Jump to content



Recommended Posts

Στα ελληνικά λέγεται έτσι αυτό δεν υπάρχει στο iso που μας δίνει η ms το sleep που έχεις εσύ

Aν δεν περασεις driver για την καρτα γραφικων δεν ενφανιζεται η συγκεκριμενη επιλογη(τουλαχιστον σε εμενα αυτο συνβαινει - μολις περασω οδηγους για καρτα γραφικων στην επομενη επαννακινηση μου το εχει κανονικα

post-45188-0-76520900-1454703432_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Cipioner, όχι δεν βγήκε κάτι νέο.. μα ό,τι κι αν βγει, θα το δεις από το update σου.

 

 

@BILL5, τι εννοείς τα κατέβασες να τα δεις; Έκανες κανονικά format ή τα έβαλες σε κάποιο virtual machine; Επίσης πού είναι αυτή η επιλογή λειτουργίας γιατί τα'χω στα αγγλικά πάντα κ δε μπορώ να σε βοηθήσω.. στο Start menu, δεν έχει επιλογή όπως σε μένα στην εικόνα;;;

hrvnVNX.png

το εβαλα σε virtual machine αλα δεν το εφανειζει πως ανεβαζω short screen εδω ?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν περασεις driver για την καρτα γραφικων δεν ενφανιζεται η συγκεκριμενη επιλογη(τουλαχιστον σε εμενα αυτο συνβαινει - μολις περασω οδηγους για καρτα γραφικων στην επομενη επαννακινηση μου το εχει κανονικα

Απλά δώσε link για το RoG Theme !!! Νομίζω πως δίνω και λεφτά για αυτό ( να δώσω το τυράκι :p )

Link to comment
Share on other sites

Απλά δώσε link για το RoG Theme !!! Νομίζω πως δίνω και λεφτά για αυτό ( να δώσω το τυράκι :p )

http://deivantan.deviantart.com/art/ASUSROG-by-Ivan-1-1-final-521135520

 

Διαφορα skin για το rainmeter απο εδω εχω , στο ιδιο site θα βρεις και τα wallpapper

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα γενικά η φάση είναι κομπλέ safe? είναι καλογραμμένο ή έχει bugs? Ελαφρύ βαρύ πως το βλέπεις? 

Πολυ ελαφρυ μου φεναιτε , γενικοτερα δεν εχω καποιο προβλημα κανα 6 μηνο που ξεκινησα να το δουλευω , θελει βεβαια αρκετο ψαξιμο για να το στησεις για το μηχανημα σου , θελει πχ speedfan (πολυ ψαξιμο για να ρυθμισεις σωστα τις θερμοκρασιες) msi afterburner

 

Mε τα skin που εχω φορτωμενα τρωει 15-20 mb μνημης

Έγινε επεξεργασία από evolution
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό και θα καταλάβεις νομίζω τι αξίζει κ τι όχι...

 

Πολύ γενικόλογο για να βγάλεις άκρη...δεν είναι και το ίδιο πρόγραμμα που ανέφερα, το παραπάνω μπλοκάρει τους διακομιστές της MS και σε επίπεδο host file, προσθέτει κανόνες στο firewall κοκ...

 

Και πάλι, αν μειώνει έστω και στο μισό την επικοινωνία του λειτουργικού με την ΜΣ δεν είναι κακό...

 

...η ερώτησή μου αφορούσε περισσότερο το συγκεκριμένο πρόγραμμα: αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, αν έχει κάποια αρνητική συνέπεια κοκ....

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ:

 

Τελικά κατέβασα και χρησιμοποιώ το O&O Shut Up 10, που έχει επεξηγήσεις και λειτουργία αναίρεσης.

https://www.oo-software.com/en/shutup10

 

Ένα καλό συγκριτικό σχετικών εργαλείων εδώ

http://www.ghacks.net/2015/08/14/comparison-of-windows-10-privacy-tools/

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικόλογο γιατί το νόημα δεν ήταν να βγάλεις συμπέρασμα για το δικό σου πρόγραμμα, αυτό που ρωτούσες. Τέλος πάντων. Αν δεις το συγκριτικό που ανέβασες, είναι ήδη παλιό, γιατί με τα τελευταία update έχουν αλλάξει κάποιες λειτουργίες. Το 10άρια θα τα στείλουν τα δεδομένα που θέλουν, καλώς ή κακώς. Και σε κάθε update που σου περνάνε, θα κάνουν αυτό που θέλουν, αυτό που αποφεύγεις.. 

Αυτό που θέλω να πω είναι αν μπορείς να το αποφύγεις κι αν αξίζει, ενώ έχεις "αποδεχτεί" άθελά σου, παρακολούθηση από 1002 άλλους. Όχι εσύ, γενικά μιλάω.. όλοι μας. Το άρθρο κλείνει λέγοντας, είναι το τίμημα των δωρεάν windows.. όταν κάτι σου δίνεται δωρεάν, το προϊόν είσαι εσύ (γενικός κανόνας).

