Jump to content


Πρόβλημα με σετάρισμα DDNS για IP camera σε Speedport Entry 2i.


Jerry007

Recommended Posts

Προσπαθώ να ρυθμίσω μια IP PTZ κάμερα ώστε να έχω πρόσβαση σε web interface και μέσω cms όταν βρίσκομαι εκτός τοπικού δικτύου. Η κάμερα έχει μια εφαρμογή για remote viewing στο κινητό σκανάροντας QR code αλλά είναι πολύ κακογραμμένη και θέλω να εκμεταλλευτώ το ότι η κάμερα είναι συμβατή με ONVIF και να δουλέψω μια άλλη εφαρμογή καθώς και να την περάσω στο CMS.

 

Διάβασα σχετικά thread και πήρα την γενική ιδέα του τι πρέπει να γίνει αλλά η ελλιπής βιβλιογραφία για το web interface της κάμερας μου κάνει δύσκολο το να την ρυθμίσω. 

 

 

fkh7z9V.png

 

Αναλυτικά έκανα τα εξής:

  • Έφτιαξα ένα λογαριασμό στο noip.com και δημιούργησα ένα hostname. Είναι της μορφής onoma.hopto.org
  • Πέρασα τα στοιχεία στην καρτέλα DDNS του Speedport και πλέον μπορώ να συνδέομαι στο web interface του router μέσω 4G χρησιμοποιώντας το http://onoma.hopto.org


Καλά μέχρι εδώ. 

  • Μετά μπήκα στο web interface της κάμερας και την ρύθμισα ώστε να παίρνει την διεύθυνση δικτύου της από DHCP. 
  • Έκανα port binding στο Speedport με την MAC address της κάμερας ώστε η κάμερα να έχει πάντα την ίδια IP στο τοπικό δίκτυο.
  • Μετά μπήκα πάλι στο interface της κάμερας και είδα ποιες πόρτες χρειάζεται να είναι ανοιχτές για τις διαφορετικές λειτουργίες, εμένα με ενδιαφέρουν HTTP και ONVIF. 
  • Πήγα στην καρτέλα Security > Port Forwarding του Speedport και δημιούργησα ξεχωριστούς κανόνες για την κάθε πόρτα για την IP της κάμερας. 
  • Χαμήλωσα την ισχύ του firewall του Speedport και πέρασα την MAC της κάμερας στο DMZ. 
  • Ακόμα τσέκαρα για το firewall στην σελίδα my.otenet και βεβαιώθηκα ότι είναι απενεργοποιημένο.


Θεωρητικά τώρα χρησιμοποιώντας το onoma.hopto.org:10000 με το 10000 να είναι το port του web interface της κάμερας θα έπρεπε να μπορώ να συνδεθώ. Στην πράξη όμως τζίφος. Δοκίμασα τις port που θέλω να ανοίξω στην κάμερα με το μTorrent στο laptop μου και τις βλέπει ανοιχτές.

 

Έχω μπερδευτεί, πιστεύω το λάθος είναι κάπου στον DDNS και το router. Πως πρέπει να το κάνω ώστε όταν στο τέλος του onoma.hopto.org βάζω ένα port να με προωθεί στη συσκευή; Εφόσον έχω κάνει port forwarding δεν θα έπρεπε να με πηγαίνει στην κάμερα; :hmm:

 

 

Η κάμερα έχει μέσα στο web interface μια καρτέλα DDNS αλλα δεν μπορώ να καταλάβω πως να το ρυθμίσω. Δοκίμασα να φτιάξω ξεχωριστό hostname και να συνδεθώ από εκεί αλλά πάλι τζίφος. Τελικά το απενεργοποίησα.
 
Σε αυτό το album έχει φωτογραφίες από όλα τα βήματα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στο canyouseeme.org να δεις ότι οι πόρτες πράγματι είναι ανοιχτές προς τα έξω.

Επίσης πρέπει να δοκιμάσεις το ddns όνομε και την πόρτα από έξω. Δηλαδή όχι ενώ είσαι συνδεδεμένος στο ίδιο δίκτυο, αλλά από το 3g του κινητού, η από κάποιον άλλο υπολογιστή σε άλλο χώρο η σε άλλο δίκτυο. Από το ίδιο δίκτυο μπορεί να μην γίνεται σωστά η αναγνώριση του ονόματος σου. Αν πάντως οι πόρτες είναι όντως ανοιχτές και είναι σωστή η προώθηση των πορτών, πρέπει να δουλεύει.

Χόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν το διευκρίνισα αλλά όλες οι δοκιμές έγιναν από το κινητό και με teamviewer από υπολογιστή σε άλλη γραμμή

 

Δεν είμαι εκεί τώρα για να δοκιμάσω, σε περίπτωση που είναι κλειστές οι θύρες ποιο είναι το επόμενο βήμα;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε, ήταν καθαρά θέμα απροσεξίας. Με το να έχω στο σπίτι έως 24 ADSL είχα την εντύπωση ότι και η γραμμή στο δίκτυο που είναι η κάμερα είναι και αυτή ADSL την στιγμή που ήταν 24αρα VDSL. Επομένως με το που άλλαξα το WAN connection σε PTM στην καρτέλα του port forwarding λειτούργησαν όλα όπως πρέπει.

