Jump to content



Recommended Posts

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ, εξαιρώντας το θέμα privacy που διορθώνεται εύκολα με τα εργαλεία που κυκλοφορούν, τι δε σου αρέσει στα 10 που στα 8 είναι καλύτερο; Δε μιλάω για τα 7, μιλάω για τα 8, γιατί αυτά λες ότι χρησιμοποιείς.

 

Να απαντήσω εγώ; (μιας και χρησιμοποιούσα 8.1) - Αφαίρεσαν το recent folders και το αντικατέστησαν με το recent places (αν και βρέθηκε μία λύση που κάπως βελτιώνει την κατάσταση) , το search και γενικά το start menu αντί να βελτιωθεί έγινε χειρότερο, χωρίζουνε τα settings/control panel σε 2 μέρη με το settings να είναι λιγότερο εύχρηστο από τα δύο αυτά, το όλο θέμα με το privacy, τα windows updates κτλ.

 

Αυτά έχω παρατηρήσει εγώ. Γενικά είναι άλλη μία μισοτελειωμένη έκδοση Windows που δεν θα έπρεπε να έχει κυκλοφορήσει ακόμη, ή βασικά λειτουργεί σαν beta ακόμη και στην "κανονική" της έκδοση. Επίσης πρώτη φορά βλέπω σε PC να του λες να κάνει shutdown και αυτό να κάνει restart (μάλλον είναι feature για να σε κάνει να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς και να πάρει τα δεδομένα :p)

Έγινε επεξεργασία από Zenor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ, εξαιρώντας το θέμα privacy που διορθώνεται εύκολα με τα εργαλεία που κυκλοφορούν, τι δε σου αρέσει στα 10 που στα 8 είναι καλύτερο; Δε μιλάω για τα 7, μιλάω για τα 8, γιατί αυτά λες ότι χρησιμοποιείς.

γιατι ξαφνικα μετα απο 6 χρονια θυμηθηκαν sleep/hibernate/shutdown bugs του στυλ δεν κλεινει δεν ανοιγει δεν κανει δεν ρανει, γιατι δε βλεπω τι updates περναω, γιατι μετα το november update το desktop μετα απο καθε rr/sleep κανει μονο του rearrange ολα τα εικονιδια, γιατι οι ρυθμισεις των 10 ειναι γτπ, και για οτιδηποτε σοβαρο πας...σε κλασσικο μενου στυλ 7/8, γιατι ειναι  ασχημα χωρις να σου δινουν επιλογη να εισαι με αερο/3δ/whatever , γιατι το search δε βρισκει κυριολεκτικα τιποτα, γιατι μπορει μια εφαρμογη να μην ειναι συμβατη και να στην κανει uninstall επειδη ετσι, και μεσα σ ολα αυτα σου ρουφαει και τα νταταζ...

 

ninja edit : ξεχασα και το φοβερο που απο file explorer shortcut στο taskbar δεν ανοιγει τιποτα, απλα σε παει στο quick access...γιατι;;;;;;;

Έγινε επεξεργασία από KoMM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω εγώ; (μιας και χρησιμοποιούσα 8.1) - Αφαίρεσαν το recent folders και το αντικατέστησαν με το recent places (αν και βρέθηκε μία λύση που κάπως βελτιώνει την κατάσταση) , το search και γενικά το start menu αντί να βελτιωθεί έγινε χειρότερο, χωρίζουνε τα settings/control panel σε 2 μέρη με το settings να είναι λιγότερο εύχρηστο από τα δύο αυτά, το όλο θέμα με το privacy, τα windows updates κτλ.

 

Αυτά έχω παρατηρήσει εγώ. Γενικά είναι άλλη μία μισοτελειωμένη έκδοση Windows που δεν θα έπρεπε να έχει κυκλοφορήσει ακόμη, ή βασικά λειτουργεί σαν beta ακόμη και στην "κανονική" της έκδοση. Επίσης πρώτη φορά βλέπω σε PC να του λες να κάνει shutdown και αυτό να κάνει restart (μάλλον είναι feature για να σε κάνει να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς και να πάρει τα δεδομένα :p)

 

