Jump to content



Αναβαθμιση 7950 3GB σε τι ?


Recommended Posts

πριν 18 ώρες, το μέλος def έγραψε:

Γιαννη μιλαω ξεκαθαρα και μονο για επιδοσεις καρτας , ΟΧΙ σε συνδιασμο με cpu.Ειναι λογικο αν βαλεις μια ισχυρη καρτα με ενα cpu αδυνατο μπορει να εχεις και χειροτερες επιδοσεις.

 

και η 7950  με τα 3gb, μια χαρα ακομα αντεχει στα τελευταια παιχνιδια.  σαφως δεν θα τα παιζει σε 4Κ με φουλ φιλτρα, αλλα σε 1080Ρ με λιγες υποχωρησεις, ολα τα παιχνιδια ειναι Playable. 

 

την συγκεκριμενη καρτα την ειχα μεχρι πριν λιγους μηνες, και επαιζα πολλα απο τα τελευταια παιχνιδια. TOTR, BF4, BF1, AC3, COD...!  

 

οποια καρτα και να βαλει, μεγαλυτερη δυνατοτερη, πλεον το Bottleneck θα ειναι ο επεξεργαστης. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά κατάλαβα το point σας και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σε αυτή τη φάση και όσο ασχολούμαι μόνο με την 1080p ανάλυση στα παιχνίδια, φαίνεται ότι το παρόν σύστημα μου καλύπτει τις απαιτήσεις αφού ακόμα και τα τελευταία games με όλα τα settings στο ultra (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όπου η μέγιστη ρύθμιση στα textures απαιτεί 4GB + στην κάρτα γραφικών) παίζουν σφαίρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Φαίνεται τελικά ότι μια αναβάθμιση σε κάρτα θα δικαιολογηθεί μόνο για την 4Κ ανάλυση στα παιχνίδια και φυσικά -όπως πολύ σωστά ειπώθηκε- σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αλλάξει και το υπόλοιπο σύστημα για να μην την "φρενάρει"...

 

Τελευταία ερώτηση.. με το υπάρχον σύστημα βλέπετε να αξίζει αναβάθμιση στη RAM σε 16GB όσον αφορά τα παιχνίδια ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρξει αναβάθμιση σε όλο το μηχάνημα, θα πρέπει να αλλάξει η ram σε ddr4, οπότε θεωρώ πέταμα χρημάτων την αναβάθμιση αυτή τώρα.

Αυτό όμως εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα υπάρξει αναβάθμιση. Αν δεν είναι σε βάθος πχ 1 έτους, περιμένεις υπομονετικά. Αν είναι πιο μετά, τότε ναι, πουλάς το υπάρχον σετάκι μνημών, και παίρνεις 2Χ8. ή Αν έχεις 2Χ4 και βρεις το ίδιο, παίρνεις άλλα τόσα αν τα παίρνει η μητρική σου (αν είδα καλά , τα δέχεται).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 16GB θα πας όταν αλλάξεις πλατφόρμα και πας σε DDR4. Να δώσεις λεφτά τώρα για DDR3, δεν θα το πρότεινα, εκτός και αν τα 8GB δεν αρκούν για τις δουλειές/παιχνίδια που κάνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2017 at 4:31 ΜΜ, το μέλος Alkis27 έγραψε:

Παιδιά κατάλαβα το point σας και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σε αυτή τη φάση και όσο ασχολούμαι μόνο με την 1080p ανάλυση στα παιχνίδια, φαίνεται ότι το παρόν σύστημα μου καλύπτει τις απαιτήσεις αφού ακόμα και τα τελευταία games με όλα τα settings στο ultra (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όπου η μέγιστη ρύθμιση στα textures απαιτεί 4GB + στην κάρτα γραφικών) παίζουν σφαίρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Φαίνεται τελικά ότι μια αναβάθμιση σε κάρτα θα δικαιολογηθεί μόνο για την 4Κ ανάλυση στα παιχνίδια και φυσικά -όπως πολύ σωστά ειπώθηκε- σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αλλάξει και το υπόλοιπο σύστημα για να μην την "φρενάρει"...

 

Τελευταία ερώτηση.. με το υπάρχον σύστημα βλέπετε να αξίζει αναβάθμιση στη RAM σε 16GB όσον αφορά τα παιχνίδια ?

φιλε Alkis27, βλεπω οτι το μελετας πολυυυυυυ το θεμα.   

 

μετα απο 2+ χρονια και εσυ εισαι ακομα με το "υπαρχων συστημα"...??      γιατι το κουβεντιαζουμε ακομα?    

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:  δες την υπογραφη μου........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε cabdik ο λόγος που το μελετάω τόσο "πολύυυυυυ" το θέμα όπως λες είναι οτι σε αντίθεση με τα παλιά τα χρόνια όπου οι απαιτήσεις του hardware με ξεπέρναγαν κάθε λίγο και λιγάκι και τα νέα games που εβγαιναν έπαιζαν στο μόλις λίγων μηνών hardware μου σε slow motion με full σπάσιμο κτλ, τώρα διαπιστώνω οτι στην 1080p εξακολουθώ να παίζω τους νέους τίτλους νεράκι με όλα full (πλην των ultra textures που θέλει 4gb+ vram)... και αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση, γιατί είχα συνηθίσει να αναβαθμίζω κάθε χρόνο το πολύ..τώρα όμως ? τα νέα games εξακολουθούν να μην "σπάνε" στο 3χρονο hardware μου και γιαυτό είμαι σε δίλημμα αν αξίζει να πάρω κάτι ή όχι..αλλιώς δεν θα έγραφα στο forum και θα έκανα αυτό που είχα μάθει να κάνω τα τελευταία 20 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.