Jump to content


τι κάρτα γραφικών να βάλω?


Recommended Posts

Έχω ένα παλιό Υ/Η :

Μητρική  775i65GV

Intel® Celeron® CPU 3.06GHz

RAM 2,00 GB

Γραφικών ενσωματωμένη

win 7

 

Και θέλω να βάλω κάρτα γραφικών, γιατί δεν τρέχουν τα video, κολλάνε, άλλο πρόβλημα δεν έχω.

Τι θα μου προτείνατε με χαμηλή τιμή και αν αξίζει αυτή η αναβαθμιση ή χρειάζεται ριζική αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

AGP8X/4X compatible

 

Πας για ολική αναβάθμιση διότι δύσκολα θα βρεις ακόμα και μεταχειρισμένη με hardware acceleration σε φυσιολογική τιμή. Η πιο φτηνή σύγχρονη μητρική με τον πιο φτηνό σύγχρονο επεξεργαστή πιθανόν θα σου κάνουν την δουλειά χωρίς ιδιαίτερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Εαν αποφασισεις για αναβαθμιση , εδω ειμαστε για βοηθεια :) Καλο θα ειναι οταν το αποφασισεις, να μας πεις τι χρηση θα κανεις , δηλαδη αν απλα θα κανεις τα βασικα με το pc σου ή αν θελεις να παιζεις και παιχνιδια ή διαφορες βαριες εργασιες , και ολα αυτα, με τι budget φυσικα !  Και αν θα χρειαστεις και οθονη.

 

Με το μηχανημα που εχεις δεν αξιζει να δωσεις ουτε 10€ για καρτα γραφικων (εχω δει απο 5-25€ σε γειτονικα φορουμ, και, πιστεψε με δεν αξιζει). 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν αποφασίσω αναβάθμιση, θα μείνουν ΚΟΥΤΙ, ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ, DVD ROM

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ              INTEL PENTIUM DUAL CORE G2030 3.00GHZ   52 e   

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ          HDD SEAGATE ST500DM002 500GB BARRACUDA    51 e

ΜΝΗΜΗ RAM                   4GB DDR3 1600MHZ   40 e

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ             ASUS H61M-K RETAIL  50 e

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ       500 w το άλλαξα τελευταία

 

Συμφέρει κάτι φτηνότερο, σε αναβάθμιση ή καινούργιο ?

παιχνίδια δεν παίζω, το χρησιμοποιώ για internet, ταινίες, photoshop.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απολύτως κανενας λογος να πας σε προηγουμενη πλατφορμα με τετοια λεφτα, ενω με τα ιδια πας σε 1150 συν τα ελαφρως δυνατοτερα γραφικα (ενσωματωμενα δηλαδη).

 

 

http://www.skroutz.gr/s/3765346/Intel-Pentium-G3220-Box.html?keyphrase=pentium+g3220

 

http://www.skroutz.gr/s/424187/Corsair-Vengeance-LP-4GB-DDR3-1600MHz-CML4GX3M1A1600C9.html 

 

http://www.skroutz.gr/s/5421122/OCZ-ARC-100-120GB-ARC100-25SAT3-120G.html

 

http://www.skroutz.gr/s/3777174/Asrock-H81M-HDS.html

 

Προτεινω με τα χίλια να βαλεις τον SSD και να κρατησεις εαν εχεις καποιο μηχανικο δισκο. Εαν δεν εχεις γιατι 51€ τα 500GB ενω υπαρχει  

 http://www.skroutz.gr/s/397946/Seagate-Barracuda-1TB-SATA-HDD.html    αυτος; Δινει αλλο αερα ο ssd, αλλα, αν καλυπτεσαι και με εναν HDD τοτε παω πασο! (παιρνεις αυτον του λινκ μου) 

 

Τροφοδοτικο ειναι υπερ αρκετο οποιο και να ειναι. 

 

Ποιο κουτακι εχεις; Το form factor της μητρικης ειναι Micro Atx , λογικα δε θα εχεις θεμα με την εγκατασταση της. 

