Jump to content



Πτώση τάσης(σβήσιμο) Η/Υ κατά την θέαση video


Recommended Posts

Η ψυκτρα μπορει ενδιαμεσα να εχει "γουρουνακια" οπως τα λεω. Παρε μια βατονετα και καθαρισε την στο ενδιαμεσο αρχικα (προσεκτικα) . Αν δε δεις διαφορές , τοτε θες αλλαγη παστας.

Και εγω φυσουσα το προηγουμενο μου pc και παλι ειχα κατι 60ρια με το ανοιγμα του pc. Και μολις καθαρισα αναμεσα στην ψυκτρα να΄σου 33-35 βαθμοι. 

 

Επισης μπορει ο η/υ να ειναι μονο για ταινιες, αλλα παλαιοτεροι επεξεργαστες ζοριζονται σε νεοτερες κωδικοποιησεις βιντεο με αποτελεσμα να βλεπεις αυτα τα τελικιασματα στις θερμοκρασιες. Δουλευουν τα παλια. Να , εχω εναν pentium 4 socket 478 ακομη σε pc με 512ΜB Ram και δουλευει απροβληματιστα (φτου φτου) με θερμοκρασιες κατω απο 40 βαθμους τοσα χρονια.

Απλως δεν μπορουν να εχουν τον ιδιο "αερα" σε νεοτερες εργασιες (οποιες και αν ειναι αυτες) !!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού καταλήξαμε και ξεχωρίσαμε την "πτώση" που έχει ο υπολογιστής σου ας αλλάξουμε και τον τίτλο του θέματος.

 

Θα σε παρακαλούσα να βάζεις πιο κατατοπιστικούς τίτλους στα θέματα σου.

Βοηθάνε αναγνώστες που τυχόν γνωρίζουν

να μπουν στο θέμα σου και να σου απαντήσουν όπως επίσης και σε μελλοντικές αναζητήσεις μελών.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα από πάνω φυσητήρα να φυσάει, αλλά και πάλι, άργησε λίγο, αλλά και πάλι ανέβασε θερμοκρασία με mp4.

Τον αφήνω να δουλεύει κενός πέφτει στους 60, ενώ με avi γύρω στους 75.

Φυσιολογική θερμοκρασία κενός πιά πρέπει να είναι? ή με κάποια ταινία?

Η ψύξη είναι με ψυγείο, αν το λέω σωστά.

Τον φύσηξα πολύ καλά, εξ' άλλου ξέρω από σκόνη, στον άλλο που έχω μαζεύει και τον φυσάω, αυτόν δεν τον δουλεύω πολύ, μόνο για ταινίες και τον έχω κάτω από την TV μέσα σε έπιπλο, που απόρησα που δεν είχε σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Πτώση τάσης(σβήσιμο) Η/Υ κατά την θέαση video

 

Αφού καταλήξαμε και ξεχωρίσαμε την "πτώση" που έχει ο υπολογιστής σου ας αλλάξουμε και τον τίτλο του θέματος.

 

Θα σε παρακαλούσα να βάζεις πιο κατατοπιστικούς τίτλους στα θέματα σου.

Βοηθάνε αναγνώστες που τυχόν γνωρίζουν

να μπουν στο θέμα σου και να σου απαντήσουν όπως επίσης και σε μελλοντικές αναζητήσεις μελών.

Πτώση τάσης(σβήσιμο) Η/Υ κατά την θέαση video

Με συγχωρείς αλλά ο τίτλος που έβαλες δεν είναι σωστός, ποτέ δεν είπα πτώση τάσεως, γιατί πτώση τάσεως είναι π.χ. από τα 220v στα 190v, είπα πτώση Η/Υ και όποιος κατάλαβε-κατάλαβε, δουλεύω σε μεγάλη βιομηχανία και όταν λέμε πτώση μονάδας ή πτώση υπολογιστή ενοούμε, έσβησε, τα κακάρωσε, δεν έπεσε κάτω όπως κατάλαβε κάποιος.

Έγινε επεξεργασία από volaria
Link to comment
Share on other sites

Ο ορθότερος τίτλος είναι σβήσιμο Η/Υ κατά τη θέαση video.

