Jump to content



Linux Vs Mac


Rightman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από trendy

2)Το MAC OSX είναι πολύ όμορφο και σταθερό λειτουργικό. Έχει μεγάλη υποστήριξη και κάποιος άμα το θέλει μπορεί να αγοράσει έναν G5 σε κόστος εφάμμιλο ενός κανονικού pc. Η μετάβαση από το ένα περιβάλλον στο άλλο ίσως ξενίσει λίγο στην αρχή, αλλά όσους ξέρω που την έκαναν δεν το μετάνιωσαν.

Μεγάλη υποστήριξη?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?????????? Ξέρεις τι τραβάμε μέχρι να βρούμε λύση στα πιο απλά θέματα? Εχεις δει το help του?

G5 στο κόστος ενός κανονικού PC? (αμα, το πάρεις μεταχειρισμένο, ίσως)

Προγραμματα? τι προγραμματα?

ΤΑ μακ είναι καλά για 3-4 δουλειές: Μουσική, εικόνα (φωτογραφία και video, αν και δεν ξερω σε τι υστερει ενα PC με photoshop σε σχέση με ενα mac με photoshop εκτός από το περιβάλλον) και DTP αν δεν είσαι ενας απαιτητικός έλληνας και ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ MAC ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚ***ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ. Αν το πήρες από αλλού...

Τώρα, βέβαια, λένε οτι τα έχουν σπάσει αλλα δεν βρήσκεις διότι έλληνες mac users δεν υπάρχουν σε hub (εκτός και αν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω) και να αγοράσεις οτιδήποτε είναι πανάκριβο.

Εχεις ποτέ σχέση με την Rainbow? (αντιπροσωπία στην Ελλάδα) Η πλέον ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εξυπηρέτηση που μπορεί να σου συμβεί.

Εις το σωτήριον έτος 2004 και το περίφημο OSX ΔΕΝ υποστηρίζει Ελληνικά, ενώ τα ελεϊνά windows έχουν ενγγενώς ακόμη και ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΑ ελληνικά, παρακαλώ, από το 2000.

Τώρα, άν θες ένα όμορφο γραφικό περιβάλλον... το MAC πλεονεκτεί.

Δε ένα φόρουμ ελληνικό γράφτηκα και, εκτός του οτι έπρεπε να πληρώσω 20, από το νοέμβρη τον κωδικό πρόσβασης πήρα ΜΟΛΙΣ εχθές. Καλή υποστήριξη, δεν μπορώ να πώ.

Οταν είχα ενα πρόβλημα με το εσωτερικό του μοντεμ και έγραψα σε φορουμ του εξωτερικού όλοι μου έδωσαν την φοβερή απάντηση: update to the new OS. Και πρίν το New OS τι κανατε ρε παιδιά;;;; δεν το χρησιμοποιούσατε;; Upgrade to the new Mac Os X panther! Amazing!!!

Ναί... καλή υποστήριξη. Μόνο μερικούς ξέρω να λένε "και τι ωραία που είναι, και τι καλά που είναι και πόσο κάλύτερα είναι και sweet thing (όλοι έτσι αναφέρονται στα μηχανάκια τους)" Φατε σκ**α! Εγώ πήγα να το πετάξω από το παράθυρο ούκ ολίγες φορές.

Το dual G4 1.25 GHz με 1GB RAM που έχω σούρνεται σα χελώνα μπροστά στο ταπεινό μου PC1 στις πιο απλές εργασίες. Για να γράψεις ένα CD ακόμη δεν έχω βρεί κάτι σαν το ΝΕΡΟ και τέλοσπάντον είναι μια σκέτη απελπισία. Μόνο αν δώσεις μερικά χχχ.χχχ μπορείς να πείς "έχω ένα καλο mac και είμαι ευχαριστιμένος".

Εγώ αυτό έχω να πώ για τα MAC. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο, ας διαφωτήσει κι εμένα. Νομίχω περισσότερο είναι η διαφήμιση που τα κάνει καλά παρά τα ίδια.

Αλλα ελαττώματα: Ενδεικτικά 2: Οταν όλα τα pc είχαν standard sto motherboard USB2, το μακ μου είχε μονο 1.1. Τα καινούρια Powerbook G4 έχουν BUS speed 233 ενώ τα χειρότερα φορητά έχουν 333 και τα δίνουν για ξεπούλημα. Κάνω λάθος; (τώρα δε βρήσκο το λινκ, άλλη φορά)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Α! και το iMAC που έχουμε, πάλι με 1GB μνήμη κολάει 2-4 φορές σε ένα 8ωρο. (Τρέσει το 9,2,2 βέβαια αλλά τι σημασία έχει. ώφειλε να μην κολάει τόσο πολύ)

Ο έλεγχος έδειξε οτι φταίνε οι... γραμματοσειρές. Τις βγάλαμε και πάλι κολάει...Για αντικατάσταση... ούτε λόγος, "δεν γίνονται αυτά" στην RAINBOW.

