Jump to content



Αποστολη Fax,με τα παλια modem 56κ


Recommended Posts

Kαλησπερα,

Μπορει να ακουστει γελοιο,εν ετει 2015 στην εποχη του ιντερνετ και του mail,ομως στο ευρωπαικο... Ελλαδισταν ,το fax στη μεγαλυτερη μεριδα επιχειρησεων ζει και βασιλευει ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

Ετσι χρειαζετε στην επιχειρηση να μπορω να αποστελω fax,απο τον υπολογιστη.

Η αποστολη fax μεσω internet ,με τους περιορισμους και τα credits ,προσωπικα δεν ειναι για μενα.

Ετσι ξεθαψα ενα παλιο fax/modem που ειχα ,απο την εποχη που μπαιναμε στο internet με dial-up,εκανα τις σχετικες ρυθμισεις /driver κτλ και εστειλα κανονικα.

 

Θελω ομως να ρωτησω καποια πραγματα

Το fax/modem ειναι της crypto ,internal ,και  μοντελο "extra".V.92

 

1)Οταν στελνω ακουγοντε διαφοροι  ηχοι απο το μεγαφωνακι ,οι οποιοι  λογικο αφου κανει κληση,και γενικα βρισκετε σε εξελιξη η αποστολη.

Οταν ομως η αποστολη τελειωσει και δεν βρισκετε σε εξελιξη τιποτα ,αυτο συνεχιζει να βγαζει  ηχους.

Ειναι φυσιολογικο αυτο?γιατι το κανει ?Μηπως ειναι χαλασμενο?ειναι καποια ρυθμιση που θελει?

Εκτος αυτου ειναι και εκνευριστικος ο ηχος αυτος,θα μου πεις  μπορεις να τον κλεισεις τελειως απο τις ρυθμισεις,αλλα δεν θελω.Θελω να ξερω τι γινετε.

 

2)Ενεχει καποιους κινδυνους η συνδεση τετοιου modem ,για τη τηλεφωνικη γραμμη?

Θυμαμε καποτε υπηρχαν οι dialers που καλουσαν και χρεωναν τη τηλεφωνικη γραμμη αν δεν κανω λαθος.

 

3)Υπαρχει χρεωση απο τον παροχο για την αποστολη fax,και ποσο ειναι αν το γνωριζει κανεις.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1) Μάλλον δεν είχες σηκώσει τηλέφωνο τους καιρούς που μεσορανουσαν οι dial-up συνδέσεις. Είναι απολύτως φυσιολογικός ο θόρυβος και είναι η διαμόρφωση που γίνεται για να μεταφερθούν τα δεδομένα στην αναλογική σύνδεση.

2)Κυνδινος βλάβης Όχι δεν υπάρχει.

3)Η χρέωση είναι τόση ακριβώς όση και αν έκανες κανονική τηλεφωνική κλήση.Αν ας πούμε έχεις πρόγραμμα με δωρεάν αστικά και ο αριθμός που καλεσες είναι αστικός τότε δεν έχεις χρέωση. Αν ας πούμε στέλνεις φαξ στο εξωτερικό και δεν έχεις στο συμβόλαιο σου δωρεάν κλήσεις προς εξωτερικό τότε θα έχεις χρέωση ανάλογα με την τιμολογιακή πολιτική του παρόχου σου.

Οι dialers πιο παλιά σε συνδεαν στο ίντερνετ μέσω κλήσης σε τηλέφωνα. τύπου 090ΧΧΧΧΧΧΧΧ (υψηλής χρονοχρεωσης) η σε υπεραστικά στην άλλη γωνία της γης(00460ΧΧΧΧΧΧΧ).

Έγινε επεξεργασία από komos
Link to comment
Share on other sites

1) Μάλλον δεν είχες σηκώσει τηλέφωνο τους καιρούς που μεσορανουσαν οι dial-up συνδέσεις. Είναι απολύτως φυσιολογικός ο θόρυβος και είναι η διαμόρφωση που γίνεται για

    να μεταφερθούν τα δεδομένα στην αναλογική σύνδεση

Οι dialers πιο παλιά σε συνδεαν στο ίντερνετ μέσω κλήσης σε τηλέφωνα. τύπου 090ΧΧΧΧΧΧΧΧ 090ΧΧΧΧΧΧΧΧ(υψηλής χρονοχρεωσης) η σε υπεραστικά στην άλλη γωνία της γης.