 

 

ΥΓ: Υπαρχει παντα η δυνατοτητα του AMD μηχανηματος, απλα δεν ειμαι ειδικος για το ποιο ειναι καλυτερο να προτιμησεις. Νομιζω για αυτα που το θελεις σου ειναι υπεραρκετο το παραπανω μηχανημα. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για το παλιό; Αν δεν έχεις φορτώσει με ένα κάρο ιστορίες τα windows ώστε τα 2GB να είναι λίγα και να στρέφονται συνέχεια στον δίσκο και το swap, αν δεν τρέχουν μια ντουζίνα εφαρμογές στο background των 7, δεν θα δεις διαφορές με τα φρέσκα XP. Αν είναι θέμα επιδόσεων επεξεργαστή-ενσωματωμένης κάρτας γραφικών, η αλλαγή λειτουργικού ή η φρέσκια καθαρή εγκατάσταση νέου, δεν θα αλλάξει κάτι στο playback των video. Αν δεν έχεις τίποτα να κάνεις βέβαια, το δοκιμάζεις. Θα χάσεις κάποιες ώρες με βγάλε - βάλε λειτουργικό, αλλά τζάμπα είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν φίλε Λαμπηγιουζερ το σκέφτομαι να την ξεκινήσω την αναβάθμιση, που θα στοιχίσει στα 200 € περίπου.

Για SSD με βολεύει και ο 60άρης,

αλλά για μητρική η H81M-HDS έχει ένα περιορισμό: " η αναπαραγωγή Blu-ray της Intel HD Graphics υποστηρίζεται μόνο από τα Windows 8", μήπως να διάλεγα κάποια άλλη H81M ?

 

Intel Pentium G3220 3.0 GHz Dual Core Socket 1150      60€

 

ASROCK MB H81M-HDS, SOCKET INTEL LGA1150   55.90

 

Corsair Vengeance LP 4GB DDR3-1600MHz   42

 

OCZ ARC 100 120GB SSD (ARC100-25SAT3-120G)    74.90

 

SSD KINGSTON SV300S37A/60G V300 60GB SATA3 2.5''     47.50

 

Ή να πάω εδώ: CPU INTEL CELERON G1840 2.80GHZ LGA1150  43,50

 

Να την κάνω μόνος μου ή να το δώσω στο e-shop ?

Έγινε επεξεργασία από volaria
Link to comment
Share on other sites

1 ssd και εναν HDD βαλε μεσα στο μηχανημα (οχι 2 ssd , και διαλεξε καλυτερα τον ocz arc 100 και ΜΑΚΡΙΑ απο τους v300 της κινγκστον). 

 

Ο celeron νομιζω ειναι αρκετα υποδυεστερος (χωρις να ειμαι σιγουρος) και η διαφορα στην τιμη μικρη. Κριμα ειναι για 10€ κατι υποδυεστερο, εφοσον θες και ανετη αναπαραγωγη fhd ταινιων.

 

Οσο για αυτο με το bluray, δεν εχω πληρη αποψη για να σου πω. Σε windows 7 θα δουλευεις; 

 

Οσο για την συναρμολογηση, αν θεωρεις οτι δε μπορεις μονος σου , καλο θα ηταν να το δωσεις καπου που ξερουν. στο eshop πως θα στο κανουν; 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε Λαμπηγιουζερ το σκέφτομαι να την ξεκινήσω την αναβάθμιση, που θα στοιχίσει στα 200 € περίπου.

Για SSD με βολεύει και ο 60άρης,

αλλά για μητρική η H81M-HDS έχει ένα περιορισμό: " η αναπαραγωγή Blu-ray της Intel HD Graphics υποστηρίζεται μόνο από τα Windows 8", μήπως να διάλεγα κάποια άλλη H81M ?

 

Intel Pentium G3220 3.0 GHz Dual Core Socket 1150      60€

 

ASROCK MB H81M-HDS, SOCKET INTEL LGA1150   55.90

 

Corsair Vengeance LP 4GB DDR3-1600MHz   42

 

OCZ ARC 100 120GB SSD (ARC100-25SAT3-120G)    74.90

 

SSD KINGSTON SV300S37A/60G V300 60GB SATA3 2.5''     47.50

 

Ή να πάω εδώ: CPU INTEL CELERON G1840 2.80GHZ LGA1150  43,50

 

Να την κάνω μόνος μου ή να το δώσω στο e-shop ?

 

Θα σου πρότεινα να πας στον G3258. Είναι καλυτερος του G3220. 15ευρώ παραπάνω έχει μόνο.

Τζάμπα να μου έδιναν αυτή την μητρική δεν θα την έπαιρνα. Θα πήγαινα στην ASUS.