Αν ήμουν τώρα να πάρω την απόφαση δεν έπαιρνα ΜΑΚ στην Ελλάδα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Αν είσαι εξωτερικό και δεν σε νοιάζουν τα Ελληνικά, τότε αποτελεί μια καλή εναλακτική λύση από Win/linux. Μια αρκετά καλή αν έχεις τα $$$, βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

χεχε @morph καταλαβαινω τα προβληματα σου :) . εξαλλου τα ακουω αυτα τα προβληματα για τα mac αλλα και για το linux πολλα χρονια τωρα. πιστευα βεβαια οτι ειχαν λυθει πολλα τετοια προβληματα μεχρι σημερα αλλα απο οτι φενεται παραμενουν.

εδω κολαει το εξης: "ε δεν ηξερες..δε ρωταγες?". και να πεις οτι το μοιραζουν τσαμπα οπως το linux να υπαρχει δικαιολογια. αλλα τοσα λεφτα δινουν...

Link to comment
Share on other sites

ε, εντάξει, οι mac είναι για συγκεκριμένες χρήσεις.

μπορείς να τους βάλεις και linux, αλλά υποτίθεται ότι όταν

αγοράζεις mac το κάνεις πιο πολύ για το software.

η βασική διαφορά (σαν ιδέα) είναι ότι το linux είναι ελεύθερο,

οπότε αναπτύσσεται πιο εύκολα.

μπορείς να δεις και το site

www.helmug.gr

μήπως βοηθηθείς πουθενά. εγώ πάντως από mac δεν έχω δουλέψει ποτέ

στη ζωή μου, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη:)

Link to comment
Share on other sites

morph έχω 3 φίλους που έχουν mac. Όλοι συμφωνούν ότι η rainbow είναι πολλή κακή αντιπροσωπεία. Παρά όλα αυτά δεν έχουν αντιμετωπίσει τα προβλήματα που είχες εσύ. Ο ένας κάνει web design, ο άλλος φτιάχνει μουσική και παίζει σε live performance και ο 3ος είναι κλασσικός φοιτητής. Ούτε τους έχει λείψει καμία εφαρμογή ούτε έχουν μετανιώσει για τη μετάβαση που έκαναν. Και όλοι τους το έχουν σε αποκλειστικότητα, δηλαδή δεν έχουν άλλο pc στην καβάτζα.Το μόνο πρόβλημα που έχει ο ένας είναι ότι δεν υπάρχει delphi στο mac.

Όσο για την τιμή του G5, υπάρχει και με 1500$ (1.8GHz PowerPC G5 600MHz frontside bus 512K L2 cache 256MB DDR400 SDRAM Expandable to 4GB SDRAM 80GB Serial ATA 8x SuperDrive Three PCI Slots NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra 64MB DDR video memory 56K internal modem)

, αλλά ο μέσος άνθρωπος όταν ακούει G5 το μυαλό του πάει στο dual 2,5GHz.

Φατε σκ**α! Εγώ πήγα να το πετάξω από το παράθυρο ούκ ολίγες φορές.

Δηλαδή με τα windows δεν το έχεις σκεφτεί ποτέ αυτό;

ΤΑ μακ είναι καλά για 3-4 δουλειές: Μουσική, εικόνα (φωτογραφία και video, αν και δεν ξερω σε τι υστερει ενα PC με photoshop σε σχέση με ενα mac με photoshop εκτός από το περιβάλλον) και DTP αν δεν είσαι ενας απαιτητικός έλληνας και ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ MAC ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚ***ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ. Αν το πήρες από αλλού...

Το έγραψα από την αρχή ότι το mac δεν είναι για παιχνίδια.

Τώρα, βέβαια, λένε οτι τα έχουν σπάσει αλλα δεν βρήσκεις διότι έλληνες mac users δεν υπάρχουν σε hub (εκτός και αν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω) και να αγοράσεις οτιδήποτε είναι πανάκριβο.

Το ότι δεν κυκλοφορούν σπασμένα προγράμματα (που φυσικά και κυκλοφορούν :rolleyes: ) δεν είναι επιχείρημα για να προτιμήσουμε μια πλατφόρμα έναντι μιας άλλης.

Αλλα ελαττώματα: Ενδεικτικά 2: Οταν όλα τα pc είχαν standard sto motherboard USB2, το μακ μου είχε μονο 1.1. Τα καινούρια Powerbook G4 έχουν BUS speed 233 ενώ τα χειρότερα φορητά έχουν 333 και τα δίνουν για ξεπούλημα. Κάνω λάθος; (τώρα δε βρήσκο το λινκ, άλλη φορά)

Το mac υποστηρίζει firewire αρκετό καιρό τώρα, που στο pc μου έβαλα πριν ένα χρόνο, γιατί δεν ήθελα να πληρώσω χρυσή τη μητρική για το firewire και μόνο. Τα σημερινά powerbook έχουν και usb2 και firewire 400-800.