 

Tι εννοεις δεν ειχες σηκωσει τηλεφωνο,ο θορυβος ακουγιετε και οταν δεν μεταφεροντε καθολου δεδομενα.

Δηλαδη οταν δεν στελνω fax οπως  επισης δεν πραγματοποιητε και καποια τηλεφωνηκη κληση .

 

Σχετικα με τους dialers ,δηλαδη δεν υπαρχει αυτο το σεναριο.Να κολλησει ας το πουμε εναν ιο στο pc και να αρχιζει να καλει μεσω του μοντεμ στην αλλη γωνια της γης.

 

 

Επισης πριν απο λιγο συνεβη το εξης: καποιος προσπαθουσε να με παρει τηλεφωνο,χτυπησε καποιες φορες η τηλεφωνικη συσκευη και μετα ακουστηκε για λιγο το χτυπημα και απο τα μεγαφωνα του υπολογιστη!!Αυτο τωρα πως εγινε που κολλαει?

Οταν το σηκωσα εκανε εναν ηχο μακροσυρτο οπως οταν σου στελνουν φαξ,και ειχε εμφανιστει επισης στην οθονη το παραθυρο αποστολης  δεδομενων φαξ!!

Μετα απο λιγο αρχισε το modem ,να κανει κατι ηχους ακριβως σαν  ρελιεδακι,κλακ κλακ,ως που  εκλεισα το pc για να σταματησει γιατι φαινοταν οτι κατι σα να μην πηγαινε καλα με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μεταφέρονται δεδομένα δεν σημαίνει και ότι η σύνδεση δεν είναι ενεργή.Όσο είναι συνδεμένος σε data mode ακούγεται ο θόρυβος αυτός.Εκπέμπονται δεδομένα η όχι.Μόλις τερματίσει η κλήση σταματά ο θόρυβος.

Η πιθανότητα πάντα υπάρχει να κολησεις έναν dialer με ανταπόκριση στην χιονολουλου.Στην περίπτωση του φαξ όμως (και του dial-up ) βλέπεις όταν καλεί το νούμερο που καλεί πχ 210 56 12345 ή +302105612345 κ.ο.κ. Ο dialer βασιζόταν στο ότι δεν βλέπεις.Κατά περιπτώσεις άλλαζε και τον default dialer των Windows με δικό του για αυτό το σκοπό.

Τέλος το φαξ μόντεμ εκτός από το να στέλνει φαξ μπορεί και να λαμβάνει.Μετά από 3-4 τουυυυυυτ απαντά το μόντεμ περιμένοντας negotiate Για data. λόγω κακής ποιότητας ακουστικού που έχει ενσωματωμένο ακούς κλικ κλακ κλπ. Αν είχε καλύτερο ακουστικό θα άκουγες : Ναιιιι ποιος ειναιιιι θέλω τον Θανάση κλπ.

Ρυθμίζεται πάντως αν θες να απαντά το μόντεμ σαν φαξ η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τερματίσει η κλήση σταματά ο θόρυβος.

Τέλος το φαξ μόντεμ εκτός από το να στέλνει φαξ μπορεί και να λαμβάνει.Μετά από 3-4 τουυυυυυτ απαντά το μόντεμ περιμένοντας negotiate Για data. λόγω κακής ποιότητας ακουστικού που έχει ενσωματωμένο ακούς κλικ κλακ κλπ. Αν είχε καλύτερο ακουστικό θα άκουγες : Ναιιιι ποιος ειναιιιι θέλω τον Θανάση κλπ.

Ρυθμίζεται πάντως αν θες να απαντά το μόντεμ σαν φαξ η όχι.

 

Δεν μπορω να καταλαβω,μα δεν υπαρχει καποια κληση σε εξελιξη για να τερματισει.

Τιποτα δεν βρισκετε σε εξελιξη,η τηλεφωνικη συσκευη ειναι κατεβασμενη,και εγω δεν στελνω απο τον υπολογιστη καποιο fax.

 

Το μοντεμ μπορει να λαμβανει φαξ ,του οριζεις πχ μετα απο ποσα χτυπηματα θελεις να απαντηση το μοντεμ.και να γινη ληψη του φαξ?Αν ειναι ετσι.

