Jump to content


HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος ronin13 έγραψε:

Θα προτιμουσα να μη μπλεξω με πολλες συσκευες, ειδικα αν με αντιστοιχο κοστος μπορω να κανω ολες τις δουλειες μου με μια...

 

Ωραία ιδέα, θα το κοιταξω, αλλα νομιζω δε μου λύνει το προβλημα με τους περιορισμους στις δυνατοτητες του hardware..

To hardware transcoding χρειάζεται πληρωμή στο emby.

Στο jellyfin (που είναι το open source fork του) είναι δωρεάν.

Επειδή αυτά δουλεύουν client/server, η λογική είναι ότι θα κάνεις το decode στον client (smart TV, android box, κλπ).

 

Εάν θέλεις το ίδιο PC να κάνει την αναπαραγωγή, ξέχνα τα αυτά και βάλε μια καρτούλα με hardware decoding, όπως είπαν και νωρίτερα. Θεωρώ πάντως ότι ακόμη και η 1030 είναι παράλογα ακριβή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βελτιώσεις την εικόνα και όχι απλά να παίξεις από το PC, θες πιο δυνατό PC, κυρίως κάρτα γραφικών ( ας πούμε GTX 1060/1660S ) και έναν ας πούμε 4πυρηνο i3/ryzen 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2020 at 2:34 PM, paxman said:

Τι κουτί έχεις τώρα;

 

Η μοναδική παρέμβαση που έχω κάνει στο σύστημα είναι επιπλέον ram και αντικατάσταση του HDD με SSD.

Για δουλειές γραφείου είναι εξαιρετικός. Σαν 4K media player πάλι, όχι...

IMG_20210103_162525.jpg

IMG_20210103_162500.jpg

IMG_20210103_162353.jpg

IMG_20210103_162051.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατά σύμπτωση έχω στα χέρια μου μια 1030 αυτές τις μέρες. Δες τις διαστάσεις.

Ο μόνος τρόπος να χωρέσει είναι αν μπορούσε να φύγει το κομμάτι που έχεις τον δίσκο πάνω αν δεν έχει κάτι άλλο από κάτω (μάλλον είναι το τροφοδοτικό;).

 

MVIMG_20210103_170425.jpg

MVIMG_20210103_170600.jpg

MVIMG_20210103_170621.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα για το δίσκο, αλλά είναι τόσο στενά μέσα εκεί που μόνο δοκιμάζοντας μπορεί να βρει άκρη.

 

Και η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως είναι δουλεύει μια χαρά, οπότε δε θα ήθελα να το πειράξω.

 

Νομίζω θα στήσω καινούριο μηχάνημα, να με καλύπτει κανονικά και για τις τρεις χρήσεις που το θέλω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους,και ευχαριστω προκαταβολικα.
Εχω ενα  Beelink GT1.Tα στοιχεια  της  συσκευής ειναι  τα εξής: Beelink GT1 Android 7.1.2  SNB706DBIG20133 Device:q201
Ειχα κάνει  παλαιοτερα προσπαθειες ,με  kodi για  ταινιες,αθλητικά ,σειρες και  μουσικη.

το  εκανα επαναφορα στις  εργοστασιακες ρυθμισεις,διοτι  ειχα  καιρο  να  το  δουλέψω,και παρατηρησα οτι  μετά την  επαναφορα πολλα  δεν  υποστηριζονται,λογο  software hardware ασυμβατοτητας,καθώς και  απο την  μη ανάβθμιση  της  συσκευης απο  την  ιδια  την  εταιρια. Φανταστειτε οτι ο Launcher της συσκευης μονιμως κρασαρει
Αυτο που  θέλω να  ρωτήσω,ειναι  τα εξής

1.Υπάρχουν  αναβαθμισεις γηια το  συγεκριμενο  tv box;;Οταν το  αγορασα θεωρειτο  απο  τα  τοπ και  τα καλύτερα.Τωρα;Που  έχει περάσει  η  μπογιά του;Υπάρχει  η δινατότητα να  γνει  root και  να  βάλουμε  άλλη  version android  οπως στα κινητα;

2.Τι  εφαρμογές πρέπει  να  έχει  απαραιτητα ένα  tv box;;;Τι Launcher,και  τι  εφαρμογες,αλλα  και  τι εφαρμογες για  ααναπαραγωγη.