 

Επίσης πρόσεχε τη μνήμη θα πάρεις. Να είναι συμβατή με την μητρική σου. Δες τη λίστα από το σαιτ της μητρικής που θα πάρεις. Η συγκεκριμένη που διάλεξες δεν είναι στην λίστα.

 

Μόνο τον 120άρι SSD πάρε. Και βάλε σαν 2ο για να αποθηκεύεις τα αρχεία σου τον παλιό σου δίσκο ( εκτός και είναι με IDE ).

 

Δεν αναφέρεις για Κάρτα Γραφικών. Θα μείνεις με την ενσωματωμένη της μητρικής?

 

Μην βιάζεσαι να τον αγοράσεις. Αν μπορείς να κάνεις υπομονή να μάσεις 10 φράγκα παραπάνω, με όση οικονομία μπορείς να κάνεις και να πάρεις ένα καλύτερο σύστημα. Γιατί στην ουσία δεν κάνεις αναβάθμιση, αλλά καινούργιο μηχάνημα παίρνεις. Γνώμη μου έτσι?

 

Χαρά στο κουράγιο σου που έχεις αντέξει τόσα χρόνια με αυτό το pc. Το έχεις καμιά 10αριά χρόνια. Ζεις στα δέντρα μου φαίνεται. Ώρα να κατέβεις να δεις λίγο φως  :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά, παιχνιδάκια δεν παίζω, ταινίες κατεβάζει άνετα, photoshop επεξεργάζεται, σερφάρισμα κάνει, τι άλλο θέλω, τελευταία μου κάνει κάτι νερά με ταινίες mp4, επεξεργασία video έκανα παλιά, τώρα δεν ξέρω αν κολλάει.

 

Για να βλέπω ταινίες, έχω άλλο στο σαλόνι σε μεγάλη TV, που προς το παρόν δουλεύει πολύ καλά.

Μητρική  MSI (MS-7329)

AMD ATHLON 64X2 DUAL CORE PROCESSOR 4000+  2.10 GHZ

RAM  DDR2   2,00 GB

Γραφικών ενσωματωμένη NVIDIA GeForce 6150

win 7

 

Απλώς επειδή το έχω χρόνια, σηκώνει μία αναβάθμιση ή καινούργιο.

Εδώ άλλος λέει άλλαξέ το και άλλος λέει κράτα το.

 

Το ψάχνω ακόμα, ορίστε ο φίλος πιο πάνω πρότεινε κάτι άλλο, σχετικά με τη μνήμη και την μητρική.

Θα περιμένω λίγο ακόμα ψάχνοντας, εξάλλου καλοκαίρι έρχεται και ο Η/Υ έρχεται σε 2η θέση, μπάνια, βραδάκια έξω κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είναι μονόδρομος η αγορά καινούργιου Η/Υ, δεν αξίζει κάποια αναβάθμιση να κάνεις. Με 200 - 250,00€ κάνεις συστηματάκι που θα σου κρατήσει για αρκετό καιρό με βάση την χρήση που κάνεις όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δε βλεπω κανενα απολυτως λογο να δωσει 70€ για Η81 chipset.. Ας δωσει 75€ για Β85. (asrock b85m pro4 πχ). Περισσοτερη συνδεσιμοτητα γενικοτερα (ηχος, πιο πολλες sata 6gb/sec ). 

 

Συμφωνω για g3258 , αλλα ειναι προφανες οτι δε τον χρειαζεται. Αν ειναι να ανεβει το μπατζετ, εφοσον ΔΕΝ παιζει παιχνιδια, καλυτερα θα ηταν να παρει i3 ή σε ενα amd combo.. Αλλα αυτο μονο με τα αν... Καθαρα επικεντρωμενος σε αυτα που κανει , μια χαρα θα ειναι οποιαδηποτε μητρικη και μη σου πω οτι και ο Celeron ειναι αρκετος. Ειδικα αν βαλει ssd+hdd , ενα 4ρι ραμ τουλαχιστον και ενα απλο pentium ειναι κομπλε για τα θελω του. 

 

ΥΓ: Αυτο με τις μνημες και τη συμβατοτητα ειναι λιγο μυθος... ΝΑΙ , μου εχει συμβει να μην παιζουν μνημες, απλως ειναι τοσο σπανιο , που πλεον για μενα ειναι μυθος. Και στο μηχανημα το 2ο αν δεις, δεν ειναι συμβατες οι μνημες που εχω βασει της (ανενημερωτης εδω και καιρο) βασης δεδομενων της asrock . Μια χαρα χωρις προβλημα παιζουν σε xmp 1600mhz χωρις καν να χρειαστει καποιο bios update. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω μπερδευτεί.

