Jump to content



Καθαρισμος Λαπτοπ Υπηρεσια


Recommended Posts

Καλησπερα λαμπιτες,

 

Οπως λεει και ο τιτλος ψαχνω μαγαζι (κοντα στο πειραια κυριως) με καλο και ψθηνο καθαρισμα σο εσωτερικο του λαπτοπ.
Να το ανοιξουν να το καθαρισουν να αλλαξουν και παστα CPU GPU και γενικα να το σενιαρουν. Φοβαμαι να το κανω μονος μου μην τυχον το καψω.
Αν ειμαι σε λαθος τομεα να μεταφερθει το νημα

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

εχεις ξανα ανοιξει ποτε το συγκεκριμενο laptop πες μοντελο ποιο ειναι το επιπεδο των γνωσεων σου σε αυτο το θεμα;

παρεμπιπτόντως δες εδω http://www.laptop24.gr/index.php/laptop-heatsink

pavilion dv6, δεν το εχω ανοιξει ποτε μου. Ειμαι 100% οτι εχει σκονη γιατι με το που ο ανοιγω ο ανεμιστηρας κανει πολυ θορυβο και εχει σχετικα χαμηλη ροη αερα. Επισης η αδελφη μου θεωρουσε καλο να το βαλει πανω στα παπλοματα οποτε ειμαι αρκετα σιγουρος οτι εχει μαζεψει 100 κιλα σκονη.

Ειμαι φοβητσιαρης οσων αφορα τισ παστες διοτι αν κατι δεν κανω καλα μπορει να μου καψει την CPU/GPU. 

 

Καλυτερα να δωσω 30 ευρω και να μου ο καθαρισουν εξω, να γινει και σωστη δουλεια, γιαυτο ανοιξα αυτο το νημα παρολο που βρηκα πολλα guides ακομα και για το δικο μου λαπτοπ. Θελω να γινει σωστη δουλεια. 

Ευχαριστω και για το λινκ σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις εμενα μου φενεται πολυ ευκολη αυτη η δουλεια εαν προσεξεις και βαλεις μια mx-4 που δεν εχει μεταλλικα στοιχεια δεν θα εχεις καποιο θεμα το εχω κανει σε πολλα laptop και δεν εχει συμβει κατι ακομη και στο πρωτο που εφτιαξα που ξεχειλισε λιγο απο την μια μερια η παστα . Εαν βεβαια οι γνωσεις σου και το γεγονος οτι το φοβασαι δεν σου το επιτρεπουν..... Εσυ αποφασιζεις.  

 

Επισης να ΜΗΝ το βαζεις πανω στο παπλωμα οχι γιατι μαζευει σκονη αλλα γιατι φραζεις τις εισοδους αερα

Απο θερμοκρασιες πως πας;

Έγινε επεξεργασία από jniki10
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις εμενα μου φενεται πολυ ευκολη αυτη η δουλεια εαν προσεξεις και βαλεις μια mx-4 που δεν εχει μεταλλικα στοιχεια δεν θα εχεις καποιο θεμα το εχω κανει σε πολλα laptop και δεν εχει συμβει κατι ακομη και στο πρωτο που εφτιαξα που ξεχειλισε λιγο απο την μια μερια η παστα . Εαν βεβαια οι γνωσεις σου και το γεγονος οτι το φοβασαι δεν σου το επιτρεπουν..... Εσυ αποφασιζεις.  

 

Επισης να ΜΗΝ το βαζεις πανω στο παπλωμα οχι γιατι μαζευει σκονη αλλα γιατι φραζεις τις εισοδους αερα

Απο θερμοκρασιες πως πας;

δεν τις εχω δει με προγραμμα αλλα σε idle το νιωθω ζεστο εως καυτο... Δεν το εκανε παλια... Δεν ξερεις καμια υπηρεσια να μου προτεινεις, καποιο μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας είμαστε σοβαροί, το να αποσυναρμολογήσεις ένα λαπτοπ να το καθαρίσεις και να το συναρμολογήσεις ξανά μόνος σου ΔΕΝ είναι κάτι που μπορεί να στο μάθει ένα guide στο internet, δεν γίνονται αυτά, ούτε φυσικά να του δώσουμε οδηγίες εδώ...

 

Πρέπει να απευθυνθεί σε ένα σοβαρό πιστοποιημένο/καταρτισμένο τεχνικό ή αντίστοιχη εταιρία (ελάχιστοι τέτοιοι υπάρχουνε) ωστόσο στην Αθήνα δεν γνωρίζω τις εταιρίες για να συστήσω κάτι.

