Jump to content



Πρόβλημα με backplate


crueljay

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα, αγόρασα την Corsair Hydro H60 για να την τοποθετήσω σε αυτό το κουτί https://www.skroutz.gr/s/441296/Aerocool-Strike-X-Advance-Black-Edition.html και ανοίγοντας το πίσω πλαινό καπάκι αντίκρυσα την παρακάτω εικόνα.

Λογικά θα πρέπει να βγάλω την μητρική και να κόψω ένα κομμάτι απο την λαμαρίνα για να μπει το backplate.
Υπάρχει κάποια άλλη λύση, για να μην μπαίνω σε αυτή την διαδικασία?

post-30441-0-28650100-1438842944_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από crueljay
Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία σου, σου έχω κυκλώσει 3 βίδες. Τις ξεβιδώνεις, βγάζεις την ασημί μεταλλική βάση, την αντικαθιστάς με την μαύρη, βάζεις και τις ανάλογες

βίδες, βάσεις στήριξης κτλ. που είχες με την ψήκτρα σου (για amd ή intel).

Διάβασε καλά τις οδηγίες τοποθέτησης.

post 30441 0 28650100 1438842944 thumb

 

Πρέπει να βγάλεις την μητρική σου για να τα κάνεις αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κενό ανάμεσα στην λαμαρίνα και την μητρική είναι μικρό και πιστεύω θα εμποδίζει την μητρική να ξαναπατήσει καλά.

 

Αν συμβεί το παραπάνω τότε και μόνο τότε πρότεινα να αλλάξει αποστάτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξει δε θα κουμπώσει το plate στη θέση του I/O κατά πάσα πιθανότητα.

Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να τη βγάλει απο το κουτί να βάλει το intel bracket απο πίσω και να βιδώσει τους αποστάτες στο μπροστινό μέρος βάση του manual. μετά να την βάλει στο κουτί και να βιδώσει την H60 πάνω στον CPU.

Τώρα νομίζει ότι δε χωράει γιατί δε περνάει το intel bracket (το μαύρο στη φωτο) επειδή έχει υποδοχές με παξιμάδια και είναι πιο ψηλό. Αυτές μόλις μπουν στις οπές του socket όλα θα πάνε ρολόι.

 

Για τις βίδες που ειπώθηκε να ξεβιδωθούν είναι αυτές που κρατάνε το intel bracekt και σφίγγουν τον cpu πάνω στο socket. Οπότε καν δεν ασχολείται.

 

Υπάρχουν και βίντεο αν δεν θέλει να διαβάσει το manual.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^ Για τον παραπάνω λόγο. Δεν ξέρω αν είναι intel ή amd. Αν η αποστάτες είναι οι σωστοί  και δεν πατάει καλά και με τα δυο μαζί,

λογικά θα πρέπει να βγάλει την βάση που αναφέρω.

Επίσης του έγραψα να διαβάσει καλά τις οδηγίες

 

 

 

Για τις βίδες που ειπώθηκε να ξεβιδωθούν είναι αυτές που κρατάνε το intel bracekt και σφίγγουν τον cpu πάνω στο socket. Οπότε καν δεν ασχολείται.

Αν είναι intel ok

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Τώρα νομίζει ότι δε χωράει γιατί δε περνάει το intel bracket (το μαύρο στη φωτο) επειδή έχει υποδοχές με παξιμάδια και είναι πιο ψηλό. Αυτές μόλις μπουν στις οπές του socket όλα θα πάνε ρολόι.

 

Εάν γίνει αυτό είμαστε οκ. Απλά ήθελα να αποφύγω να βγάλω την μητρική γιατί γίνεται ένα μπάχαλο μέσα στο case.

Αλλα είναι δυνατόν το κουτί να έχει τόσο μικρό άνοιγμα απο πίσω? Μόλις το άνοιξα και το είδα μου ήρθε να το σπάσω. :angry:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εάν γίνει αυτό είμαστε οκ. Απλά ήθελα να αποφύγω να βγάλω την μητρική γιατί γίνεται ένα μπάχαλο μέσα στο case.

Αλλα είναι δυνατόν το κουτί να έχει τόσο μικρό άνοιγμα απο πίσω? Μόλις το άνοιξα και το είδα μου ήρθε να το σπάσω. :angry:

 

Ευκαιρια να στρωσει λιγο το μπαχαλο του case λοιπον :D Τοσο μικρο ειναι το cutout??

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν γίνει αυτό είμαστε οκ. Απλά ήθελα να αποφύγω να βγάλω την μητρική γιατί γίνεται ένα μπάχαλο μέσα στο case. Αλλα είναι δυνατόν το κουτί να έχει τόσο μικρό άνοιγμα απο πίσω? Μόλις το άνοιξα και το είδα μου ήρθε να το σπάσω.

 

Δε πιστεύω να είχες σκοπό να κόψεις το κουτί με τη μητρική επάνω ε; Ετσι και αλλιως θα έπρεπε να τη βγάλεις 

Link to comment
Share on other sites

Update: το backplate μπήκε καλά, αλλά δεν χωράει το ψυγείο!!! Την έβαλα χύμα να δοκιμάσω, θερμοκρασία στο idle γύρω στους 40C, θα πάω μάλλον για full tower.

Σκέφτομαι για το Phanteks Enthoo Pro, που μου είπαν για παράδοση μετά το 15αύγουστο ή το Corsair Vengeance C70 για πιό γρήγορα, και μια καλή πάστα.

Προτείνετε κάποιο καλύτερο σε αυτό το budget?

P8070010.jpg

 

P8070011.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.