Jump to content



Ιδέες και βοήθεια για κατασκευή λογότυπου της H.O.T.


Recommended Posts

Κατόπιν παρότρυνσης παλαιού μέλους μας , νομίζω ότι είναι απαραίτητη πλέον η κατασκευή λογότυπου για την ομάδα της H.O.T. (Hellas Overclocking Team).

 

Η βασική ιδέα (χωρίς να αποκλείονται άλλες) είναι να κινηθούμε σε κάτι με θέμα την αρχαία ιστορία της χώρας μας.

 

Πήγασος ,  Κένταυρος , Μυρμηδόνας , Ελληνική σημαία.

 

Βασικά χρώματα : Μπλέ και Ασπρο.

 

Πλαίσιο : Ασπίδα ? Λάβαρο ?

 

 

Οσοι έχουν έφεση στο σχεδιασμό , ευπρόσδεκτοι.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι μαιανδρος στο πλαισιο? 

το Ο ειναι η περιμετρος μιας ασπιδας , το Η να ειναι κολωνα και το Τ ...ισως καποιο δορυ ?   :p

 

ποσα πιξελ ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, έφτιαξα ένα στα γρήγορα αλλά όχι πρόχειρα...
Π.χ. Γαλανόλευκοι δίδυμοι σταυροί και όχι σημαία... Π

Προτίμησα, όχι λιοντάρια και αετούς που είναι common αλλά παραπέμπουν και σε ζώδια , αλλά Κένταυρο και Πήγασο...

Και τα δύο σύμβολα από την Ελληνική μυθολογία, ικανότατα και τα δύο στην κατηγορία τους με ιδιαίτερες ικανότητες...
Logo: το κάτω μονόδρομος νομίζω, το πάνω δικό μου και optional...
Όποιος θέλει μπορεί να το μοντάρει δεν έχω πρόβλημα...

Αλλα γνώμη μου μην το ψάχνουμε και πολύ... εδώ οι αλλοι βάζουν γελάδες...

link here: http://s1.postimg.org/4gi7hxrz3/HOT_COAT_OF_ARMS.png

Έγινε επεξεργασία από varachio
Link to comment
Share on other sites

@varachio καλο φιλε μου δεν λεω αλλα οι σταυροί μου κανουν κατι απο σταυροφορια και Ναΐτες ιππότες. ..που οσο να ειναι δεν πανε με Ελληνισμο.

Να πω την ιδεα μου πιστευω κεραυνοι του Δια ειναι καλυτερα στα σημεια που ειναι οι σταυροί.

Γνωμη μου.Παντος μπραβο για την δουλειά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@varachio καλο φιλε μου δεν λεω αλλα οι σταυροί μου κανουν κατι απο σταυροφορια και Ναΐτες ιππότες. ..που οσο να ειναι δεν πανε με Ελληνισμο.

Να πω την ιδεα μου πιστευω κεραυνοι του Δια ειναι καλυτερα στα σημεια που ειναι οι σταυροί.

Γνωμη μου.Παντος μπραβο για την δουλειά!

 

Συμφωνώ 100% ! Αλλάζω και επιστρέφει  the soonest possible...

 

link ready:

 

http://s17.postimg.org/4pf671wbj/HOT_COAT_OF_ARMS_mod1.png

 

Κι άσε που μυθολογικά είναι σχετικό... Ο Πήγασος κουβαλούσε τους κεραυνούς του Δία :)

Έγινε επεξεργασία από varachio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδέα να είναι τα γράμματα επιβλητικά Η Ο Τ και πίσω από τα γράμματα να εξελίσσετε το σκηνικό . ΠΧ πίσω από το Ο η ασπίδα και σε Χ διάταξη από το Η μεχρι το Τ δύο δόρατα σε χιαστί. Δυστυχώς δεν ξέρω photoshop να βοηθήσω περισσότερο 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραμείνουμε και εντός ορισμού ενός logo.

Το οποίο συνήθως είναι κάτι απλό-λιτό-περιεκτικό.

 

Αλλά κάτι που ταυτόχρονα , θα δίνει το στίγμα της ομάδας.

 

 

Διαφορετικά , εγώ θα το πήγαινα κάπως αλλιώς ... σε άλλη φάση (μή γελάσετε).

 

Φανταστείτε την εικόνα.

Ενας Μηρμηδόνας (ένας πολεμιστής με πανοπλία) όρθιος μπροστά από ένα benchtable να ρίχνει άζωτο.

