Jump to content


αλλαγη επεξεργαστη


Recommended Posts

Αν και δεν ανέφερες ποιον επεξεργαστή έχεις. Το πιο πιθανό είναι οι υψηλές θερμοκρασίες σου να οφείλονται σε μαζεμένη σκόνη ή σε "ξεραμένη" θερμοαγώγιμη πάστα. Άνοιξε το PC και καθάρισε την σκόνη (κυρίως στην ψύκτρα του επεξεργαστή).

Εκτός και αν στο δωμάτιο που έχεις το PC έχεις 35 βαθμούς θερμοκρασία!

Intel Pentium Dual-Core E5200 @ 2.50GHz! Αν κοιταξεις πιο πανω θα το δεις! ολοκληρη εκθεση εχω γραψει  :p  συγγεκριμενα ειναι το 3ο σχολιο.. τα καθαριζω συχνα και το  ανεμιστιρακι και τις ψυκτρες και την παστα οποτε ειναι ξεραμενη.. συνηθος την 2η φορα που τον ανοιγω ειναι ξεραμενη.. επειδη τον εχω ανοιχτο στο πλαι μαζευει αρκετη σκονη αλλα καθε 3-4 μερες τον καθαριζω.. θερμοκρασια δωματιου δεν ειναι πανω απο 28-29 βαθμους, που μπορω να σου πω πως δεν φτανει καν εκει γιατι εχω ανοιχτα παραθυρα χειμωνα καλοκαιρι (λογο τσιγάρου) ..

Έγινε επεξεργασία από McRis
Link to comment
Share on other sites

Αν καθαρίζεις συχνά την ψύκτρα του επεξεργαστή και αλλάζεις (με σωστή ποσότητα και τρόπο) την θερμοαγώγιμη πάστα (περίπου καθε χρόνο λένε κάποιοι). Τότε δεν είναι αυτά η αιτία.

Η ψύκτρα κουμπώνει κανονικά; Μήπως κάποιο ποδαράκι δεν έχει κουμπώσει και είναι απλώς στραβωμένο; Αυτά τα κουμπώματα των Intel θέλουν προσοχή.

Δεν γνωρίζω για τα 775 αλλά μήπως δεν "διαβάζεται" σωστά από το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, η θερμοκρασία του επεξεργαστή;

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως την πρωτη φορα που το εκανα  ειχε κουμπωσει μονο το 1 σωστα!Απο Την επομενη φορα το ελενχω και ειναι σωστα! τωρα λογικο ειναι απο τη στιγμη που φτανει τις θερμοκρασιες αυτες και να σβηνει ο υπολογιστης για τυχων βλαβες που θα μοπουσε να προκαλεσει η θερμοκρασια αυτη να ξερενετε γρηγοροτερα. προχθες ας πουμε εφτασε τους 87 βαθμους και εσβησε. το προγραμμα που χρησιμοποιω ειναι το speccy, αλλα δεν εχει διαφορα στη θερμοκρασια του επεξεργαστη γιατι το εχω τσεκαρει και απο bios. για τις θερμοκρασιες της καρτας γραφικων και του σκληρου δεν ξερω αν μετραει σωστα αλλα ειναι αρκετα χαμηλα! της Nvidia το βιβλιαρακι λεει πως πρεπει να δουλευει σε νορμαλ χρηση μεχρι 35-38 βαθμους και μεχρι 45-48 οταν παιζεις η χρησιμοποιεις 3D γραφικα! εμενα παιζει σους 29 μεχρι 37 βαθμους μαξιμουμ... και ο σκληρος μου ειναι στους 31-38 (μετα απο σχεδων 20 φορματ). απο τι αλλο θα μπορουσε να εχει αυτες τις θερμοκρασιες δηλαδη;

Έγινε επεξεργασία από McRis
Link to comment
Share on other sites

παιδια σορρυ που γραφω μετα απο τοσες μερες κατασταλλαξα στην αγορα του intel core 2 quad q6600 και τον παρηγγειλα απο ebay. Μολις τον τοποθετησω θα πρεπει να flasharw στην μητρικη για να αναγνωριστει πληρως η τιποτα αλλο? γιατι ολα τα εχω αλλαξει πρωτη φορα αλλαζω επεξεργαστη :)

Link to comment
Share on other sites

Για ενα bios update σιγουρα θα ημουν υπερ,αλλα δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητο.Λογικα θα παιξει με το που τον κουμπωσεις.

Απλα δωσε βαση λιγο στο βαλε-βγαλε,ποσοτητα παστας,οπως και στο να πατησει καλα η ψυχτρα.

Για το δευτερο που ρωτας δεν γνωριζω να σου απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και μια ακομη ερωτηση μου ειναι μηπως υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο? ειναι απο αμερικη..συνολικη αξια με μεταφορικα κ ολα 35

Με 35 ευρώ δεν περνά τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.