Jump to content


Επιλογή Notebook - φοιτήτρια


Recommended Posts

Γεια σας !!! Είμαι φοιτήτρια και ψάχνω ένα notebook που να έχει αρκετά καλές αποδόσεις , σε λογική τιμή !!! Είχα αγοράσει ένα Sony vaio δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο το οποίο σερνόταν και είχα διαθέσει για αυτό 800€ ... Μετά από πολλές επισκευές η Sony με αποζημίωσε καθώς το έκρινε ελαττωματικό . Τώρα θα ήθελα να βρω ένα λαπτοπ σε τιμή αν είναι δυνατόν καλύτερη (πάνω-κάτω 500) που όμως για την τιμή του αυτή να "φυσάει" ώστε να μην καταλήξω πάλι να κλαίω τα λεφτά μου !!! Διατίθεμαι να δώσω περισσότερα λεφτά μόνο αν είναι πραγματικά ανάγκη για τη χρήση που το θέλω ( περιήγηση στο Internet , εργασίες τύπου word, PowerPoint, excel κλπ, προβολή ταινιών ). Ποια είναι η γνώμη σας ; Ποια μοντέλα μου προτείνετε ;;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Φένια. Γιατί αποκλείεις τον σταθερό; Πρόκειται να παίρνεις το λαπτοπ στη σχολή για εργασία;

 

Γι αυτά που θέλεις σου κάνει οποιοδήποτε σχεδόν λαπτοπ και προφανώς με λιγότερα απ όσα δίνεις.  Ρίξε μια ματιά σε αυτό: https://www.skroutz.gr/s/5826696/Dell-Inspiron-3542-i3-4005U-4GB-500GB-W8.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Φένια. Γιατί αποκλείεις τον σταθερό; Πρόκειται να παίρνεις το λαπτοπ στη σχολή για εργασία;

 

Γι αυτά που θέλεις σου κάνει οποιοδήποτε σχεδόν λαπτοπ και προφανώς με λιγότερα απ όσα δίνεις.  Ρίξε μια ματιά σε αυτό: https://www.skroutz.gr/s/5826696/Dell-Inspiron-3542-i3-4005U-4GB-500GB-W8.html

Αποκλείω τον σταθερό γιατί σπουδάζω σε άλλη πόλη από τον τόπο μόνιμης κατοικίας μου και δεν έχω ούτε εκει υπολογιστή ... Κάποια προτίμηση σε μάρκα η κατι ιδιαίτερο που θα πρέπει να αναζητήσω ; Πρόκειται να τον κρατήσω και πέραν των φοιτητικών μου χρόνων όπως καταλαβαίνεις ..

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό https://www.skroutz.gr/s/6958054/Lenovo-G50-80-i5-5200U-4GB-1TB-Radeon-R5-M330-FHD-No-OS.html με fullHD οθόνη, δεν έχει λειτουργικό αλλά σαν φοιτήτρια παίρνεις κλειδί για windows τσάμπα μέσω της σχολής. Όλο και κάποιος συμφοιτητής που ξέρει από εγκαταστάσεις θα βρεθεί να στο βάλει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικα δες και αυτό που έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη κάρτα γραφικών και είναι στο 500άρικο.

 

Ή αυτό που προτείνει ο TifoziF1 που έχει μεγαλύτερη ανάλυση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικα δες και αυτό που έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη κάρτα γραφικών και είναι στο 500άρικο.

 

Ή αυτό που προτείνει ο TifoziF1 που έχει μεγαλύτερη ανάλυση.

Επειδή είμαι λίγο (ΠΟΛΥ) άσχετη , κλειδί για windows ???

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μην ανησυχείς. Συνήθως είναι ένα αυτοκόλλητο με το κλειδί στο κάτω μέρος του λάπτοπ.  :)

 

Edit: και είναι περασμένο στα windows. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

To Dell που αναφέρθηκε παραπάνω, μαζί με έναν SSD 120GB και μία εξωτερική θήκη για τον 500άρη στα 490 ευρώ με την προϋπόθεση ότι θα βρεις κάποιον να στα στήσει (πιθανώς να στο κάνουν και στο μαγαζί που θα τα αγοράσεις)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Dell που αναφέρθηκε παραπάνω, μαζί με έναν SSD 120GB και μία εξωτερική θήκη για τον 500άρη στα 490 ευρώ με την προϋπόθεση ότι θα βρεις κάποιον να στα στήσει (πιθανώς να στο κάνουν και στο μαγαζί που θα τα αγοράσεις)

Επειδή ειλικρινά είμαι άσχετη από αυτα , δηλαδή σε κάποιο κατάστημα αν τα ζητήσω και πω να μου τα συναρμολογησουν κιόλας θα με βοηθήσουν η θα με ... Κράξουν ; :-P και επίσης αυτα που μου αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό να γίνουν αλλιώς πάλι ο υπολογιστής θα σέρνεται ; Παρά το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιώ σχετικά "βαριά" προγράμματα ;

Link to comment
Share on other sites

Για την επίδραση του SSD στην αίσθηση του συστήματος, μπορείς να δεις το βιντεο που εχει βαλει ο amartolos λίγο παραπάνω. Όσον αφορά το αν θα στο κάνουν (και πόση πιθανώς θα είναι η ενδεχόμενη επιβάρυνση) δεν έχεις παρά να ρωτήσεις σε κάποιο κατάστημα (ή αν έχεις κανενα computera φίλο να τον ρωτήσεις εάν μπορεί να στο κάνει)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειλικρινά είμαι άσχετη από αυτα , δηλαδή σε κάποιο κατάστημα αν τα ζητήσω και πω να μου τα συναρμολογησουν κιόλας θα με βοηθήσουν η θα με ... Κράξουν ; :-P και επίσης αυτα που μου αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό να γίνουν αλλιώς πάλι ο υπολογιστής θα σέρνεται ; Παρά το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιώ σχετικά "βαριά" προγράμματα ;

 

Τον (αργό ηλεκτρομηχανικό) δίσκο μπορείς να τον αλλάξεις οποιαδήποτε στιγμή στο μέλλον με έναν SSD, όπως επίσης μπορείς να αυξήσεις και τη μνήμη. Τον επεξεργαστή δεν μπορείς να τον αλλάξεις, (θα τον παντρευτείς), διότι είναι κολλημένος και δεν αλλάζει. Επομένως, αφού διαθέτεις που διαθέτεις το 500άρικο, πάρε ένα laptop με ισχυρότερο επεξεργαστή i5 τώρα, και για τον δίσκο βλέπεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό https://www.skroutz.gr/s/6958054/Lenovo-G50-80-i5-5200U-4GB-1TB-Radeon-R5-M330-FHD-No-OS.html με fullHD οθόνη, δεν έχει λειτουργικό αλλά σαν φοιτήτρια παίρνεις κλειδί για windows τσάμπα μέσω της σχολής. Όλο και κάποιος συμφοιτητής που ξέρει από εγκαταστάσεις θα βρεθεί να στο βάλει.

Δε δίνουν όλες οι σχολές κλειδί πάντως, καλύτερα να μη ρισκάρει
Link to comment
Share on other sites

επειδή δούλεψα για λίγο σήμερα με το μηχάνημα που πρότεινα παραπάνω, μπορώ να πω πως με μηχανικό δίσκο προσωπικά μου φαινόταν πιο αργό και από την καθυστέρηση. τονίζω το προσωπικά γιατί την τελευταία πενταετία έχω σε όλους τους υπολογιστές μου SSD.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.