Αν του χεις ορισει μετα απο 2 χτυπηματα,και καλεσει καποιος που δεν ειναι φαξ αλλα κληση τι γινετε.

 

Τι ακουστικο ενσωματωμενο?εννοεις αυτο το "μεγαφωνακι"που βγαζει τους ηχους?απο κει θα εβγαινε ηχος φωνης αν ηταν καλης ποιοτητας?

Γινε λιγο πιο σαφης αν θελεις γιατι δεν σε καταλαβαινω.

Αν ηταν καλης ποιοτητας δηλαδη ,θα ακουγοταν "Ναιιιι ποιος ειναιιιι θέλω τον Θανάση"απο που μεσα απο το κουτι του υπολογιστη,που βρισκετε χωμενη η πλακετα του modem?

 

Aυτο παντως ακουγοταν σα ρελε καθαρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα.

Απο τη μπριζα εχω βαλει ενα διακλαδωτηρα που μου τα κανει 2 τα καλωδια.

Το ενα χωρις φιλτρο απευθειας στο router.

Και το αλλο μετα το φιλτρο εκει που κανονικα πηγαινε στην τηλεφωνικη συσκευη,το συνδεσα τωρα στο line του modem,και τη τηλεφωνικη συσκευη στο phone του modem.

 

Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα ,και ιντερνετ εχω και τηλεφωνο μετα απο αυτο.

Απλως δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακουγιετε συνεχεια το μοντεμ,ενω δεν υπαρχει τιποτα σε εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και εγώ ένα παλιό modem/fax για τον ίδιο λόγο. Δεν έχω το πρόβλημα που περιγράφεις. Όταν τερματιστεί ή αποστολή fax δεν ακούγεται τίποτα από τη συσκευή. Αν δεν χρειάζεσαι να την έχεις συνεχώς ενεργή, δες μήπως απενεργοποιώντας την από το control panel σου λύνεται το πρόβλημα (φαντάζομαι ότι δεν την χρειάζεσαι συνέχεια, αλλά μια στο τόσο που θα στείλεις ή θα λάβεις fax). Εγώ, επειδή όσο και αν ακούγεται κουφό μου δημιουργεί πρόβλημα όταν κάνω shut down (μένει ένα λαμπάκι της μητρικής ανοικτό σαν να είναι η μητρική σε sleep mode, ενώ έχω κάνει shut down κανονικά), απενεργοποιώ τη συσκευή από το control panel, κάνω reset το σύστημα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει και αυτο που λες ,και παλι και ανενεργο παλι ακουγοταν,ως που με εκνευρισε και το ξηλωσα,λεω χαλασμενο θα ειναι.

Μετα σκεφτηκα να το βαλω σε αλλη pci,μηπως δουλεψει σωστοτερα.Ειναι και παλιο το motherboard ολο και κατι θα χει.

Θα το δοκιμασω και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς το fax/modem?

Τα modems έχουν και κάποιες εντολές ρυθμίσεων (ΑΤ commands) με τις οποίες τους περνάς παραμέτρους λειτουργίας. Παρ' ότι από κάποιο σημείο και μετά υπήρχε ευρεία συμβατότητα, υπάρχουν modems που έκαναν του κεφαλιού τους και ήθελαν συγκεκριμένες εντολές εκκίνησης (initialization), απάντησης, κλπ.

Με αυτές μπορείς να ρυθμίσεις πρακτικά τα πάντα - σε πόσα χτυπήματα απαντάει, πόσο δυνατά ακούγεται το μεγαφωνάκι, σε πόση ώρα κλείνει όταν δεν έχει ανοιχτή γραμμή, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Με το προγραμμα που εχουν τα windows xp.Κονσολα φαξ αν δεν κανω λαθος.Δεν εχω εγκαταστησει κατι αλλο.

Στο βιβλιαρακι του μοντεμ αναφερει κατι για bitware,(software)και  γραφει κατι εντολες οπως αναφερεις.

Ομως εχω χασει το cd που προφανως ειχε αυτο το bitware,το μονο που ειχα κρατησει ηταν οι drivers.

