Jump to content



Αγορά IP Camera - Foscam FI9816P ή κάτι άλλο;


Recommended Posts

Είμαι σε αναζήτηση μίας αξιόπιστης κάμερας IP η οποία θα τοποθετηθεί στο σαλόνι του σπιτιού μου. Απαραίτητα τεχνικά χαρακτηριστικά

 

  • Ανάλυση 720p
  • Κωδικοποίηση h264
  • Night Vision
  • Pan/Tilt
  • Εφαρμογή Windows Phone
  • Συμβατότητα με QNAP nas

Όσον αφορά την τιμή, the lower the better και σίγουρα κάτω από 100 ευρώ.

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει στην Foscam FI9816P την οποία βρίσκω στο αγγλικό ebay στα 80 ευρώ shipped. Από όσο είδα είναι αρκετά καινούργιο μοντέλο και ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

 

1. Σε αυτή την κατηγορία χρημάτων και με τις προϋποθέσεις που έχω θέσει, υπάρχει κάποια εναλλακτική που μου διαφεύγει και θα άξιζε να δω;

2. Από άποψη ποιότητας/αντοχής τι λένε οι Foscam;

3. Εάν περιμένω να την αγοράσω Ελλάδα (και ας την πάρω και δέκα ευρώ παραπάνω - αποφεύγω τις αγορές πραγμάτων αξίας από ebay) να προτιμήσω την Novatron; Έχει κάποιος εμπειρία από αυτούς;

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Εχω 4ις Foscam 8918W (απλες sd ρομποτικες).

αν εξαιρέσουμε την ανάλυση είμαι πολύ ευχαριστημένος. εύκολο setup και ελαφρυ στο θέμα bandwidth.

συμβατές με πολλά app αλλα και plugins nas (σίγουρα thecus, synology)

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη διαβαζα για προβλημα του τσιπ που εχει (δεν ειμαι σιγουρος για ποιο μοντελο ακριβως) οπου σε σκηνες με δεντρα (εντονη κινηση κλαριων κλπ) η καμερα παγωνε και κρασαρε. Ψαχτο λιγο πριν κανεις αγορα, η εταιρια προσπαθουσε να θαψει το προβλημα αλλα εγινε ντορος

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.