Jump to content



Θέλω οδηγίες και βοήθεια για προγραμματισμό..


Recommended Posts

Καλησπέρα.
Επειδή ειμαι καινούριος στο forum θα ήθελα να σας δώσω κάποια στοιχεία.
Με λένε Κώστα, ειμαι 17 ετών στα 18 (Σε 2 Μήνες) και μου αρέσει ο προγραμματισμός.
Τελειώνω το σχολείο αυτό το έτος και θα ήθελα να ασχοληθώ πολύ περισσότερο με τον προγραμματισμό.
Θέλω κυρίως να μάθω να φτιάχνω προγράμματα για κινητά και υπολογιστές. (Διάφορα, εως και λογισμικό)
Τα μόνα που ξέρω ειναι Pascal και Visual Basic 6 (Αυτά που μας μάθανε στο σχολείο, μην φανταστείτε πολλά.)
Αυτό που θα ήθελα να μάθω απο εσάς ειναι: Ποιες γλώσσες προγραμματισμού να ακολουθήσω (και κανα site, για εκμάθηση ή βιβλίο αν υπάρχει) και απο πού να ξεκινήσω (τα βασικά) ωστε να μάθω εύκολα και σωστά.
Έχω κατεβάσει το Embarcadero RAD Studio XE3 γιατί ειδα πως γίνετε να φτιαχτεί προγραμμα απο εκει, αλλα πρώτα είπα ας ψάξω  να ρωτήσω καποιους ποιο έμπειρους για ευκολία, γνώμη και οδηγίες.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, θα εκτιμούσα πολύ και την βοήθεια σας. 

Έγινε επεξεργασία από ConAnast
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας. Και στου forum την παρέα και σε αυτή των προγραμματιστών που είναι πιο μικρή. 

Εφόσον ξέρεις Pascal και Visual Basic 6, έστω τα βασικά, σημαίνει πως έχεις μπει στη λογική του τι σημαίνει προγραμματισμός και γιατί γράφουμε αυτό τον "κώδικα" με τον τρόπο που τον γράφουμε. Ξέρεις τι σημαίνει μεταβλητές κ.λπ.. Αυτό από τη μια είναι καλό, από την άλλη, δεν αρκεί.

Σήμερα και με βάση τα τωρινά δεδομένα, 2 "βασικές" γλώσσες για να ξεκινήσεις κανείς, είναι η c++ και η java. Δε μοιάζουν στη λογική, αλλά από εκεί ξεκινούν σχεδόν όλοι, στις ανάλογες σχολές της χώρας μας. Θα πρότεινα σιγά σιγά, να προσπαθήσεις να πλησιάσεις την δεύτερη (java). Να βρεις κάποια πρώτα βήματα για εντελώς αρχάριους και να δεις αν μπορείς να μπεις στη λογική της. Σαν πρώτο βήμα, μπορεί να φανεί εύκολο, αλλά απέχει αρκετά από το να προγραμματίσεις εφαρμογή με γραφικά μέρη ή να φτιάξεις ένα λειτουργικό (αυτό κι αν είναι όνειρο απατηλό αλλά μακάρι).

Για βιβλίο ακόμα δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσεις.. εκτός αν δεν σε βολεύει να ψάξεις/διαβάσεις μέσω νετ. Τα αγγλικά σου είναι καλά; Σου κάνει κάτι στα αγγλικά; Π.χ. θα σε ενδιέφεραν tutorials σε youtube ή σε κάποιο site;; 

Να θυμάσαι ότι θέλει μικρά βήματα και πρακτικά. Μη μπλέξεις με θεωρία γιατί θα σε πιάσει το κεφάλι σου και θα τρομάξεις. Κι ότι δεν καταλαβαίνεις, το αφήνεις στην άκρη αν δεν είναι κάτι βασικό. Επίσης απέφυγε λύσεις τύπου "learn java in 30 minutes/java in 10 days" κ.λπ.. Είναι κάτι που θα σου πάρει χρόνο να εξοικειωθείς αλλά και διάβασμα, για να μπορέσεις να καταλάβεις γιατί κάνουμε κάτι ή πώς αντιμετωπίζουμε κάποια αδιέξοδα.