Εγω προσωπικα θεμα με το shutdown δεν εχω σε 3ις υπολογιστες στο σπιτι , το search δουλευει αψογα - το εχω ακουσει απο αρκετους οτι δεν δουλευει σωστα να υποθεσω κανετε τα tweak για τον ssd και το απενεργοποιητε ?, τα windows update θα συμφωνησω ειναι τουλαχιστον ηλιθιο να σε αναγκαζουν να κατεβασεις οτι update βγαζουν ποσο μαλλον να προσπαθουν να περασουν οτι οδηγους θελουν αυτοι για το hardware

γιατι ξαφνικα μετα απο 6 χρονια θυμηθηκαν sleep/hibernate/shutdown bugs του στυλ δεν κλεινει δεν ανοιγει δεν κανει δεν ρανει, γιατι δε βλεπω τι updates περναω, γιατι μετα το november update το desktop μετα απο καθε rr/sleep κανει μονο του rearrange ολα τα εικονιδια, γιατι οι ρυθμισεις των 10 ειναι γτπ, και για οτιδηποτε σοβαρο πας...σε κλασσικο μενου στυλ 7/8, γιατι ειναι  ασχημα χωρις να σου δινουν επιλογη να εισαι με αερο/3δ/whatever , γιατι το search δε βρισκει κυριολεκτικα τιποτα, γιατι μπορει μια εφαρμογη να μην ειναι συμβατη και να στην κανει uninstall επειδη ετσι, και μεσα σ ολα αυτα σου ρουφαει και τα νταταζ...

 

ninja edit : ξεχασα και το φοβερο που απο file explorer shortcut στο taskbar δεν ανοιγει τιποτα, απλα σε παει στο quick access...γιατι;;;;;;;

Προβλημα με sleep δεν εχω - ειχα στην αρχη τελικα ο ενοχος ηταν το power plan το samsung magician η καποιο απο τα setting που εκανε για max perfomance , θεμα με τα εικονιδια δεν εχω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προψες έκανα το update, ενώ την προηγούμενη ημέρα είχα βάλει το free antivirus 360 total security. Με το που γίνεται εγκατάσταση το update και κάνω την επαννεκίνηση, μόλις μπαίνει win άρχισαν να αναβοσβήνουν τα εικονίδια στο desktop. Τι να είναι, τι να είναι. Δοκιμάζω το ένα δοκιμάζω το άλλο, τίποτε. Ρε λες να φταίει το antivirus. Το κάνω απεγκατάσταση και έστρωσαν όλα. Τελικά το update έγινε για να τα κάνει καλύτερα ή χειρότερα?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω, είναι πως τα θέματά σας είναι ρυθμίσεις και όχι προβλήματα.

Εμένα το μόνο που δε μου άρεσε είναι το Start, ακόμα κι αν βελτιώθηκε σε σχέση με τα 8, αλλά αγόρασα στο Start10 της Stardock (4.50€) και δουλεύει τέλεια. Μπορείς να το κάνεις ακριβώς όπως τα 7 ή εντελώς custom. Το search δουλεύει μέσα από εκεί κι έτσι δε γνωρίζω τι κάνει το κανονικό.

Shutdown κάνει κανονικά φυσικά, όπως και sleep, που όμως το απενεργοποίησα, όπως και στα 7/8, γιατί κάποιες φορές δεν ξυπνάει λόγω Perc.

Για τα updates συγκεκριμένα, υπάρχουν οδηγίες κι εδώ, σε αυτό το thread για να τα φτιάξετε όπως θέλετε. Όπως είπα, ρυθμίσεις είναι, απλά πολλές είναι κρυμμένες πλέον. Σε τεχνολογικό forum είμαστε, όχι στο Cosmopolitan ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνεις disable το update από τα services κάντο enable. 

Γενικα κανω updates κανονικα. Το τελευταιο που εγινε ηταν το KB3105213 στις 10-11 (Cumulative Update for Windows 10 for x64-based Systems), αλλα ηταν πολυ μικρο για να ειναι το εν λογω "μεγαλο" update, γι' αυτο προβληματιζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα κανω updates κανονικα. Το τελευταιο που εγινε ηταν το KB3105213 στις 10-11 (Cumulative Update for Windows 10 for x64-based Systems), αλλα ηταν πολυ μικρο για να ειναι το εν λογω "μεγαλο" update, γι' αυτο προβληματιζομαι...

