Jump to content



Linux Vs Mac


Rightman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris

www.transgaming.org

cedega project λέγεται, νομίζω θα ενσωματώνεται στο επόμενο winex. directx support

σε αρκετά games.

Πολύ καλή μαγκιά. Αν αρχίσουν τα παιχνιδάκια και παίζουν με ανταγωνιστικές επιδόσεις σε linux θα δώσει φτερά στην διάδοση του λειτουργικού.

Κάποια στάνταρ επίσης θα βοηθούσαν αλλά ακόμα περισσότερο οι κωλο εταιρίες να μην φοβόντουσαν να δώσουν specs του hardware τους.

Μακάρι να πάρει περισσότερο τα πάνω του το open source. Ο ανταγωνισμός δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Ίσως μάλιστα συμμορφωθεί και η ακατανόμαστη λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Κάπου διάβασα τις προάλλες ότι το CEDEGA (transgaming) υποστηρίζει μπόλικα πλέον παιχνίδια και μάλιστα κάποια παίζουν πιο άνετα στο λινουξάκι.Μου φαίνεται ότι και DX9 θα έχει όπου νάναι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Κάπου διάβασα τις προάλλες ότι το CEDEGA (transgaming) υποστηρίζει μπόλικα πλέον παιχνίδια και μάλιστα κάποια παίζουν πιο άνετα στο λινουξάκι.Μου φαίνεται ότι και DX9 θα έχει όπου νάναι

υπάρχουν 2 μειονεκτήματα στο όλο θέμα:

1) δεν είναι δωρεάν (μπορείς να κατεβάσεις κάποια δωρεάν sources αλλά καλό θα ήταν ό,τι γίνεται να είναι όλο GPL, γιατί στο κάτω κάτω το wine κλέβουνε)

2) πρόκειται πάντα για εξομοίωση. δεν είναι native port, οπότε αυτό είναι πρόβλημα και σε θέμα ταχύτητας (θεωρητικά).

πρακτικά έχει πάρα πολύ δουλειά ακόμη το project και στο στάδιο που είναι δε θα έπρεπε να προσπαθεί να βγάλει λεφτά. π.χ. στο myst iv κόλλαγε στο setup.

παρ'όλ'αυτά είναι αρκετά ελπιδοφόρο σαν project.

Αρχική απάντηση από chriss

Εμενα μου την βαράει που δεν υποστηρίζουν τα παιχνίδια OpenGL

τα opengl γίνονται συχνά μεταφορά στο linux, γιατί το opengl υποστηρίζεται. δεν χρειάζεται εξομοίωση δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Μας τα έχουν ζαλίσει με το Direct-X , αρχίζει και γίνεται εκνευριστικό να είσαι κολλημένος σε ένα λειτουργικό για να μπορείς να νιώσεις λίγο ήρωας και να σωσεις την γη από τους κακούς.

Link to comment
Share on other sites

Γονατίζει και παραγονατίζει φίλε μου , μπορεί να κάνω και καμμιά ...κια βεβαια αλλά έχω την αίσθηση ότι το ζορίζει πολύ. Τουλάχιστον από τα παιχνίδια που έχω δει στο linux

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Σύν του οτι το OpenGL δεν γονατίζει τα παλιά μηχανήματα όσο το DirectX.

ανάλογα τι τρέχεις. π.χ. UT2004 στα 1280*1024 μια χαρά γονατίζει. (χάνει κάποια καρέ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Δεν το πιάσατε, θέλω να πώ οτι γενικά στα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει όσα είναι OpenGL είναι σε γενικές γραμμές πιο ελαφριά απο τα περισσότερα directx.

γενικά μιλώντας, κι εγώ το χω παρατηρήσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Φίλε Hero , να ξεκινήσω από το τέλος ,

ο επεξεργαστής θα δείξει τα δόντια του με το 64μπιτο λειτουργικό , αρκεί βεβαίως και οι εφαρμογές να είναι compiled για 64μπιτο σύστημα (ακόμα καλύτερα να είναι γραμμένες για τέτοιο).

Οσο για media players , msn , photos , DVD players , cd recording , backup , browsing , downloading , security , θα τα βρεις όλα έτοιμα με την εγκατάσταση.

Εξαίρεση αποτελεί το DVD που δεν θα παίζει ταινίες αν χρησιμοποιήσεις έκδοση από download. Μπορείς όμως πολύ εύκολα να εγκαταστήσεις το libdvdcss και όλα θα παίζουν μια χαρούλα.

