Jump to content



PS4 απαιτήσεις/προϋποθέσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω μία βοήθεια σχετικά με κονσόλα PS4.

Ήθελα να ρωτήσω τι προυποθέσεις έχει η PS4 κονσόλα για να δουλέψει αλλά και κάποιες ερωτήσεις που με απασχολούν πριν προβώ σε αγορά (όχι για μένα).

 

Δηλαδή, θέλει flat TV οπωσδήποτε;

Θέλει Internet οπωσδήποτε? Ασύρματο ή ενσύρματο?

Θέλει Full HD τηλεόραση ή απλή HD?

Οι controllers είναι ασύρματοι; και αν είναι θέλουν φόρτισμα; οι μπαταρίες μπορούν να αλλαχτούν; παίρνουν απλές επαναφορτιζόμενες ή έχουν δικού τους τύπου μπαταρίες;

 

Επίσης βλέπω αρκετές διαφορές στις τιμές;

Ένα μεταχειρισμένο σετ με 2 controllers πόσο κοστίζει;

Υπάρχουν διαφορετικές εκδόσης της κονσόλας και ποιες είναι αυτές;

Τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ πως το ps4 μπορει να παιξει σε αναλυση 1080p, full hd δηλαδη, αλλα αν η τηλεοραση που θα μπει υποστηριζει μικροτερη αναλυση τοτε δεν υπαρχει προβλημα. Θα παιξει στην αναλυση της οθονης. Επισης δεν χρειαζεται συγκεκριμενο τυπο τηλεορασης, flat κλπ, μπορει να παιξει σε οποιοδηποτε monitor μπορει να συνδεθει μεσω της καταλληλης υποδοχης. Τα χειριστηρια ειναι ασυρματα και επαναφορτιζονται μεσω του καλωδιου του ps και οι μπαταριες ειναι ενσωματωμενες και δεν αλλαζονται. Η τιμη καινουριας κονσολας ειναι 399 ευρω και εχει μονο ενα χειριστηριο. Εκτος απο αυτη τη βασικη εκδοση υπαρχουν εκδοσεις που περιεχουν και καποιο η καποια παιχνιδια και ισως και ενα δευτερο χειριστηριο. Αναλογα με τα περιεχομενα η τιμη θσως ανεβει εως τα 450 ευρω. Συνδεση στοιντερνετ χρειαζεται αν θελειςθελεις να παιξεις παιχνιδια online η να αγορασεις παιχνιδια η να εκμεταλλευτεις καποια αλλα freatures του psn που ειναι μονο online (streaming πχ) Αν θες να παιξεις ενα campaign ενος παιχνιδιου που εχεις αγορασει σε δισκακια τοτε νομιζω δεν απαιτειται συνδεση ιντερνετ.

Περιμενε να απαντησει και καποιος αλλος μιας και δεν ειμαι απολυτος γνωστης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκει να μπορει να συνδεθει με Hdmi. Παιζει και σε Hd ready τηλεορασεις. Τα χειριστήρια ειναι ασυρματα με ενσωματωμενες μπαταρίες αλλα μπορεις να τα λειτουργησεις ως ενσυρματα με το καλωδιο φορτισης τους το οποιο ειναι αρκετα μακρυ. Δεν αλλαζονται οι μπαταριες. Δεν υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις Ps4 παρα μονο διαφορετικα Bundles.

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω κ εγώ με τα λίγα που ξέρω.

 

Internet δε χρειάζεται συνεχώς. Διαθέτει και ασύρματο και ενσύρματο.

Μεταχείρα με 1 χειρ. και 1 παιχνίδι παίζει να το βρεις κοντά στα 300 με 330. Μια τιμή στα 300, είναι καλή αυτή την περίοδο. Στα σκρουτζομάγαζα παίζει στα 360.

Διαφορετικές εκδόσεις προς το παρόν, είναι μόνο στο χρώμα διαφορετικές. Η κλασσική μαύρη και η 'συλλεκτική' άσπρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι κάτοχος PS4 (το σκεφτόμουν) νομίζω οι από πάνω με κάλυψαν.

  • Οι αναλύσεις που παίζει το PS4 είναι 480p, 720p, 1080i, and 1080p αν και το default είναι στο αυτόματο.
  • Διαφορετικές εκδόσεις (τύπου slim ή με άλλο μέγεθος δίσκο) δεν παίζουν ακόμα. Σε αυτές που κυκλοφορούν αλλάζουν τα παρελκόμενα μόνο (έξτρα χειριστήριο, παιχνίδια).
  •  Τα χειριστήρια είναι ασύρματα με ενσωματωμένη μπαταρία.
  • Μεταχειρισμένα δεν έχω κοιτάξει.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η μπαταρία κρατάει Ν+1 ώρες.

 

Προσωπικά (ναι παίζω σε 60αρα αλλά οκ), είναι κρίμα να το βάλεις σε 24άρα CRT αν και σιγουρα κοσμος το κάνει. 

 

Ιντερνετ όπως ειπαν τα παιδια, καλο ειναι αλλά νοτ νιντεντ. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η μπαταρία κρατάει Ν+1 ώρες.

 

Προσωπικά (ναι παίζω σε 60αρα αλλά οκ), είναι κρίμα να το βάλεις σε 24άρα CRT αν και σιγουρα κοσμος το κάνει. 

 

Ιντερνετ όπως ειπαν τα παιδια, καλο ειναι αλλά νοτ νιντεντ. 

