Jump to content



Linux Vs Mac


Rightman

Recommended Posts

Μήπως είσαι μάντης??? :D

Βεβαίως. Κάποιες λειτουργούν σε κάποια πργράμματα (QuarkXpress 6.0) αλλά όχι σε άλλα (InDesign, word). Ακόμη και από την ίδια οικογένεια (π.χ. Magenta) κάποιες τις εμφανίζει στη λίστα με τις γραμματοσειρές και κάποιες όχι. Το InDesign γενικά έχει προτίμηση στις unicode και αστάθεια στις άλλες. Το Quark, το αντίθετο.

Κάποιες μου λέει You might not be able to print with GFSDidot (<- η γραμματοσειρά) or stroke it's characters because the font's outline file is missing

ενώ στο 9,2,2 έπαιζαν κανονικά.

Το τραγικό είναι οτι ενώ κάποιες μπορεί να δουλεύουν καλά σε ένα πρόγραμμα, σε άλλο ουτε καν εμφανίζονται ή εμφανίζονται κ, όταν επιλεγούν, βγάζουν τουρκικο-κινέζικα.

Γενικά, άλλα προβλήμματα

http://www.helmug.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB_14&file=index&action=viewtopic&topic=6559&5

***αυτό που λέμε με τις γραμματοσειρές***

http://www.helmug.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB_14&file=index&action=viewtopic&topic=6561&0

***για το InDesign***

http://www.helmug.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB_14&file=index&action=viewtopic&topic=6562&3

-----------------------------------------------

Γιατι δεν προτείνουμε στους Admin του Λαμπη να φτιάξουν μια κατηγορία για Mac users? να μαζευτούμε εκεί πέρα μπας κ βρούμε καμια άκρη??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από morph [Χθες, στις 19:56]

Γιατι δεν προτείνουμε στους Admin του Λαμπη να φτιάξουν μια κατηγορία για Mac users? να μαζευτούμε εκεί πέρα μπας κ βρούμε καμια άκρη??

τα 2 σας? :p

άντε, να πάρετε πόδι από το linux γιατί δεν πάει άλλο, έλεος με τα mac σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Να υποθέσω ήταν όταν ήσουν νέος με το Linux... :D:p :p όπως εγώ τώρα που θέλω να το εγκαταστήσω σε PocketPC. :confused:

ναι, ενώ τώρα είμαι πολύ έμπειρος χρήστης :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph [12-03-2005 19:56]

Μήπως είσαι μάντης??? :D

- Βεβαίως. Κάποιες λειτουργούν σε κάποια πργράμματα (QuarkXpress 6.0) αλλά όχι σε άλλα (InDesign, word). Ακόμη και από την ίδια οικογένεια (π.χ. Magenta) κάποιες τις εμφανίζει στη λίστα με τις γραμματοσειρές και κάποιες όχι. Το InDesign γενικά έχει προτίμηση στις unicode και αστάθεια στις άλλες. Το Quark, το αντίθετο.

- Κάποιες μου λέει You might not be able to print with GFSDidot (<- η γραμματοσειρά) or stroke it's characters because the font's outline file is missing

ενώ στο 9,2,2 έπαιζαν κανονικά.

- Το τραγικό είναι οτι ενώ κάποιες μπορεί να δουλεύουν καλά σε ένα πρόγραμμα, σε άλλο ουτε καν εμφανίζονται ή εμφανίζονται κ, όταν επιλεγούν, βγάζουν τουρκικο-κινέζικα.

- Γιατι δεν προτείνουμε στους Admin του Λαμπη να φτιάξουν μια κατηγορία για Mac users? να μαζευτούμε εκεί πέρα μπας κ βρούμε καμια άκρη??

