Jump to content



Περίεργο πρόβλημα με ποιότητα φωτογραφιών σε Chrome/Opera (chromium)


Recommended Posts

Hey all,

 

Παρατήρησα ένα περίεργο θέμα με την ποιότητα των φώτο, όπως αυτές εμφανίζονται σε Chrome & Opera (που τρέχει Chromium rendering engine από πίσω).

To πρόβλημα γίνεται ιδιαίτερα εμφανές σε σκοτεινά σημεία, και δίνει την εντύπωση ότι αδυνατεί να προβάλει όλες τις διαβαθμίσεις των χρωμάτων - περίπου σαν τις φώτο που βλέπαμε παλιότερα όταν ρυθμίζαμε στο desktop χαμηλό βάθος χρώματος.

 

Για να μη σας ζαλίζω με περιγραφές, δείτε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα να καταλάβετε.

 

Source image (δεξί κλικ -> save από σελίδα):

https://dl.dropboxusercontent.com/u/27445576/Starliner_full.jpg

 

To παραπάνω image, όπως εμφανίζεται σε Chrome/Opera:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/27445576/Browser_capture.JPG

 

(Εστιάστε σε σκοτεινό σημείο, π.χ. στη σκιά κάτω από το φτερό)

 

Παίζω με dual monitor setup και η συμπεριφορά είναι ίδια και στα δύο monitors.

Εννοείται όταν ανοίγω το source με image viewer, φαίνεται σωστά.

Επίσης με Firefox τα images φαίνονται σωστά.

 

Τo complicate things further, στα φορητά (ThinkPad & Macbook Pro) τόσο ο Opera όσο και ο Chrome δείχνουν σωστά τις φώτο...

 

Σκέφτηκα ότι ίσως έχουν θέμα με το scaling οι συγκεκριμένες εφαρμογές (στο λαπτοπ παίζω native ενώ στο σταθερό με 130% scaling), αλλά απενεργοποίησα το DPI scaling στον Chrome και η συμπεριφορά είναι ίδια...

 

Καμία άλλη ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;  :huh: 

 

Υ.Γ.: Αν τα παραπάνω images σας φαίνονται τα ίδια, έχετε κι εσείς το ίδιο πρόβλημα. Σώστε και τα δύο και ανοίξτε τα με image viewer. :p

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη, αλλά είναι καρφωμένο στα 32bit και στα δύο monitors.

 

Βέβαια αν ήταν κάτι γενικό, ούτε στο Firefox ούτε στον image viewer θα εμφανίζονταν σωστά.

Οπότε πήγα και στα settings των εφαρμογών που συζητάμε (Chrome + Opera), αλλά δε βλέπω κάτι που να έχει πειραχτεί σε αυτές συγκεκριμένα (π.χ. να παίζουν με χαμηλότερο βάθος χρώματος από compatibility settings).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Λες μια και την προελευση των εικονων?

 

 

εδιτ

δεν με ενδιαφερει αυτο που απεικονιζεται ,απλα να δω αν δημιουργηθηκαν υποστηριζοντας adobe rgb και οχι srgb.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Έχω dual monitor setup, ένα με 3840x2160, ένα με 1080x1920 (portrait), πάνω σε GTX 970. Λειτουργικό 8.1 Pro.

H συμπεριφορά είναι ίδια και στα δύο monitors. Μόνο ο Firefox δείχνει σωστά τα χρώματα.

Στο λάπτοπ (επίσης Win8.1) δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα!

 

Display 1:

post-30820-0-02525100-1435591186_thumb.j

 

Display 2:

post-30820-0-86943900-1435591193_thumb.j

 

Advanced Settings:

post-30820-0-75080300-1435591206_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο θα λυθει ..αλλα  φορτωσε μια και το icc -> srgb iec....2.1 και τικαρε το "use my settings for this device". (νομιζω δε παιρνει τη ρυθμιση αλλιως).

 

 

Mε οpera ειμαι -εδω και πολλα χρονια default browser- αλλα τα δειχνει σωστα..και απο chrome επισης.

(default εχω το srgb στο δικο μου και σε καθε φωτογραφια που "φτιαχνω" ενσωματωνω το ιδιο προφιλ..Το πιο πιθανο το προβλημα να εντοπιζεται σε οσες εικονες δεν σχετιζονται με αυτο το profil).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο θα λυθει ..αλλα  φορτωσε μια και το icc -> srgb iec....2.1 και τικαρε το "use my settings for this device". (νομιζω δε παιρνει τη ρυθμιση αλλιως).

 

 

Mε οpera ειμαι -εδω και πολλα χρονια default browser- αλλα τα δειχνει σωστα..και απο chrome επισης.

(default εχω το srgb στο δικο μου και σε καθε φωτογραφια που "φτιαχνω" ενσωματωνω το ιδιο προφιλ..Το πιο πιθανο το προβλημα να εντοπιζεται σε οσες εικονες δεν σχετιζονται με αυτο το profil).

 

Άλλαξα τα profile, έκανα ένα restart και...fixed!!

Περίεργο πάντως που ο Firefox έπαιζε κανονικά, λες και αγνοούσε τα profiles για κάποιο λόγο.

 

In any case, σ'ευχαριστώ πολύ!  :flowers: 

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.