Jump to content



Recommended Posts

Ρε παιδια ερωτηση γιατι δεν εχω καταλαβει. Οποιος εχει παρει απο αναβαθμιση τα 10 αν κανει update bios τελος ενεργοποιηση η οχι? Εμενα παντως εγινε μια φορα. Επειδη θα αλλαξω μητρικη τωρα και ειναι νεο μοντελο θελω να δω αν θα μεινω με το ιδιο bios μια ζωη η θα μπορω να βαλω πιο νεο οταν βγει...

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, icy20 said:

Ρε παιδια ερωτηση γιατι δεν εχω καταλαβει. Οποιος εχει παρει απο αναβαθμιση τα 10 αν κανει update bios τελος ενεργοποιηση η οχι? Εμενα παντως εγινε μια φορα. Επειδη θα αλλαξω μητρικη τωρα και ειναι νεο μοντελο θελω να δω αν θα μεινω με το ιδιο bios μια ζωη η θα μπορω να βαλω πιο νεο οταν βγει...

Αναβαθμίζεις κανονικά το BIOS χωρίς πρόβλημα, αλλά όταν το κάνεις ΔΕΝ πρέπει να επιλέξεις το clear dmi data pool. Αυτό βέβαια, μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να κάνει το BIOS να μη δουλεύει σωστά, ή πχ να έχεις αλλάξει μια ρύθμιση και μετά την αναβάθμιση να μην είναι διαθέσιμη πλέον και η τιμή της να μην είναι default. Σπάνια όμως συμβαίνει αυτό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Wizard! said:

Αναβαθμίζεις κανονικά το BIOS χωρίς πρόβλημα, αλλά όταν το κάνεις ΔΕΝ πρέπει να επιλέξεις το clear dmi data pool. Αυτό βέβαια, μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να κάνει το BIOS να μη δουλεύει σωστά, ή πχ να έχεις αλλάξει μια ρύθμιση και μετά την αναβάθμιση να μην είναι διαθέσιμη πλέον και η τιμή της να μην είναι default. Σπάνια όμως συμβαίνει αυτό πλέον.

Το θεμα ειναι αν κανεις load optimized defaults απο το bios χανεται το dmi pool data? Γιατι νομιζω οτι εγω ετσι εχασα την ενεργοποιηση. (παει καιρος και δεν ειμαι σιγουρος)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, icy20 said:

Το θεμα ειναι αν κανεις load optimized defaults απο το bios χανεται το dmi pool data? Γιατι νομιζω οτι εγω ετσι εχασα την ενεργοποιηση. (παει καιρος και δεν ειμαι σιγουρος)

Όχι, δε χάνεται. Το DMI PD καθαρίζει μόνο σε BIOS update.

Link to comment
Share on other sites

Αρα εγω τοτε που αν δεν κανω λαθος εκανα load optimized defaults και μετα bios update δεν θα επρεπε να ειχα διατηρησει την ενεργοποιηση? Πραγμα ομως που δεν εγινε. Ακομα ειμαι με σηματακι κατω δεξια activate windows! Απλα τωρα με την αλλη μητρικη θα κανω εξ αρχης upgrade απο αλλο serial να τελειωνει η υποθεση...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Wizard! said:

Μήπως όταν έκανες BIOS update ήταν ενεργοποιημένο το Clear DMI PD ;

Υπάρχει ως επιλογή και αν το flashάρεις μέσω BIOS/UEFI αλλά και μέσα από τα Windows, με το @BIOS πχ.

Απο bios το εκανα με usb stick. Θα ξανακανω σημερα πριν τη δωσω ενα flash να δω αν εχει τετοια επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, icy20 said:

Απο bios το εκανα με usb stick. Θα ξανακανω σημερα πριν τη δωσω ενα flash να δω αν εχει τετοια επιλογη.

Πάντως εγώ με τα 8 που είχα ανάλογο θέμα, άλλαξα μητρική, πήγα στην τηλεφωνική ενεργοποίηση και την έκανα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ειπα οτι δεν γινεται τηλεφωνικα. Δεν το δοκιμασα καν... Απλα οτι ειναι σπαστικο για update να γινεται ολο αυτο το θεμα.

 

ΥΓ Τελικα εχει 2 επιλογες μεσω του bios. Quick και normal update. Προφανως εγω ειχα πατησει το normal που σβηνει τα data...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά άλλα έχει κανείς άλλος θέματα στο start up των windows να του κολλάει το keyboard για 20-30secs και να καθυστερεί τα γράμματα, ενώ μετά όλα να είναι μια χαρά κομπλέ? (Στο Password στο log in των windows δεν υπάρχει θέμα) Σε εμένα και σε έναν φίλο μου που είδα αυτό το πράγμα γίνεται με λίγο ψάξιμο στο internet υπάρχει το θέμα αλλά όχι η λύση. Έχει κανείς αντίστοιχα θέματα? Φυσικά δεν είναι θέμα pc καθώς είναι στο pc της υπογραφής μου ενώ του φίλου μ είναι σε 6700k με 850 pro

Link to comment
Share on other sites

 

18 hours ago, acct said:

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις προσωρινά τον Windows Defender και να το ελέγξεις. Αν είναι 100% επαναλήψιμη η συμπεριφορά, θα φανεί γρήγορα αν είναι από εκεί το πρόβλημά σου.