 

Τώρα έχω πρόσβαση κανονικά στο web interface και στις ONVIF port εκτός δικτύου. Ευχαριστώ για την βοήθεια και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα σε όλους και σε σένα Nick. Έχω πρόβλημα με την ipcam μου, δεν μπορώ να την ρυθμίσω για να βλέπω απομακρυσμένα. Nick  σου στέλνω screenshoot , από κάμερα interface και του application της κάμερας και router να μου πεις τι έχω κάνει λάθος.

2 - pZ2riLA.png

1 - 2lRAEFq.png

3 - SPVTpcq.png

4 - eCAMiCI.png

5 - qA7DyIP.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2020 at 8:56 ΠΜ, το μέλος takotime έγραψε:

Καλημέρα σε όλους και σε σένα Nick. Έχω πρόβλημα με την ipcam μου, δεν μπορώ να την ρυθμίσω για να βλέπω απομακρυσμένα. Nick  σου στέλνω screenshoot , από κάμερα interface και του application της κάμερας και router να μου πεις τι έχω κάνει λάθος.

2 - pZ2riLA.png

1 - 2lRAEFq.png

3 - SPVTpcq.png

4 - eCAMiCI.png

5 - qA7DyIP.png

Μπορείς να μας πεις το μοντέλο της κάμερας; Οι περισσότερες κινεζικές πλέον έχουν δική τους εφαρμογή cloud και δεν χρειάζεται να κάνεις όλα αυτά. Θα μπλέξεις με DDNS αν θέλεις να έχεις απομακρυσμενη πρόσβαση στο panel διαχείρισης της κάμερας από browser. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δυστυχώς είναι πολύ παλιά , το μοντέλο είναι η easyn f-137. Ενώ είναι απλό, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπω απομακρυσμένα. Έχω αλλάξει όπως βλέπεις στις φώτο στις ρυθμίσεις της κάμερας μου κι έχω βάλει στο ddns service setting αντί του κινέζου τις ρυθμίσεις που είχε από τη μάνα του τις ρυθμίσεις από την NO-IP DDNS που έχω δωρεάν. Μήπως κάτι εκεί συμβαίνει? Αλλιώς στο router να έχω κάνει κάτι στραβά στο port forward?  Μπορείς να καταλάβεις από αυτά που σου στέλνω τι μπορεί να είναι?

Καλησπέρα. Δυστυχώς είναι πολύ παλιά , το μοντέλο είναι η easyn f-137. Ενώ είναι απλό, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπω απομακρυσμένα. Έχω αλλάξει όπως βλέπεις στις φώτο στις ρυθμίσεις της κάμερας μου κι έχω βάλει στο ddns service setting αντί του κινέζου τις ρυθμίσεις που είχε από τη μάνα του τις ρυθμίσεις από την NO-IP DDNS που έχω δωρεάν. Μήπως κάτι εκεί συμβαίνει? Αλλιώς στο router να έχω κάνει κάτι στραβά στο port forward?  Μπορείς να καταλάβεις από αυτά που σου στέλνω τι μπορεί να είναι?

Δική τους εφαρμογή cloud έχουν σήμερα οι περισσότερες. Αυτή όταν δει κίνηση μου τα στέλνει στο email ή τα γράφει στο pc μου, δεν νομίζω να έχει δικό της cloud., την έχω 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος takotime έγραψε:

Καλησπέρα. Δυστυχώς είναι πολύ παλιά , το μοντέλο είναι η easyn f-137. Ενώ είναι απλό, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπω απομακρυσμένα. Έχω αλλάξει όπως βλέπεις στις φώτο στις ρυθμίσεις της κάμερας μου κι έχω βάλει στο ddns service setting αντί του κινέζου τις ρυθμίσεις που είχε από τη μάνα του τις ρυθμίσεις από την NO-IP DDNS που έχω δωρεάν. Μήπως κάτι εκεί συμβαίνει? Αλλιώς στο router να έχω κάνει κάτι στραβά στο port forward?  Μπορείς να καταλάβεις από αυτά που σου στέλνω τι μπορεί να είναι?

 

Αν η ip σου είναι 100. πάρε την Cosmote να την αλλάξει. 

Link to comment
Share on other sites

 

Η κάμερα μου έχει την 192.168.1.8 με πόρτες 888. Άλλωστε από τις φώτο φαίνεται αυτό. Θα σου στείλω μία διεύθυνση στο youtube να δεις πως σετάρετε και τι λάθος πιστεύεις έχω κάνει εγώ.

 

Έγινε επεξεργασία από takotime
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.