Jump to content



Recommended Posts

Ξερει καποιος καποιο προγραμμα να πετυχαινει διαφανεια (οχι αυτο με τα χρωματα), αλλα οπως δειχνει στην αρχη αυτο το video

  να δημιουργει διαφανεια νερου, :p  το συγκεκριμενο προγραμμα που λεει, μου βγαζει καποιο σφαλμα

post-62443-0-70954700-1453754372.png

Link to comment
Share on other sites

Νέο Cumulative update KB3124262 (Build 10586.71).

Λογικά θα σας εμφανιστεί στο windows update menu.

Ακόμα δεν είναι γνωστό τι περιλαμβάνει το εν λόγω update.

Εγώ το πέρασα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, γιατι; :huh:

 

Στους τελευταίους οδηγούς της NVIDIA ήταν να προσθέσουν "External GPU support over Thunderbolt 3". Οπότε μάλλον φαίνονται οι κάρτες πια ως "Removable devices". Δεν ξέρω αν είναι ηθελημένο ακόμη και για όσες είναι σε πιο παραδοσιακό bus. Δεν έχει να κάνει ευθέως με τα Win10.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, αν μπορείτε να βοηθήσετε...

 

Θέλω να κάνω καθαρή εγκατάσταση των Win10 x64 στο σύστημά μου, ένα παλιό με Asrock 780G (AMD, graphics embedded), και δεν ξέρω αν θα πρέπει να εγκαταστήσω τους νεώτερους Catalyst οδηγούς ή το λειτουργικό έχει ενσωματωμένους για τέτοια συστήματα.

 

Ο λόγος που με απασχολεί είναι ότι είχα προβλήματα με τους νεωτερους Catalyst στα Win7 x64 που δίνει η AMD και για καλύτερη σταθερότητα έπρεπε να εγκαταστήσω τους οδηγούς που δίνει η ίδια η Asrock.

 

...ειχα δοκιμάσει την αναβάθμιση στο παρελθόν, όχι καθαρή εγκατάσταση και δεν ξέρω τί οδηγοί λείπουν από το σύστημα τη δεύτερη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Στους οδηγούς που αναφέρεσαι στο λινκ είναι για win vista. Επίσης βλέπω ότι η Asrock δεν έχει βγάλει οδηγούς για τη μητρική ούτε καν για τα win 8. Δοκίμασε και βλέπεις. Άσε το win update να ψάξει για drivers. Μην απορίσεις αν σου βγάλουν προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

οσοι έχετε 10αρια πως τα βλέπετε όσα αφορά την υποστηξη υλικολογισμικού γενικά?

θα τα προτείνετε για νέο skylake σύστημα.Έχετε αντιπετωπίσει προβλήματα?

κάποια βασικά tips n tweaks?

Link to comment
Share on other sites

οσοι έχετε 10αρια πως τα βλέπετε όσα αφορά την υποστηξη υλικολογισμικού γενικά?

θα τα προτείνετε για νέο skylake σύστημα.Έχετε αντιπετωπίσει προβλήματα?

κάποια βασικά tips n tweaks?

1) Κομπλέ!

2) Φυσικά!

3) Μερικά στις αρχές όταν πρωτοβγήκαν το καλοκαίρι πλέον κανένα θέμα. Το βασικό όταν τα πρωτο-εγκαθιστάς είναι να έχεις κλειστό το internet, κάνεις εγκατάσταση τους drivers με την σειρά σε ότι χρειάζεται και έπειτα κλείνεις τα αυτόματα updates για τις συσκευές υλικού. Απο κεί και πέρα έχεις τον "έλεγχο" του OS και κάνεις οτι θές απροβλημάτιστα. Στα λέω πολύ γενικά και γρήγορα εάν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες του thread θα τα βρείς ΟΛΑ.. ααά στο τέλος μην ξεχάσεις να ξανά συνδέσεις το internet :sarcastic::p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Κομπλέ!

2) Φυσικά!

3) Μερικά στις αρχές όταν πρωτοβγήκαν το καλοκαίρι πλέον κανένα θέμα. Το βασικό όταν τα πρωτο-εγκαθιστάς είναι να έχεις κλειστό το internet, κάνεις εγκατάσταση τους drivers με την σειρά σε ότι χρειάζεται και έπειτα κλείνεις τα αυτόματα updates για τις συσκευές υλικού. Απο κεί και πέρα έχεις τον "έλεγχο" του OS και κάνεις οτι θές απροβλημάτιστα. Στα λέω πολύ γενικά και γρήγορα εάν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες του thread θα τα βρείς ΟΛΑ.. ααά στο τέλος μην ξεχάσεις να ξανά συνδέσεις το internet :sarcastic::p

με κάλυψες πλήρως! ευχαριστώ πολύ :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω κατεβασα το iso για να τα δω και δεν λεει αναστολη λειτουργειας οταν πατας στην επιλογη λειτουργειας ξερει κανεις γιατι το εχουν αφερεσει απο το iso Που μας αφηνει να κατεβασουμε η Ms

Link to comment
Share on other sites

@Cipioner, όχι δεν βγήκε κάτι νέο.. μα ό,τι κι αν βγει, θα το δεις από το update σου.

