Jump to content



i7 4900MQ, 280E, αξίζει?


Recommended Posts

Βρήκα μεταχειρισμένη, "σαν καινούργια", retail (όχι QS ή ES) cpu 4900MQ (4c/8t, up to 3.8, 8MB cache, 47w TDP) στα 270Ε + 10Ε μτφ.

 

Την τσιμπάω ? είναι καλή τιμή?

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

εχεις τσεκαρει αν το λαπτοπ σου κυκλοφορει στο εμποριο σε εκδοση με αυτον τον επεξεργαστη? Δλδ αν αντεχει σε TDP

(εχεις δει οτι εινια για λαπτοπ υποθετω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχεις ήδη λάπτοπ με i7 το οποίο άνετα δίνεις 350-400ευρώ σε αγγελία μιας και τα καινούρια i7 ξεκινάνε από 570ευρώ.

 

δε διαφωνώ οτι είναι τερατάκι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής αλλά οι τιμές των λάπτοπ με την επόμενη γενιά i7 δε δικαιολογούν το να δώσει κάποιος 280ευρώ μόνο για cpu για να αλλάξει i7 με i7..

θα προτιμούσα να δώσω το υπάρχον λάπτοπ στη παραπάνω τιμή και με ακόμα 350 ευρώ (σύνολο 750) θα έπαιρνα φρέσκο i7.

Link to comment
Share on other sites

εεεε όχι και 400!!! :hehe: :hehe: με σακάτεψες !

 

+1100άρικο έχει το εργαλείο και του έχω βάλει επάνω έξτρα, ssd 512GB, killernic wireless (η μαμά-intel 2130 είναι για τον *****), caddy +1TB, 16GB 1866cl10, και 3 ή 4 χρόνια next bussiness day + on-site εγγύηση. Τα 4πύρηνα (4c/4t) Ι7 λαπτοπ (haswell) ξεκινούν από 750 τουλάχιστον χωρίς μάλιστα να έχουν gaming vga, ή full HD.

 

Υπάρχουν i7 2c/4t ultra low voltage και επιδόσεων. αλλά δεν μιλάμε για τέτοια. To καλό με τους haswell τύπου 4700MQ/4800MQ/4710/4800/4900MQ είναι ότι με το intel XTU μπορείς να θέσεις όριο στα TDP ώστε να πέφτουν τα ρολόγια τα volts και η κατανάλωση, κάνοντάς τους σχεδόν ultra low voltage (+ αυτονομίας μπαταρίας, -επιδόσεις)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχεις ρίξει τόσα λεφτά σε αυτό το λάπτοπ ναι τα 280 για τον συγκεκριμένο i7 δεν είναι αναλογικά πολλά.

προσωπικά όμως θα το έκανα μόνο αν το οικονομικό δεν ήταν θέμα έστω και στο ελάχιστο. δε ξέρω σε τι κατάσταση είσαι οπότε και γράφω βάση του μέσου όρου που βλέπω γύρω μου αν πραγματικά αξίζουν 280ευρώ απλά για ένα σχετικά μικρό boost σε ένα gaming laptop.

σορυ αν μπαινει λανθασμένα το κριτήριο άνεσης τσέπης.....αλλά μετά από 10χρόνια επαγγελματικής ενασχόλησης με laptop support και upgrade,εν μέσω κρίσης, αναπόφευκτα με επηρεάζει η κατάσταση γύρω μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μεταχειρισμένη, "σαν καινούργια", retail (όχι QS ή ES) cpu 4900MQ (4c/8t, up to 3.8, 8MB cache, 47w TDP) στα 270Ε + 10Ε μτφ.

 

Την τσιμπάω ? είναι καλή τιμή?

 

 

Ησουν με hdd και εβαλες ssd, ναι, η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα.

Ειχες πχ 4GB RAM και εβαλες αλλα 12, ναι, κανει διαφορα σε σημερινα λειτουργικα.

Ειχες wifi που δεν επαιζε καλα και σου επρηζε τα συκωτια και πηγες σε μια αξιοπιστη λυση, ναι. ηρεμησε το κεφαλι σου.

Ησουν με διπυρηνο και δινεις 280 ευρω για τετραπυρηνο, ναι, ο ενας σερνει σε multitasking ο αλλος δεν καταλαβαινει τπτ.

Καλη τιμη ειναι, αλλα δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα για να ανεβεις μονο 400Mhz αφου εχεις ηδη 4pirinha.

Εξαρταται βεβαια και τί χρηση κανεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά η τιμη του ειναι υψηλή ,για ενα λαπτοπισιο cpu.

Το λαπτοπ λυπάμαι ,αλλα δεν το βλέπω σαν επένδυση ολο να σμπρωχνεις μαρούλι .

Οσο elite και να ειναι σε δυο χρονια η αξία του το ίδιο θα πέσει .

Αν ημουν σούπερ άνετος στο χρημα θα τον χτυπαγα βέβαια .

Αλλα μονο τοτε.

Αν τα δίνεις τα τετρακο και δεν ιδρωνεις το πήρες ,αλλιως εγω ψηφίζω κάθετα οχι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επισης, πρεπει να δεις τι παιζει με το ενδεχομενο της εγγυησης, μιας και ανεφερες οτι εχειςς "3 ή 4 χρόνια next bussiness day + on-site εγγύηση".

Αν χανεται η εγγυηση με την αλλαγη επεξεργαστη, καλυτερα να μην το σκεφτεσαι, γιατι θα πρεπει να κρατησεις και τον παλιο, σε περιπτωση που χρειαστει, ωστε να "ξαναμονταρεις" το λαπτοπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λέω να τον βάλω επάνω στο dell να αντικαταστήσει τον ι5 4310m, έτσι για μια σύγκριση 4310M vs dektop 4770 vs 4900QM

 

o 4310m θα κρατηθεί βέβαια στο ντουλάπι γιατί μπορεί να χρειαστεί για την εγγύηση και γιατί δεν νομίζω ότι πουλιέται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

άσε τα specs και αναρωτήσου : σου λείπει επεξεργαστική ισχύς από το dell? και αν ναι σου λείπει τις στιγμές που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το lenovo?

 

αν ναι και στα 2 τότε go for it!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν: τσου και τσου !

 

:hehe:

 

Να δούμε, να μπεί ssd επάνω και βλέπουμε. Απλά θεώρησα ΠΟΛΥ καλή τιμή για 4900QM τα 280 και δεν ξέρω αν ξαναβρώ τέτοια όταν (και αν) θα χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.