Jump to content



Ποσες γλωσσες χρειαζετε ?


Recommended Posts

Καλησπερα ! ΕΙμαι καινουριος στο φορουμ :)

 

Ηθελα να σας ρωτησο το εξης.Κατα τη γνωμη σας, ποσες γλωσσες προγραμματισμου, χρειαζετε καποιος για να πιασει παραδειγμα, μια κανονικη δουλεια καπου. Γλωσσες ΠΧ C++ και Java ειναι κατι καλο ??

Link to comment
Share on other sites

Μία γλώσσα χρειάζεσαι, αλλά να είσαι guru :p

Οι πιο δημοφιλείς εντός κ εκτός Ελλάδος είναι C# και Java κυρίως. Μετά παίζουν πολύ και οι perl,python,ruby.

Φυσικά στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που έχουν μείνει με αρχαία core συστήματα, γραμμένα σε cobol, fortran, rpg, αλλά μην πας προς τα εκεί. :D

Link to comment
Share on other sites

Μία γλώσσα χρειάζεσαι, αλλά να είσαι guru :p

Οι πιο δημοφιλείς εντός κ εκτός Ελλάδος είναι C# και Java κυρίως. Μετά παίζουν πολύ και οι perl,python,ruby.

Φυσικά στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που έχουν μείνει με αρχαία core συστήματα, γραμμένα σε cobol, fortran, rpg, αλλά μην πας προς τα εκεί. :D

C# ??? Mηπως εννοεις C++ ?? Η C# εχω ακουσει οτι ειναι μονο για παιχνιδια για το unity καλη.

Και επισης κατι ακομα. Δεν σκοπευω να μπω σε πανεπιστημιο για να παρω καποιο διπλωμα. Πια γλωσσα θα μου προτεινες εσυ, η οποιοσδηποτε αλλος, με την οποια, ξεροντας την πολυ καλα, μπορω να πιασω δουλεια. Και ποιες ειναι οι πιθανοτητες φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Με τι ακριβώς θέλεις να ασχοληθείς? Web development? Mobile - mobile gaming development? Desktop εφαρμογές που να τρέχουν και σε windows και σε linux?

Δημιουργεια εφαρμογων και apps για windows, android linux κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Για windows C# ή και C++. Για android linux Java.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν γλώσσες που κάνουν τα πάντα παντού.Θα πρέπει να μάθεις παραπάνω απο μία.

Εννοειτε. Απλα η μνημη μου ειναι οτι χειροτερο πανω μου. Δεν μπορω να μαθω και παρα πολλς. Γι'αυτο ρωτησα παραδειγμα αν με 2 γλωσσες εχω πιθανοτητες ΠΧ για δουλεια αργοτερα.

 

Ερωτηση. Οι διαφορες αναμεσα στην C# και στην C++ ποιες ειναι ??

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε. Απλα η μνημη μου ειναι οτι χειροτερο πανω μου. Δεν μπορω να μαθω και παρα πολλς. Γι'αυτο ρωτησα παραδειγμα αν με 2 γλωσσες εχω πιθανοτητες ΠΧ για δουλεια αργοτερα.

καλα, και μία μονο γλωσσα θα τη ζορισει τη μνημη σου να ξερεις αμα δε θυμασαι κουφετο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο προγραμματισμός δεν είναι καθόλου θέμα μνήμης, για αυτό υπάρχουν τα API στο διαδίκτυο. Είναι θέμα νόησης και κατανόησης. Αν πας για apps θα σου χρειαστεί και στοιχειώδη γνώση php και sql

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

SQL είναι must σε ότι και αν ασχοληθείς πλέον.Τουλάχιστον τα βασικά.

 

έχουμε κάποιο(α) ανάγνωσμα(τα) για κάποιον που δεν έχει ιδέα από βάσεις δεδομένων; να σε ξεκινάει από το 0 δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

έχουμε κάποιο(α) ανάγνωσμα(τα) για κάποιον που δεν έχει ιδέα από βάσεις δεδομένων; να σε ξεκινάει από το 0 δηλαδή

Υπάρχουν αρκετά How to SQL basics.Δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο να σου προτείνω, καλό είναι βέβαια να έχεις μια ιδεά απο excel θα σε βοηθήσει αρκετά.

Εμένα τουλάχιστον με βοήθησε πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για γενικά SQL

 

http://www.w3schools.com/sql/default.asp

 

Μετά ανάλογα με το DBMS (Mysql,Oracle,SQL server και άλλα) έχεις επιπλέον διάβασμα για τα επιπλέον πράγματα που προσφέρει το καθένα εμπλουτίζοντας τα παραπάνω βασικά. Εκεί πρέπει να δεις το κατάλληλο documentation για το συγκεκριμένο DBMS.