Άλλο πτώση μονάδας παραγωγής (αυτό υπάρχει ως όρος), άλλο πτώση του προσωπικου Η/Υ μου. στη δεύτερη σημαίνει ότι έπεσε κάτω ο υπολογιστής (από ύψος κιολας :D). Και φυσικά είναι το πιο λογικό να καταλάβει κάποιος, αν θέλεις να του δώσεις να καταλάβει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λέξη πτώση το ξέρω και το καταλαβαίνω οτι δεν είναι σωστή.

Την έβαλα μόνο και μόνο επειδή υπήρξαν διαφωνιές για τον όρο στην πρώτη σελίδα και απ`οτι βλέπω συνεχίζονται και στην δεύτερη.

 

@volaria,

Αν νομίζεις οτι ο τίτλος που έβαλα στο θέμα σου δεν ανταποκρίνεται,είναι παραπλανητικός κτλ χρησιμοποίησε το κουμπάκι "αναφορά"

για να επιμεληθούν οι admin επί του θέματος.

 

Τέλος θα παρακαλούσα αν θέλετε να συζητηθεί ο όρος "πτώση" και οι έννοιες του να ανοιχτεί νέο topic στην αντίστοιχη κατηγορία για

να μην χαλάμε το συγκεκριμένο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η λέξη πτώση το ξέρω και το καταλαβαίνω οτι δεν είναι σωστή.

Την έβαλα μόνο και μόνο επειδή υπήρξαν διαφωνιές για τον όρο στην πρώτη σελίδα και απ`οτι βλέπω συνεχίζονται και στην δεύτερη.

 

@volaria,

Αν νομίζεις οτι ο τίτλος που έβαλα στο θέμα σου δεν ανταποκρίνεται,είναι παραπλανητικός κτλ χρησιμοποίησε το κουμπάκι "αναφορά"

για να επιμεληθούν οι admin επί του θέματος.

 

Τέλος θα παρακαλούσα αν θέλετε να συζητηθεί ο όρος "πτώση" και οι έννοιες του να ανοιχτεί νέο topic στην αντίστοιχη κατηγορία για

να μην χαλάμε το συγκεκριμένο.

Ειναι αστειο που ακομα ασχολειστε.Ηδη ειναι στη 2η σελιδα και ακομα αναλυετε την φραση αν ειναι σωστη η οχι..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα από πάνω φυσητήρα να φυσάει, αλλά και πάλι, άργησε λίγο, αλλά και πάλι ανέβασε θερμοκρασία με mp4.

Τον αφήνω να δουλεύει κενός πέφτει στους 60, ενώ με avi γύρω στους 75.

Φυσιολογική θερμοκρασία κενός πιά πρέπει να είναι? ή με κάποια ταινία?

Η ψύξη είναι με ψυγείο, αν το λέω σωστά.

Τον φύσηξα πολύ καλά, εξ' άλλου ξέρω από σκόνη, στον άλλο που έχω μαζεύει και τον φυσάω, αυτόν δεν τον δουλεύω πολύ, μόνο για ταινίες και τον έχω κάτω από την TV μέσα σε έπιπλο, που απόρησα που δεν είχε σκόνη.

Ειναι υδροψυξη ΑΙΟ ? (all in one) . Αυτο καταλαβαινω, εκτος και εαν ειχες κανει κανα custom loop ή στο ειχε κανει καποιος και σκουριασε και το'φαγε η μαρμαγκα :p Και αυτα δικαιουνται καθαρισμου και θεωρω οτι εχουν και μικροτερο χρονο ζωης, αναλογα με το ποσο τα προσεχεις, αλλα δεν εχω ασχοληθει πραγματικα με ψυγεια και υδροψυξεις (αν χρειαστει , τοτε ισως το κανω πραξη).

 

Επισης ειναι παρα πολυ πιθανο εφοσον τον εχεις σε επιπλο , να μη παιρνει απο πουθενα αερα. Οποτε λογικο ειναι να εχεις υψηλες θερμοκρασιες. Για κανε μια δοκιμη εκτος επιπλου εαν ειναι ευκολο , και πες μας τις νεες τιμες θερμοκρασιων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω μέσα σε έπιπλο, έχω λάβει υπ' όψιν τον αερισμό, το πίσω μέρος του επίπλου είναι ανοιχτό και με τρύπες στη βάση του υπολογιστή.

