Jump to content



Αναβαθμιση 7950 3GB σε τι ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχην, το σύστημα μου είναι :

CPU : AMD FX 8320

GPU : ATI HD7950 3GB

M/B : Gigabyte 970A DS3

RAM : 8 GB 1600 mhz

Σκληρος : 120 GB SSD

Τροφοδοτικο : Corsair CX600 600W

Οθονη : 27" 1080p

Θέλω να μου προτείνετε νέα κάρτα γραφικών για το σύστημα μου προκειμένου να παίζω τόσο τα πιο βαριά games σε 1080p και ULTRA settings full (πχ Thief 3) αλλά να αντέξει επίσης με όλα full και στα νέα games που πρόκειται να κυκλοφορήσουν το χειμώνα και να ζορίσουν την τωρινή μου κάρτα.. υπολογίζω maximum budget περίπου € 300

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καρτα με 300€ που να κανει αυτα που θελεις. Ισως μεταχειρισμενη 970 με λιγα παραπανω αλλα κανεις δε μπορει να σου εγγυηθει το ποσο κακογραμμενα μπορει να ειναι τα νεα games, μη πεφτεις στην παγιδα.

Το thief 3 μια χαρα παιζει ολα φουλ με την καρτα που εχεις. Δε βλεπω απολυτως κανεναν λογο αναβαθμισης

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αυτο που θες στα 300Ε.

 

Η 7950 ακομα μια χαρα ειναι, συμβιβασου κανα χρονο χωρις "full ultra" settings και δες απο την επομενη σειρα.

 

Παντα μιλωντας για να καλυξει ολα οσα ειπες, και τα "νεα games".

 

Αλλιως κοιτας προς R9 380 καμια 290 ισως αν βρεις γιατι δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα και γενικα ειναι +- 20ε απο τα 300.

 

Αλλα παλι δεν θα κανουν αυτο που θες απλα θα δεις +5-10 FPS., απλα δεν υπαρχει αυτο που θες για αυτο οπως ειπα, απο την επομενη σειρα.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Οχι... Για υψηλοτερη ειδικα αναλυση... Μενεις στα 1080p . Για υψηλοτερες αναλυσεις , μιλαμε για εξτρα μαρουλι (€€€)

 

Με τη συνθεση που εισαι θα μεινεις και θα κανεις τις αντιστοιχες παραχωρησεις, μεχρι να μπορεσεις να παρεις κατι καλυτερο (συνεπως με περισσοτερα φραγκα). Οποιαδηποτε αλλαγη τωρα ειναι ασκοπη. 

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και την επιλογή να βρείς άλλη μία 7950 (με πολύ προσιτό κόστος πλέον) και να παίξεις με Crossfire.

Αυτο θα ηταν μια καλη λυση αλλα δυστυχως η m/b υποστηριζει x4 στη 2η θυρα για crossfire ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως το x4 πρακτικα θα αποτελεσει προβλημα. Και λεγοντας πρακτικα εννοω στην απλη κααθημερινη χρηση και gaming. Ισως σε benches να επαιζε μεγαλο ρολο αλλα στο να παιξεις απλως τα παιχνιδια σου δεν νομιζω. Αυτο που θα με προβληματιζε περισσοτερο θα ηταν το τροφοδοτικο. Ισως τα βρει σκουρα με δυο καρτες ειδικα αν ειναι πολυχρησιμοποιηνενο και παλιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ηταν μια καλη λυση αλλα δυστυχως η m/b υποστηριζει x4 στη 2η θυρα για crossfire ...

 

Μήν το σκέφτεσαι αυτό.

 

Η θεωρητική απώλεια απόδοσης της κάρτας στη θύρα 4x , είναι περίπου 5%

Αυτή η απώλεια αντισταθμίζεται από τις αυξημένες επιδόσεις του Crossfire.

 

Στην πράξη δηλαδή , (για gaming χρήση) , δέν πρόκειται να έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως το τροφοδοτικό που έχω μάλλον θα τα βρει σκούρα με 2 7950. Το ίδιο και το κουτί που οριακά έχει χωρέσει η μία 7950... οπότε μάλλον θα περιμένω για τη νέα γενικά καρτών και τα νέα games.. ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια μτχ gtx 970 η r9 290x και θα παιζεις ικανοποιητικοτατα ολα τα παιχνιδια στα 1080p για τα επομενα 2-3 χρονια. Και να χρειαστει να κοψεις κατι στα settings δρεν εγινε και τιποτα. Το τροφοδοτικο σου σιγουρα θα σηκωσει την 970 και λογικα και την 290x.

Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονη, να πεσουν οι τιμες της Fury (non X) και τοτε αγοραζεις μια. 

