Jump to content



Υψηλές θερμοκρασίες με CM Nepton 240m


Recommended Posts

+1 για αυτά που γράφει ο kazaboy. 

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Είναι οι θερμοκρασίες της εποχής. Αν θες να μείνεις με την ψύκτρα σου θα πρέπει να βάλεις καλύτερη πάστα και να ψύξεις καλά και σωστά το pc σου. Διαφορετικά πας σε υδρόψηξη. Η90 με 14άρι ανεμιστήρα πίσω.

 

Είτε στην μία είτε στην άλλη περίπτωση θα χρειαστείς και ανεμιστήρες με πολύ καλό airflow μπροστά και πάνω των 230cm γιατί τέτοιους δέχεται το κουτί σου. Πρέπει και το περιβάλλον του κουτιού σου να έχει την κατάλληλη θερμοκρασία. 

 

Θα έχει κόστος η ιστορία ναι, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά. Στο 2ο αποφάσισα να πάω και εγώ. Πιθανόν την επόμενη εβδομάδα να το πράξω

Bασικά έχω ήδη έναν στα πλάγια intake που ψύχει gpu και Mobo 230 mm , έναν μπροστά 230mm Intake για τους σκληρους, 2 200mm exhaust ακριβώς πάνω από το radiator και τον κλασσικό πίσω εκεί που είναι η mobo . Οπότε φίλε καμπάνα δεν θα βοηθήσει αυτό   :p. Το ξαναέγραψα και πιο πάνω φίλε μου δεν έχω θέμα airflow 

Link to comment
Share on other sites

Η ας βγούνε να μας πουνε οτι εγγυούνται οτι δεν τρέχει τιποτα να κανεις απλες δουλειες στο pc και να ανεβάζει 65 και 70 βαθμούς + με στοκ ρολόγια και στοκ ψυχτρα .

Μεχρι τα 90 σιγουρα δεν εχεις πρόβλημα, εγω θα το αφηνα όπως ειναι

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τα 90 σιγουρα δεν εχεις πρόβλημα, εγω θα το αφηνα όπως ειναι

Να δουλεύει η cpu με 80αρια και 90 ,το λες και πρόβλημα .

Δε θα εχει την ιδια ζωη με το αν δουλευε σε 60αρια πχ.

Και με υδροψυξη δε βοηθιουνται πολυ και τα vrm .

Πιθανόν να βγάλει και φουλ ζωη , πιθανόν να εχει και γρήγορο degrade.

Εξαρτάται και ποσο εχει σκοπο ο καθένας να το κρατήσει και αν θελει να το πουλήσει και αλλού μετά .

Link to comment
Share on other sites

Ναι σόρρυ έχεις δίκιο. Έχεις Radiator. Το έχασα μου φαίνεται. :p Δεν θα έπρεπε να έχεις αυτές τις θερμοκρασίες. Κάτι δεν έχεις καλά. 

Έχεις σωστή φορά στους ανεμιστήρες στον Radiator? Να δίνουν αέρα προς τα μέσα?

Γιατί έχεις πάνω από τον Radiator ανεμιστήρες? Προσωπικά το θεωρώ κακή πρακτική. Για βγάλε το έναν που είναι ακριβώς από πάνω και άφησε τον άλλον και δες αποτελέσματα. Στη συνέχεια βγάλε και τον άλλο και ξαναδες. Είσαι καλύτερα ή χειρότερα? Είτε με τον έναν είτε με κανέναν.

Ποια πάστα έχει? Την Χ1?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη σε full throttle εχω 80 βαθμους (αεροψυκτος +20% OC), και δεν εχει καλοκαιριασει καλα

 

Και δουλευει κοντα 5 χρονια ετσι. Και πριν αλλαξω ψυκτρα επιανε και 95-100 οπου εκοβε ρολογια

 

Αυτο και στον i7 και στον i5

 

Τωρα γιατι εσυ πληρωσες υδροψυξη και εχεις επιδοσεις αεροψυκτρας της μισης τιμης ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι σόρρυ έχεις δίκιο. Έχεις Radiator. Το έχασα μου φαίνεται. :p Δεν θα έπρεπε να έχεις αυτές τις θερμοκρασίες. Κάτι δεν έχεις καλά. 

Έχεις σωστή φορά στους ανεμιστήρες στον Radiator? Να δίνουν αέρα προς τα μέσα?