- βασικα ισχυει ο κανονας των μακ, που λεει αν 8ες να εχει το xxx 3.1 θα πρεπει να εχει και το os 10.1 για το xxx 3.2 το 10.2 και λεγοντας.... οποτε να υποθεσω οτι λες για το inDesign 3.0, κοιτα αυτο που θα κανουμε εμεις ειναι το εξης: λογικα θα παμε σε 10.x.x με παλιο software (μεγα λαθος...αλλα το αφεντικο δε ψηνεται να τα χωσει) οποτε θα τσεκαρουμε τις γραμματοσειρες μια μια για να δουμε ποιες παιζουν, απο τις παλιες θα ψαξουμε να βρουμε νεες εκδοαεις, μηπως και εσυ εχει αναμεμιγμενες παλιες με νεες τις ιδιας οικογενιας? Οσο γιαυτο που λες για τις προτιμησεις του InDesign και του Quark ειναι σωστο...αν και σε εμας δεν συμβαινει ακομα λογω παλαιοτητας (Quark.. 3.2.2 Indesign 1.0)

- Το 10 θελει outline και οχι bitmap, αν λοιπον η γραμματοσειρα δεν ειναι opentype, η type1, και γενικως αν δεν εχει outline περιγραφη θα φρικαρει... (νομιζω στο InDesign 3.0 παιζουνε, αλλα δεν ειμαι σιγουρος).

- Eπισης σωστο... την αληθεια περι τουτου θα στην δειξει το ...illustrator... δοκιμασε εκει ποιες παιζουν και παρτο σαν μπουσουλα για την συνεχεια...

Το καθε προγραμμα ειναι υποχρεωμενο να βλεπει και τους 3 τυπους γραμματοσειρων, εως ενα σημειο το κανουνε... απο κει και περα ο κατασκευαστης και ιδιαιτερα οι ελληνες ειναι λιγο κουλοι στο τροπο που φτιαχνουν γραμματοσειρες...παραδειγμα να παιζει με quark 6.0 αλλα οχι με 6.1, γιαυτο το λογο ισχυει το σχετικα παραδοξο, το οτι οταν θες να αλλαξεις version απο ενα προγραμμα καλο θα ητανε να δεις πρωτα αν τα fonts το ...υποστηριζουν....

Παντως υπαρχει λυση....ακομα και εδω, μονο που ειναι λιγο ...χειροκινητη...

εχω ακουσει οτι ή με το fontographer (για το pc το οποιο φυσικα αντιμετωπιζει το ιδιο σχετικα προβλημα), ή με ενα edit που κανεις σε ενα txt αρχειο των γραμματοσειρων (mac), κανεις μια μετατροπη και μετα ολα ειναι ΟΚ... πως ακριβως θα το μαθω και θα το δοκιμασω στις επομενες μερες....

- Γιατι θα γελαει και το παρδαλο κατσικι(*)...με τα bugs που θα συζηταμε...

(*): Χρηστης PC...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [14-03-2005 17:39]

Παντως υπαρχει λυση....ακομα και εδω, μονο που ειναι λιγο ...χειροκινητη...

εχω ακουσει οτι ή με το fontographer (για το pc το οποιο φυσικα αντιμετωπιζει το ιδιο σχετικα προβλημα), ή με ενα edit που κανεις σε ενα txt αρχειο των γραμματοσειρων (mac), κανεις μια μετατροπη και μετα ολα ειναι ΟΚ... πως ακριβως θα το μαθω και θα το δοκιμασω στις επομενες μερες....

Αν βρείς μια άκρη, πες μου σε παρακαλω πρίν οι γειτονες στο γραφείο δούν ενα παράθυρο να ανοίγει και από αυτό να εξέρχονται βιαίως:

Ενα πληκτρολόγιο

Ενα ποντίκι και

Ενα G4

κ ένα ιMAC

(την οθόνη την κρατάμε γιατί είναι καλή)

Αρχική απάντηση από Zarras [14-03-2005 17:39]

- Γιατι θα γελαει και το παρδαλο κατσικι(*)...με τα bugs που θα συζηταμε...

(*): Χρηστης PC...

:woot: :woot: :woot: :whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.