 

αλλιως δεν αξιζει αναβαθμιση για 1080Ρ οθονη..! η 7950 παιζει σχετικα ανετα, ολους τους νεους τιτλους. γιατι αγχωνεσαι....?  μνημη μπολικη εχει (3gb) για να μην μπουκωνει, οποτε κανε λιγο υπομονη.

 

εγω πιστευω, οτι για να δεις σοβαρη αναβαθμιση, δεν αξιζει να πας σε καμια λιγοτερη απο FURY  η εστω 980...!!! 

 

ειδικα αν προσπαθησεις να την οverclockαρεις κιολας...!!!  ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μετά από αρκετό καιρό επανέρχομαι στο θέμα της αναβάθμισης της κάρτας γραφικών μου καθώς βλέπω οτι πλέον αρκετοί τίτλοι απαιτούν τουλάχιστον 4GB RAM στην κάρτα για να βάλω στο full τα textures κτλ.. παρόλα αυτά το σύστημα μου εξακολουθεί να παίζει σφαίρα τα νεότερα games με τα settings στο ultra και πάντα φυσικά μιλάμε για ανάλυση 1080p και όχι παραπάνω. Το ερώτημα λοιπόν παραμένει. Χωρίς να αλλάξω το υπόλοιπο hardware υπάρχει λόγος αλλαγής της παρούσας κάρτας γραφικών και αν ναι τί προτείνετε και τί διαφορές πρόκειται να δω ?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που παίζουν οι τιμές των καρτών γραφικών και εφόσον λες ότι παίζει σφαίρα το σύστημα, όχι. Πάντως τα πράγματα μπορεί να βελτιωθούν στο μέλλον, μπορεί και όχι. Μπορεί οι τιμές να πέσουν αν μειωθεί η ζήτηση από τους miners, μπορεί και να αυξηθούν με δικαιολογία την αύξηση του κόστους των μνημών.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως οι Fury/Fury X πωλούνται φθηνά. Η τουλάχιστον φθηνά τις πωλούσαν τον Αύγουστο, όταν πήρα τη 1080.

 

Αλλά αν σε καλύπτει η κάρτα σου, έστω και με λίγες παραχωρήσεις, περίμενε. 

Link to comment
Share on other sites

Τι να περιμενει ρε παιδια ??????

Την επομενη σειρα???????

Με 300 ευρο βρισκει 980 η 570 καρτες που θα εχουν μια αποδοση 15-20 απο την τωρινη καρτα του.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, def said:

Τι να περιμενει ρε παιδια ??????

Την επομενη σειρα???????

Με 300 ευρο βρισκει 980 η 570 καρτες που θα εχουν μια αποδοση 15-20 απο την τωρινη καρτα του.

15-20 τι; Φορές; ή τις εκατό; Το best case scenario του techpowerup database μιλάει για 1,5-2 φορές, οπότε υποθέτω σου ξέφυγαν κάποιες υποδιαστολές.

 

Αλλά ο FX θα τον κόβει, οπότε οποιαδήποτε νέα κάρτα, ναι μεν θα του δώσει σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις, αλλά όχι αυτές που αναγράφονται στα reviews και οι οποίες γίνονται με τελευταίας γενιάς i7 ή αυτές που αναγράφονται στην database του techpowerup που και αυτή η database μπορεί να μην είναι αξιόπιστη. Ποιος ξέρει τι drivers είχε η 7950 όταν την δοκίμασαν τελευταία φορά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μιλαω ξεκαθαρα και μονο για επιδοσεις καρτας , ΟΧΙ σε συνδιασμο με cpu.Ειναι λογικο αν βαλεις μια ισχυρη καρτα με ενα cpu αδυνατο μπορει να εχεις και χειροτερες επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, def said:

Γιαννη μιλαω ξεκαθαρα και μονο για επιδοσεις καρτας , ΟΧΙ σε συνδιασμο με cpu.Ειναι λογικο αν βαλεις μια ισχυρη καρτα με ενα cpu αδυνατο μπορει να εχεις και χειροτερες επιδοσεις.

Ναι ΟΚ, αλλά υπάρχει λόγος που του λέμε "περίμενε", δεν το πετάμε επειδή έτσι μας ήρθε. Ο ίδιος μάλιστα νιώθει ότι τον καλύπτει σε ένα βαθμό η κάρτα και μάλιστα 2 χρόνια μετά το αρχικό ποστ. Απλά φαίνεται να υπάρχει μια ανασφάλεια για το πόσο ακόμα μια κάρτα με 3 GB θα αντέξει και όχι αληθινή ανάγκη. Αν έγραφε "δεν αντέχω άλλο με αυτή",  προσωπικά θα του έλεγα να πάει σε 1070 και να ετοιμάζει λεφτά και για αλλαγή πλατφόρμας. Αλλά εκεί πάμε στο χιλιάρικο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.