Jump to content



Recommended Posts

Ενδιαφέρον τα παραπάνω.

 

Να ρωτησω κι εγώ κάτι. απο dreamspark αν πάρω κλειδιά για windows 7 και 8.1 πρεπει καπως να τα ενεργοποιησω (ας πουμε σε vmware) πριν τον ιούλιο και μετά να τρέξω   slmgr.vbs /upk  ;;; 

 

ωστε να τα έχω για αργότερα, ή δεν παίζει αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, lefteriz said:

Ενδιαφέρον τα παραπάνω.

 

Να ρωτησω κι εγώ κάτι. απο dreamspark αν πάρω κλειδιά για windows 7 και 8.1 πρεπει καπως να τα ενεργοποιησω (ας πουμε σε vmware) πριν τον ιούλιο και μετά να τρέξω   slmgr.vbs /upk  ;;; 

 

ωστε να τα έχω για αργότερα, ή δεν παίζει αυτό;;;

Μάλλον δεν παίζει. Όταν πήγα από 7 σε 8, πήρα άλλο κλειδί.

Τώρα στα 10, έβαλα των 8. Οπότε καταλαβαίνει ότι είναι από 8 και επιτρέπει την εγκατάσταση στα πλαίσια της αναβάθμισης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Το τελευταίο που θέλω είναι να ξεκινήσουμε αντιπαράθεση για το εάν τα 10 εμφανίζουν οποιαδήποτε δυσλειτουργία, ειδικά δεδομένου ότι τα χρησιμοποιώ εκτενώς. Αλλά το "δεν υπάρχει δυσλειτουργία" είναι απλά λάθος. Μπορώ να δεχτώ το "εμένα και των γνωστών μου δεν έχουν καμία δυσλειτουργία", αλλά είναι λάθος να το γενικεύεις, τη στιγμή που αν κάνεις μία γρήγορη βόλτα σε διάφορα αντίστοιχα θέματα Ελληνικών και ξένων φόρουμ θα δεις ότι υπάρχει κόσμος με φρέσκες εγκαταστάσεις και χωρίς θέματα drivers που αντιμετωπίζει μη αναμενόμενα προβλήματα.

Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι έχουν περιορισμένη επίδραση και συχνότητα, αλλά σε καμία περίπτωση τα 10 δεν έχουν φτάσει τα επίπεδα σταθερότητας που έχουν τα 7. Συμφωνώ απερίφραστα πάντως ότι είμαστε σε καλό δρόμο, δεδομένου ότι με κάθε μεγάλη ενημέρωση γίνονται καλύτερα.

Ναι ρε συ , γραφω πιο πανω οτι ειναι λογικο να εχει ψεγαδια σε καποιους, απο τη στιγμη που ειναι εκατομμυρια οι ενεργοποιησεις. Δε το διατυπωσα σωστα, ηθελα να πω "σε εμενα" δεν υπαρχουν δυσλειτουργιες καθως και σε πολλους αλλους. :) Πχ επειδη στο November update πηγα με αναβαθμιση (οχι καθαρα) , αντιμετωπιζω το κουλο του , αλλοτε να ανοιγει αμεσα το pc (απο το Welcome και μετα), και αλλες φορες να κανει και 20-25 sec. Αυτο ειναι το πιο σοβαρο που αντιμετωπιζω. Φανταζομαι οτι φταιει η εγκατασταση.

 Ισως επειδη σταθηκα τυχερος και μου δοθηκε ενα κλειδι για enterprise (θεωρητικα πληρεστερα ) ; Δε ξερω αν παιζει ρολο.

Αυτο που δε καταλαβαινω στα Windows 10 ειναι γιατι εχουν πολλα σφαλματα στο event viewer. Σφαλματα που δε καταλαβαινεις οτι συμβαινουν. Να ειναι επειδη εβγαλα τα "stalking features" ?

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, lefteriz said:

Ενδιαφέρον τα παραπάνω.

