Jump to content



Πτώση τάσης(σβήσιμο) Η/Υ κατά την θέαση video


Recommended Posts

Πριν καιρό εκεί που έβλεπα κάποια εκπομπή από κανάλι, π.χ. 60' Ελλάδα, από το ALPHA, έκανε διακοπή, πτώση Η/Υ, ξαναδοκιμάζω τα ίδια, δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη και το σταμάτησα.

Τώρα άρχισε να το παρουσιάζει και στις ταινίες, εκεί που αρχίζει και παίζει 10' ξαφνικά πτώση Η/Υ.

Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό? να έχει σχέση με την κάρτα γραφικών?

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Αλλαγή τίτλου.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με την πτώση; Αρχικά νόμιζα ότι έφαγε καμιά μπουνιά επειδή κάτι είδες στο βίντεο και έσκασε στο πάτωμα.

Απο τι αποτελειται ο υπολογιστής σου; Δώσε περισσότερες πληροφορίες για να πάρεις και απαντήσεις :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν, τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών ή θερμοκρασίες, πχ το ανεμιστήρι του cpu έχει μπουκώσει από τις σκόνες και δεν γυρίζει για να ψύξει. Κατέβασε και εγκατέστησε αυτό http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html μπας και είναι θερμοκρασίες και την σκαπουλάρεις με ένα καθάρισμα και 5-10Ε (νέο ανεμηστήρα).

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κarmen με τα αστεία σου, όπως λέμε πτώση τάσης, έπεσε το ρεύμα κτλ. σίγουρα δεν μου έπεσε κάτω.

Αυτό είναι το μηχάνημα:

Μητρική  MSI (MS-7329)

AMD ATHLON 64X2 DUAL CORE PROCESSOR 4000+  2.10 GHZ

RAM  DDR2   2,00 GB

Γραφικών ενσωματωμένη NVIDIA GeForce 6150

win 7

 

Αν ήταν από θερμοκρασία, θα έπεφτε σε 10' ?

Έχει σχέση η μορφή του video? avi ή mp4?

Tις προάλλες που έβλεπα μία ταινία δεν έπεσε καθόλου.

Θα το ξαναδοκιμάσω και θα τα ξαναπούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για τοφοδοτικό μου κάνει που όταν ζόρίζεται κάποιο rail του, κακαρώνει . Η καρτα γραφικών αφού είναι ενσωματωμένη αμα δημιουργεί πρόβλημα σημαίνει χαλασμένη mobo . Οπότε σου έυχομαι το πρώτο . Δανείσου ένα τροφοδοτικό απο ένα φίλο και τρέξε το μηχάνημα για μία μέρα με video και απο όλα . Αμα δεν σου παρουσιάσει πρόβλημα τον βρήκες τον ένοχο ...

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό εκεί που έβλεπα κάποια εκπομπή από κανάλι, π.χ. 60' Ελλάδα, από το ALPHA, έκανε διακοπή, πτώση Η/Υ, ξαναδοκιμάζω τα ίδια, δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη και το σταμάτησα.

Τώρα άρχισε να το παρουσιάζει και στις ταινίες, εκεί που αρχίζει και παίζει 10' ξαφνικά πτώση Η/Υ.

Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό? να έχει σχέση με την κάρτα γραφικών?

 

Πτώση τάσης λέγεται αυτό που θέλεις να πεις, όχι πτώση Η/Υ. Και δεν πρέπει να έχει θέμα με τη θέαση video.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα δοκιμές με προβολή ταινιών avi και mp4.

Στο ξεκίνημα Η/Υ η θερμοκρασία ήταν στους 650, ανοίγω mp4 ταινία και σε 2' περίπου φτάνει 1000, την κλείνω και βάζω avi και η θερμοκρασία κατεβαίνει στους 700 περίπου, ξαναβάζω mp4 ξαναανεβαίνει στους 1000.

Είναι τόσο βαριά τα mp4?

Τώρα μάλλον θα τον ανοίξω για ένα φύσημα τουλάχιστον και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κarmen με τα αστεία σου, όπως λέμε πτώση τάσης, έπεσε το ρεύμα κτλ. σίγουρα δεν μου έπεσε κάτω.

Εμενα μου φανηκε σα μεταφραση απο το Systran, και παλι δεν εχω καταλαβει το φαινομενο που περιγραφεις

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το προγραμματάκι το speccy. κάνε κλι στην 1η επιλογη το Summary. Τι θερμοκρασία δείχνει ο επεξεργαστής και τι η κάρτα γραφικών?

Αφού έβαλε hw monitor, από 650 μέχρι 1000 σου λέει παραπάνω, δεν βλέπεις;;;; [emoji106]
Link to comment
Share on other sites

Αφού έβαλε hw monitor, από 650 μέχρι 1000 σου λέει παραπάνω, δεν βλέπεις;;;; [emoji106]

Ρε συ Λιάκο τι καταλαβαίνεις από τα παραπάνω? Εγώ δεν καταλαβαίνω και πολλά.