ΟΙ δοκιμές που έκανα με τον ανεμιστήρα από πάνω, ήταν με ανοιγμένο καπάκι, ανοιχτός Η/Υ και εκτός επίπλου και στις δοκιμές το ψυγείο ήταν κρύο, ενώ χωρίς τον ανεμιστήρα έκαιγε.

Μετά από όλα αυτά, υπάρχει θεραπεία ή τα έχει παίξει και είναι μόνο για internet?

Τα win7 μήπως είναι πιό βαριά, αν έβαζα τα XP?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον οι θερμοκρασιες αυτες ειναι εκτος επιπλου και εχει την ιδια συμπεριφορα και εντος αυτου, αλλαγη ψυκτρας το πιθανοτερο να ειναι η θεραπεια. Μια απλη αεροψυκτρα θα σου κανει τη δουλεια σου. Απλα πρεπει να βρεις συμβατή για ΑΜ2 , εχει καμποσες. Και να χωραει στο κουτι σου (εαν ειναι παλιο θες low profile λογικα - πες μας πιο ειναι το κουτακι σου να δουμε πχ αν χωραει καποια καλουτσικη ψυκτρα)

 

Δε ξερω τι ψυγειο εχεις μεσα . Αν αυτο το εχεις χρονια πανω, μπορει να τα εφτυσε σιγα σιγα ,δεν το'χω πολυ με τις υδροψυξεις , συνεπως αν σωζεται θα πρεπει να σε συμβουλεψει καποιος ειδικος (και να του πεις λεπτομερειες , τι ψυγειο εχεις κλπ κλπ). 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μα αφού με τον φυσητήρα από πάνω, κρύο ψυγείο και έχει την ίδια συμπεριφορά, τι αποτέλεσμα θα φέρει η αλλαγή ψύξης?

Α, ξέχασα ο υπολογιστής είναι οριζόντιος.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... Απαντας μονος σου στην ερωτηση σου νομιζω... 

Φυσας και παλι ιδια συμπεριφορα. Τι αλλο μπορει να φταιει; Δε καταλαβαινω. 

 

Δεν ειμαι ειδικος και μπορει να φταιει και κατι αλλο (ο ιδιος ο επεξεργαστης ισως; αν και αμφιβαλλω). Συνεπως γιατι δε το βλεπει απο κοντα καποιος που γνωριζει μπας και βγει καποιο πορισμα; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

δες και την πάστα μεταξύ block/ψύκτρας και cpu. Η αντλία είναι οκ έτσι ?  Αν και με την αλλαγή της έχεις την ιδια συμπεριφορά κάνε ένα bios reset και δες τα ρεύματα αν ειναι τα σωστά 

 

Αν και παλι τα ίδια... τοτε μάλλον τα έχει φτήσει η μητρική και δίνει παραπάνω ρεύμα στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

δες και την πάστα μεταξύ block/ψύκτρας και cpu. Η αντλία είναι οκ έτσι ?  Αν και με την αλλαγή της έχεις την ιδια συμπεριφορά κάνε ένα bios reset και δες τα ρεύματα αν ειναι τα σωστά 

 

Αν και παλι τα ίδια... τοτε μάλλον τα έχει φτήσει η μητρική και δίνει παραπάνω ρεύμα στον επεξεργαστή.

 Παραπάνω λέει ότι το pc είναι οριζόντιος. 

 

Τώρα ή τον έχει ξαπλώσει να πάρει έναν υνπάκο ή είναι compact.

 

Αν είναι compact παίζει να έχει αντλία? Ή όπως λέει να έχει ψυγείο ή άλλη οικιακή συσκευή?

 

Έκανε δουλειά το φύσημα με τον φυσητήρα? Αν εννοεί το φυσερό ή αλλιως blower. Γιατί τον μόνο συσητήρα που ξέρω είναι η φάλαινα.

 

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχει απλή ψύκτρα (αερόψυξη) ή υδρόψηξη.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

 Παραπάνω λέει ότι το pc είναι οριζόντιος. 

 

Τώρα ή τον έχει ξαπλώσει να πάρει έναν υνπάκο ή είναι compact.

 

Αν είναι compact παίζει να έχει αντλία? Ή όπως λέει να έχει ψυγείο ή άλλη οικιακή συσκευή?

 

Έκανε δουκειά το φύσημα με τον φυσητήρα? Αν εννοεί το φυσερό ή αλλιως blower. Γιατί τον μόνο συσητήρα που ξέρω είναι η φάλαινα.