 

Να ρωτησω κι εγώ κάτι. απο dreamspark αν πάρω κλειδιά για windows 7 και 8.1 πρεπει καπως να τα ενεργοποιησω (ας πουμε σε vmware) πριν τον ιούλιο και μετά να τρέξω   slmgr.vbs /upk  ;;; 

 

ωστε να τα έχω για αργότερα, ή δεν παίζει αυτό;;;

Για να απαντήσω και στο προηγούμενο, που είναι κάπως σχετικό:

Τυπικά αναβάθμιση OEM δεν παίζει, στην πράξη όμως τις περισσότερες φορές δουλεύει κανονικά και παίρνεις "digital entitlement". Το ίδιο συμβαίνει και με άλλους τύπους αδειών που τυπικά δεν προβλέπεται δωρεάν αναβάθμιση.

Δίνοντας πάσα στην ερώτησή σου, το digital entitlement των 10 κλειδώνει με το μηχανημα και όχι με το κλειδί ενεργοποίησης που είχες. Επομένως, για να κατοχυρώσεις την αναβάθμιση των 7/8, θα πρέπει να την κάνεις στο ίδιο μηχάνημα που σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις στο μέλλον και όχι σε VM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα παιζω εδω και μια εβδομαδα.

Μου δινουν εναν αερα σαν να ειναι ολα πιο γρηγορα.

Σιγουρα πιο γρηγορο boot απο τα 7 και ανοιγμα εφαρμογων.

Μετα την εγκατασταση του classic shell που δεν το αποχωριζομαι απο τον καιρο των vista ολα ειναι οπως θα τα ηθελα.

 

Προς το παρον τα κραταω, αν ομως χρειαστω να κανω φορματ για καποιο λογο το πιο πιθανο ειναι να περασω παλι τα 7.

Βασικα πλην της ταχυτητας δεν εχω βρει καμια ενδιαφερουσα βελτιωση σε σχεση με τα 7.

Αντιθετως με εκνευρισε λιγο το οτι για το σεταρισμα εχει χρειαστει να γκουγκλαρω καμια 60αρια φορες  για πραγματα απλα (απο τα win98 μεχρι και τα 7)

 

Απο το πως να μπει απροβληματιστα ο driver της nvidia μεχρι γιατι δεν παιζουν συγκεκριμενα προγραμματα, μεχρι γιατι υπαρχει δυσλειτουργια στο custom DPI.

Παρα πολυ εκνευριστικο το δεξι κλικ "run as admin" οταν το account μου εχει ηδη admin rights.

Η κορτανα δεν παιζει με greek region που αν και οχι τιποτα σημαντικο, ειναι ενα ενδιαφερον toy.

Αντιπαθω το νεο update συστημα και τα διπλα settings.

Τελος εχω μια καθυστερηση στο ιντερνετ και δεν εχω εντοπισει τι φταιει. Ο defender? Το firewall? Θα το βρω καποια στιγμη.

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

Spying υπάρχει παντού. Ειδικά στα τηλέφωνα. Εκεί δεν ενοχλεί κανέναν;

Το τι ακριβώς παρακολουθούν στα 10 που ενοχλεί κάποιους από εσάς, δεν το ξέρω.. είναι κάτι συγκεκριμένο ή επειδή κάποιος είπε, που του είπαν, που ακούστηκε; 

Βάλε τα 10 και τέλος. Και τα 8.1 τα ίδια είναι. Ποιος ο λόγος να πας εκεί; 

Link to comment
Share on other sites

Στα τηλεφωνα ομως γκαβλαντιζεις γκομενες, δε φραφεις κωδικους, ιδιωτικα συμφωνητικα και επαγγελματικα κειμενα. Οποτε αν εχουν προσβαση σε επαγγελματικο υπολογιστη γραφειου θελω να το ξερω. Επισης αν ανεβαινει και το νετγουορκ τραφικ παλι με ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος therock έγραψε:

Στα τηλεφωνα ομως γκαβλαντιζεις γκομενες, δε φραφεις κωδικους, ιδιωτικα συμφωνητικα και επαγγελματικα κειμενα. Οποτε αν εχουν προσβαση σε επαγγελματικο υπολογιστη γραφειου θελω να το ξερω. Επισης αν ανεβαινει και το νετγουορκ τραφικ παλι με ενοχλει.

