Jump to content



Recommended Posts

Μιλαγα χτες με ενα φιλο και με κουφανε. Εγω τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχω το εξης θεμα... Καποιες μερες (οχι παντα) αν πατησεις shut down κλεινει και ξανανοιγει μετα απο 1 δευτερολεπτο το Pc. Σαν να εκανες επανεκκινηση. Ο φιλος λοιπον μου ειπε οτι απο οταν εβαλε τα 10 του κανει ακριβως το ιδιο!!!! WTF is that?

 

ΥΓ Μαλλον βρηκα εναν τροπο αλλα ειναι πατεντα. Απενεργοποιεις το fast boot απο τα power options αλλα αυτο δεν καθυστερει το boot του λειτουργικου?

ΥΓ2 Ο οποιος ομως τροπος δεν δουλευει μου κανει τα ιδια...

 

Δυστυχώς, ακόμα το αδύνατο σημείο των 10 είναι το power management. Εγώ θα σου πρότεινα και απενεργοποίηση του fast boot, και από τη διαχείριση συσκευών να απενεργοποιήσεις το ξύπνημα από συσκευές που μπορεί να το ξυπνάνε (βάζω τα λεφτά μου στην κάρτα δικτύου).

Για εύκολο troubleshooting, μπορείς από γραμμή εντολών με:

powercfg -lastwake

να δεις ποια ήταν η συσκευή που το ξύπνησε τελευταία. Για να δεις όλη τη λίστα με τις συσκευές που έχουν αυτό το δικαίωμα, γράψε:

powercfg -devicequery wake_armed
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχώς, ακόμα το αδύνατο σημείο των 10 είναι το power management. Εγώ θα σου πρότεινα και απενεργοποίηση του fast boot, και από τη διαχείριση συσκευών να απενεργοποιήσεις το ξύπνημα από συσκευές που μπορεί να το ξυπνάνε (βάζω τα λεφτά μου στην κάρτα δικτύου).

Για εύκολο troubleshooting, μπορείς από γραμμή εντολών με:

powercfg -lastwake

να δεις ποια ήταν η συσκευή που το ξύπνησε τελευταία. Για να δεις όλη τη λίστα με τις συσκευές που έχουν αυτό το δικαίωμα, γράψε:

powercfg -devicequery wake_armed

Ημουν σιγουρος για το αποτελεσμα αλλα το εκανα... 0 wakes... Αρα το pc ξυπναει απο μονο του πολυ απλα...

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές το έκανα και εγώ, δεν μου έβγαλε καμιά συσκευή. Και έτσι σταμάτησα να χρησιμοποιώ το sleep γιατί σχεδόν πάντα κάτι το ξυπνάει σε ανύποπτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αντε βρες εσυ τροφοδοτικο να εχεις καβατζα να σηκωνει το συστημα μου. :p Θα κανω πρωτα τιποτα δοκιμες αλλες να αποσυνδεω τιποτα usb κτλ που ειναι επιφοβα για τετοιες βλακειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ποτέ bluetooth στον υπολογιστή, αλλά όποτε του καπνίσει εμφανίζεται το εικονίδιο του bluetooth ενεργοποιημένο.

Πατώντας ανοίγει η κεντρική καρτέλα με τα settings και δεν απενεργοποιείται. Αν κάνω restart θα εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Θελει κανα ιδιαιτερο Driver το dvdrw για να δουλεψει; Δε καταλαβαινω. Εκτος και αν ειναι plextor 15ετιας :p

Kαι ομως το δικο μου lg bluray, περασα πριν λιγο καιρο καποιο firmware update http://www.firmwarehq.com/LG/BH10LS30/files.htmlβεβαια αναγνωριζετε κανονικα απο τα 10, αλλα μιας και το βγαλανε, ας μην παει χαμενο:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμμία ιδέα γιατί δεν μου πετάει ακόμα αναβάθμα για 10586 ενώ όλα τα λάπτοπ στο σπίτι την πήραν απίκο;;

 

Για κάνε αυτό αν δεν το έχεις κάνει και να έχεις enable το automatic update από τα servises.

 

Τελικά το προφανές δεν έρχεται πρώτο στο μυαλό μας πλέον.. Τίποτα από τα κλασσικά δεν δούλεψε οπότε.. Media Creation Tool --> Upgrade this PC και voila! version 1511 build 10586.36

 

Μη μου πείτε οτι είμαι ακόμα πίσω.. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.