Τα pb G4 έχουν fsb 333. Τέλος είναι λάθος να συγκρίνεις το fsb του mac με του pc. Και εγώ έτσι νόμιζα, αλλά η αρχιτεκτονική του mac χρησιμοποιεί διαφορετικά το fsb. Υπάρχει point-to-point σύνδεση με όλα τα περιφερειακά (μνήμη, vga κλπ) και αν το σύστημα έχει dual επεξεργαστή, το fsb είναι ξεχωριστό για τον κάθε επεξεργαστή και όχι shared.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Το ότι δεν κυκλοφορούν σπασμένα προγράμματα (που φυσικά και κυκλοφορούν :rolleyes: ) δεν είναι επιχείρημα για να προτιμήσουμε μια πλατφόρμα έναντι μιας άλλης.

για εμενα προσωπικα ειναι πολυ σημαντικο επιχειρημα.

και με τα windows XP ποτε δε σκεφτηκα να τα πεταξω απο το παραθυρο οπως λες. δε μου εχουν δημιουργησει ποτε κανενα προβλημα, οτι θελω το βρισκω πανευκολα και με το ελαχιστο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Χώρις να έχω διαβάσει όλα τα post λόγο έλειψης χρόνου λέω το εξής:

Τα mac είναι για γραφίστες και 3Dmodelers

Τα windows για αυτούς που δεν θέλουν κάτι συγκεκριμένο και θέλουν να πάιζουν παιχνίδια (μιας και δεν υπάρχουν για άλλα λειτουργικά), και για τους τεχνικούς για να μπορούν να απαντάν γρήγορα στα ερωτήματα των πελατών ακόμη και τηλεφωνικά.

Τα linux είναι για μεγάλα ασφαλή δίκτυα που δεν τους νοιάζει αν θα πάιζει παιχνίδια θα έχει ζωγραφική κ.τ.λ (ποιό συγκεκριμένα που δεν θα κάθετε χρήστεις μπροστά), ή για τους πολύ ψαγμένους χρήστες που το μόνο που θέλουν είναι να είναι όλα στην πένα και να είναι stand by για να υπακούσουν στις εντολές τους.

Προσωπικά χρησιμοποιώ windows για τα παιχνίδια και σαν τεχνικός, ξεκίνισα να ασχολούμαι με linux για να μπω στο team των ψαγμένων και θέλω να πάρω mac για να μην περιμένω τα windows να κάνουν render.

Link to comment
Share on other sites

Εις το σωτήριον έτος 2004 και το περίφημο OSX ΔΕΝ υποστηρίζει Ελληνικά, ενώ τα ελεϊνά windows έχουν ενγγενώς ακόμη και ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΑ ελληνικά, παρακαλώ, από το 2000.

Κάτι που επιβεβαίωσα πριν από λίγο είναι ότι το MACOSX υποστηρίζει Ελληνικά unicode και δεν έχει πρόβλημα να διαβάσει οποιαδήποτε γραμματοσειρά. Και δε θέλει καμία χακεριά για να το κάνεις αυτό. Στις ρυθμίσεις του λειτουργικού είναι.

οτι θελω το βρισκω πανευκολα και με το ελαχιστο κοστος.

==κλεμένο :dots:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

==κλεμένο :dots:

(ασχετο) :οι Σπαρτιατες επαινουσαν και ειχαν σε μεγαλη υποληψη τους κλεφτες που δεν τους πιανανε να κλεβουν.

αν τυχαινε βεβαια να τους πιασουν επι το εργο..τοτε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph [Χθες, στις 02:24]

Α! και το iMAC που έχουμε, πάλι με 1GB μνήμη κολάει 2-4 φορές σε ένα 8ωρο. (Τρέσει το 9,2,2 βέβαια αλλά τι σημασία έχει. ώφειλε να μην κολάει τόσο πολύ)

Ο έλεγχος έδειξε οτι φταίνε οι... γραμματοσειρές. Τις βγάλαμε και πάλι κολάει...Για αντικατάσταση... ούτε λόγος, "δεν γίνονται αυτά" στην RAINBOW.

Αν ήμουν τώρα να πάρω την απόφαση δεν έπαιρνα ΜΑΚ στην Ελλάδα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Αν είσαι εξωτερικό και δεν σε νοιάζουν τα Ελληνικά, τότε αποτελεί μια καλή εναλακτική λύση από Win/linux. Μια αρκετά καλή αν έχεις τα $$$, βέβαια...

Σε εμένα με ένα IBOOK που είχα για ένα διάστημα... :T: (τρομερό laptop) κανένα πρόβλημα... ούτε κολλήματα... !!!!! ούτε πρόβλημα με γραμματοσειρές... !!!!! και το παιδί που μου το είχε δώσει... δεν του είχε κολλήσει ποτέ...