3.Μιλωντας με ενα  φιλο  σχετικα  με  το  kodi,επειδη  του  ανέφερα οτι  σαν εφαρμογη  μου  ειναι  πιο  βατη  αλλα  με  κουραζει  στο  γεγονος  οτι  πρεπει  να  γραφω χειροκινητα τα προσθετα,τα οποια  με  τις  σχετικές αναβαθμισεις,  καποια απο  αυτα σταματανε  να  δουλευουν).Μου  ανέφερε οτι  υπάρχουν  καποιες ρυθμισεις  τις  οποιες εχουν  κανει  ομαδες προγραμματιστων,και  τις  οποιες  τις  κανουμε  με  καποιο  τροπο  install και  μπορουν  να  παιζουν  και  να  ανανεωνονται, χωρις  να  υπάρχει  προβλημα  να  σταματησουν  να  δουλευουν.Υπάρχει  περιπτωση  να  μου  πειτε ποια  ειναι  αυτα  και πως μπορω να  τα χρησιμοποιησω σε μια εγκατασταση  Kodi,και  φυσικα install;;
 

Ευχαριστω πολύ προκαταβολικα για  τις  απαντήσεις  σας!

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Fuel7 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους,και ευχαριστω προκαταβολικα.
Εχω ενα  Beelink GT1.Tα στοιχεια  της  συσκευής ειναι  τα εξής: Beelink GT1 Android 7.1.2  SNB706DBIG20133 Device:q201
Ειχα κάνει  παλαιοτερα προσπαθειες ,με  kodi για  ταινιες,αθλητικά ,σειρες και  μουσικη.

το  εκανα επαναφορα στις  εργοστασιακες ρυθμισεις,διοτι  ειχα  καιρο  να  το  δουλέψω,και παρατηρησα οτι  μετά την  επαναφορα πολλα  δεν  υποστηριζονται,λογο  software hardware ασυμβατοτητας,καθώς και  απο την  μη ανάβθμιση  της  συσκευης απο  την  ιδια  την  εταιρια. Φανταστειτε οτι ο Launcher της συσκευης μονιμως κρασαρει
Αυτο που  θέλω να  ρωτήσω,ειναι  τα εξής

1.Υπάρχουν  αναβαθμισεις γηια το  συγεκριμενο  tv box;;Οταν το  αγορασα θεωρειτο  απο  τα  τοπ και  τα καλύτερα.Τωρα;Που  έχει περάσει  η  μπογιά του;Υπάρχει  η δινατότητα να  γνει  root και  να  βάλουμε  άλλη  version android  οπως στα κινητα;

2.Τι  εφαρμογές πρέπει  να  έχει  απαραιτητα ένα  tv box;;;Τι Launcher,και  τι  εφαρμογες,αλλα  και  τι εφαρμογες για  ααναπαραγωγη.


3.Μιλωντας με ενα  φιλο  σχετικα  με  το  kodi,επειδη  του  ανέφερα οτι  σαν εφαρμογη  μου  ειναι  πιο  βατη  αλλα  με  κουραζει  στο  γεγονος  οτι  πρεπει  να  γραφω χειροκινητα τα προσθετα,τα οποια  με  τις  σχετικές αναβαθμισεις,  καποια απο  αυτα σταματανε  να  δουλευουν).Μου  ανέφερε οτι  υπάρχουν  καποιες ρυθμισεις  τις  οποιες εχουν  κανει  ομαδες προγραμματιστων,και  τις  οποιες  τις  κανουμε  με  καποιο  τροπο  install και  μπορουν  να  παιζουν  και  να  ανανεωνονται, χωρις  να  υπάρχει  προβλημα  να  σταματησουν  να  δουλευουν.Υπάρχει  περιπτωση  να  μου  πειτε ποια  ειναι  αυτα  και πως μπορω να  τα χρησιμοποιησω σε μια εγκατασταση  Kodi,και  φυσικα install;;
 

Ευχαριστω πολύ προκαταβολικα για  τις  απαντήσεις  σας!

Φαίνεται ότι έχει τον Amlogic S912 - not great, not terrible όπως λέει και το γνωστό meme ;)

Βλέπω ότι κυκλοφορούν έτοιμα images με Kodi για τη συσκευή σου. Ενδεικτικά στο forum του Coreelec:

DISCOURSE.COREELEC.ORG

Hi I’ve installed CoreELEC-S912.arm-8.95.7-S912 on my Beelink GT1 (not Ultimate) but there is no GigE LAN connection (no link), wifi is...

To πιο ασφαλές θα είναι να βρεις και να κατεβάσεις ένα συμβατό image, να το γράψεις σε SD card, και να επιχειρήσεις να μπουτάρεις από εκεί.

Βεβαιώς υπάρχουν και builds που έχουν προ-φορτωμένα πρόσθετα για τις χρήσεις που θέλεις, αλλά δεν έχω ασχοληθεί για να σε κατευθύνω σχετικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.