Jump to content



Linux Vs Mac


Rightman

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Αρχικά καλώς ήρθες στο φόρουμ !

H ερώτησή σου είναι πολύ γενική , του στύλ : βουνό ή θάλασσα ? , παστίτσιο ή μουσακά ?

Δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες για το τι θες να κάνεις ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rightman

Απλά δεν βρίσκω κάτι καλό στα Linux έναντι των Mac. Τα Linux είναι για να ταλαιπωρούν τον κόσμο gia να τα μάθει.

Για αρχη ειναι το Linux, φυσικα αναφερεσαι τελειως σε home/workstation use υποθετω σε αυτο που λες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

υπάρχει ακόμη, νομίζω έχει γίνει gpl.

στα λειτουργικά ισχύουν οι νόμοι της φυσικής επιλογής.

Θα διαφωνίσω πλήρως... Στα λειτουργικά ισχύουν οι νόμοι του marketing...

Link to comment
Share on other sites

Το καθε OS ειναι διαφορετικο οπως και διαφορετικες ειναι οι δουλειες και οι γνωσεις του καθενα...

Και MAC κανει για πληρη desktop χρηση και Linux και FreeBSD!

To θεμα ειναι αν ο καθενας θελει να "σπαταλησει" :

1 Ωρα για να στησει Win

3 για ΜΑC

30 για Linux

100 για FreeBSD ...

Στον κοσμο του Ιnternet το marketing ερχεται 2ο.....

1ο ειναι το share ;)

To marketing ειναι για τις εταιριες, αλλα τις εταιριες τις συντηρουμε εμεις!

Αποδειξη ? Μονο οι εταιριες εχουν αυθεντικα Windows.... και ενα 4% των χρηστων τα αγορασαν

με την δικη τους θεληση (το υπολοιπο 10% τα πηραν μαζι μαζι με το PC γιατι δεν ηξεραν).

Τα MAC Os ειναι βασισμενα σε BSD λειτουργικα, που τα κανει πιο ασφαλη απο το Linux, ΑΛΛΑ μονο

αν κατσει καποιος και το "στησει" καλα...

Αλλιως και αυτο δεν θα διαφερει σε τπτ απο τα Windows klp klp....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RaNd [Σήμερα, στις 17:45]

Το καθε OS ειναι διαφορετικο οπως και διαφορετικες ειναι οι δουλειες και οι γνωσεις του καθενα...

πολύ σωστό και συμφωνώ.

Αρχική απάντηση από RaNd [Σήμερα, στις 17:45]

Και MAC κανει για πληρη desktop χρηση και Linux και FreeBSD!

To θεμα ειναι αν ο καθενας θελει να "σπαταλησει" :

1 Ωρα για να στησει Win

3 για ΜΑC

30 για Linux

100 για FreeBSD ...

Εδώ μου τα χαλάς. 30 ώρες στο linux; Πότε έβαλες τελευταία φορά;

Είναι άτοπο να συγκρίνεις το χρόνο που θα κάνει κάποιος που στήνει πρώτη φορά linux ή mac ή bsd με κάποιον που στήνει για 1.000.000στή windows. Αν και εσύ είχες κάνει τόσα installations στο linux όσα και στα windows θα σου φαινόταν παιχνιδάκι τώρα. Με αυτή τη λογική δεν πάμε μπροστά...

Αρχική απάντηση από RaNd [Σήμερα, στις 17:45]

Αλλιως και αυτο δεν θα διαφερει σε τπτ απο τα Windows klp klp....

Βαριά κουβέντα. Όπως είχα περίπου πει και σε άλλο thread τo linux είναι πιο ασφαλές από τα windows σε default εγκατάσταση. Με πρώτο και καλύτερο λόγο ότι δεν κολλάει ιούς.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εγω πιστευω τα εκσησ:

1) το λινουκσ δε κανει για δεσκτοπ χρισι. το καλητερο λειτουργικο για δεσκτοπ με τεραστια διαφορα απο τα υπολιπα ειναι τα γουινδουσ. κακα τα πσεματα

2) και τα μακ ειναι καλα για δεσκτοπ αλλα χριαζεται αππλε υπολογιστη που ειναι πιο ακριβοι και δε πολυσυμφερει αν λαβουμε υποπση οτι δε το υποστιριζουν το 100% των προγραματων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

..πιο ασφαλές από τα windows σε default εγκατάσταση. Με πρώτο και καλύτερο λόγο ότι δεν κολλάει ιούς.

λοιπον για μισο λεπτο. ποιος απο εσασ πιστευει οτι το λινουκσ δε κολαει ιους?

ποιος απο εσασ πιστευει οτι ενα οπεν σουρσε λειτουργικο ειναι δυσκολο να κολισει ιους? εδω εχουν γεμισει ιους τα γουινδουσ οπου και καλα δε ξερουμε τι εχουν μεσα και θα κολισει πιστευετε εσεισ καποιοσ να φτιαξει εναν ιιο για ενα λειτουργικο οπεν σουρσε?