Mην με ρωτήσεις τι έκδοση OS είχε... δεν θυμάμαι. :hmm:Πάντως το IBOOK ήταν κάπως παλιό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Morph: μέσα στις πολλές ασυναρτησίες (sorry) και λάθη σε ένα πράγμα έχεις δίκιο. Rainbow suxx.

Τώρα για το αν τα Mac είναι καλά μόνο για 2-3 συγκεκριμένα πράγματα:

ΕΛΕΟΣ

Τί άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα ?

Και USB έχουν (2.0 τα καινούργια, όχι ότι χρειάζεται κάπου) και Firewire (FW800 τα μεγάλα μοντέλα) και Ελληνικά υποστηρίζουν (μαμίσια ελληνικά πολυτονικά όμως από το Tiger και μετά) και Native Unicode support έχουν και πλήθος εφαρμογών έχουν και σίγουρα περισσότερα παιχνίδια από το Linux υπάρχουν και warez υπάρχουν και χακεριές μπορείς να κάνεις (φλασάρισε μια πισάδικη κάρτα γραφικών για να μην πληρώνεις νταβαντζιλίκι) και Έλληνες Mac Users υπάρχουν που ΔΕΝ είναι επαγγελματίες και forums βρίσκεις με απαντήσεις σε ποιοτικότερα και πιο ενδιαφέροντα πράγματα από το Registry-tweaking και το overclocking.

Α, και benchmark προγράμματα υπάρχουν. Δυστυχώς όμως είναι λιγότερα στον αριθμό και όχι τόσο καλογραμμένα όσο των PeeCee. Αυτό είναι όντως ένα σημαντικό μειονέκτημα. Στα PeeCee υπάρχουν benchmarks που σε πείθουν ότι το μηχάνημα σου πετάει. Και όχι μόνο αυτό αλλά βγαίνουν και αναβαθμισμένες εκδόσεις καθημερινά που υπόσχονται καλύτερα αποτελέσματα για τον Η/Υ σου. Έτσι μπορείς άφοβα να ξοδεύεις 24 ώρες καθημερινά στον Celeron σου (8 ώρες για να τα εντοπίσεις και να τα κατεβάσεις μαζί με τους "benchmark-compatible" drivers και Windoze patches, 8 ώρες για να τα τρέξεις και 8 για να την μπεις σε 'κείνο το κορόιδο που χρησιμοποιεί UltraSparc ή Power5 στη μισή συχνότητα).

Link to comment
Share on other sites

πλήθος εφαρμογών έχουν και σίγουρα περισσότερα παιχνίδια από το Linux

www.transgaming.org

cedega project λέγεται, νομίζω θα ενσωματώνεται στο επόμενο winex. directx support

σε αρκετά games.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:OT:

Trendy με βάζεις άγρια σε σκέψεις. Μιας που το μαμήσαμε που το μαμήσαμε το θέμα (από linux vs mac, έγινε linux vs windows) θα σε ρωτήσω εδώ μερικά offtopic πραγματάκια.

Σκέφτομαι να κάνω την μεγάλη αλλαγή από τα παραθύρια στο λίνουξ αλλά να μάθω να τα χρησιμοποιώ.

Λοιπόν, έχω raid0 κι έχω χωρίσει "τον σκληρό" σε partitions. Θεωρητικά μπορώ να εγκαταστήσω στο δεύτερο partition το linux έτσι?

Ποια έκδοση linux να κατεβάσω για προσωπική χρήση (home use)? Έχω υπόψην μου τις εξής προϋποθέσεις. Να είναι 64-bit και να υποστηρίζει τους drivers της μητρικής (κυρίως για το lan για να μπορώ να μπαίνω στο internet) και των υπόλοιπων καλουδιών. Έχω Mandrake 9 αλλά χρειάζομαι καινούρια αλλιώς internet γιοκ (είμαι σε noob φάση και προς το παρόν δεν θα τολμήσω να επιχειρήσω μακροβούτια αν δεν μπω από τα ρηχά πρώτα). Εννοείται η παραπάνω distribution 64-bit να έχει φιλικό γραφικό περιβάλλον.

Κατόπιν πως θα μπορέσω να διαβάζω τα δεδομένα στα partitions/σκληρούς που είναι σε NTFS? Παλιά δεν μπορούσα να το κάνω. Επίσης πρόγραμμα για multimedia like windows media player? Αντίστοιχο του MSN είναι το AMSN, σωστά?

Αν κατάλαβα σωστά, τα προγράμματα που θα χρειαστώ, θα πρέπει να τα κατεβάσω από το internet άρα πρωταρχικός στόχος είναι να συνδεθώ στο διαδίκτυο. Modem Siemens με ethernet έχω άρα να υποθέσω πως δεν θα χρειαστώ κάποιο πρόγραμμα ή επιπλέον utility (χώρια του λειτουργικού) για να surfaro από linux?

Κι έρχεται η κρίσιμη ερώτηση.