"Αυτή η εφαρμογή έχει απενεργοποιηθεί και δεν εποπτεύει τον υπολογιστή σας." Αυτό μου έγραψε όταν πήγα να ανοίξω τον windows defender

Link to comment
Share on other sites

X58 chipset με Windows 10 64bit που έχει Intel RAID σε δύο SATA, ποιό πρόγραμμα βάζω;

Δεν εννοώ τον driver, αφού δουλεύει σωστά, αλλά την κονσόλα που παρακολουθεί την κατάσταση του RAID, κάνει τα rebuilds αν χρειαστεί, κοκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος denz έγραψε:

Ποιο πρόγραμμα για privacy να κατεβάσω;

προηγούμενη σελίδα.. 

 

On 2/11/2016 at 17:47, το μέλος vgiozo έγραψε:

Τελικά κατέβασα και χρησιμοποιώ το O&O Shut Up 10, που έχει επεξηγήσεις και λειτουργία αναίρεσης.

https://www.oo-software.com/en/shutup10

 

Ένα καλό συγκριτικό σχετικών εργαλείων εδώ

http://www.ghacks.net/2015/08/14/comparison-of-windows-10-privacy-tools/

 

Link to comment
Share on other sites

Επεισοδιο περιεργα και icy20 συνεχιζεται:

 

Απο την προηγουμενη εβδομαδα κατι δεν μου πηγαινε καλα. Ειχα μια sd την οποια εβαζα στο card reader μου στο pc μου με 10 και ενω την εβλεπε στο disk management δεν μπορουσα ουτε φορματ να κανω ουτε change drive letter. Αν εβαζα την ιδια στο cardreader του φορητου μου τοτε επαιζε κανονικα. Το αφησα εκει το θεμα.

 

Παιρνω ενα external case usb3.1 για να βαλω εναν ssd που καβατζωσα... Το βαζω το κοτσαρω πανω στο pc τιποτα...

 

Μαλιστα λεω...Βαζω το ιδιο κουτι στο nvidia shield android tv. Τον βρισκει τον φορμαρει τα παντα... Τον αφαιρω απο εκει τον ξαναπαω στο pc... Δοκιμαζω μπροστινες usb 3 μπροστινες usb2 πισινες usb3 ΤΙΠΟΤΑ!!!

Ωραια λεω ο ssd φταιει... Βαζω εναν ξεμπαρκο 2.5αρη μεσα, επισης τιποτα!!! Βαζω τον ιδιο δισκο σε ενα σαπιο laptop με 7 ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

Λεω ωραια ας το δοκιμασω στο NUC που εχω μεσα που εχει επισης 10... ΤΙΠΟΤΑ και εκει!

 

Και για αποκορυφωμα οταν ειναι ο δισκος πανω σε οποιοδηποτε απο τα 2 αυτα pc τοτε το pc δεν κλεινει αλλα μενει στον τοπο και ξεκολλαει μονο αν βγαλεις το βυσμα απο πανω...Οπως και κολλαει στο device manager αν πατησεις scan for new devices...

Αν βαλω οποιονδηποτε δισκο σε ενα αλλο external usb3.0 κουτι που εχω δουλευει παντου...

 

What the actual fuck?????

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα 10, αν και τα φοράω από τον πρώτο μήνα, έχουν δρόμο πολύ ακόμη μπροστά τους.

Στο δικό μου για παράδειγμα, εδώ και δύο μήνες δεν με αφήνει με τίποτα να κάνω ένα πρόγραμμα Pin to start menu, το οποίο start menu κάποιες φορές κλείνει χωρίς να προλάβω να κάνω κάτι.

Που θα πάει. Θα στρώσουν...Αφού βέβαια μας βγάλουν το λάδι...

Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2016 at 22:23, το μέλος Delijohn έγραψε:

προηγούμενη σελίδα.. 

 

 

Επειδή πολλές πληροφορίες χάνονται στις 60+ σελίδες, για κάποια σημαντικά θέματα θα προτιμούσαμε να κάνατε νέα θέματα, π.χ το εν λόγω Windows 10 Privacy fixes, θα ήταν κάτι χρήσιμο για όλους. 

 

Αλλιώς εξυπηρετούνται μόνο οι "θαμώνες" του all-around thread :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.