Με τα παιχνίδια θα ζοριστείς γιατί δεν παίζουν στο linuxaki , οι υπόλοιπες "office oriented" δουλειές θα σου παίζουν μια χαρά , Και φυσικά με Ελληνικό περιβάλλον αν προτιμάς και Ελληνικό ορθογράφο στο OpenOffice.

Τέλος , μετά και το τελευταίο review του LinuxFormat , το Mandrake είναι by far η διανομή με τα ευκολότερα διαχειριστικά εργαλεία.

Δηλαδή να ψάξω για Mandrake 64-bit ή δεν υπάρχουν?

Είχα κατεβάσει το ubuntu αλλά μου έβγαζε ένα error που αυτήν την στιγμή δεν θυμάμαι και δεν μπόρεσα να το εγκαταστήσω.

Οι συμβατότητες περί παιχνιδιών λύνονται με τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Τότε εφόσον όλα ωραία με Opengl γιατί τα περισσότερα παιχνίδια είναι σε απευθείας χ? Ποιο εύκολο στο προγραμματισμό;

Και μια δεύτερη απορία. Θεωρητικά τα παιχνίδια μπορούν να γραφτούν σε οποιοδήποτε api. Γιατί τα first person είναι συνήθως opengl (το Half life μας ξενέρωσε, μάλλον επείδη είχαν συμφωνία με την ΑΤΙ όπου η τελευταία είναι καλύτερη σε direct x) ενω στρατηγικής και και κάπα παρόμοιας κατηγορίες είναι κατα κόρον σε direct x. Υπάρχει κάποια ευκολία προγραμματισμού σε συγκεκριμένα είδη ή απλά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με συγχωρείς που άργησα τόσο την απάντηση αλλά υπήρχε πολύς φόρτος εργασίας αυτό τον καιρό.

Αρχική απάντηση από gorg [21-02-2005 05:43]

Γίνε πιο συγκεκριμένος. Τι μοντέλο Mac και τι version OS ; Είμαι περίεργος να μάθω. Ήταν το hardware το πρόβλημα ; Στο επίσημο forum της Apple γράφουν σχετικοί και άσχετοι - αυτό δε λέει τίποτα. Τώρα εσύ αν πχ θέλεις σώνει και καλά να βάλεις ένα περιφερειακό να δουλέψει στα Windoze 98 και οι περισσότεροι σου λένε να βάλεις Window$ 2000 ή XP τότε τί θα έλεγες ;

Καταρχήν, δεν ήταν πρόσθετο περιφεριακό, ήταν το built-in modem από το G4 dual 1.25 GHz, η τελευταία γενιά που είχε την δυνατότητα να μπουτάρει και από 9,2,2. Το πρόβλημα το έχει στα 9,2,2 αλλά και στο 10,2,8 συνδέεται με 28,800 στην καλύτερη περίπτωση. Να σε προλάβω πριν μου πείς για τη γραμμή, οτι στην ίδια ακριβώς γραμμή συνδέεται το laptop (PC) μου στα 52-54Κbps, με ελάχιστες εξαιρέσεις στα 48.

Μιλάμε πάντα για Πολυτονικά και για υποστήριξή τους επίσημα από το Λειτουργικό. "Native" Greek έχει αφού υποστηρίζει Unicode και έρχεται με Ελληνικές γραμματοσειρές και πληκτρολόγιο. Για να διαβάσεις πολυτονικά δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω Unicode. Για να γράψεις πολυτονικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις free utilities που τρέχουν και σε 10.2 και τα περισσότερα έχουν αναπτυχθεί για ερευνητικούς σκοπούς στο εξωτερικό. Τώρα για το θέμα συμβατότητας με έγγραφα που γράφτηκαν πριν από χρόνια και σε περιβάλλον Classic είναι σαν να ζητάς το ίδιο για αυτά που γράφτηκαν σε Windoze 98 ;-)

Ναι αλλά στον υπολογιστή μου μπορώ να έχω dual boot με win98. Επιεπλέον, στα win 98 πολυτονικά έγραφε κανείς με το πρόγραμμα της magenta ή άλλα. Από το 2000 και πέρα υπαστηρίζεται πλήρως και εγγενώς στο λειτουργικό. Βέβαια, κανείς δεν σου απαγορεύει να βάλεις το πρόγραμμα της magenta και να διαβάσεις τα πολυτονικά που γραφτηκαν σε 98 και στα ΧΡ. Μια γνωστή μου αυτό έχει κάνει κ δουλεύει μια χαρά.