Γιατί έχεις πάνω από τον Radiator ανεμιστήρες? Προσωπικά το θεωρώ κακή πρακτική. Για βγάλε το έναν που είναι ακριβώς από πάνω και άφησε τον άλλον και δες αποτελέσματα. Στη συνέχεια βγάλε και τον άλλο και ξαναδες. Είσαι καλύτερα ή χειρότερα? Είτε με τον έναν είτε με κανέναν.

Ποια πάστα έχει? Την Χ1?

Τελικά έφταιγε η πάστα η εργοαστιακή που είχε μέσα η ψύκτρα της cοοler master. Παιδεύτηκα πολύ για το τίποτα και ήταν τόσο απλό.

Άλλαξα σήμερα και έβαλα την arctic ceramique 2 με pea method.

Aπευθείας απο 40-45c έπεσε 37-36c όταν είναι idle σε stock clock.

Έβγαλα και τους 2 ανεμιστήρες exhaust που είχα από πάνω από το radiator και κέρδισα -2 βαθμούς κελσίου. Τώρα είμαι σταθερά 34-36c.

Σε full load δεν ξεπερνάει τους 58c.

Παίδες ευχαριστώ για τις συμβουλές 

Έγινε επεξεργασία από dishonored
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι υψηλές είναι οι θερμοκρασίες σου. Με stock ψύκτρα, 2 cooler μπροστά και 1 πίσω αλλά και ανοιχτό το κουτί με 21ο βαθμούς κοίτα τι έχω. (Σε Idle κατάσταση)

 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Που ρε φίλε τις είδες χαμηλότερες τις δικές σου θερμοκρασιες? 33 30 41 τις έχεις στα default volts και εγώ τον έχω o.c από 3.5ghz στα 4.4ghz με 32 30 44.

Για ανέβασε τον και εσύ εκεί και να δούμε πόσο φτουράει η stock ψύξη

Link to comment
Share on other sites

Που ρε φίλε τις είδες χαμηλότερες τις δικές σου θερμοκρασιες? 33 30 41 τις έχεις στα default volts και εγώ τον έχω o.c από 3.5ghz στα 4.4ghz με 32 30 44.

Για ανέβασε τον και εσύ εκεί και να δούμε πόσο φτουράει η stock ψύξη

Δεν έχω radiator όπως ο φίλος. Και ούτε της προκοπής cooling έχω (ακόμα). Μου φαίνεται μόνο την εικόνα είδες χωρίς το κείμενο.

Αλλά δεν αναφέρομαι σε σένα

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Φίλε pasjohn το πρόβλημά μου ήταν οι idle θερμοκρασίες με stock clock. Αν διαβάσεις το πρώτο Post δεν έχω θέμα σε o/c. 1.214v vcore χρονισμένος στα 4,5ghz έχω 77c -80 max μετά από stress test με prime95 των 30 λεπτών.  Ότι benchamarks και να δεις με την συγκεκριμένη ψύκτρα το λιγότερο που θα δεις θα είναι 60+ - max 77-80c σε full load. Οι idle θερμοκρασίες ήταν το πρόβλημα και τελικά βελτιώθηκε. To συμπέρασμα τελικά είναι η καλή πάστα και η καλή εφαρμογή της. Y.Γ Καταραμένοι Ivy Bridge :p

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ανέφερα περί oc πουθενά. Οι πάστες Coolemaster είναι χάλια. Γι αυτό σε ρώτησα πιο πάνω ποια πάστα έχει.

Και οι πάστες θέλουν το χρόνο τους. Σε κανά 2 μέρες θα είσαι ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα!
Αν κάνουμε μια αλλαγή σε ψύκτρα και πάμε σε μια΄πολύ πιο αποτελεσματική από την stock. και δεν δούμε αντίστοιχα αρκετά μειωμένες θερμοκρασίες, τότε ψαχνόμαστε με την πάστα που βάλαμε , αν και πάλι, οι θερμοκρασίες δεν μειωθούν  αρκετά  τότε θα πρέπει να υποψιαστούμε την πάστα που είναι κάτω από το καπάκι της CPU και να πράξουμε τα δέοντα ! :)

Νομίζω ότι αν βάλουμε μερικά νούμερα κάτω θα βγάλουμε πιο εύκολα συμπέρασμα.