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικόλογο γιατί το νόημα δεν ήταν να βγάλεις συμπέρασμα για το δικό σου πρόγραμμα, αυτό που ρωτούσες. Τέλος πάντων. Αν δεις το συγκριτικό που ανέβασες, είναι ήδη παλιό, γιατί με τα τελευταία update έχουν αλλάξει κάποιες λειτουργίες. Το 10άρια θα τα στείλουν τα δεδομένα που θέλουν, καλώς ή κακώς. Και σε κάθε update που σου περνάνε, θα κάνουν αυτό που θέλουν, αυτό που αποφεύγεις.. 

Αυτό που θέλω να πω είναι αν μπορείς να το αποφύγεις κι αν αξίζει, ενώ έχεις "αποδεχτεί" άθελά σου, παρακολούθηση από 1002 άλλους. Όχι εσύ, γενικά μιλάω.. όλοι μας. Το άρθρο κλείνει λέγοντας, είναι το τίμημα των δωρεάν windows.. όταν κάτι σου δίνεται δωρεάν, το προϊόν είσαι εσύ (γενικός κανόνας).

 

Το άρθρο πάνω στο οποίο βασιζόταν το συνδεδεμένο άρθρο που παρέθεσες ήταν αρκετά πιο διαφωτιστικό και λιγότερο ιμπρεσσιονιστικό...το τελευταίο ήταν άρθρο για headlines και λιγότερο για πληροφορίες.

 

Εντούτοις το θέμα είναι πώς προστατευτόμαστε περισσότερο στις δεδομένες συνθήκες, να μαθαίνουμε περισσότερα για το τί συλλέγεται από κάθε διεργασία  κι αν μπορούμε να τη περιορίσουμε και πώς/πόσο...

 

...ο μαξιμαλισμός (όλα ή τίποτα) σε αυτά δεν βοηθάει...

 

Τον δικό μου συμβιβασμό με την Μικρομαλακή τον έχω κάνει, δυστυχώς δεν έχω το χρόνο ούτε τη διάθεση να καταπιαστώ με κάτι άλλο...κι όποτε έχω βρει τον καιρό κι έχω προσπαθήσει, απλώς έπρεπε να δαπανήσω όλο και περισσότερο.

 

Η δική μου ερώτηση αφορούσε εν τέλει το πώς μπορώ να κλείσω όσες περισσότερες "πόρτες" μπορώ και με τί αντάλλαγμα χρηστικό...βρήκα ένα καλό συνδυασμό επιδόσεων και χρηστικότητας που μπορώ να τον προτείνω.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα κάνει την δουλειά για την οποία υποτίθεται ότι φτιάχτηκε και αναβαθμίζεται κατά καιρούς.

 

Ήθελα 2,5 λεπτά για να συνδεθώ στα Windows πριν το εγκαταστήσω.

Μετά την εγκατάσταση του προγράμματος αυτού και μία παραμετροποίηση στο msconfig συνδέεται ταχύτατα.

 

Τώρα για το αν κόβει πλήρως ή όχι τα δεδομένα που αποστέλνονται στην MS δεν μπορώ να το ξέρω με σιγουριά.

Ότι και αν μπορεί να κόψει από την τηλεμετρία, καλό κάνει κακό δεν κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα 2,5 λεπτά για να συνδεθώ στα Windows πριν το εγκαταστήσω.

Μετά την εγκατάσταση του προγράμματος αυτού και μία παραμετροποίηση στο msconfig συνδέεται ταχύτατα.

 

μήπως είχες άλλο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

2.5 λεπτα να συνδεθεις δε παιζει ουτε καν ως ενδεχομενο αν εχεις HDD με Celeron του 2008 :p 

 

Ενταξει, κανουν δουλεια τα μαραφετια αυτα, τωρα ποση, δε γνωριζω. Παντως σιγουρα δεν επιταχυνουν την εκκινηση οσο νομιζετε. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το ότι επιταχύνει την είσοδο στα Windows 10 ούτε ότι έχει να κάνει με αυτή.

Δεν είχα σε κάθε είσοδο αυτό το θέμα, αλλά ήταν συχνό.

 

Για να λύσω την προσωπική μου απορία, καθάρισα το αρχείο Hosts και απεργοποίησα τον υπολογιστή (όχι επανεκκίνηση).

 

Όταν τον άνοιξα και πάλι είχα με το καλημέρα το θέμα.

 

Με το που το εγκατέστησα και πάλι από τότε μέχρι σήμερα καμία καθυστέρηση.

 

Υπάρχουν διάφοροι οδηγοί με το πως θα απεργοποιηθούν διάφορες λειτουργίες που έχουν να κάνουν με την ιδιωτικότητα.

 

Με αυτό δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος κάτι γιατί τα ρυθμίζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει αντιμετώπισει κανείς πρόβλημα με HTML emails και Outlook 2016;

Πολύ συχνά ενώ πριν το στείλω οι εικόνες φαίνονται κανονικά, όταν το μύνημα αποσταλεί όλες οι εικόνες φαίνονται μαύρα κουτιά και στα απεσταλμένα μου αλλά και στον παραλήπτη. Με ένα restart της εφαρμογής λύνεται προσωρινά το πρόβλημα αλλά όταν βλέπεις μαύρα κουτιά αντί για εικόνες στα μυνήματα σου /απαντήσεις που έρχονται είναι πολύ εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.