Ούτε σε εμένα ερχόταν αλλά οταν έκανα enable το automatic update και ταυτόχρονα στις ρυθμίσεις των updates και ξετσεκάρισα τις 2 επιλογέ που έχει, κάποια στιγμή μου ήρθε. Αλλλα γιατί προβληματίζεσαι. Σιγά το κελεπούρι.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω, είναι πως τα θέματά σας είναι ρυθμίσεις και όχι προβλήματα.

Εμένα το μόνο που δε μου άρεσε είναι το Start, ακόμα κι αν βελτιώθηκε σε σχέση με τα 8, αλλά αγόρασα στο Start10 της Stardock (4.50€) και δουλεύει τέλεια. Μπορείς να το κάνεις ακριβώς όπως τα 7 ή εντελώς custom. Το search δουλεύει μέσα από εκεί κι έτσι δε γνωρίζω τι κάνει το κανονικό.

Shutdown κάνει κανονικά φυσικά, όπως και sleep, που όμως το απενεργοποίησα, όπως και στα 7/8, γιατί κάποιες φορές δεν ξυπνάει λόγω Perc.

Για τα updates συγκεκριμένα, υπάρχουν οδηγίες κι εδώ, σε αυτό το thread για να τα φτιάξετε όπως θέλετε. Όπως είπα, ρυθμίσεις είναι, απλά πολλές είναι κρυμμένες πλέον. Σε τεχνολογικό forum είμαστε, όχι στο Cosmopolitan ;)

Τι δεν σου αρέσει στο Start και αλλάζεις με το Start10?

Link to comment
Share on other sites

View->Options->Open File Explorer to: This PC

 

δεν εννοω αυτο , εννοω οτι εχω κανει pin δισκους/φακελους, μου βγαζει και τα frequent, αλλα δεν τα ανοιγει με απλο κλικ πανω τους οπως στα 7/8.

 

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω, είναι πως τα θέματά σας είναι ρυθμίσεις και όχι προβλήματα.

Εμένα το μόνο που δε μου άρεσε είναι το Start, ακόμα κι αν βελτιώθηκε σε σχέση με τα 8, αλλά αγόρασα στο Start10 της Stardock (4.50€) και δουλεύει τέλεια. Μπορείς να το κάνεις ακριβώς όπως τα 7 ή εντελώς custom. Το search δουλεύει μέσα από εκεί κι έτσι δε γνωρίζω τι κάνει το κανονικό.

Shutdown κάνει κανονικά φυσικά, όπως και sleep, που όμως το απενεργοποίησα, όπως και στα 7/8, γιατί κάποιες φορές δεν ξυπνάει λόγω Perc.

Για τα updates συγκεκριμένα, υπάρχουν οδηγίες κι εδώ, σε αυτό το thread για να τα φτιάξετε όπως θέλετε. Όπως είπα, ρυθμίσεις είναι, απλά πολλές είναι κρυμμένες πλέον. Σε τεχνολογικό forum είμαστε, όχι στο Cosmopolitan ;)

 

εννοειται αλλαξα και εγω το σταρτ. Αλλα το θεμα ειναι οτι ενω ολα πηγαινανε ρολοι, ξαφνικα πρεπει εγω να κατσω να φαω το ιντερνετ για να βρω οτι φταιει το powerplan που πνιγεται στο sleep το pc και απο εκει που τις μισες φορες τσοκαρε, τωρα τσοκαρει μια στις 10.

και αντε , μαζι σου ειμαστε σε τεχνολογικο φορουμ, και θα κατσω να ψαξω για τα privacy,για τα updates, για τα bugs για το ενα και το αλλο, απλα δυσκολευομαι να βρω το λογο..και δεν αναφερομαι σε κορτανες και ετζ κλπ, αλλα σε under the hood αλλαγες, και τι  θα κερδισω σε σχεση με τα 8.1 πχ.

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον δεν έρχεται το 1511 update, απλά ΞΕ-τικάρει την επιλογή defer upgrades aka αναβολή των updates και κάνει ξανά check for updates! 

Ναι σε αυτό αναφερόμουν για ξετσεκάρισμα, αλλά δεν θυμόμουν την ακριβής ορολογία. Συνήθως χρησιμοποιώ win 7.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.