Με το linux θα ανέβει παραπάνω ο επεξεργαστής? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από gorg [28-01-2005 15:24]

Morph: μέσα στις πολλές ασυναρτησίες (sorry) και λάθη σε ένα πράγμα έχεις δίκιο. Rainbow suxx.

Τώρα για το αν τα Mac είναι καλά μόνο για 2-3 συγκεκριμένα πράγματα:

ΕΛΕΟΣ

Τί άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα ?

Δηλ. το οτι δεν λειτουργούσε το ενσωματωμένο modem και από το επίσημο forum της apple όλοι έλεγαν ως λύση upgrade to the new OSX 10.3, πώς το βρήσκεις εσύ; (οι ασυναρτησίες ήταν από τα νεύρα μου που εκείνη τη μέρα έφαγα 8 ώρες και δε μου έκανε τη δουλειά μου με τπτ και κόλαγε)

Για πες μου, σε παρακαλώ, σε τι εργασίες χρησιμοποιείται κυρίως το MAC... Για να δώ?

Και USB έχουν (2.0 τα καινούργια, όχι ότι χρειάζεται κάπου) και Firewire (FW800 τα μεγάλα μοντέλα) και Ελληνικά υποστηρίζουν (μαμίσια ελληνικά πολυτονικά όμως από το Tiger και μετά) και Native Unicode support έχουν

Τι μου λές που δεν το είπα εγώ πριν δηλ.? Οτι native Greek ΘΑ έχει από το Tiger που ΘΑ κυκλοφορήσει... εν έτη 2005 και αν... ?

USB 2.0 εχουν ΤΩΡΑ. Πριν 1 1/2 χρόνο που αγόρασα τα δικά μου, δεν είχαν κ firewire 400 είχε κ όχι 800. Επιπλέον, αυτά που κυκολοφορούν τώρα ΔΕΝ μπουτάρουν από σύσστημα 9 και κάτω, (τα δικά μου ήταν τα τελευταία που είχαν αυτή τη δυνατότητα, παραίτητη σε μένα) μόνο OSX τρέχουν και το 9.2.2 ώς classic. Στο pc μου μπορώ ακόμη να βάλω DOS 6.22 αν θέλω. Μήπως και αυτό είναι ασυναρτησία για σένα;

Μήπως το οτι υπάρχει πρόβλημα με μεταφορά των πολυτονικών κειμένων από συστημα 7.5 (που ξεκινήσαμε) στο εξελληνισμένο σύστημα από την rainbow και σήμερα, που πάλι η rainbow το έχει φτιάξει, παρουσιάζει ασυμβατότητες με τα παλαιά και δεν μου τα νοίγει; (Μην παίρνεις εμένα ως παράδειγμα για τα πολυτονικά, δες στο www.helmug.gr αφού η δική μου άποψη σου φαίνεται γελοία - εγώ είμαι, ας πούμε, άσχετος, αλλά και οι άλλοι είναι;;)

Και το εντυποσιακό είναι πως τα πολυτονικά ξεκίνησαν στα mac και μέχρι σήμερα έχουμε διαρκώς αλλαγές κ ασυμβατότητες. (μολις έχω πρόσβαση πάλι στο site θα δωσω σχετικό link)

και πλήθος εφαρμογών έχουν και σίγουρα περισσότερα παιχνίδια από το Linux υπάρχουν και warez υπάρχουν και χακεριές μπορείς να κάνεις (φλασάρισε μια πισάδικη κάρτα γραφικών για να μην πληρώνεις νταβαντζιλίκι) και Έλληνες Mac Users υπάρχουν που ΔΕΝ είναι επαγγελματίες και forums βρίσκεις με απαντήσεις σε ποιοτικότερα και πιο ενδιαφέροντα πράγματα από το Registry-tweaking και το overclocking.

Οπωσδήποτε. Βέβαια από ελληνικό forum μόνο το helmug.gr ξέρω και χρειάστηκαν και 20 για να γίνω μέλος και να έχω πρόσβαση μετά από 3 μήνες.

Εχθές το μόνο που έκανα ήταν να ανοίξω το iTunes για να γράψει κάτι κομμάτια σε κασσέτα. τα κομμάτια τα δια΄βαζε από flash drive. Ε, κάποια στιγμή έπαψε να διαβάζει και χρειάστηκε κλείσιμο απο το power button. Οσο άσχετος και να είναι ένας, δεν μπορεί να κολάει έτσι σε κάτι τόσο απλό. (Εκτός αν υπάρχει κατι που δεν ξέρω)

@trendy

Για την υποστήριξη unicode τουλάχιστον μέχρι το 10.2.8 είναι ανεπαρκής ειδικά για τα πολιτονικά. Δες στο helmug.gr στο... (δεν το βρήσκω σήμερα γιατι το site τους θα έχει πρόβλημα)

Υπογράψαμε κ αίτηση, που στάλθηκε στην Apple γι αυτό το θέμα. Εξ' αιτίας αυτής της αίτησης θα έχει (επιτέλους) το tiger Ελληνικά. Τώρα, να δούμε την συμβατότητα που θα έχουν με τα πολυτονικά της αντιπροσωπίας.