Στο θερμικό κύκλωμα ψύξης της CPU παρεμβάλλονται τρεις βασικές αντιστάσεις:

1. Η Rtl (R chip >>Lid)

2. H Rlb (R lid >> block)

3. H Rba (R block >> air)

A. Έστω ότι θέλουμε να διοχετεύσουμε στο περιβάλλον θερμική ισχύ ίση με 100 Watt,

και ας υποθέσουμε ότι οι τιμές των θερμικών αντιστάσεων είναι αντίστοιχα:

Rtl=0,1C/Watt       Rlb=0,05 C?Watt       Rba= 0,3 C/Watt

Η θερμοκρασία της CPU δίνεται από τον τύπο : Δθcpu = Pcpu ( Rtl+Rlb+Rba) >>>>

Δθcpu = 100 (0,1+ 0,05 + 0,3) =  100 x 0,45 ) =>     ΔΘcpu = 45 C

B. Ας πούμε τώρα ότι αλλάζουμε την ψύκτρα με μια άλλη που έχει αρκετά χαμηλότερη αντίσταση, έστω Rba=0,1 C/Watt

Με τις ίδιες συνθήκες θερμικής επιφόρτισης έχουμε:

Δθcpu = 100 (0,1+ 0,05 + 0,1) =  100 x 0,25 ) =>     ΔΘcpu = 25 C

Επομένως έχουμε μια βελτίωση της Θcpu κατά 20 βαθμούς, ή με άλλα λόγια>>>> μείωση θερμοκρασίας κατά 44,4 %  !!!!

Γ. Για να δούμε όμως τι γίνεται αν η αντίσταση της πάστας που έχει κάτω από το καπάκι η CPU, δεν είναι 0,1, αλλά είναι 0,3 C/Watt

Δθcpu = 100 (0,3+ 0,05 + 0,3) =  100 x 0,65 ) =>     ΔΘcpu = 65 C

Αλλάζουμε τώρα την ψύκτρα και βάζουμε κάποια που έχει αντίσταση όχι 0,3 C/Watt, αλλά είναι 0,1 C/Watt....

Δθcpu = 100 (0,3+ 0,05 + 0,1) =  100 x 0,45 ) =>     ΔΘcpu = 45 C  >>>>

Μείωση θερμοκρασίας όπως είναι φυσικό και πάλι  κατά 20 C αλλά το το ποσοστό πλέον δεν είναι το ίδιο !

Τώρα είναι 30,8 %  !!

Δ. Αν τώρα στο παιχνίδι βάλουμε και την θερμοαγώγιμη που βάζουμε εμείς  και έχει Rlb = 0,15 C/Watt τότε έχουμε για την νέα ψύκτρα:

Δθcpu = 100 (0,3+ 0,15 + 0,1) =  100 x 0,55 ) =>     ΔΘcpu = 55 C

Ενώ στην παλιά πάστα και ψύκτρα


Δθcpu = 100 (0,3+ 0,05 + 0,3) =  100 x 0,65 ) =>     ΔΘcpu = 65 C

Άρα έχουμε κέρδος μόνο 10  Βαθμούς και μείωση θερμοκρασίας κατά 15,4 %

E. Βγάζουμε  την θερμοαγώγιμη που βάλαμε  λοιπόν και βάζουμε καλύτερη που έχει αντίσταση Rlb= 0,05 οπότε τα αποτελέσματα που έχουμε καλυτερεύουν  'άλλους 10 βαθμούς.

Όμως, το πρόβλημα με την θερμοαγώγιμη που υπάρχει κάτω από το καπάκι της CPU εξακολουθεί να υπάρχει και να μας μειώνει την αποτελεσματικότητα την νέας μας ψύκτρας και αυτό συμβαίνει γιατί απλά η τιμή της είναι μεγάλη και επηρεάζει αρνητικά τα περιθώρια  βελτίωσης  που μπορεί να δώσει η νέα μας ψύκτρα!!

 

Τώρα αν το "έχουμε" ή όχι να "σφάξουμε" τη CPU μας, είναι θέμα που αφορά εμάς και τη τσέπη μας !!! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακολουθησες τη μεθοδο με το ξυραφι?Εγω πιο safe βρισκω τη μεγγενη παρα αυτο.

Δεν ξερω βεβαια αν θα το εκανα αλλα αν το εκανα θα εκανα τη μεγγενη

 

με πολυ κοφτερη φαλτσετα το ξεβρακωσα, αφου πρωτα ειδα ακριβως πως ειναι μεσα σε βιντεακια και εικονες μη γινει καμια στραβη.

κοβεται ευκολα σχετικα αν προσεξεις αφου ειναι σα λαστιχοκολλα αυτο που κραταει το καπακι.

 

Χαρά στο κουράγιο οποίου αναγκαστεί να κανει delid , και σκ*τ@ στην καθε ιντελ ,που εχει πιάσει τον παπα απο τα τέτοια ,και κυκλοφοραει οτι να ναι .