 

Eχεις καποια λυση

Link to comment
Share on other sites

δες στην φωτογραφία που σου επισυνάπτω πως εχω εγω την συνδεσμολογία και δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα εδω και 5 χρόνια που χρησιμοποιω το fax , και εγω τα fax  των παραθύρων χρησιμοποιώ,την κονσόλα την εχω απενεργοποιημένη και την ενεργοποιώ όποτε θελω να στείλω fax.

Με αυτην την συνδεσμολογία εαν ενεργοποιήσεις την αυτόματη απάντηση απο το fax μετα x κουδουνίσματα και σε καλεί κάποιος αριθμός  θα χτυπάνε ταυτόχρονα και η τηλεφωνική συσκευή και το fax (μεσα απο το ηχειο του υπολογιστή)

post-36943-0-85883700-1437410875_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από xdoc
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη  αν καταλαβα σωστα,δεν συνδεεις τη τηλεφωνικη συσκευη στο modem/fax,αλλα περνει "αυτονομα" τη γραμμη απο τον μαυρο διακλαδωτηρα.

 

Ερωτηση 1 .Αμεσως μετα τον μαυρο διακλαδωτηρα εχεις βαλει φιλτρακι για το modem/fax(στο τηλεφωνο ξερω θελει σιγουρα αλλα για το fax?)

 

Eρωτηση 2 Το Adsl splitter ,ειναι ουσιαστικα ενας διακλαδωτηρας σαν τον μαυρο.Δηλαδη κανει τη μια μπριζα ,σε δυο.

Το λεω γιατι εχω πολλα τετοια αν ειναι να κανω με ενα απο  αυτα τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

1) οχι πουθενα δεν εχω βαλει φιλτρο και ουτε υπήρχε μεσα στη συσκευασία του  ρούτερ που μου εδωσε ο πάροχος

2) οχι το σπλιτερ χωρίζει τα data απο τη φωνή .Το μαυρο που βλέπεις στη ουσία επιτρέπει να συνδέσεις στην τηλεφωνική γραμμή δύο συσκευές παράλληλα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για το φαξ, μα εαν δεν βαλεις φιλτρακι στη τηλεφωνικη συσκευη ακους θορυβο.
 

Ο xdoc έχει κάνει σωστά την συνδεσμολογία, μετά το splitter (όχι δεν είναι ένας απλός δια κλαδωτής) δεν χρειάζεται να βάλεις φιλτράκι.

Πέρα του ότι το splitter χωρίζει τα data απο τη φωνή, δουλεύει και ως φίλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ο xdoc έχει κάνει σωστά την συνδεσμολογία, μετά το splitter (όχι δεν είναι ένας απλός δια κλαδωτής) δεν χρειάζεται να βάλεις φιλτράκι.

Πέρα του ότι το splitter χωρίζει τα data απο τη φωνή, δουλεύει και ως φίλτρο.

 

Σωστός, αλλά για να ακριβολογούμε επειδή δουλεύει ως φίλτρο χωρίζει τα δεδομένα από τη φωνή :)

Ένα απλό φίλτρο που βάζουμε πριν το τηλέφωνο είναι βαθυπερατό (αφήνει τις χαμηλές συχνότητες). Ένας διαχωριστής έχει ένα βαθυπερατό για όλα τα τηλέφωνα και ένα υψιπερατό για το ρούτερ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ,εγω που τοσο καιρo το doubleplay το εχω χωρις splitter ,παρα με ένα διακλαδωτηρα οπου στο ενα  μπριζακι συνδεω το router και στην άλλο με ένα  φιλτρακι  την τηλεφωνικη συσκευη είμαι λαθος?

 

Θα μπορουσα δηλαδή να καταργησω το διακλαδωτηρα και το φιλτρακι,και να εκανα τη συνδεση με το splitter μονο ,μιας και εμπεριεχει και φιλτρο όπως λετε.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα δηλαδή να καταργησω το διακλαδωτηρα και το φιλτρακι,και να εκανα τη συνδεση με το splitter μονο ,μιας και εμπεριεχει και φιλτρο όπως λετε.

Ναι

Λογικά έτσι πως το έχεις θα έχεις παρατηρήσει αποσυνδέσεις, εάν ναι θα ελαχιστοποιηθούν κατά πολύ. 

 

splitter.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.