 

πχ σε MySQL https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/sql-syntax.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχουμε κάποιο(α) ανάγνωσμα(τα) για κάποιον που δεν έχει ιδέα από βάσεις δεδομένων; να σε ξεκινάει από το 0 δηλαδή

 

 

http://sqlzoo.net

 

Μπορείς να αλλάξεις και engine π.χ mysql, oracle, postgre.

 

Αν ασχοληθείς με oracle και θες να τρέχεις τη βάση δεδομένων στον υπολογιστή σου, χρησιμοποίησε το oracle sql developer.

 

Από θεωρία αν θέλεις ψάξε για  relational model, entities and relationships, normalization που είναι από τα βασικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Και μιας και το off-topic πάει σύννεφο μετά την ερώτηση για SQL. http://www.dblab.upatras.gr/gr/DBI.htm Γενικά όλες οι σχολές πληροφορικής και υπολογιστών έχουν ανάλογα μαθήματα. Στις αντίστοιχες σελίδες αν υπάρχουν θα βρεις και τα συγγράμματα που χρησιμοποιούν αλλά και σημειώσεις.

 

Και αφού ο defiant έκανε την παράθεση πρόσεξα ότι η ερώτηση ήταν γενικότερη για βάσεις δεδομένων και αμέσως αναφέραμε τις σχεσιακές βάσεις.

 

Οπότε για μια πολύπλευρη κάλυψη του θέματος να αναφέρω ότι υπάρχουν και οι μη σχεσιακές βάσεις δεδομένων. Κλασσικό παράδειγμα αποτελεί η Mongo DB https://www.mongodb.org/ .

 

Το επόμενο "trend" είναι και οι λεγόμενες XML databases. Δυνατότητες για XML προσφέρει και ο SQL Server και η Oracle http://docs.oracle.com/cd/B19306_01/appdev.102/b14259/xdb01int.htm. Βέβαια υπάρχουν και πιο "native" λύσεις σε διάφορα open source projects.

 

Τέλος υπάρχει και το Entity framework http://www.asp.net/entity-framework αν χρησιμοποιηθεί το Code first approach μπορείς να χρησιμοποιήσεις στην ουσία object oriented σχεδιασμό και μετά με Linq να προσπελάσεις τα δεδομένα σου χρησιμοποιώντας objects που αντιστοιχούν σε properties χωρίς καν να ξέρεις SQL.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Για βάσεις δεδομένων από το μηδέν εδώ και για SQL το βιβλίο ΒΑΣΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ SQL Μια πρακτική προσέγγιση. Βλέπω όμως οτι έχει βγει και 2η έκδοση του συγκεκριμένου βιβλίου.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! ΕΙμαι καινουριος στο φορουμ :)

 

Ηθελα να σας ρωτησο το εξης.Κατα τη γνωμη σας, ποσες γλωσσες προγραμματισμου, χρειαζετε καποιος για να πιασει παραδειγμα, μια κανονικη δουλεια καπου. Γλωσσες ΠΧ C++ και Java ειναι κατι καλο ??

 

δεν πάει με το κιλό. Πρέπει να μάθεις μία γλώσσα και να την μάθεις καλά, πολύ καλά, πάρα πολύ καλά. Εγώ θα σου πρότεινα Python, καθώς είναι εύκολη και την χρησιμοποιούν αρκετά στις μέρες μας.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μάθεις κάποια γλώσσα για να βρεις δουλειά σαν προγραμματιστης Windows apps και Android apps σε κάποια εταιρεία σωστά?

Είναι πολύ γενική η προσέγγιση σου,

Το να βρεις δουλειά με μια γλώσσα που απλά έμαθες μόνος σου χωρίς κάποια πιστοποίηση η πτυχίο το θεωρώ αδύνατον. Οι υπόλοιποι προγραμματιστες που έβγαλαν τα μάτια τους στη σχολή και έκαψαν τα εγκεφαλικά τους κύτταρα υπερτερουν στην πιθανή συνέντευξη που θα πας.

Τα apps όπως αναφέρθηκε θέλουν στοιχεία και από άλλες γλώσσες έστω τη βασική σύνταξη και εφαρμογή αλλιώς θα κολλήσεις αφού δεν θα καταλαβαίνεις τη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το να βρεις δουλειά με μια γλώσσα που απλά έμαθες μόνος σου χωρίς κάποια πιστοποίηση η πτυχίο το θεωρώ αδύνατον.

Είμαι αυτοδίδακτος κι εργάζομαι σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες πληροφορικής στον κόσμο. ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι αδύνατον.

Σίγουρα είναι πιό δύσκολο, σίγουρα μου πήρε περισσότερο χρόνο από ότι σε κάποιον που έχει τις ανάλογες σπουδές, αλλά αδύνατο δεν είναι.

Η Αυστραλέζικη επιτροπή που σου δίνει άδεια εργασίας ως προγραμματιστή στη χώρα τους, δέχεται ως ισότιμα μέλη τους:

1. Phd and 2 years of experience

2. Master and 4 years of experience

3. Bachelor and 6 years of experience

4. No diploma and 8 years of experience.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.