Στη δουλεια μου εχουν xp με pentium 4. Κανε τη μαγκια και πανε προς τα εκει για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου :p 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tommybertsen said:

Στη δουλεια μου εχουν xp με pentium 4. Κανε τη μαγκια και πανε προς τα εκει για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου :p 

 

Σκληρο.

Έγινε επεξεργασία από therock
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στη δουλεια μου εχουν xp με pentium 4. Κανε τη μαγκια και πανε προς τα εκει για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου :p 

Οποιαδήποτε xp με πρόσβαση στο δίκτυο, χακάρονται κατά μέσο όρο σε 30" χωρίς να μπουν καν κάπου.. ό,τι προστασία κι αν διαθέτουν. Υπάρχουν ερευνητές που το μέτρησαν, δεν το λέω εγώ.

 

 

Αν γράφεις κωδικούς σου και τους θέλουν... τους ξέρουν ήδη.. και παιδάκι 10 χρονών μπορεί να στους κλέψει αν θέλει. 

Τα ιδιωτικά σου συμφωνητικά και τα κείμενά σου, αν κάποιος τα θέλει, θα τα αποκτήσει.. η microsoft δεν έχω ακούσει να τα παίρνει. Και δεν το πάω με τη λογική τι να τα κάνει. Αλλά δεν μπορείς να αποδείξεις ότι τα πήρε ή μπορεί να το κάνει... επίσης κανένας δεν είπε ότι "μπορεί" να το κάνει αυτό. Για το τράφικ, πάλι δεν υπάρχουν αποδείξεις αλλά εικασίες.. 

Link to comment
Share on other sites

ΞΕρω οτι ειναι ενοχλητικα αυτα που ακουγονται. Αν δεν ειναι προσωπικος υπολογιστης ειδικα, ενα παραπανω. Αλλα εχει καποια tools που αφαιρουν τα βασικα spying "features". Δε ξερω ποιο ειναι καλυτερο, αλλα δε θα μαθεις ποτέ αν και τι σου "εκλεψαν". Πραγματικα , νομιζω οτι απο την αρχη της εποχης του internet , γνωριζαμε οτι το θεμα με τα προσωπικα δεδομενα παει περιπατο. Δυστυχως ο μονος τροπος να το αποφυγουμε, ειναι να κλεισουμε το ιντερνετ. 

Μόλις τώρα, το μέλος therock έγραψε:

και γιατι με 8, 7 και vista δεν γινοταν λογος.

Δεν ειχε γνωστοποιηθει κατι. Αυτο σημαινει οτι δε μπορουσαν να παρουν οτι ηθελαν; Απλως εδω σου βαζουν και EULA για να ειναι και πιο "νομιμοι". 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Delijohn έγραψε:

Οποιαδήποτε xp με πρόσβαση στο δίκτυο, χακάρονται κατά μέσο όρο σε 30" χωρίς να μπουν καν κάπου.. ό,τι προστασία κι αν διαθέτουν. Υπάρχουν ερευνητές που το μέτρησαν, δεν το λέω εγώ

Το ξερω πολυ καλα αυτο. Χαβαλε εκανα πιο πανω :) 

Spoiler

Να φανταστεις ειναι ταξιδιωτικο πρακτορειο και η προσβαση στο ιντερνετ ειναι υποχρεωτικη για την καταχωρηση εισιτηριων. Το ποσο επικινδυνο ειναι να εχεις ενα τετοιο μηχανακι σε μια δουλεια που οπου να 'ναι θα γινεται πανικος λογω τουρισμου, δεν λεγεται (δεν εχει ουτε καν ups).

