Jump to content



Linux Vs Mac


Rightman

Recommended Posts

Kαι το μελλον ευννοει το Linux και για τις εταιριες πλεον, γιατι οι περισσοτερες εφαρμογες που ειναι

σε βαση intranet, LAN ειναι web πλεον, οποτε με ενα απλο Linux μηχανημα κανεις μια χαρα δουλεια

και δεν χρειαζεται να εχεις κ το κοστος λειτουργικου γι ακαθε θεση εργασιας.

Ισως το μονο που μενει ειναι η τεχνογνωσια για τυχον προβληματα που παρουσιαστουν...

Open Source RuLzZz! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Οι ωρες που ανεφερα ειναι για εναν μεσο χρηστη με τις καταλληλες οδηγιες/manual ωστε να αποκτησει το λειτουργικο λιγο παραπανω απο την στοιχειωδη ασφαλεια....

Γιατι το setup WinXP ειναι 30λεπτα και αλλα 30 να κλεισεις τα αχρηστα services, να βαλεις A/V κλπ κλπ...

Οσο για MAC ειπα στο περιπου απο οσα εχω ακουσει μιας και ειναι ενα απο λιγα OS που δεν εχω στησει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αν δεν ξέρεις για ποιο λόγο δεν υπάρχουν ιοί στα linuxοειδή λειτουργικά..

Και εγώ χρησιμοποιώ windows στο desktop μου...Και όταν η υποστήριξη των παιχνιδιών στο linux μεγαλώσει ή αν παιξει καλό emulation τα windows απλώς θα πάρουν τον πούλο. Γιατί πέρα από παιχνίδια δε μου προσφέρουν κάτι άλλο.

ξερω λιγα πραγματα και εγω για λινουξοιδι λειτουργικα.

αυτο που λες εσυ τωρα το ακουω εδω και πολλα χρονια. ολο κατι περιμενει ο εκαστοτε χρηστης λινουκσ ετσι ωστε να πεσουν τα γουιν και να επικρατησει το λινουκς.

αυτο που κανεις χρηστης ομως λινουκσ δε μου εχει απαντηση μεχρι σημερα ειναι το εξης: αφου το λινουκσ ειναι τοσο πολυ καλυτερο απο τα γουιν γιατι ολοι εχουμε γουιν στο πισι μας και οχι λινουξ. ακομα και εσυ.

απαντησε μου αν μπορεις αντι να μου λες οτι δε ξερω πως λειτουργει το λινουξ.

μηπως οι περισοτεροι απλα προσπαθουν να το παιξουν ιστορια λεγοντασ οτι χρησιμοποιουν κατι διαφορετικο απο τους αλλους?

και γιατι να τρεξεις εμουλαισον αφου υπαρχει το γνισιο πραγμα?

μηπως απλα οι περισσοτεροι χρηστες λινουξ ειναι σαν αυτους που ψιφιζουν ΚΚΕ ετσι απο αντιδραση χωρις να ξερουν τι σημαινει?

Link to comment
Share on other sites

Οταν στο Linux μπορεις να βρεις εσυ ο ιδιος τι φταιει και οχι να βριζεις τον mr Gates εχει διαφορα...

Οταν κατι δεν τρεχει και το κανεις εσυ να τρεξει σου δινει την ικανοποιηση οτι καταφερες κ συ κατι...

Αν δεν υπηρχαν τα Windows σε κοπιες θα εβλεπες ποσοι θα ειχαν γυρισει σε Linux...

Και ολοι εμεις εχουμε win ακομα, μονο κ μονο για μερικες εξειδικευμενες εφαρμογες ή/και Games που δεν εχουν βγει

ακομα για Linux ......

Kαι το αν ειναι καλυτερο το Linux φαινεται και απο την αγορα servers...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RaNd

To θεμα ειναι αν ο καθενας θελει να "σπαταλησει" :

1 Ωρα για να στησει Win

3 για ΜΑC

30 για Linux

100 για FreeBSD ...

3. Εδώ θα διαφωνήσω, σε εμένα το setup του λειτουργικού τελειώνει σε 15 λεπτά max στο Linux. Με την ρύθμιση βάζω max 1.5 ώρα

1. Εγκατάσταση Windows: 35 λεπτά, εγκατάσταση drivers 35 λεπτά, ρύθμιση Windows 1 ώρα (και λίγο λέω), εγκατάσταση antivirus 10 λεπτά με το reboot, εγκατάσταση και ρύθμιση firewall 25 λεπτά, εγκατάσταση ρύθμιση και ανανέωση πρώτου antispyware 15 λεπτά , εγκατάσταση ρύθμιση και ανανέωση δεύτερου antispyware 15 λεπτά, εγκατάσταση ρύθμιση και ανανέωση τρίτου antispyware 8 λεπτά, εγκατάσταση και ρύθμιση office 25 λεπτά. Και παει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 16:59]

ξερω λιγα πραγματα και εγω για λινουξοιδι λειτουργικα.