Σχετικά με τους φίλους σου, τι να σου πώ, εγώ έχω αρκετά προβλήματα. Και αυτός που με επηρέασε κ πήρα mac ήταν κορυφή (αφού ενσωμάτωσε τα Norton Utilities στο λειτουργικό και κανείς διαθνώς δεν τον πίστευε, μέχρι που έστειλε δελιγμα cd σε μερικούς). Ούτε αυτός είχε προβλήματα αλλά ήξερε το λειτουργικό μέσα έξω. Εγώ δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να ασοληθώ με τόση λεπτομέρεια και ένα σημαντικό εμπόδιο είναι οτι δεν έχω σπίτι mac

Οταν αρχίζεις σήμερα με το OS X δεν έχεις πολλά προβλήματα. Οταν πρέπει να μεταφέρεις κείμενα που έχουν γραφτεί σε 7.5, και 300 γραμματοσειρές ΟΛΕΣ αγορασμένες, εκεί αρχίζουν τα δυσεπίλυτα εμπόδια. Βλέπεις έχουμε mac στο γραφείο εδώ και 17 χρόνια και αντίστοιχο αρχείο από περιοδικό, εφημερίδα κλπ. κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Σε εμένα με ένα IBOOK που είχα για ένα διάστημα... :T: (τρομερό laptop) κανένα πρόβλημα... ούτε κολλήματα... !!!!! ούτε πρόβλημα με γραμματοσειρές... !!!!! και το παιδί που μου το είχε δώσει... δεν του είχε κολλήσει ποτέ...

Mην με ρωτήσεις τι έκδοση OS είχε... δεν θυμάμαι. :hmm:Πάντως το IBOOK ήταν κάπως παλιό... ;)

Γιαυτό το πρόβλημμα εντοπίστηκε η αιτία στο ποντίκι. Μόλις αλλάξαμε mouse είναι μια χαρά!!!!! Δοκίμασα το ίδιο Mouse στο g4 και δημιουργούσε τα ίδια προβλήματα. Αρα δεν έφταιγαν οι γραμματοσειρές αλλά η ανικονότητα της αντιπροσωπίας να εντοπίσει αυτό το, όντως, παράξενο πρόβλημμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph [Σήμερα, στις 01:02]

Δηλ. το οτι δεν λειτουργούσε το ενσωματωμένο modem και από το επίσημο forum της apple όλοι έλεγαν ως λύση upgrade to the new OSX 10.3, πώς το βρήσκεις εσύ; (οι ασυναρτησίες ήταν από τα νεύρα μου που εκείνη τη μέρα έφαγα 8 ώρες και δε μου έκανε τη δουλειά μου με τπτ και κόλαγε)

Γίνε πιο συγκεκριμένος. Τι μοντέλο Mac και τι version OS ; Είμαι περίεργος να μάθω. Ήταν το hardware το πρόβλημα ; Στο επίσημο forum της Apple γράφουν σχετικοί και άσχετοι - αυτό δε λέει τίποτα. Τώρα εσύ αν πχ θέλεις σώνει και καλά να βάλεις ένα περιφερειακό να δουλέψει στα Windoze 98 και οι περισσότεροι σου λένε να βάλεις Window$ 2000 ή XP τότε τί θα έλεγες ;

Για πες μου, σε παρακαλώ, σε τι εργασίες χρησιμοποιείται κυρίως το MAC... Για να δώ?

Θα σου έστελνα συνημμένο αλλά θα ήταν τόσο μεγάλο που δε θα χωρούσε στο mailbox σου ;-)

Τι μου λές που δεν το είπα εγώ πριν δηλ.? Οτι native Greek ΘΑ έχει από το Tiger που ΘΑ κυκλοφορήσει... εν έτη 2005 και αν... ?

Μιλάμε πάντα για Πολυτονικά και για υποστήριξή τους επίσημα από το Λειτουργικό. "Native" Greek έχει αφού υποστηρίζει Unicode και έρχεται με Ελληνικές γραμματοσειρές και πληκτρολόγιο. Για να διαβάσεις πολυτονικά δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω Unicode. Για να γράψεις πολυτονικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις free utilities που τρέχουν και σε 10.2 και τα περισσότερα έχουν αναπτυχθεί για ερευνητικούς σκοπούς στο εξωτερικό. Τώρα για το θέμα συμβατότητας με έγγραφα που γράφτηκαν πριν από χρόνια και σε περιβάλλον Classic είναι σαν να ζητάς το ίδιο για αυτά που γράφτηκαν σε Windoze 98 ;-)

To Tiger θα κυκοφορήσει το 2005 όπως έχει ανακοινώσει προ πολλού η Apple. Δεν υπάρχουν πληροφορίες ότι πρόκειται να καθυστερήσει. Τί σε κάνει να το πιστεύεις αυτό ; Απλώς σε λίγο καιρό θα ανακοινωθεί η ακριβής ημερομηνία και θα περιμένουν όλοι για το event.