 

 

@BILL5, τι εννοείς τα κατέβασες να τα δεις; Έκανες κανονικά format ή τα έβαλες σε κάποιο virtual machine; Επίσης πού είναι αυτή η επιλογή λειτουργίας γιατί τα'χω στα αγγλικά πάντα κ δε μπορώ να σε βοηθήσω.. στο Start menu, δεν έχει επιλογή όπως σε μένα στην εικόνα;;;

hrvnVNX.png

Link to comment
Share on other sites

Για να σε ρωτάω αν έκανες format ή αν τα έβαλες σε virtual machine, κάποιο λόγο θα'χω. Δεν γίνεται να μην είναι μέσα στο .iso. Αυτό που γίνεται, είναι να μην το έχεις εσύ σαν επιλογή. Είτε είναι θέμα drivers, είτε θέμα κάποια ρύθμισης.. οπότε αυτή τη στιγμή, δεν υποστηρίζεται. Ψάξε λίγο τη συσκευή σου κ θα βρεις το λόγο. 

Δες κι αυτά: 1 & 2

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθειά σας...

 

Εγκατέστησα τα Win10 Pro x64 αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...το σύστημα αναγνωρίζει ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ δύο από τους εξωτερικούς μου δίσκους (συνδεδεμένους σε κάρτα pci express Renesas 720201 4 port) ωσάν να έχουν το ίδιο "disk/hardware identifier" και κατά συνέπεια στην αρχή κολλάει, μετά κρεμάει τελείως κι ύστερα πετάει BSOD και επανεκκινεί.

 

Τα μηνύματα στο Event Viewer ειναι τα ακόλουθα:

The description for Event ID 56 from source Application Popup cannot be found. Either the component that raises this event is not installed on your local computer or the installation is corrupted. You can install or repair the component on the local computer.

 

If the event originated on another computer, the display information had to be saved with the event.

 

The following information was included with the event:

 

SCSI

000000

the message resource is present but the message is not found in the string/message table

 

 

 

Disk 4 has the same disk identifiers as one or more disks connected to the system. Go to Microsoft's support website (http://support.microsoft.com) and search for KB2983588 to resolve the issue.

 

 

 

Disk 5 has the same disk identifiers as one or more disks connected to the system. Go to Microsoft's support website (http://support.microsoft.com) and search for KB2983588 to resolve the issue.

 

 

Τέτοια διόρθωση όμως δεν υπάρχει, είναι μη διαθέσιμη/ανύπαρκτη.

 

Μετά δε την επανεκκίνηση βλέπω αυτό το μήνυμα.

 

The computer has rebooted from a bugcheck.  The bugcheck was: 0x000000ef (0xffffe0005c5e8840, 0x0000000000000000, 0x0000000000000000, 0x0000000000000000). A dump was saved in: C:\Windows\MEMORY.DMP. Report Id: c5b0d87f-69b9-4821-8d7a-739bf7377210.

 

 

Στην αρχή έλεγα μήπως έφταιγαν οι ενσωματωμένοι οδηγοί των windows 10, οπότε εγκατέστησα τους τελευταίους διαθέσιμους για το τσιπσετ 3.0.23.0

...αλλά πάλι τα ίδια...

 

Τώρα έχω απενεργοποιήσει τη Διαχείριση Ενέργειας για τις συσκευές...μέχρι τώρα δεν είχα θέμα αλλά και πριν κάποτε είχα αργήσει να εμφανιστεί το προ΄βλημα, κάποτε συνέβαινε λίγο μετά το logon.

 

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, πάντως είναι πως ενώ έχω 3 συσκευές συνδεδεμένες στη κάρτα, δύο εμφανίζονται στον Device Manager ως "ASMT 2105 USB Device" και ό τρίτος δίσκος εμφανίζεται ως "Intenso USB 3.0 device USB device"

 

Αν δεν διορθωθεί, θα δοκιμάσω επανεγκατάσταση με κλειστούς τους δίσκους και θα τους ανοίξω μετά έναν-έναν (και μετά reboot) μήπως και γλιτώσω, γιατί πραγματικά δεν αντέχεται....7-8 φορές έχει συμβεί από το τις 4-5 η ώρα.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.