Τότε μιλάς πολύ για τα λίγα πράγματα που ξέρεις.

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 16:59]

αυτο που λες εσυ τωρα το ακουω εδω και πολλα χρονια. ολο κατι περιμενει ο εκαστοτε χρηστης λινουκσ ετσι ωστε να πεσουν τα γουιν και να επικρατησει το λινουκς.

Και εγώ το ακούω αυτό το πράγμα καιρό τώρα. Πλέον το βλέπω και με τα μάτια μου.

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 16:59]

αυτο που κανεις χρηστης ομως λινουκσ δε μου εχει απαντηση μεχρι σημερα ειναι το εξης: αφου το λινουκσ ειναι τοσο πολυ καλυτερο απο τα γουιν γιατι ολοι εχουμε γουιν στο πισι μας και οχι λινουξ. ακομα και εσυ.

απαντησε μου αν μπορεις αντι να μου λες οτι δε ξερω πως λειτουργει το λινουξ.

1) Είναι πιο γρήγορο.

2) Είναι πιο ασφαλές.

3) Κάνει καλύτερη διαχείρηση πόρων.

Windows έχουμε και έχουν πολλοί γιατί για τον απλό χρήστη είναι μια καλή πλατφόρμα. Αν βέβαια αναλάβει κάποιος άλλος το administration δε βλέπω το λόγο να μη χρησιμοποιεί και κάποιος απλός χρήστης linux ή mac αφού στην ουσία point 'n' click θα κάνει και θα τρέχει το office του mac ή το openoffice.

Επίσης windows έχουμε γιατί σε αυτήν την πλατφόρμα βγαίνουν κυρίως τα παιχνίδια. Παρά όλα αυτά έχω ένα φίλο πορωμένο με mac που μου λέει ότι στο imac του δεν έχει πρόβλημα να τρέξει αρκετά καινούργια παιχνίδια, ενώ στο νέο G5 του θα μπορεί να τρέχει emulation όσα δεν δουλέυουν.

Στο linux το wine κάνει σημαντικά βήματα και υπάρχουν περιπτώσεις παιχνιδιών που οι drivers (opengl) αποδίδουν καλύτερα.

Και το κυριότερο για όσους έχουν windows και δε βάζουν linux είναι ότι φοβούνται τη μετάβαση σε κάτι νέο, πουίσως δεν τους ικανοποιήσει και τους δυσκολέψει.

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 16:59]

μηπως οι περισοτεροι απλα προσπαθουν να το παιξουν ιστορια λεγοντασ οτι χρησιμοποιουν κατι διαφορετικο απο τους αλλους?

Όσοι χρησιμοποιούν άλλο λειτουργικό από τα windows ξέρουν πολύ καλά γιατί το χρησιμοποιούν. Αυτοί που χρησιμοποιούν windows ξέρουν γιατί τα χρησιμοποιούν; Εγώ παραδέχομαι ότι τα χρησιμοποιώ για τα παιχνίδια, για αυτό και για τις υπόλοιπες δουλειές μου έχω linux.

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 16:59]

και γιατι να τρεξεις εμουλαισον αφου υπαρχει το γνισιο πραγμα?

Σου απάντησα και πιο πάνω ότι καμιά φορά το emulation παίζει καλύτερα.

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 16:59]

μηπως απλα οι περισσοτεροι χρηστες λινουξ ειναι σαν αυτους που ψιφιζουν ΚΚΕ ετσι απο αντιδραση χωρις να ξερουν τι σημαινει?

Ξαναδιάβασε αυτά που γράφει ο Rand

Kαι το αν ειναι καλυτερο το Linux φαινεται και απο την αγορα servers...

Link to comment
Share on other sites

καλα ντε μια κουβεντα ειπα. εξαλλου και εσυ και εγω το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να χρησημοποιουμε οτι λειτουργικο μας βολευει. εσυ λινουξ και γουιν απο οτι καταλαβα και εγω μονο γουιν.