Διπλα του καθιστός ένας σοφός με χλαμύδα μπροστά από την οθόνη-πληκτρολόγιο ... και σε συννεφάκι σκέψης μαθηματικός τύπος του Pi

 

?

:D

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι περίπου χρησιμοποιούν οι άλλες ομάδες...

Με ερωτηματικό προς το παρόν εμφανίζεται και η ΗΟΤ...

 

post-51964-0-73796800-1438108272_thumb.p

 

Ήδη αυτό που έχω ετοιμάσει φαίνεται πολύπλοκο και οι λεπτομέρειές του ίσως να μην φαίνονται εν τέλει καλά...

Εν μέρη μπορώ να μεγαλώσω τα σύμβολα μέσα στην ασπίδα και να είναι πιο ευδιάκριτα... θα φανεί αυτό... 

Η ιδέα είναι να υπάρχει ένα logo - avatar,  αντιπροσωπευτικό κατά το δυνατό της προέλευσης της ομάδας, που να χωρά σε τόσο μικρές διαστάσεις...

 

Οι ιδέες σας TASO & SpirosKGR ωραίες δε λέω αλλα πως θα χωρέσουν σε τόσο λίγα πίξελ?

Έγινε επεξεργασία από varachio
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρεισιμοποιειται το μηχανισμό των Αντικυθήρων ή τον Αρχιμήδη καλύτερα;

Μπορεί το Ο να είναι ή κάτοψη του μηχανισμού πχ.

https://evionos.files.wordpress.com/2013/01/cebcceb7cf87_ceb1cebdcf84ceb9cebacf85ceb8ceb7cf81cf89cebd-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρές οι διαστάσεις που περνάνε στο σύστημα του hwbot , περίπου (100x100) ?

Οπότε αφήνουμε στην άκρη τα περίεργα σχέδια.

 

Προσωρινά ανέβασα αυτό , να υπάρχει κάτι στη σελίδα του διαγωνισμού (μέχρι να βρούμε κάτι που να μας κάνει κλίκ).

 

 

 

 

 

post-30543-0-38759400-1438113778.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρές οι διαστάσεις που περνάνε στο σύστημα του hwbot , περίπου (100x100) ?

Οπότε αφήνουμε στην άκρη τα περίεργα σχέδια.

 

Προσωρινά ανέβασα αυτό , να υπάρχει κάτι στη σελίδα του διαγωνισμού (μέχρι να βρούμε κάτι που να μας κάνει κλίκ).

ωραιο το logo τασο απλο και λιτο !! μια χαρα 

Link to comment
Share on other sites

XAAXAXXAAXXAAXAX ρε Πετραν έγραψες λέμε! Βάλε τον άλλο Ηρακλή ρε από τη σειρά του Star channel όχι το καρτουν :p

 

 

Πάντως η όλη προσέγγιση λέει :T:

 

 

Προσωπικά θα έβαζα μια φωτό από κάνα κλαδί ελιάς, καμμιά θέα ορίζοντα με θάλασσα κλπ, Μου βγήκε ο Ελύτης από μέσα μου, με αρχαία και πανοπλίες έχω μπουχτίσει. Ας πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Ασε τωρα.... μου πατε 100πιξελ και βγαινει σαν κο λος . Θα κανω διαφορετικη προσεγγηση στα 200πιξελ πρωτα . Βρηκα και καμοια αρχαια ελληνικη γραφη . 

Spiro , και αυτον τον σκεφτηκα , ισως καμοια φωτο πακετο με την Ζηνα , αλλα μου φανηκε καπως too much  XD

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρές οι διαστάσεις που περνάνε στο σύστημα του hwbot , περίπου (100x100) ?

Οπότε αφήνουμε στην άκρη τα περίεργα σχέδια.

 

Προσωρινά ανέβασα αυτό , να υπάρχει κάτι στη σελίδα του διαγωνισμού (μέχρι να βρούμε κάτι που να μας κάνει κλίκ).

 

Φαίνεται καλό στο hwbot  γιατί στρογγυλεύει και δίνει άλλη διάσταση... Αλλά και πάλι το κόβει λίγο μάλλον γιατί είναι τετράγωνο... Άρα μάλλον πρέπει να είναι το  logo  σε κύκλο για να φαίνεται σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αυτό της Κάρμεν. Αλλά αν κουμπώσει και το μοτο πανω με λευκή γραμματορσειρά.  Μέσα στο Λ της ασπίδας και το κειμενο HELLAS OC TEAM σε κυκλο γυρω γυρω, θα είναι πολύ αλητεία. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.