 

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχει απλή ψύκτρα (αερόψυξη) ή υδρόψηξη.

pasjohn, καλύτερα να φυσάς, παρά να μιλάς, την ειρωνεία σου άστην για άλλους και δεν θέλω τη γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα πως εχει υδροψυξη  (για να λεει την λεξη ψυγειο   :p  ) 

Και μαλλον σταματησε να δουλευει η αντλια?

 

Το αλλο που παρατηρησα ειναι πως σε οποιο συμπερασμα και να φτασουμε , σωστο η λαθος , οι γνωσεις του valoria δεν θα βοηθησουν στο να το φτιαξει με τα χερια του . Οποτε πηγαινε το σε ενα μαγαζι να στο φτιαξουν μια ωρα αρχιτερα 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνεύτηκα φίλε μου.

 

Λίγο πλάκα έκανα. Σου ζητώ συγνώμη και διαγράφω τα παραπάνω.  :T:


Το αλλο που παρατηρησα ειναι πως σε οποιο συμπερασμα και να φτασουμε , σωστο η λαθος , οι γνωσεις του valoria δεν θα βοηθησουν στο να το φτιαξει με τα χερια του . Οποτε πηγαινε το σε ενα μαγαζι να στο φτιαξουν μια ωρα αρχιτερα 

Γι αυτό έκανα λίγο πλάκα. Μου αρέσει η πλάκα, ειδικά στις μέρες μας. Αλλά ο φίλος δεν τη δέχτηκε. Οκ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε volaria ,δε βοηθάς λιγο ρε παιδι μου κι εσυ .

Χρησιμοποιείς συντακτικο ,ορους και φράσεις σα να κανεις μετάφραση απο άλλη γλώσσα ,δεν το λεω ειρωνικά .

Κανενας απο εδω δεν εχει ξαναακουσει τον ορο πτώση η/υ ετσι όπως τον εννοείς εσυ γιατί πτώση σημαίνει αυτο που λεει η λεξη .

Αν καπου χρησιμοποιείται με άλλη έννοια δε μπορει κάποιος απο εδω να κανει το μάντη.

Ουτε λες τι κουτι εχεις ,ουτε τι ψυχτρα .

Λες το ψυγείο ειναι κρυο.

Ποιο ψυγείο ; εχεις υδροψυξη ;

Δεν είσαι υποχρεωμενος να εισαι γνώστης ,εισαι όμως υποχρεωμένος να εισαι ευγενής και υπομονετικός ,οταν ολοφάνερα ειναι ολοι οι αλλοι υπομονετικοί μαζί σου ,γιατί αν κάποιος θαμώνας του φόρουμ τα έλεγε αυτα ,θα είχαν πέσει ολοι κατω απο τα γέλια ,αλλα επειδη δεν εισαι θαμώνας , προσπαθούν ολοι να κατανοήσουν τα συγκεχυμένα σου λεγόμενά μπας και βγει ακρη.

Λεπον.

Κανω μετάφραση και πιστεύω πέφτω μέσα :

Το παλληκάρι εχει htpc ,εξου και το οριζόντιο .

Παω στοιχημα οτι εχει στοκ αεροψυχτρα που δεν εχει αλλάξει παστα ποτε .

Λυση:

Φιλε μου ,για αρχή ,βγάζεις την ψυχτρα (και ουχι ψυγείο ,άλλο το ενα άλλο το άλλο ,εισαι και της βιομηχανίας god damn it ) ,καθαρίζεις επεξεργαστή και ψυχτρα με οινόπνευμα και χαρτάκι η βαμβάκι ,αγοράζεις μια καινουργια θερμοαγωγιμη παστα απο τον κομπιουτερα της γειτονιάς σου ,βαλε ποσότητα οσο τρεις τέσσερις φακές ,κλείσε ,ετελεψες.

Με.ευχαριστείς αργότερα.

Και οι υπόλοιποι επίσης.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

^^ το αυτό. Τα ειπε ολα

 

Αν και θα προτεινα ο κομπιουτερας της γειτονιας να ειναι αυτος που θα σου αλλαξει την ψυκτρα για να μην εχεις προβληματα σε περιπτωση που δε γνωριζεις. Μηπως ψυγειο εννοεις αυτο; 

 

post-60900-0-54269300-1431024964_thumb.j

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.