Jump to content



Recommended Posts

Λοιπόν.

Τα δοκίμασα όλα. Όλα όμως.

Μόνο που δεν έφτιαξα νέο χρήστη, γιατί δεν θέλω τέτοια λύση. Αν και τα Χριστούγεννα που είχα φτιάξει δοκιμαστικά δεν είχε δουλέψει.

 

Επίσης να πω ότι στην δική μου περίπτωση στο context menu στον explorer υπάρχει το Pin to Start, απλά δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Wizard! said:

Ή κάνεις καθαρή εγκατάσταση, ή πας σε μια άλλη λύση όπως το Start10.

Έχω αγορασμένο από εποχή 8 το Start Is Back. Απλά με βόλεψε και αυτό των 10 και έτσι δεν το βάζω. Εξάλλου τις βασικές παραμετροποιήσεις πρόλαβα και τις έκανα στην αρχική φρέσκια εγκατάσταση.

Σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω και refresh.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και αυτό. Το γράφει και στο πρώτο λινκ που μου πρότεινες.

Αλλά ήμουνα στην 3η επιλογή, έκανα και την άλλη εντολή που γράφει και τζίφος. Συγγνώμη που τα γράφω λίγο μπερδεμένα, αλλά είμαι από κινητό τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2016 at 6:53 PM, Delijohn said:

σε άλλα απλά έγινε η εγκατάσταση "κατά λάθος". Ξύπνησαν το πρωί κ τα βρήκαν εγκατεστημένα.

Δε το πιστεύω ότι συνέβη αυτό σε μένα!!

Άφησα τον υπολογιστή ανοιχτό για να κατεβάζει ενημερώσεις το steam, και σήμερα είδα Windows 10!

Τόσους μήνες αγνοώ το μήνυμα για αναβάθμιση. Δε μπορώ να καταλάβω πως ξεκίνησε η αναβάθμιση χωρίς να επιλέξω κάτι.

 

Η αναβάθμιση έγινε κανονικά. Δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. Όλα λειτουργούν κανονικά, μόνο η κάρτα γραφικών ήθελε οδηγούς καθώς τα windows εγκατέστησαν γενικούς.

Υπάρχει θέμα γνησιότητας του λογισμικού? Είχα σκοπό να αγοράσω ένα κλειδί Windows 7 ή 10 αλλά με πρόλαβε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Υπάρχει θέμα γνησιότητας του λογισμικού? Είχα σκοπό να αγοράσω ένα κλειδί Windows 7 ή 10 αλλά με πρόλαβε!

όλα καλά.. μπαίνει σαν προγραμματισμένη δουλειά και το κάνει τη νύχτα.. μετά τη 1 το βράδυ..

Όσο για τη γνησιότητα, αν σου λέει αυτό, όλα καλά :)

4XzYpMc.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια πιο γενική ερώτηση...Επειδή κυρίως φήμες ακούω(και αυτές δεν είναι καλές!) πως θα συγκρίνονταν τα 10 σε σχέση με τα 7 από άποψη σταθερότητας/αξιοπιστίας? Με την προϋπόθεση να γίνει clean install και όχι update. Επειδή που και που κάνουμε και καμιά (σοβαρή!)δουλεία στο pc μη πετάμε ποντίκια και πληκτρολόγια αριστερά και δεξιά...

Link to comment
Share on other sites

Τα windows ήταν κι είναι μια χαρά σταθερά. Συνήθως πρόβλημα σταθερότητας δημιουργούν οι drivers. Σε οποιαδήποτε έκδοσή τους.

Τα 10 είναι μια χαρά σταθερότατα. Αν έχεις περίεργες συσκευές δεκαετίας, σκέψου το διπλά, ειδάλλως δεν βλέπω το λόγο να μένεις σε ένα λειτουργικό 7ετίας.

Τέλος, όσο παράξενο κι αν ακούγεται, κι η αναβάθμιση είναι μια χαρά καθαρή εγκατάσταση. Δεν έχω ακούσει κάποιο πρόγραμμα να μη δούλευε μετά από αναβάθμιση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Κωνσταντίνος Σ. έγραψε:

Ok thanks for the input! Απλά γιατι όπου διαβάσεις στο νετ ακούς γκρίνια για τα 10...