USB 2.0 εχουν ΤΩΡΑ. Πριν 1 1/2 χρόνο που αγόρασα τα δικά μου, δεν είχαν κ firewire 400 είχε κ όχι 800. Επιπλέον, αυτά που κυκολοφορούν τώρα ΔΕΝ μπουτάρουν από σύσστημα 9 και κάτω, (τα δικά μου ήταν τα τελευταία που είχαν αυτή τη δυνατότητα, παραίτητη σε μένα) μόνο OSX τρέχουν και το 9.2.2 ώς classic. Στο pc μου μπορώ ακόμη να βάλω DOS 6.22 αν θέλω. Μήπως και αυτό είναι ασυναρτησία για σένα;

Καλά, μην είσαι και τόσο σίγουρος. Δοκίμασε πρώτα και μετά για DOS/Win 3.11/Win95 σε καινούργιο μηχάνημα.

Firewire 800 δεν πιστεύω να μπορούσες να βρεις εύκολά πριν ενάμισυ χρόνο στα ΠιΣι ούτε καν σε κάρτα. Επίσης μην ξεχνάς ότι η Apple ήταν από τις πρώτες που υποστήριξαν το USB αν και "κατασκευή" της Intel. Αυτό δε σημαίνει ότι όλες οι USB συσκευές τρέχουν απροβλημάτιστα είτε σε Mac είτε σε PeeCee. Ίσα-ίσα τα περισσότερα προβλήματα αφορούν USB συσκευές για τον έναν ή άλλο λόγο. Και μιλάμε για USB συσκεύες κατασκευασμένες ειδικά για wintel (ανεξάρτητα αν παίζουν και σε Mac), με ειδικά γραμμένους drivers κτλπ

Και αν ήθελες USB 2.0 θα μπορούσες να είχες σκεφτεί την αγορά ενός PowerMac όπου με μια PCI κάρτα θα έκανες τη δουλειά σου.

Και γω διαφωνώ με την απόφαση της Apple να κλειδώσει τα καινούργια μηχανήματα και να περιορίσει τη δυνατότητα να εκκινούν από OS9. Αλλά θέλεις ή δε θέλεις το OS9 είναι παρελθόν. Δηλαδή θα έπαιρνες καινούργιο G5 για να τρέχεις OS9 ; Αντίστοιχα, θα αγόραζες Dual Opteron σύστημα για να τρέχεις Win98 ; Και στο κάτω-κάτω αν η εταιρεία που είσαι θέλει να ξοδέψει 3000 ευρώ για ένα μηχάνημα Apple αλλά αρνείται να αναβαθμίσει το Quark XPress 3.x ή να εκπαιδεύσει τους υπαλλήλους της στη χρήση του νέου OSX ή να αγοράσει καινούργιες γραμματοσειρές μετά από 10 χρόνια τί φταίει η Apple ; Είπαμε ότι τα Mac γενικά έχουν μεγαλύτερο μέσο όρο ζωής από τα PeeCee αλλά όχι και έτσι.

Μήπως το οτι υπάρχει πρόβλημα με μεταφορά των πολυτονικών κειμένων από συστημα 7.5 (που ξεκινήσαμε) στο εξελληνισμένο σύστημα από την rainbow και σήμερα, που πάλι η rainbow το έχει φτιάξει, παρουσιάζει ασυμβατότητες με τα παλαιά και δεν μου τα νοίγει; (Μην παίρνεις εμένα ως παράδειγμα για τα πολυτονικά, δες στο www.helmug.gr αφού η δική μου άποψη σου φαίνεται γελοία - εγώ είμαι, ας πούμε, άσχετος, αλλά και οι άλλοι είναι;;)

Και το εντυποσιακό είναι πως τα πολυτονικά ξεκίνησαν στα mac και μέχρι σήμερα έχουμε διαρκώς αλλαγές κ ασυμβατότητες. (μολις έχω πρόσβαση πάλι στο site θα δωσω σχετικό link)

Οταν αρχίζεις σήμερα με το OS X δεν έχεις πολλά προβλήματα. Οταν πρέπει να μεταφέρεις κείμενα που έχουν γραφτεί σε 7.5, και 300 γραμματοσειρές ΟΛΕΣ αγορασμένες, εκεί αρχίζουν τα δυσεπίλυτα εμπόδια. Βλέπεις έχουμε mac στο γραφείο εδώ και 17 χρόνια και αντίστοιχο αρχείο από περιοδικό, εφημερίδα κλπ. κλπ.