Προτείνατε ένα πακέτο οικονομικό, σύμφωνα με τις λίγες ανάγκες μου και όχι πάνω από 200, γιατί μου προέκυψε πρόβλημα και με τον Αthlon.

Εντάξει ο Ρentium είναι καλύτερος, αλλά και με τον Celeron και με τον Αthlon, τους έχω χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου που μπερδεύτηκες?

Αυτό που σου έχει προταθεί είναι ότι δεν αξίζει η αναβάθμιση και να πας σε νέο pc, οικονομικό όπως λες.

 

Επίσης έβγαλες μια σύνθεση μόνος σου - και καλά έκανες - αλλά είναι πάνω από 200 ευρώ (συγκεκριμένα 280).

 

Προσωπικά αυτό που σου πρότεινα είναι πας σε μητρική και επεξεργαστή λίγο πιο καλύτερα και να αφερέσεις τον 2ο ssd τον 60άρι (όπως σου είπαν). θα σου κοστίσει 260 ευρώπουλα. Και λίγο καλύτερη σύνθεση και λίγο πιο φθηνά.

 

Αν τώρα θες ακόμα πιο κάτω στα χρήματα, κράτα τη σύνθεση που έκανες εκτός του 60άρι ssd. Είσαι στα 230.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τέλος αυτά και δεν θα σας κουράσω άλλο, τι να προτιμούσα?

 

Intel Pentium G3220 3.0 GHz Dual Core Socket 1150      60€

ASUS H81M-PLUS RETAIL   69

Corsair Vengeance LP 4GB DDR3-1600MHz   42

OCZ ARC 100 120GB SSD (ARC100-25SAT3-120G)    74.90

ΣΥΝΟΛΟ 246

 

AMD A6 6400K 3.90GHZ      52,55

ASUS A88XM-PLUS     81,43

G.SKILL 4GB (2X2GB) DDR3 1600MHZ     43,28

OCZ ARC 100 120GB SSD     74.90

ΣΥΝΟΛΟ  252

 

Μου πρότεινε κάποιος κι΄αυτά

 

http://www.cosmodata.gr/product/176942/

 

http://www.cosmodata.gr/product/176937/

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Σκληρος δισκος θα μεινει απο το προηγουμενο; Αν ναι , η πρωτη συνθεση ειναι κομπλε . Στη 2η δε ξερω αν μπαινει ο επεξεργαστης στη μητρικη αυτη που διαλεξες. Οπως και να'χει , αν δεν εχεις σκληρο δισκο , δε θα σου φτασει ο ssd. Ο ssd ειναι για να βαλεις το λειτουργικο και μερικα προγραμματα, αν θες να εχεις και αποθηκευτικο χωρο χρειαζεσαι hdd. Εαν εχεις  απο το προηγουμενο σου pc παντως εισαι κομπλε. Εσυ ξερεις τις αναγκες σου.

 

Τελος, γνωμη μου ειναι να μη παιρνεις ποτέ ετοιμα μηχανήματα τετοιου τυπου γιατι παιζουν πολλα no-name εξαρτηματα μεσα και γι'αυτο βλεπεις την τιμη χαμηλη. 

Link to comment
Share on other sites

Θα δω καμια αλλαγη αν σε ενα παλιο υπολογιστη με intel core2duo 4gb ram βαλω μια πολυ καλη καρτα γραφικων στην pci express θυρα που εχει η μητρικη?

 

Ναι οκ το ξερω οτι δεν θα παιζει οπως σε εναν νεο υπολογιστη που θα εχει νεο επεξεργαστη, μνημη κ.τ.λ. απλα ρωταω αν σε ενα σχετικα παλιο μηχανημα του βαλω μια αρκετα καλη καρτα γραφικων θα δω καμια διαφορα στα παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις,αλλά θα πάρεις τις μισές επιδόσεις λόγω σλοτ και ο επεξεργαστής θα σε "κόβει" σημαντικά (bottleneck αλλά και το γεγονός ότι είναι c2d). Ποια κάρτα έβαλες στο μάτι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.