 

Και η θερμοκρασία είναι για ποιο cpu or gpu? 

Link to comment
Share on other sites

Δειτε τα στοιχεια του υπολογιστη , ειναι πιο αρχαιος και απο την ακροπολη 

Δεν θα τον εχει ανοιξει ποτε (σε αυτα τα 10 χρονια ) και μεσα θα εχει γινει κουβερτα σκονης 

Αλλιως δεν εξηγουνται αυτες οι θερμοκρασιες

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Δειτε τα στοιχεια του υπολογιστη , ειναι πιο αρχαιος και απο την ακροπολη 

Δεν θα τον εχει ανοιξει ποτε (σε αυτα τα 10 χρονια ) και μεσα θα εχει γινει κουβερτα σκονης 

Αλλιως δεν εξηγουνται αυτες οι θερμοκρασιες

 

Έτσι είναι όπως τα λές. Αλλά δεν το λέω και αρχαίο. Έχω έναν αντίστοιχο τον 3800+. Με λίγη συντήρηση για έναν που θέλει λίγα πράγματα, παλεύεται  :rolleyes:

 

Και όπως διάβασα τελευταία από κάποιον εδώ μέσα, θα έχει πιάσει φλοκάτη. :wub:

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι δεν καταλαβαίνετε, αρχαία γράφω?

Πτώση Η/Υ, έπεσε, έκλεισε ο Η/Υ από κάποια αιτία, δεν λέω κόλλησε, όπως λέμε έπεσε το ρεύμα, κόπηκε. Άλλο πράγμα η πτώση τάσεως.

Εσείς πως το λέτε αυτό το φαινόμενο, όταν πέφτει, κλείνει ο Η/Υ ξαφνικά από κάποια αιτία ?

Όταν λέμε μου έπεσε ή μου κόπηκε η διάθεση, η όρεξη, τι έκανε έπεσε κάτω η διάθεση?

Μετά μου λέτε, είναι παλιός, εντάξει τα παλιά δεν δουλεύουν? Τον έχω να βλέπω ταινίες.

Για την σκόνη συμφωνώ, μπορεί να έχει πιάσει, θα τον δω.

Αλλά γιατί σε avi δουλεύει και σε mp4 ανεβάζει θερμοκρασία CPU και πέφτει.

 

Θα τον ανοίξω και θα τα πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ολα τα video συμπιεσμένα με τους ίδιους αλγόριθμούς ούτε έχουν το ίδιο μέγεθος, ανάλυση ή bitrate. Αυτό σε συνάρτηση με την υποστίριξη H/W decoding μπορεί να φορτώσει πολύ ή λιγο την cpu. Έτσι μαζί με την κακή ψύξη που έχεις τώρα, μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να βλέπεις αυτές τις μεγάλες διαφορές στην θερμοκρασία. Οι μεγάλες θερμοκρασίες είναι που έχουν σαν αποτέλεσμα το ξαφνικό σβήσιμο του H/Y σου. Φτιάξε την ψύξη του cpu για να μην κλάψεις τον υπολογιστή σου.

Αφού αλλάξεις/φτιάξεις την ψύξη δες πάλι τι θερμοκρασίες φτάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τον άνοιξα και είναι πεντακάθαρος, τον φύσηξα και ούτε που φάνηκε σκόνη.

Ξαναδοκίμασα με mp4 και σε 10' έφτασε 110β, έβαλα  avi και άρχισε να κατεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ανεμιστηρι σιγουρα δουλευει ετσι ; Μπορεις να βγαλεις την ψυκτρα να βαλεις καινουργια θερμοαγωγιμη παστα ; Γιατι το πιο πιθανον μετα απο τοσα χρονια να εχει ξεραθει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κλείνει ο Η/Υ ξαφνικά από κάποια αιτία

Μπορεις να πεις οτι κλεινει, γιατι καποιος θα μπορουσε να συμπερανει οτι κολλαει, οτι παγωνει η εικονα κλπ

 

Αλλαξε την παστα για αρχη, καθαρισε φιλτρα κλπ

Μηπως δεν ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας της ψυκτρας?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τον άνοιξα και είναι πεντακάθαρος, τον φύσηξα και ούτε που φάνηκε σκόνη.

Ξαναδοκίμασα με mp4 και σε 10' έφτασε 110β, έβαλα avi και άρχισε να κατεβαίνει.

Τον είχες καθαρίσει πρόσφατα;

Γιατί τόσο παλιός υπολογιστής χωρίς σκόνη μάλλον απίθανο!

Με τι τον φυσηξες ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.