 

δες αυτή τη playlist κι έχε πάντα ανοιχτό και τα:

http://docs.oracle.com/javase/tutorial/index.html

http://www.tutorialspoint.com/java/

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

VB6 έπρεπε να διδάσκεται στο μάθημα των Αρχαίων, όχι του προγραμματισμού...  :boxed:

Ε μην το παρακάνουμε. Θα ξεχάσουμε να μιλάμε και την γλώσσα μας στο τέλος. Θα συνενοούμαστε με 0 και 1. Έλεος πια. Το καθένα στη θέση του.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Όντας νέος στον προγραμματισμό, έχω να πω τα εξής:

1) java και c# είναι ότι πιο mainstream υπάρχει για εφαρμογές και php για sites

2) αν σε ενδιαφέρει το web που κατά την γνώμη μου είναι το μέλλον (Δηλαδή Όλα να τρέχουν online), ρίξε μια ματιά στο codeacademy. Θα σε πορωσει αρκετά. Μάθε html, css, JavaScript jQuery και μετά php. Μετά έχει πάρα πολλές νέες τεχνολογίες.

3) αν θες εφαρμογές τότε java. Η c# έχει τρομερά εργαλεία αλλά δύσκολα θα την μάθεις χωρίς καθηγητή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας. Και στου forum την παρέα και σε αυτή των προγραμματιστών που είναι πιο μικρή. 

Εφόσον ξέρεις Pascal και Visual Basic 6, έστω τα βασικά, σημαίνει πως έχεις μπει στη λογική του τι σημαίνει προγραμματισμός και γιατί γράφουμε αυτό τον "κώδικα" με τον τρόπο που τον γράφουμε. Ξέρεις τι σημαίνει μεταβλητές κ.λπ.. Αυτό από τη μια είναι καλό, από την άλλη, δεν αρκεί.

Σήμερα και με βάση τα τωρινά δεδομένα, 2 "βασικές" γλώσσες για να ξεκινήσεις κανείς, είναι η c++ και η java. Δε μοιάζουν στη λογική, αλλά από εκεί ξεκινούν σχεδόν όλοι, στις ανάλογες σχολές της χώρας μας. Θα πρότεινα σιγά σιγά, να προσπαθήσεις να πλησιάσεις την δεύτερη (java). Να βρεις κάποια πρώτα βήματα για εντελώς αρχάριους και να δεις αν μπορείς να μπεις στη λογική της. Σαν πρώτο βήμα, μπορεί να φανεί εύκολο, αλλά απέχει αρκετά από το να προγραμματίσεις εφαρμογή με γραφικά μέρη ή να φτιάξεις ένα λειτουργικό (αυτό κι αν είναι όνειρο απατηλό αλλά μακάρι).

Για βιβλίο ακόμα δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσεις.. εκτός αν δεν σε βολεύει να ψάξεις/διαβάσεις μέσω νετ. Τα αγγλικά σου είναι καλά; Σου κάνει κάτι στα αγγλικά; Π.χ. θα σε ενδιέφεραν tutorials σε youtube ή σε κάποιο site;; 

Να θυμάσαι ότι θέλει μικρά βήματα και πρακτικά. Μη μπλέξεις με θεωρία γιατί θα σε πιάσει το κεφάλι σου και θα τρομάξεις. Κι ότι δεν καταλαβαίνεις, το αφήνεις στην άκρη αν δεν είναι κάτι βασικό. Επίσης απέφυγε λύσεις τύπου "learn java in 30 minutes/java in 10 days" κ.λπ.. Είναι κάτι που θα σου πάρει χρόνο να εξοικειωθείς αλλά και διάβασμα, για να μπορέσεις να καταλάβεις γιατί κάνουμε κάτι ή πώς αντιμετωπίζουμε κάποια αδιέξοδα.

 

δες αυτή τη playlist κι έχε πάντα ανοιχτό και τα:

http://docs.oracle.com/javase/tutorial/index.html

http://www.tutorialspoint.com/java/

 

Σε ευχαριστω για την βοηθεια και τις σημβουλες :)

Τα αγγλικα μ ειναι καλα, σε περιπτωση που δεν κτλβαινω λεξεις, εχω διπλα μ το google translate :)

Και αρθρα και βιντεο εκμαθησεις, δεν εχω προβλημα..

Ευχαριστω και παλι :)

Ξέχνα την Pascal και την Visual basic 6. Διάβασε C# και για Editor Visual Studio 2013 Community Edition.

 

https://www.visualstudio.com/news/vs2013-community-vs

 

Το παραπάνω προτείνεται αν θες κάποια εναλλακτική της java.

Ευχαριστω για τον χρονο και τις συμβουλες!

Μαλλον θα ξεκινησω με Java και Android studio μιας και θα μ αρεσε να φτειαχνω μικρο εφαρμογες εως και μεγαλες εφαρμογες!

Όντας νέος στον προγραμματισμό, έχω να πω τα εξής:

1) java και c# είναι ότι πιο mainstream υπάρχει για εφαρμογές και php για sites

2) αν σε ενδιαφέρει το web που κατά την γνώμη μου είναι το μέλλον (Δηλαδή Όλα να τρέχουν online), ρίξε μια ματιά στο codeacademy. Θα σε πορωσει αρκετά. Μάθε html, css, JavaScript jQuery και μετά php. Μετά έχει πάρα πολλές νέες τεχνολογίες.