... η οποία ειναι κυρίως απο ρομαντικους που δε τα θελουν , επειδη τα 7 ειναι τα καλυτερα. Οταν εχουν καμμια 300 εκ. ενεργοποιησεις, λογικο ειναι οι 100Κ ας πουμε να εχουν παραπονα, ειδικα τον πρωτο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

οκει οκει...Προσωπικά οι μόνοι ενδοιασμοί μου ήταν σχετικά με το data που στέλνουν τα windows έξω(και γενικά αρκετά πράματα απ το privacy statement/tos τους ακούγονταν κάπως οργουελικά!) από μόνα τους μιας και είμαι και λίγο παρανοϊκός με αυτά. Αλλά υποθέτω ήταν κάτι που συνέβαινε και στα 7, απλά η ms αποφάσισε να είναι πιο ντόμπρα σε αυτή την περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Παρότι γενικά είμαι ευχαριστημένος με τα 10, καλό είναι να μην τα ωραιοποιούμε. Σίγουρα είναι λιγότερο σταθερά από τα 7, και όχι μόνο λόγω drivers. Υπάρχουν ορισμένα σπάνια αλλά ενοχλητικά bugs που στα 7 δεν τα έβλεπες (όπως δυσλειτουργίες του Start menu).

Η συνύπαρξη του παλιού με το νέο περιβάλλον εργασίας θέλει ακόμη λίγο καιρό να εξαφανίσει και τα τελευταία μικρά κουσούρια.

 

Τούτων λεχθέντων, ακόμα και σε προσωπικούς μου υπολογιστές έχω αναβαθμίσει σε 10. Σε πιο εκτενείς εγκαταστάσεις/εταιρικό περιβάλλον προτιμώ ακόμα τα 7.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, tommybertsen said:

Δεν υπαρχει δυσλειτουργια περα απο τις πρωτες φορες που ειχε τις αναμενομενες. Τουλαχιστον φαινεται να ειμαστε σε ενα πιο καλο δρομο πλεον :) 

Το τελευταίο που θέλω είναι να ξεκινήσουμε αντιπαράθεση για το εάν τα 10 εμφανίζουν οποιαδήποτε δυσλειτουργία, ειδικά δεδομένου ότι τα χρησιμοποιώ εκτενώς. Αλλά το "δεν υπάρχει δυσλειτουργία" είναι απλά λάθος. Μπορώ να δεχτώ το "εμένα και των γνωστών μου δεν έχουν καμία δυσλειτουργία", αλλά είναι λάθος να το γενικεύεις, τη στιγμή που αν κάνεις μία γρήγορη βόλτα σε διάφορα αντίστοιχα θέματα Ελληνικών και ξένων φόρουμ θα δεις ότι υπάρχει κόσμος με φρέσκες εγκαταστάσεις και χωρίς θέματα drivers που αντιμετωπίζει μη αναμενόμενα προβλήματα.

Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι έχουν περιορισμένη επίδραση και συχνότητα, αλλά σε καμία περίπτωση τα 10 δεν έχουν φτάσει τα επίπεδα σταθερότητας που έχουν τα 7. Συμφωνώ απερίφραστα πάντως ότι είμαστε σε καλό δρόμο, δεδομένου ότι με κάθε μεγάλη ενημέρωση γίνονται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ενημερωτικά:

Είχα αγοράσει μηχάνημα στα τέλη του καλοκαιριού 2012 με Windows 7.

Επειδή τον Οκτώβριο 2012 βγήκαν τα 8, όποιος είχε αγοράσει μηχάνημα με 7 μετά την 1η Ιουλίου (νομίζω), δικαιούταν δωρεάν αναβάθμιση στα 8 ακολουθώντας μια διαδικασία.

Την έκανα και πήρα S/N για 8.

Όταν βγήκαν τα 10, τα εγκατέστησα με το S/N από τα 8 και έπαιξε κανονικά.

Τις προάλλες, αναβάθμισα τον υπολογιστή και είχα την απορία αν θα παίξει στη νέα μητρική το S/N.

Αν ήταν ΟΕΜ, θεωρητικά δεν παίζει. Αν ήταν Full, μπορεί να μεταφερθεί.

 

Εκτελώ σε commant prompt ως admin : slmgr.vbs /upk

Αφαιρεί το license από το σύστημα.

Μετά έβαλα τα καινούρια πράγματα, εγκατέστησα Windows 10 (εφτιαξα USB με το media creation tool) και όταν ήρθε η ώρα, έβαλα το S/N.

Το Activation έγινε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, icy20 said:

ΟΕΜ θα ηταν. Σιγα μην ειχαν βαλει retail σε μηχανημα... 

Δε διαφωνώ, αλλά:

1. Αν ήταν ΟΕΜ, τότε μεταφέρεται κι αυτό, άσχετα αν λένε όχι.

2. Δεν το πήρα δωρεάν. Με τη διαδικασία που λέω παραπάνω, είχα πληρώσει ~20€ αν θυμάμαι καλά. Οπότε μπορεί τα 7 να ήταν ΟΕΜ και τα 8, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.