 

Δεν γίνεται να μπει σε 24αρα CRT γιατί δεν υπάρχει. Υπάρχει μία 32αρα CRT αλλά μάλλον θα την αλλάξω και αυτή γιατί δεν έχει HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Internet θα ελεγα πως είναι το 40% της κονσολας. Λογω psn+, των δωρεαν παιχνιδιων που δίνει καθε μηνα και των αλλων διαφορων υπηρεσιων. Χτυπα και κανα 2-3 αποκλειστικοτητες και νομιζω δε θα μετανιωσεις την αγορα. Ε θα του βαλεις και καναν ssd εσυ που ειδικευεσαι και θα πετάει. ☺

Link to comment
Share on other sites

Internet θα ελεγα πως είναι το 40% της κονσολας. Λογω psn+, των δωρεαν παιχνιδιων που δίνει καθε μηνα και των αλλων διαφορων υπηρεσιων. Χτυπα και κανα 2-3 αποκλειστικοτητες και νομιζω δε θα μετανιωσεις την αγορα. Ε θα του βαλεις και καναν ssd εσυ που ειδικευεσαι και θα πετάει. ☺

 

Όχι ρε. Δεν είναι για μένα η κονσόλα. Για τα ανήψια μου θέλω να την πάρω για το καλοκαίρι, αλλά το κακό είναι πως πρέπει να τους πάρω και τηλεόραση τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Παρτους ενα PS1 ρε να μαθουν τι παει να πει πραγματικο παιχνιδι 

 

(ετσι και αλλιως οταν ειναι μικρα δεν κανουν διακρισεις σε γραφικα )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Αν τα ανηψάκια σου είναι μικρά θα έπαιρνα PS3 + TV για πιο φθηνό και "εξίσου" καλό bundle. 

 

Ξαναλέω για μικρά παιδιά που προφανώς στα φρύδια τους.

9 και 7 ειναι οι ηλικιες τους.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι 9 και 7 το μόνο που θέλουν είναι τσιπαριμένο ps2 που έχει άπειρα παιχνιδια για co op και φυσικά τη μεγαλύτερη γκάμα τίτλων

παίζει ανετα και στην ήδη υπάρχουσα tv και θα το χαρούν όσο δεν πάει!!!υπάρχουν χιλιαδεσ παιχνίδια για ps2....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμούσα Ps3 τσιπαρισμενο με κανα tera δισκο μεσα και οσο παιχνιδια χωραει.

Το ps3 χει και ποσοτητα αλλα και ποιοτητα τιτλων.

Εγω σε αντιστοιχης ηλικιας βαφτιστιρια πηρα ps2 με καμμια 100στη παιχνιδια πακετο

και εχουν λιωσει απο scoobydoo μεχρι god of war

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δες τους φτιαχνεις καλυτερα ενα "steam machine"? Βαλτου και ενα teamviewer και αν ποτε χρειαζονται βοηθεια η καινουριο παιχνιδι να τους το κανεις εσυ? Ενας amd apu θα ηταν ικανοποιητικός και το συνολο θα εβγαινε σε καλο budget αλλα αν ηθελες το κατι παραπανω μια r9 270 θα ηταν υπεραρκετή.

Παντως αν ειναι να παρεις κονσολα για ps4 θα πηγαινα γιατι το περνεις με προοπτικη να το κρατήσουν καποια χρονια σε αντιθεση με τα παλιοτερα μοντελα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ειναι να παρεις κονσολα για ps4 θα πηγαινα γιατι το περνεις με προοπτικη να το κρατήσουν καποια χρονια σε αντιθεση με τα παλιοτερα μοντελα.

 

 

Οσπου να μαθουν τι παει να πει "παιχνιδι" , θα εχει βγει PS5  οποτε μαλλον η εννοια του χρονου χανει τελειος την αξια της 

Ενα αλλο προβλημα με το PS4 ειναι πως θα αναγκαζονται καθε τρεις και λιγο να αγοραζουν παιχνιδια  , και σε βαθος χρονου αυτα τα 50-60ε μαζευονται 

Ενω σε παλαιοτερη κονσολα κλαι μαιν , θα τους πηγαινει τα παιχνιδια με το κιλο καθε μηνα 

Link to comment
Share on other sites

Οσπου να μαθουν τι παει να πει "παιχνιδι" , θα εχει βγει PS5  οποτε μαλλον η εννοια του χρονου χανει τελειος την αξια της 

Ενα αλλο προβλημα με το PS4 ειναι πως θα αναγκαζονται καθε τρεις και λιγο να αγοραζουν παιχνιδια  , και σε βαθος χρονου αυτα τα 50-60ε μαζευονται 

Ενω σε παλαιοτερη κονσολα κλαι μαιν , θα τους πηγαινει τα παιχνιδια με το κιλο καθε μηνα 

 

σωστά όλα αυτά, αλλά τα άλλα παιδάκια θα έχουν ps4 και θα τα πειράζουν στο σχολείο και θα σχηματίσουν λάθος εντύπωση για τον θείο ότι είναι τσιφούτης κτλπ και δεν μας πείρε ps4 για να μην ξοδευτεί :(:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο PS3 υπάρχουν όλα τα παιχνίδια που είναι διαθέσιμα και στο PS4?

Επίσης ξέρω πως και το PS3 θέλει HDMI τηλεόραση, αλλά το σύνολο (TV+PS3) είναι αρκετά πιο κάτω απ'ότι TV+PS4.

 

To ps3 έχει και υποδοχή για καλώδιο που βγάζει σε άσπρο/κόκκινο/κίτρινο και κατ επέκταση scart 

post-53915-0-86311900-1428618538.jpg

Έγινε επεξεργασία από liangour
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.