3) αν θες εφαρμογές τότε java. Η c# έχει τρομερά εργαλεία αλλά δύσκολα θα την μάθεις χωρίς καθηγητή.

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου φιλε!

Θα μ αρεσε να φτειαχνω εφαρμογες και λογισμικα, εχω σκεφτει και μ εχουν προτηνει Java, θα ξεκινησω με Java και Android Studio,

εκτος κιαν ειναι λαθος..

Ευχαριστω και παλι :)

Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας. Και στου forum την παρέα και σε αυτή των προγραμματιστών που είναι πιο μικρή. 

Εφόσον ξέρεις Pascal και Visual Basic 6, έστω τα βασικά, σημαίνει πως έχεις μπει στη λογική του τι σημαίνει προγραμματισμός και γιατί γράφουμε αυτό τον "κώδικα" με τον τρόπο που τον γράφουμε. Ξέρεις τι σημαίνει μεταβλητές κ.λπ.. Αυτό από τη μια είναι καλό, από την άλλη, δεν αρκεί.

Σήμερα και με βάση τα τωρινά δεδομένα, 2 "βασικές" γλώσσες για να ξεκινήσεις κανείς, είναι η c++ και η java. Δε μοιάζουν στη λογική, αλλά από εκεί ξεκινούν σχεδόν όλοι, στις ανάλογες σχολές της χώρας μας. Θα πρότεινα σιγά σιγά, να προσπαθήσεις να πλησιάσεις την δεύτερη (java). Να βρεις κάποια πρώτα βήματα για εντελώς αρχάριους και να δεις αν μπορείς να μπεις στη λογική της. Σαν πρώτο βήμα, μπορεί να φανεί εύκολο, αλλά απέχει αρκετά από το να προγραμματίσεις εφαρμογή με γραφικά μέρη ή να φτιάξεις ένα λειτουργικό (αυτό κι αν είναι όνειρο απατηλό αλλά μακάρι).

Για βιβλίο ακόμα δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσεις.. εκτός αν δεν σε βολεύει να ψάξεις/διαβάσεις μέσω νετ. Τα αγγλικά σου είναι καλά; Σου κάνει κάτι στα αγγλικά; Π.χ. θα σε ενδιέφεραν tutorials σε youtube ή σε κάποιο site;; 

Να θυμάσαι ότι θέλει μικρά βήματα και πρακτικά. Μη μπλέξεις με θεωρία γιατί θα σε πιάσει το κεφάλι σου και θα τρομάξεις. Κι ότι δεν καταλαβαίνεις, το αφήνεις στην άκρη αν δεν είναι κάτι βασικό. Επίσης απέφυγε λύσεις τύπου "learn java in 30 minutes/java in 10 days" κ.λπ.. Είναι κάτι που θα σου πάρει χρόνο να εξοικειωθείς αλλά και διάβασμα, για να μπορέσεις να καταλάβεις γιατί κάνουμε κάτι ή πώς αντιμετωπίζουμε κάποια αδιέξοδα.

 

δες αυτή τη playlist κι έχε πάντα ανοιχτό και τα:

http://docs.oracle.com/javase/tutorial/index.html

http://www.tutorialspoint.com/java/

 

Επισης ευχαριστω για το καλωσοριμα! :)

Παιδια θελω να ασχολιθω με εφαρμοφες για υπολογιστες και κινητα και επισης να φτειαξω λογισμικο, μου εχουν πει για java και για αρχη Android Studio για εφαρμογες κινητου, εσεις τι λετε?

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια θελω να ασχολιθω με εφαρμοφες για υπολογιστες και κινητα και επισης να φτειαξω λογισμικο, μου εχουν πει για java και για αρχη Android Studio για εφαρμογες κινητου, εσεις τι λετε?

 

Κανε μια συνδρομη εδω και ξεκινα τα Android μαθήματα είναι 38 ώρες αλλά φτιάχνεις διάφορα πράγματα κατά την διάρκεια, καθώς έχει side courses που θα χρειαστει να μαθεις Java, SQL, Javascript κλπ -- οπότε ξεπερνάνε τις 38 ώρες. Είναι λίγο hipster φάση η πλατφόρμα αλλά είναι αρκετά καλή για σένα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες γύρω από το Android Development διάβασε αυτο το άρθρο

Για Mobile gaming διαβασε αυτό και αυτό

 

Γενικά υπάρχουν άπειρα tutorials και video για android, θα έχεις καλύτερη εικόνα αν απευθύνεις την ερώτησή σου σε android κοινότητες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.