Αν υπηρχε amd , δε θα έκαναν τέτοια κολπα , ο 920 να ειναι τοστιέρα ,ο sandy σούπερ δροσερός ,και μετα πάλι η καθε γενια ολο και χειρότερη θερμικά .

Η ας βγούνε να μας πουνε οτι εγγυούνται οτι δεν τρέχει τιποτα να κανεις απλες δουλειες στο pc και να ανεβάζει 65 και 70 βαθμούς + με στοκ ρολόγια και στοκ ψυχτρα .

Καλη η ( ;) σμυκρινση των εξαρτημάτων ,αλλα τι να την κανω ,αν καιει λιγο λιγότερο ρευμα ,μικρή αυξηση επιδόσεων ,μεγαλη αυξηση θερμικών φορτίων.

Δε μπορω να συμφωνισω περισσοτερο,  αν και απ οτι ακουγεται η επομενη εκδοση (49ΧΧ) ειχε υποτειθεται καλυτερη θερμικη συμπεριφορα...

Ο δικος μου (4770Κ) παντως ειχε αποσταση του τσιπ απ το ηλιθιο καπακι σχεδον 9/10 (δεν υπερβαλω) και το κενο ηταν γεματο με μια παστα που ειχε γινει σαν τσιμεντο...

Για ν ατο κανεις πρωτη φορα οντως θελει κουραγιο, οταν δεις πωβς ειναι μεσα ομως δε θα ηθελες με τιποτα να εχεις ενα επεξεργαστη που να ειναι τετοιο χαλι και να τον εχεις χρυσοπληρωσει...

Ας οψεται η ελειψη ανταγωνισμου...

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει delide τον δικό του ? Θέλω να ακούσω γνώμες και εμπειρίες.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μικραίνει την ζωή του επεργαστή η μέθοδος αυτή 

Οπως ειπα παραπανω εκανα εγω,.

Πως ειναι δυνατο να μειωθει η ζωη του επεξεργαστη αφου του ριχνεις τις θερμοκρασιες και λειτουργει καλυτερα? μην τρελαθουμε δηλαδη... για καλυτερα το κανουμε, οχι για χειροτερα.

Στα χερια καποιου που δεν εχει τα καταλληλα skills φυσικα και μπορει να μειωθει η ζωη του, εως και να καταστραφει πανω στη διαδικασια, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα,

Απλα δε θα το προτεινα με τιποτα σε ανθρωπους που δεν εχουν:

1. γνωσεις ηλεκτρονικων εστω και σε σοβαρο ερασιτεχνικο επιπεδο

2. Κοτσια, γιατι θα κανουν μαλ...α και θα καταστρεψουν τον επεξεργαστη

3. Υπομονη. Ασχετα με τα βιντεακια που βλεπουμε στο youtube δεν ειναι δουλεια που τελειωνει σε δευτερολεπτα

4. εξοπλισμο, ναι γινεται και στο χερι με ενα ξυραφακι, αλλα αλλο να ειναι στηριγμενος σε ειδικη μεγγενη για πλακετες, με μια εξαιρετικα κοφτερη φαλτσετα και παρακολουθοντας τη διαδικασια με σωστο μεγενθυντικο φακο βασης εργαστηριου  με λαμπα. Επισεις μπορει μετεπειτα να χρειαστουν dremel, γιαλοχαρτα, πλακα εφαρμογης κτλ για να ερθει το υψος της ψυκτρας στο νεο mode του cpu εφ οσον θελουμε να το αφησουμε ξεβρακωτο, διαφορετικα για οσους θελησουν απλα να βαλουν παστα και να τον ξανακαπακωσουν, παλι θα χρειαστει πλακα εφαρμογης και σμυριδαλοιφες γιατι οπως ειπα το καπακι εχει κενο (ισως γι αυτο ειχε κι αυτες τις απαραδεκτες θερμοκρασιες) και ισως φιλερακια, παχυματρο (κατα προτιμηση ηλεκτρονικο) και προαιρετικα ενα μικροσκοπιο εργαστηριου και σιγουρα ενας πολυ δυνατος φακος η τελειος φωτισμος. Ο λογος για τα τελευταια ειναι επειδη πιθανον να χρειαστει να κανουμε επεμβασεις στους αποστατες της ψυκτρας μας μετα απο τη διαδικασια ωστε να εφαπτεται τελεια με τον επεξεργαστη που θα εχει κατεβει κοντα στα δυο χιλιοστα πλεον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.