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Ολο το θεμα τοτε ποιος το προκαλεσε, και γιατι με 8, 7 και vista δεν γινοταν λογος. Τωρα τι αλλαξε

To ποιος το προκάλεσε δεν μας αφορά. Αυτό που μας αφορά είναι ότι σαν λειτουργικό, θέλει παραπάνω δεδομένα σαν feedback, για να "διορθώνεται". Όσο μεγαλύτερη είναι η βάση των χρηστών, τόσο περισσότερα τα δεδομένα που παίρνουν ώστε να το φτιάχνουν. Αυτή είναι η επίσημη δικαιολογία. Αν δίνουν και κάτι άλλο, δεν το γνωρίζω..

Τώρα, αν φοβάσαι για προσωπικά σου αρχεία, τα έχεις ήδη δώσει μέσω mail αλλού.. ή τα ανέβασες έστω μια φορά κάπου. Ο ίδιος σου ο browser, όποιος κι αν είναι αυτός, δίνει πολύ περισσότερα στοιχεία σου κάπου.. μακάρι να'χε στοιχεία μας μόνο η microsoft. Άλλη κουβέντα αυτό βέβαια.. 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει με πεισατε εβαλα 10 και shutup10 και απενεργοποιησα τα παντα εκτος απο windows defender.

 

Μια ερωτηση ετσι για τη καβλαντα. Γιατι μου δημιουργησε 2 ακομα parition στο δισκο κατα την εγκατασταση. Recovery 450MB Και EFI 99MB.  Ειναι αχρηστα clutter, να τα σβησω και να κανω merge σε ενα συνολικο parition η θα δημιουργησουν μπελαδες αν τα σβησω

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, therock said:

Ενταξει με πεισατε εβαλα 10 και shutup10 και απενεργοποιησα τα παντα εκτος απο windows defender.

 

Μια ερωτηση ετσι για τη καβλαντα. Γιατι μου δημιουργησε 2 ακομα parition στο δισκο κατα την εγκατασταση. Recovery 450MB Και EFI 99MB.  Ειναι αχρηστα clutter, να τα σβησω και να κανω merge σε ενα συνολικο parition η θα δημιουργησουν μπελαδες αν τα σβησω

Μην τα σβήσεις, μην τα ενώσεις, γενικά μην τα πειράξεις :).

Το ένα το χρειάζεσαι εάν και όποτε θέλεις να γυρίσεις σε "εργοστασιακή" κατάσταση ή να επιδιορθώσεις το σύστημα και το άλλο το χρειάζεσαι για να μπουτάρεις.

 

Κατά τα άλλα, σου έχει διαφύγει ότι έχουν προσθέσει και στα 7, 8/8.1 τα "spying" features των 10. Δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο λειτουργικό, αλλά με την πολιτική της Microsoft. Και πάλι είναι συγκρίσιμα (και λιγότερα) με αυτά άλλων λειτουργικών (IOS, Android αλλά και MacOS) και δεν έχουν να κάνουν με τα αρχεία μας και τους κωδικούς μας. 

 

Εάν κοιτάξεις και τις ρυθμίσεις του Shutup10, θα δεις ότι τα περισσότερα από αυτά έχουν να κάνουν με διαφημίσεις, τοποθεσία, σφάλματα κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ένα ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΑΡΘΡΟ για το τι κοιτά ακριβώς η Microsoft όταν μας παρακολουθεί... 

Σημασία, βέβαια, δεν έχει τι λέει το άρθρο.. μα ότι μας παρακολουθεί. :) Ξέρω τι λένε πολλοί και ιδιαίτερα οι φήμες... μα εδώ λέει τι ακριβώς συμβαίνει. Και ναι, μας παρακολουθείιιιιι μουαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.