεβρουαρίου, οπότε μπορεις να το περιμένεις κάπου εκεί κοντά να βγεί στην παραγωγή. Το μόνο που θα μας κολλήσει είναι η δορυφορική τηλεόραση.

Πάντως φαντάσου ένα μηχανάκι σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο απο σκληρό δίσκο, (με p4 mobile στα 1.6 ghz, 128mb κάρτα γραφικών 512 ram, 300 σκληρό,dvd recorder, cf reader κλπ όπως πήρε το μάτι μου τις προάλλες στην εταιρία) που θα κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ (χωρίς τον τεράστιο δίσκο) και θα μπορεί να κάνει τα πάντα! Ε αυτό είναι κ@υλα, γιαυτό άλλωστε και έχω πορωθεί τόσο με το θέμα! Φαντάσου το izak της unibrain απλώς πολύ πιο σταθερό και με πολλαπλάσιες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

...καλη φαση φιλε μου πολυ καλη ιδεα....;) αναμενουμε αποτελεσματα....

να και το δικο μου config

Case: Desktop no name

Cpu: Barton 2500+ /Akasa Blue

M/B: Dfi LanParty NF2UB

Ram: Apacer 3200 512mb BH-5

Vga: Suma 5600Ultra 128mb VIVO

Sound: Onboard Nvidia Soundstorm

HDD: WD 400JB +WD 300BB

WiFi : Netgear 108mbps pci + Netgear Wifi Router WGT624

Dvd : Plextor PX116A

Psu : JJ 350Pfc

Logitech Wireless mouse+Mini wireless k/b

Για ηχο χρησιμοποιω spdif out(coaxial) τις mobo και πεφτει στο spdif in του Sony STR-DB840 AV +5.1 ηχεια...δυστυχως ακομα δεν εχω κατι της προκοπης για TV ...

Link to comment
Share on other sites

μιχαλη ναι ειναι κορυφη για τα λεφτα του ειδικα οταν τον παρεις απο γερμανια με 1568 ευρω.τον εχω δει και με d-theater(βιντεο που παιζει hdtv)και εμεινα...και επειδη τον εχω ακουσει ειναι πολυ α8ορυβος.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τον νέο DVD- Decoder (Pure Video) της NVidia:

Μετά από αρκετά τεστ (με σύνθεση P4 PRESC 3.2 915P 6800GT PCI EXRESS) κατέληξα σε ένα πρώτο συμπέρασμα:

Όλη την δουλειά στην βελτίωση της ποιότητας της εικόνας (προηγούμενο post με Zoom player κλπ) φαίνεται να την κάνει το FFDSHOW και συγκεκριμένα το φίλτρο Lanczos σε τιμή >6) το οποίο όμως δεν παίζει με τον decoder της NVIDIA (με το που μπαίνει πέφτει το frame rate δραματικά)

Χωρίς το FDDSHOW δεν παρατηρώ καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ DSCALER και PURE VIDEO.

Τα παραπάνω με σύνδεση DVI.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

τελικά εκτενείς έλεγχοι κατά την διάρκεια των γιορτών έδειξαν δραματική (!!!) αύξηση ποιότητας με το Ζοοm + FFDSHOW σε σχέση με WinDVD - PowerDVD

απλώς απαιτείται δυνατό (>3.0) μηχάνημα

απορώ πως κάτι τέτοιο δεν είναι ευρέως γνωστό και όλοι έχουμε μείνει στα WinDVD - PowerDVD.....

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε spc ο συνδυασμος zoom player μαζι με fdshow dscaler και reclokc αν γινουν οι καταληλες ρυθμισεις η εικονα πραγματικα σκωτονει...εγινε καποιο συγκριτικο εδω στην αθηνα με 2 προτζεκτορες και ενα καλοστημενο htpc και ενα marantz dvd με εξοδο dvi αξιας 3500 και το marantz δεν ελεγε μια μπροστα στην εικονα του htpc.

το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο στη ρυθμιση εχει 800 παραμετρους και ο αρχαριος θα απογοητευτει.τωρα για καποιον που δεν θα παιξει σε προβολεα δεν εχει και τοσο σημασια ενα win dvd 6 ειναι μια χαρα.οταν ομως παιζεις σε 90+ ιντσες το πραγμα αλλαζει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από TROIDX

Πήρε το μάτι μου ένα Remote Control για HTPC....-----> http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1914

Ολο και πιό πολύ λειτουργικό γίνεται το HTPC....

μπα ένα καλό bluetooth mouse είναι καλύτερο (για όσους έχουν φυσικά μία στοιχειώδη άνεση με το pc)

Link to comment
Share on other sites

μολις αγορασα χτες το panasonic 700. ειναι ενας lcd 1280χ720 αναλυση και για να αποδωσει τα μεγιστα θα συνδεσει με καλωδιο HDMI σε DVI στο pc και με zoom player+fdshow+dscaler+reclock η εικονα θα απογεωθει

εβαλα λιγο richard burns rally se 100 ιντσες με τιμονιερα και εχω παθει πλακα!!!:eek::tomato::jump:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΛΑΜΠΡΟΣ

μολις αγορασα χτες το panasonic 700. ειναι ενας lcd 1280χ720 αναλυση και για να αποδωσει τα μεγιστα θα συνδεσει με καλωδιο HDMI σε DVI στο pc και με zoom player+fdshow+dscaler+reclock η εικονα θα απογεωθει

καλορίζικος!

Αναφορικά με το καλώδιο: το έχει βρεις πουθενά; (δεν το έχω ψάξει οφείλω να ομολογήσω)

Δεν έχω προλάβει επίσης να τσεκάρω εάν γίνεται να χρησιμοποιήσεις κλασικό DVI-DVI καλώδιο με κάποιο ανταπτοράκι στην άκρη του προβολέα (DVI σε HDMI) και εάν αυτό τελικά κάνει μία απλή μετατροποπή pin to pin ή κάνει και κάποια μορφή επεξεργασίας; (αν θυμάμαι καλά το HDMI είναι προς τα ''πίσω'' συμβατό με το HDMI...)

ή τελικά δουλεύει μόνο με καλώδιο HDMI-HDMI και ανταπτοράκι HDMI σε DVI;

Link to comment
Share on other sites

το 10μετρο hdmi-dvi εχει 150 ευρω εγω το παιρνω με 120 πολυ καλη μαρκα oelbach.

το 5μετρο γυρω στα 90.

ανταπτορακι υπαρχει απο hdmi σε dvi και το αναποδο.εχει 50 ευρω

και για να γινει η μετατροπη αλαζουν τα pin

Link to comment
Share on other sites

Ψυχεται με Slk948u+Enermax 90mm

και τρεις Panaflo ultraQuiet 80ρηδες

Το μονο που ακουγεται ειναι η Vga,αλλα επεται Ζαλμαν 700ρα(μολις φτασουν...)

Εξαιρετικα εξυπνο, το οτι το κουτι εχει μεταλλικη σιτα στην εισαγωγη του ανεμιστηρα του επεξεργαστη!!!

post-64-1416071630,4504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να το και στη θεσουλα του!

Εχω περασει MCE05, αλλα και τα βασικα PowerDvd,Theatertek,Powerstrip, Tlc player και αλλα.

Φυσικα Nvidia Decoder. Το σεταρισμα εχει αρκετο δρομο μπροστα του, αλλα μεχρι στιγμης, το αποτελεσμα με αποζημιωνει.

post-64-1416071630,4633_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.