ο μονος λογοσ που δε κολαει ιους το λινουκσ ειναι επειδη κανεισ δεν ασχολειτε να φτιαχει ιους για λινουκσ.

τι νοημα 8α εχει δηλαδη να κατσει να σπασει το κεφαλι του καποιος να φτιακσει εναν ιο και να

κολισουν 5% των παγκοσμιων χρηστων και αμα κολησουν.

κατσε να χρησημοποιουσαν ολοι λινουκσ και 8α σου ελεγα μετα αν κολαει ιουσ ι οχι.

Link to comment
Share on other sites

και να σου πω και κατι αλλο? υπαρχουν μερικοι χρηστεσ οι οποιοι ειναι εναντιων των γουιντοουσ αλλα ακομη και αυτοι τα χρησημοποιουν πολυ απλα επειδη ολα τα αλλα ειναι μονο για πασιετζεσ

Link to comment
Share on other sites

Stamatas , υπάρχει ένα κουμπάκι που λέγεται "διόρθωση"...

Όσον αφορά τα τρία επικρατέστερα λειτουργικά λοιπόν:

1. Windows: Γενικά έχουν πολλά προβλήματα με την ασφάλεια αλλά το ανταποδίδουν με την ευχρηστία. Αν κάποιος προσέχει το μηχάνημά του και τηρεί βασικούς κανόνες για την καλή λειτουργία του υπολογιστή θα είναι σχετικά ευχαριστημένος αν και περιορισμένος σε δυνατότητες σε σχέση με τα Unix-οειδή λειτουργικά.

2. Linux: Έχει βελτιωθεί πολύ σε ευχρηστία και υποστηρίζει ταχύτερα απο κάθε άλλο λειτουργικό τις νέες συσκευές. Ακόμα και ένας απλός χρήστης των Windows μπορεί πλέον άνετα να το εγκαταστήσει και τα βγάλει πέρα μαζί του χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Είναι πολύ σταθερό και ευέλικτο λειτουργικό σύστημα το οποίο δίνει τεράστιες δυνατότητες στον διαχειριστή του. Μεγάλο μειονέκτημα είναι η έλλειψη κάποιου standard γραφικού installer, το οποίο όμως δεν προβληματίζει κάποιον μόλις αποκτήσει την κατάλληλη εμπειρία.

3. MacOS: Πολύ καλαίσθητο τόσο το λειτουργικό όσο και το hardware που το φιλοξενεί. Θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο διαδεδομένο αν μπορούσε να συνεργαστεί με PC και δεν απαιτούσε ειδικό hardware.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις για ποιο λόγο δεν υπάρχουν ιοί στα linuxοειδή λειτουργικά, τότε σίγουρα δεν ξέρεις πως δουλεύει ένα linuxοειδές λειτουργικό. Ενδεικτικά να σου πω ότι υπάρχουν ιοι, απλώς πρέπει να τους τρέξει ο χρήστης manually (luser κοινώς) και πάλι δε θα μπορεί να βλάψει τον πυρήνα του λειτουργικού.

Αρχική απάντηση από stamatas

και να σου πω και κατι αλλο? υπαρχουν μερικοι χρηστεσ οι οποιοι ειναι εναντιων των γουιντοουσ αλλα ακομη και αυτοι τα χρησημοποιουν πολυ απλα επειδη ολα τα αλλα ειναι μονο για πασιετζεσ

Και εγώ χρησιμοποιώ windows στο desktop μου. Αλλά για τις υπηρεσίες που έχω και τα routerικά χρησιμοποιώ το linux. Και όταν η υποστήριξη των παιχνιδιών στο linux μεγαλώσει ή αν παιξει καλό emulation τα windows απλώς θα πάρουν τον πούλο. Γιατί πέρα από παιχνίδια δε μου προσφέρουν κάτι άλλο.

Αρχική απάντηση από stamatas

λοιπον παιδια εγω πιστευω τα εκσησ:

1) το λινουκσ δε κανει για δεσκτοπ χρισι. το καλητερο λειτουργικο για δεσκτοπ με τεραστια διαφορα απο τα υπολιπα ειναι τα γουινδουσ. κακα τα πσεματα

2) και τα μακ ειναι καλα για δεσκτοπ αλλα χριαζεται αππλε υπολογιστη που ειναι πιο ακριβοι και δε πολυσυμφερει αν λαβουμε υποπση οτι δε το υποστιριζουν το 100% των προγραματων.

1)Αν εξαιρέσεις τα παιχνίδια, δεν ξέρω αν υπερτερούν τα windows σε κάτι.

2)Το MAC OSX είναι πολύ όμορφο και σταθερό λειτουργικό. Έχει μεγάλη υποστήριξη και κάποιος άμα το θέλει μπορεί να αγοράσει έναν G5 σε κόστος εφάμμιλο ενός κανονικού pc. Η μετάβαση από το ένα περιβάλλον στο άλλο ίσως ξενίσει λίγο στην αρχή, αλλά όσους ξέρω που την έκαναν δεν το μετάνιωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.