τωρα για το πιο λειτουργικο ειναι καλυτερο ασε να το δειξει ο λαος και η ιστορια

Link to comment
Share on other sites

Ο λαός δεν ξέρει την τύφλα του, σιγά που θα μας δείξει και ποιο λειτουργικό είναι καλύτερο. Αυτό με τα πολλά χρωματάκια και τα όμορφα κουμπάκια θέλει ο λαός. Οι administrators που χρησιμοποιούν μόνο win είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να καταλάβεις ποιο είναι καλύτερο.

ΥΓ. και μιλάω για administrators σε noc ISPs, πανεπιστημίων, ερευνητικών ιδρυμάτων και σοβαρών εταιριών, όχι τους λέγε-με-αντμιν στο net-cafe της γειτονιάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ το Linux σαν server λειτουργικό εδώ και αρκετά χρόνια. Δεν το έβαλα στο κύριο PC μου ποτέ. Οι λόγοι είναι πολύ απλοί.

1) Δεν υπάρχει ένα IDE tool ολοκληρωμένο όπως ο Powerbuilder , Visual C++ (Το Kylix μας τελείωσε και δεν το χώνεψα κιόλας , το Gambas κάτι παει να πει.....)

2) Μου την έχει βαρέσει που δεν έχουν επιτέλους θεσπίσει 1-2-3 standards και να χρησιμοποιούνται αυτά για το development των εφαρμογων. Ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει και μετά τραβάμε των παθών μας τον τάραχο για να εγκαταστήσουμε βιβλιοθήκες και modules.

3) Το ERP μου τρέχει σε windows

4) Για να εγκαταστήσω Sybase ή Oracle +Management Server + Rman πρέπει να διαβάσω την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας (χίλιες φορές να τα βάλω σε IBM AIX 5.2)

5) Δεν υπάρχει το Alcatech BPM Studio για Linux

6) Κάθε 6 μήνες περίπου πρέπει να κάνεις update/upgrade ένα σωρό βιβλιοθήκες για να κρατάς το σύστημα σου ενημερωμένο - λάθος αυτό το κάνεις και με τα windows αλλα για λόγους ασφαλείας

7) Για να διαχειριστώ αποτελεσματικά το firewall πρέπει να είμαι linux expert

Από την αλλη :

1) Ολο το video editing και το rendering το κάνω πολύ γρηγορότερα στο Linux ακόμα και με το Celeron μηχανάκι μου

2) DivX - XviD κλπ κλπ , γίνονται πολύ γρηγορότερα

3) Δεν σπάνε τα νεύρα μου με το Nero για να γράψω ένα cd

4) Φτιάχνω ενα iso image στο πι και φι

5) Εχω το ίδιο openoffice πακέτο (νόμιμα)

6) Δεν χρειάζεται να ψάχνω για "cracks" των εφαρμογών

7) Για personal development μια χαρα ειναι και η MySQL

8) Δεν τραβάω κανένα ζόρι με τον explorer , τα pif ,scr , vbs και άλλα παρόμοια "επικίνδυνα" files.

9) Εχω έναν καταπληκτικό proxy server (Squid) που μου επιτρέπει να ορίζω και σε ποια sites θα μπαίνει η κόρη μου.

10) Εχω ένα καταπληκτικό web interface για να διαχειρίζομαι όλο το σύστημα μου

11) Για να πάρω ένα full backup δεν χρειάζεται να κατεβάσω κάποιο σπασμένο πρόγραμμα.

12) Οταν βάλω μερικά προγράμματα παραπάνω δεν γεμίζει η registry και δεν αργεί το σύστημα μου.

13) GPF.... , μου είναι παντελώς άγνωστο

14) Σηκώνω ένα ολοκληρωμένο και ασφαλές website στο σπίτι μου για να μπορώ να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή του σπιτιού και όταν είμαι στην δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

chriss ξερεις πολλα και σου βγαζω το καπελο. επιτελους μια απαντηση με επιχηρηματα ειχα βαρεθει να ακουω απαντησεις του τυπου "οι αλλοι δε ξερουν, εγω ξερω καλυτερα και οποιος ξερει καλυτερα δε χρησημοποιει γουιν. και αλλα τετοια..."

βεβαια και στα γουιν κανεις αυτο που λες απο τη δουλεια. και δε χρειαζεται να χρησημοποιεις πλεον νερο. αυτος πεθανε οταν βγηκαν τα ΧΡ

Link to comment
Share on other sites

πέθανε ο νέρο όταν βγήκαν τα xp? εννοείς το ενσωματωμένο burn των windows μάλλον...

μήπως δουλεύεις στη microsoft και σου έχουν κάνει το μυαλό χαλβά?

δεν εξηγείται αλλιώς!