Στα windows αν δεν γινόταν θα το δικαιολογούσα ακριβώς στο γεγονός ότι ήταν άλλης εταιρείας. Στα MAC δεν υπάρχει διακιολογία γιατί η ίδια αντιπροσωπεία έφτιαξε το εξελληνισμένο σύστημα τότε και η ίδια έφτιαξε το GRupdate σήμερα. Επίσης διαφήμιζαν οτι για παλαιά κείμενα μπορείς να τα ανοίξεις στο 9,2,2 , να τα σώσεις και μετά θα ανοίγουν και στο Χ. Αυτό άλλωτε γίνεται κ άλλωτε όχι.

To Tiger θα κυκοφορήσει το 2005 όπως έχει ανακοινώσει προ πολλού η Apple. Δεν υπάρχουν πληροφορίες ότι πρόκειται να καθυστερήσει. Τί σε κάνει να το πιστεύεις αυτό ; Απλώς σε λίγο καιρό θα ανακοινωθεί η ακριβής ημερομηνία και θα περιμένουν όλοι για το event.

Δεν αμφησβητώ οτι θα κυκλοφορήσει, αλλά γιατί χρειάστηκε να φτάσουμε στο 2005 για να υποστηρίζεται και εν τω μεταξύ να έχει δημιουργηθεί το χάος με τον καθένα να χρησιμοποιεί τη δική του εφαρμογή για Ελληνικά.

Και γω διαφωνώ με την απόφαση της Apple να κλειδώσει τα καινούργια μηχανήματα και να περιορίσει τη δυνατότητα να εκκινούν από OS9. Αλλά θέλεις ή δε θέλεις το OS9 είναι παρελθόν. Δηλαδή θα έπαιρνες καινούργιο G5 για να τρέχεις OS9 ;

Δε θα με χάλαγε να έχω την επιλογή, αλλά η μετάβαση έγινε σε μια περίοδο που οι εφαρμογές ήταν ανέτοιμες. Το quark 6 βγήκε μόλις (δεν ξέρω ακριβώς πόσο) αλλά άργησε 1 χρόνο.

Και με τα παλαιά κείμενα τι γίνεται; Για κάποιους που ασχολούνται με κείμενα, είναι απαραίτητο να έχουν πρόσβαση στο αρχείο. Τί θα γίνει, θα μας μείνουν μόνο η "εκτυπώσημη έκδωση;". Τα παλαιά μηχανήματα (και αναφέρομαι στο quadra 840av του 93) παρέδωσαν το πνεύμα και δεν ανάβουν καν. Αν δεν είχα προλάβει να πάρω μηχάνημα dual boot είμασταν καταδικασμένοι. Κάτι compaq που αγοράστηκαν το 1996 εργάζοναται ακόμη με τα win 98 χωρίς ιδιέταιρα προβλήματα.

Ναι και εγώ έχω πρόβλημα με κάποια έγγραφα σε WordStar. Και εκεί που δουλεύω έχουμε plotter εκατομμυρίων που έχει drivers μόνο για Windoze 95. Η υλοποίηση του Unicode δεν είναι τέλεια στο OSX αλλά είναι καλύτερη και πληρέστερη από ότι των Winblows. Και από τότε που αποφάσισε η Apple να αναθεωρήσει τη στάση της για τα Open Standards να είσαι σίγουρος ότι τα πράγματα θα έιναι ακόμη καλύτερα σε σχέση με τις proprietary χακεριές της Μicrosnot. Αρκεί να ακολουθήσουν και κατασκευαστές λογισμικού

Αυτοί οι κατασκευαστές είναι που είναι δυσκίνητοι και επηρεάζει αρνητικά και όλο τό σύστημα

Εμένα το PeeCee μου (δεν έχω μόνο ένα) κολλάει και σε απλούστερα μερικές φορές πχ όταν διαβάζει κανένα CD ή όταν βάζω καμιά παλιά δισκέτα. Για USB συσκεύες (TV tuner, flash drive, external HD, USB Audio, Palm cradle κτλπ) η κατάσταση στο παρελθόν υπήρξε τραγικότερη και σε μερικές φορές πιο καταστροφική από ένα hard reset. Ίσως θα μπορούσες να βγάλεις το flashaki και να κάνεις Force Quit το iTunes. Δηλαδή το Ctrl+Alt+Del είναι φιλικότερο για το μέσο χρήστη ;

Δεν θα μπορούσα ποτέ να πώ οτι τα windows είναι καλύτερα από το MAC OS. Αλλά σκέψου οτι τα windows φτιάχτηκαν από την microsoft και τρέχουν σε κάθε είδους υπολογιστή με κάθε μορφής τρελό κ παλαβό configuration. Κάθε pc και άλλη μητρική, άλλη κάρτα γραφικών, διαφορετικά chpsets, bios κ χίλια δυο άλλα. Και το φουκαριάρικο το λειτουργικό πρέπει να βγάλει άκρη με όλα αυτά τα ετερογενή μπιχλιμπίδια. Και τα καταφέρνει σχετικά καλά.