 

Εάν κάποιος γνωρίζει κάποιον επαγγελματία στην Αθήνα ας προτείνει.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[offtopic]

Νομίζω είναι υπερεκτιμημένη η διαδικασία συντήρησης ενός λάπτοπ(εγώ το κάνω και από χόμπυ). Υπάρχουν παντού βιντεάκια με οδηγίες βήμα προς βήμα, και με λίγη δέουσα προσοχή και απλή λογική(προσέχω τις βίδες, δε ζορίζω κάτι άμα δεν πάει, δε τραβάω ταινίες και καλώδια σαν κοψίδι από αρνί κτλ) ο καθένας μπορεί να το κάνει. Ο περισσότερος κόσμος απλά προτιμάει να γλυτώσει τον αρκετούτσικο χρόνο που μπορεί να χρειαστεί και να μην έχει το άγχος οτί θα κάνει κάτι στραβά και θα το χαλάσει. Σίγουρα δεν είναι τόσο απλό όσο μια λάμπα, αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο.

[/offtopic]

 

Πάντως και στο κιτρινομάγαζο κάνουν το service που θες, αλλά δε στο προτείνω γιατί:

1)Είναι μοντέλο που θέλει να βγει τελείως η μητρική για να βγει ή ψύκτρα, και θέλει αρκετό χρόνο εργασίας οπότε θα στο χρεώσουν παραπάνω.

2)Τα πιο πολλά παιδιά που ήταν στο τμημα σέρβις φορητών και ήξεραν τι κάναν, έχουν φύγει, μόνο ένας είναι ακόμα εκεί αλλά δεν είναι συνέχεια στο σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

Το να το λυσεις πολλες φορες ειναι το ευκολο μερος, Το να το δεσεις (Ειδικα στο DV6 που πρεπει να ξηλωσεις την μητρικη) μπορει να γινει ποιο ζορικο. Το οτι μπορουν να το κανουν καποιοι εδω μεσα με καποια ανεση , δεν σημαινει οτι ο καθενας εχει τα χερια για να το κανει. Και φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ολα τα μαγαζια εχουν το ιδιο ικανο προσωπικο να κανει μια τετοια δουλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γ

 

Παιδιά ας είμαστε σοβαροί, το να αποσυναρμολογήσεις ένα λαπτοπ να το καθαρίσεις και να το συναρμολογήσεις ξανά μόνος σου ΔΕΝ είναι κάτι που μπορεί να στο μάθει ένα guide στο internet, δεν γίνονται αυτά, ούτε φυσικά να του δώσουμε οδηγίες εδώ...

 

Πρέπει να απευθυνθεί σε ένα σοβαρό πιστοποιημένο/καταρτισμένο τεχνικό ή αντίστοιχη εταιρία (ελάχιστοι τέτοιοι υπάρχουνε) ωστόσο στην Αθήνα δεν γνωρίζω τις εταιρίες για να συστήσω κάτι.

 

Εάν κάποιος γνωρίζει κάποιον επαγγελματία στην Αθήνα ας προτείνει.

 

Επίσης για τους ίδιους λόγους δεν είναι συνήθως δουλειά 30 ευρώ ούτε και 30 λεπτών. Καλό είναι βέβαια να προσπαθούμε να μάθουμε, αλλά να μην ξεχνάμε ότι θα επωμιστούμε και το κόστος μιας αποτυχίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μιας και το έφερε η κουβέντα, και επειδή μόλις το panel από ένα Hp 250 έγινε κομματάκια (το laptop δουλεύει κανονικά σε εξωτερικη΄οθόνη.) πόσο πάει περίπου εργασία για την αλλαγή του?

Link to comment
Share on other sites

Από 70 έως 100 ευρώ βλέπω βγαίνει η οθόνη και λογικά 50 με 70 τα Περαστικά.. Υποθέτω με λίγο ψάξιμο σε καταστήματα που ασχολούνται με Service laptop θα σου βγει 120-150€ όλη μαζί η δουλειά εκτός και αν έχεις τις γνώσεις και με λίγο YouTube το παλεψεις μόνος..

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι τόσο Low End όσο το HP 250 πραγματικά δεν αξίζει να δώσει κάποιος 120€ - 150€. Με 180€ παίρνεις refurbished με καλύτερα χαρακτηριστικά και εγγύηση και φυσικά μακράν καλύτερη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι τόσο Low End όσο το HP 250 πραγματικά δεν αξίζει να δώσει κάποιος 120€ - 150€. Με 180€ παίρνεις refurbished με καλύτερα χαρακτηριστικά και εγγύηση και φυσικά μακράν καλύτερη ποιότητα.

Καλημέρα. Έχεις κάτι συγκεκριμένο κατα νου? (μοντέλο/κατάστημα) Κάντο λίγο πιο λιανά διότι επείγομαι για κάτι άμεσο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις μια εμπειρια στο να λυνεις Dektop pc, μπορεις να ανοιξεις ενα λαπτοπ με εναν καλο οδηγο απο youtube.

 

To εχω κανει 3 φορες, η μια εκ των οποιων αλλαξα σασι/χρωμα σε Laptop (κοινως πηρα ολα τα "εντερα" και τα εβαλα σε αλλο κουφαρι :hehe: )

 

Σιγουρα ΔΕΝ ειναι ευκολο, θελει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ προσοχη και ηρεμια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.