Ναι και εγώ έχω πρόβλημα με κάποια έγγραφα σε WordStar. Και εκεί που δουλεύω έχουμε plotter εκατομμυρίων που έχει drivers μόνο για Windoze 95. Η υλοποίηση του Unicode δεν είναι τέλεια στο OSX αλλά είναι καλύτερη και πληρέστερη από ότι των Winblows. Και από τότε που αποφάσισε η Apple να αναθεωρήσει τη στάση της για τα Open Standards να είσαι σίγουρος ότι τα πράγματα θα έιναι ακόμη καλύτερα σε σχέση με τις proprietary χακεριές της Μicrosnot. Αρκεί να ακολουθήσουν και κατασκευαστές λογισμικού

Οπωσδήποτε. Βέβαια από ελληνικό forum μόνο το helmug.gr ξέρω και χρειάστηκαν και 20 για να γίνω μέλος και να έχω πρόσβαση μετά από 3 μήνες.

Η συνδρομή δεν είναι απαραίτητη για να γράφεις και να διαβάζεις τα posts του forum. Τώρα αν θες να συμμετέχεις ενεργά στις αρχαιρεσίες του ΣΥΛΛΟΓΟΥ τότε καλά έκανες και έδωσες 20 ευρώ.

Εχθές το μόνο που έκανα ήταν να ανοίξω το iTunes για να γράψει κάτι κομμάτια σε κασσέτα. τα κομμάτια τα δια΄βαζε από flash drive. Ε, κάποια στιγμή έπαψε να διαβάζει και χρειάστηκε κλείσιμο απο το power button. Οσο άσχετος και να είναι ένας, δεν μπορεί να κολάει έτσι σε κάτι τόσο απλό. (Εκτός αν υπάρχει κατι που δεν ξέρω)

Εμένα το PeeCee μου (δεν έχω μόνο ένα) κολλάει και σε απλούστερα μερικές φορές πχ όταν διαβάζει κανένα CD ή όταν βάζω καμιά παλιά δισκέτα. Για USB συσκεύες (TV tuner, flash drive, external HD, USB Audio, Palm cradle κτλπ) η κατάσταση στο παρελθόν υπήρξε τραγικότερη και σε μερικές φορές πιο καταστροφική από ένα hard reset. Ίσως θα μπορούσες να βγάλεις το flashaki και να κάνεις Force Quit το iTunes. Δηλαδή το Ctrl+Alt+Del είναι φιλικότερο για το μέσο χρήστη ;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά firewire έχουν τα PC εδώ και τουλάχιστον 2-3 χρόνια.

Το board μου μάλιστα έχει on-board firewire controller , και είναι και παλιό (Asus P4S8-X)

------

Αυτές οι κοντρίτσες μου θυμίζουν τις εποχές :

CBM 64 vs Amstrad 6128

Amiga vs Atari

τελικά όλοι τον φάγαμε και είμαστε με τουλάχιστον ένα PC , των οποίων ο κατασκευαστής (η ΙΒΜ) πούλησε όλο το PC Business σε άλλη εταιρία. Εμένα μου ακούγεται τραγικό , :rip: ΙΒΜ PC

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero

:OT:

Trendy με βάζεις άγρια σε σκέψεις. Μιας που το μαμήσαμε που το μαμήσαμε το θέμα (από linux vs mac, έγινε linux vs windows) θα σε ρωτήσω εδώ μερικά offtopic πραγματάκια.

Σκέφτομαι να κάνω την μεγάλη αλλαγή από τα παραθύρια στο λίνουξ αλλά να μάθω να τα χρησιμοποιώ.

Κι έρχεται η κρίσιμη ερώτηση.

Με το linux θα ανέβει παραπάνω ο επεξεργαστής? :hehe:

Φίλε Hero , να ξεκινήσω από το τέλος ,

ο επεξεργαστής θα δείξει τα δόντια του με το 64μπιτο λειτουργικό , αρκεί βεβαίως και οι εφαρμογές να είναι compiled για 64μπιτο σύστημα (ακόμα καλύτερα να είναι γραμμένες για τέτοιο).

Οσο για media players , msn , photos , DVD players , cd recording , backup , browsing , downloading , security , θα τα βρεις όλα έτοιμα με την εγκατάσταση.

Εξαίρεση αποτελεί το DVD που δεν θα παίζει ταινίες αν χρησιμοποιήσεις έκδοση από download. Μπορείς όμως πολύ εύκολα να εγκαταστήσεις το libdvdcss και όλα θα παίζουν μια χαρούλα.

Με τα παιχνίδια θα ζοριστείς γιατί δεν παίζουν στο linuxaki , οι υπόλοιπες "office oriented" δουλειές θα σου παίζουν μια χαρά , Και φυσικά με Ελληνικό περιβάλλον αν προτιμάς και Ελληνικό ορθογράφο στο OpenOffice.

Τέλος , μετά και το τελευταίο review του LinuxFormat , το Mandrake είναι by far η διανομή με τα ευκολότερα διαχειριστικά εργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.