Το ΜΑC OS σχεδιάστηκε από την ΙΔΙΑ εταιρεία που φτιάχνει τον υπολογιστή. Η ΙΔΙΑ εταιρεία φτιάχνει τη μητρική, βάζει συγκεκριμένους επεξεργαστές, συγκεκριμένα chpsets, απολύτως συγκεκριμένο bios. Οι διαφορές εντοπιζονται σε κάποια περιαφεριακά για ειδικευμένες χρήσεις. Λοιπόνμ το MAC OS έχει, πιστεύω πολύ λιγότερα προβλήμματα να λύσει, σε σχέση με τα windows και δεν τα δικαιολογώ καθόλου όταν παρουσιάζουν συμπεριφορά ίδια με τα windows.

Στο κάτω-κάτω η apple διαφημίζει τα μηχανήματά της ώς τα πλέον σταθερότερα. Μπορεί να είναι καλύτερα από τα windows αλλά όχι οτι είναι και ο "παράδεισος". Εγώ πάντως, έχω περισσότερα προβλήμματα με το MAC απ' ότι με το pc μου. ’λλοι, έχουν αντίθετες εμπειρίες. ποιός ξέρει, μπορεί να φταίει κάτι.

**************************************

Για την ιστορία: έχω 2 (νέα) MAC στην εταιρεία:

G4 dual 1.25GHz, 1GB ram, 120GB HD, SuperDrive (με εγγραφή 2χ όταν τα αντίστοιχα στο PC είχαν ήδη 4χ)

iMAC 875MHz (αν θυμάμαι καλά), 1GB ram, 80GB HD.

Παλαιότερα μοντέλα:

quadra 840av (ετοιμοθάνατο και ασυγχόρητο γιατί δεν έχει χρησιμοποιηθεί τόσο - χρειάστηκε 8 αναβοσβήματα κ πάνω που ήμου έτοιμος να το πάω σε τεχνικό, πήρε μπρός!!!)

LCII (το πρώτο κ πιο σταθερό mac που είχαμε ποτέ!) (4 από δαύτα - τα 3 απεβίωσαν - και λογικό για την χρήση που είχαν)

LCIV (δεν το θυμάμαι ακριβώς μεταγενέστερο του LCII)

Link to comment
Share on other sites

Μοrph...αγοραζω τον quadra840a/v οσο οσο :p

με εχει σημαδεψει αυτο το μηχανακι :)

οσο για τα λεγομενα σου.... σε βρισκω απολυτα σωστο... :flower:

αλλη μια απόρια της ηλιθιας στρατηγικης της apple αλλα και τις rainbow.... ειναι τα μεταχειρισμενα G4 να στοιχιζουν πιο πολυ απο τα G5...! μιας και τα 4 ειναι bootable απο 9.2.2 , και ο μεγαλυτερος ογκος δουλειας σε οτι αφορα το DTP, ειναι σε 9.2.2, οποτε ο οποψηφιος αγοραστης θα παει στο πιο "συμβατο" απο οτι στο πιο "γρηγορο", και μεις εδω μαλλον 8α στειλουμε 2 παλια g4... αλλα εχουμε χα8ει στο γνωστο κυνεονα:

να βαλω 9 ή 10? να βαλω το ελληνικο 'η το αγγλικο? το μακ μηπως θα ειναι παρεμποριου οποτε δε θα βρισκω ουτε ποντικι απο την ραινβοw....και ολα τα γνωστα....

ποσο συμβατα θα ειναι τα quark μεταξυ τους? θα υπαρχει επικοινωνια με τον εικονοθετη? οι παλιες γραμματοσειρες πως θα αντιδρασουν με το X?

....αθλια κατασταση.....

και για ΟΟοοοοολα αυτα υπεθυνη ειναι η αππλε και η εγωκεντρικη πολιτικη της ολα αυτα τα χρονια... πριν καιρο προσπαθησε να κανει δουλεια με τα mac/clones αλλα και παλι δεν της εκατσε....

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ντε!!! Αμα ήθελα το mac για να φτιάχνω μουσική θα ήταν παράδεισος (ίσως) αλλα για DTP τα έχουν κάνει σκέτη κόλαση.

Εχεις μακ; ασχολήσε; (ρωτάω γιατί μπορεί να χρειαστώ τη βοήθειά σου σε ένα θέμα με γραμματοσειρές

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.