Jump to content



Recommended Posts

Το έχω κάνει ήδη σε δυο υπολογιστές και δεν είναι generic.

Καινούργιο κλειδί που δούλεψε κανονικά και είναι activated.

Δηλαδη εσένα σου βγάζει διαφορετικά κλειδιά από αυτά που έχει στο λινκ που έβαλα παραπάνω? Αν όχι να ξέρεις θα ζητήσει ενεργοποίηση αργότερα
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσένα σου βγάζει διαφορετικά κλειδιά από αυτά που έχει στο λινκ που έβαλα παραπάνω? Αν όχι να ξέρεις θα ζητήσει ενεργοποίηση αργότερα

 

Από που αντλείς τη σιγουριά ότι θα χρειαστεί ενεργοποίηση; Από τον Νοέμβριο και μετά, τόσος κόσμος εδώ και αλλού έχει κάνει φρέσκια εγκατάσταση με το κλειδί των 7/8/8.1 και αναβαθμίζεται κανονικά σε Digital Entitlement που δουλεύει με Hardware ID.

Link to comment
Share on other sites

Από που αντλείς τη σιγουριά ότι θα χρειαστεί ενεργοποίηση; Από τον Νοέμβριο και μετά, τόσος κόσμος εδώ και αλλού έχει κάνει φρέσκια εγκατάσταση με το κλειδί των 7/8/8.1 και αναβαθμίζεται κανονικά σε Digital Entitlement που δουλεύει με Hardware ID.

Σε εγκατασταση που κανει με generic key μιλαω οχι εγκατασταση που γινεται με key απο 7/8/8.1  , o @tomahawk λεει οτι αν κανεις upgrade και μετα περνεις το key Που βλεπεις με το προγραμμα και μπορεις να κανεις εγκατασταση , βασικα απο την στιγμη που εκανε καποιος αναβαθμιση , σε καθαρη εγκατασταση οπου ζηταει key πατας skip  και γινεται κανονικα η ενεργοποιηση

 
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι όταν κάνουν update (όποτε γουστάρουν δηλάδη) τα win10 , όλο το λειτουργικό συμπεριφέρεται παράξενα μέχρι την επανεκκίνηση; Μου έχει τύχει αρκετές φορές να συμβαίνουν κουλά πράγματα π.χ. να μην αλλάζει γλώσσα με alt+shift ή να μην πιάνει το copy paste και καταλαβαίνω αυτομάτως ότι κάνει updates. Μετά την επανεκκίνηση επανέρχονται αλλά τι γίνεται αν εκείνη την ώρα έχεις σημαντική δουλειά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

That's why i don't like MS cloud. Μια ζωή beta tester.

Βασικά όρισε πολιτική να κάνει update μια φορά την εβδομάδα από τα local group policy 

 

Ναι αλλά αυτό που έγραψα το έχεις δει να συμβαίνει και σε σένα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ορίσει να κάνω update κατόπιν συνεννόησης [emoji14]

Κοινώς με ρωτάει για το κατέβασμα τους.

Στην αρχή που δε το είχα, μόνο λόγω defender έβλεπα περίεργο CPU usage και hdd usage.

Κάτι που ποτέ δε διορθώνεται από ms είναι ένα άλλο κουλό.

Έχω αυτόματη απόκρυψη την μπάρα. Σε άκυρες στιγμές κολλάει και μένει πάνω, δεν αποκρύπτεται, μέχρι να κάνω restart explorer από τον task manager. Από τα windows 7 μου συνέβαινε που και που, στα 10 γίνεται τουλάχιστον 5 φορές την μέρα. Μιλάμε για κάτι minor αλλά εμένα με ενοχλεί. Έχει παρατηρήσει κάνεις το event viewer και τα σφάλματα που βγάζει;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα την λύση.

Από group policy ορίζεις να κάνει update μια φορά την εβδομάδα και συγκεκριμένη ώρα. 

Τους λες πχ να μην κλείνουν τα pc κάθε τετάρτη και να κάνει αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαγα χτες με ενα φιλο και με κουφανε. Εγω τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχω το εξης θεμα... Καποιες μερες (οχι παντα) αν πατησεις shut down κλεινει και ξανανοιγει μετα απο 1 δευτερολεπτο το Pc. Σαν να εκανες επανεκκινηση. Ο φιλος λοιπον μου ειπε οτι απο οταν εβαλε τα 10 του κανει ακριβως το ιδιο!!!! WTF is that?

 

ΥΓ Μαλλον βρηκα εναν τροπο αλλα ειναι πατεντα. Απενεργοποιεις το fast boot απο τα power options αλλα αυτο δεν καθυστερει το boot του λειτουργικου?

ΥΓ2 Ο οποιος ομως τροπος δεν δουλευει μου κανει τα ιδια...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Hybrid είναι αυτό που δεν φορτώνονται ξανά τα drivers/kernel όταν αρχίζει το μηχάνημα μετά από shutdown.

Σε ssd δεν κάνει και μεγάλη διαφορά στο boot time.

Για να το κλείσεις άνοιξε ένα administrative cmd και δώσε "powercfg -h off"

Bonus: Γλυτώνεις και το 75% του ποσού της ram που έχεις σε χώρο στον ssd.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.