αν θες να σου κατεβάσουμε επιχειρήματα, να πεις εσύ πρώτα μερικά για να σου απαντήσουμε.

το ότι το 95% των χρηστών πλένει με windows δεν είναι επιχείρημα.

και να μην προδικάζεις τι ξέρουν και τι δεν ξέρουν οι άλλοι, κοίτα τι ξέρεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι η κάθε άποψη του καθενός, αλλά δεν πρόκειται να καταλήξουμε κάπου... που δεν είναι και ο σκοπός του θέματος αυτού. ;)

------------------------------------------------------------------------------

Έτσι θα συνεχίσει να έχει ο καθένας μας τα Windows του :clap:, τα Linux του :clap:και τα Mac :clap:... γιατί έτσι βολεύεται ο καθένας μας.

Εγώ είμαι υπέρ του Mac και κατά των άλλων δυο... δεν έχω κάνει την διαδικασία εγκατάστασής του αλλά έχω δουλέψει λίγο με αυτό... τόσο ώστε να απογοητευτώ για τα άλλα δυο... :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas

chriss ξερεις πολλα και σου βγαζω το καπελο. επιτελους μια απαντηση με επιχηρηματα ειχα βαρεθει να ακουω απαντησεις του τυπου "οι αλλοι δε ξερουν, εγω ξερω καλυτερα και οποιος ξερει καλυτερα δε χρησημοποιει γουιν. και αλλα τετοια..."

Στήσε ένα router να τρέχει bgp, να έχει dns, proxy server αντάξιο του squid, mailserver, βάση δεδομένων, dc hub, efarm, ntp, game server και web server σε P2 μηχάνημα με 128MB μνήμη σε windows, αφού ξέρεις. Και αν κολλήσεις κάπου, ζήτα βοήθεια από το 95% του λαού που χρησιμοποιεί windows... αυτοί ξέρουν!

Αρχική απάντηση από stamatas

βεβαια και στα γουιν κανεις αυτο που λες απο τη δουλεια.

Ναι με 30kb/s μπορείς να έχεις κι εσύ σε ικανοποιητικό βαθμό ένα remote desktop που δε θα είναι 800*600 με 16 χρώματα!

Και πριν πετάξεις νέα κοτσάνα το linux μπορεί να σηκώσει ssh server για να συνδεθείς στην κονσόλα του και να κάνεις πρακτικά ό,τι θα έκανες αν καθόσουν στον υπολογιστή. Α, και παίζει με pstn.

Αρχική απάντηση από stamatas

και δε χρειαζεται να χρησημοποιεις πλεον νερο. αυτος πεθανε οταν βγηκαν τα ΧΡ

Εσύ τα κείμενα τα γράφεις με το word ή με το edit του dos;

Αν είναι να γράφεις τέτοια πράγματα καλύτερα ξεκίνα το πλέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν εχω δνδ ραιτερ. τι παραπανω κανει ο νερο αν θελω να αντιγραψω μερικα αρχεια απο το σκληρο μου σε ενα σιντι? (σου θυμιζω οτι με τα γουιν κανω ενα κοπι παστε στο φακελο και τελειωσα). χρησημοποιω το κλονο για αντιγραφη απο σιντι σε σιντι.

ασχετο: μηπως χρησημοποιεις winzip για να ξεζιπαρεις τα ζιπ και acdsee για να βλεπεις εικονες?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να αντιγράψεις μερικά αρχεία δε σου προσφέρει κάτι παραπάνω (εκτός από ένα καλύτερο interface, δυνατότητα να πειράξεις το iso), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλοι θέλουν να γράψουν μερικά αρχεία και είναι ικανοποιημένοι με το imapi.

άσχετο: Χρησιμοποιώ winrar, acdsee, winamp, gvim, zoomplayer, Maxthon, realvnc, sygate firewall, symantec antivirus, speedfan και 3m post-it notes.

Link to comment
Share on other sites

Με το Nero , μπορείς να γράψεις ωραιότατα Audio CD (με CD-TEXT για το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου) , μπορείς επίσης να φτιάξεις Super Video CD από τις φωτογραφίες ή τα home made video σου και διάφορα άλλα.

Το κυριότερο είναι ότι έχεις έλεγχο στην ταχύτητα εγγραφής , στα multisession cds , στο format (π.χ. UDF) , φτιάχνει cd-cover με τα περιεχόμενα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

’δικα σχολιάζουμε καν την σύγκριση Nero - Windows Recording Software. Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται το Nero με το ενσωματωμένο Recording software γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε. Το Nero σε λίγο θα ψήνει και καθέ με τις τόσες δυνατότητές του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.