Jump to content


Πρόστιμο από τον πΟΤΕ για πρόωρη διακοπή συμβολαίου


Wizard!

Recommended Posts

Το Νοέμβριο του 2014, μετά από 15 μήνες αναμονή, μας έβαλαν επιτέλους τηλεφωνική γραμμή και internet στο σπίτι. Είχαμε αναγκαστεί δε να πάρουμε πακέτο και τηλεόραση μαζί, γιατί μας είπαν εκ των έσω, ότι κανείς δε θα ασχοληθεί να μας περάσει καινούρια γραμμή (ήταν γεμάτη η περιοχή) μόνο για 20€ το μήνα.

 

Δεδομένου ότι είμαστε πλέον εξωτερικό, θέλουμε να διακόψουμε την υπηρεσία. Μας ζήτησαν λοιπόν να πληρώσουμε πρόστιμο 100€ για την πρόωρη διακοπή του συμβολαίου, που είναι 18 μήνες. Προφανώς και δε μας συμφέρει να το αφήσουμε μέχρι να λήξει, τον Μάιο του 2016 δηλαδή, αφού τα πάγια που θα πληρώσουμε είναι σαφώς περισσότερα.

 

Γνωρίζει κάποιος ή το έχει ήδη αντιμετωπίσει, κατά πόσο είναι παράνομο και καταχρηστικό αυτό το πρόστιμο, δεδομένου ότι δεν πήραμε κανένα "δώρο" κατά την περίοδο αυτή, παρά μόνο μια μικρή έκτπωση (νομίζω 5€) για τους πρώτους 6 μήνες ; Στη Vodafone πχ που έκανα τη διακοπή, μου ζήτησαν να πληρώσω τη διαφορά της "ευνοϊκής" τιμής που είχα λόγω συμβολαίου με την κανονική τιμή. Κι εκεί ήθελε ψάξιμο, αλλά τουλάχιστον είχε μια λογική.

 

Ξέρω ότι εγώ συνήθως σας δίνω οδηγίες για νομικά θέματα και ΣτΚ, αλλά πριν απευθυνθώ σε αυτούς, ήθελα να ξέρω αν είχε κάποιος παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαράδεκτοι για την αναμονή , ενώ υπόσχονται εντός 12 ημερών την ολοκλήρωση της σύνδεσης,  , κατα τα άλλα νομίζω ειναι ταρίφα το κατοσταρικο , ανάλογα  και τι υπεγραψες στο συμβόλαιο που έκανες , αλλα όπως και να εχει δεν γλυτώνεις απο αυτούς οποτε σε συμφέρει να τερματίσεις την σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο που υπέγραψες τι λέει;

Το συμβόλαιο λέει διάφορα, αλλά δε με ενδιαφέρει αυτό. Ήδη το πρόστιμο για τη διακοπή της γραμμής έχει κριθεί παράνομο και καταχρηστικό. Επίσης, το συμβόλαιο λέει για 24mbps και έχω 6, ενώ σύμφωνα με την ΕΕΤΤ, αν η πραγματική ταχύτητα είναι κάτω από το μισό της ονομαστικής, πρέπει να μειωθεί το πάγιο. Αυτό έχει τηρηθεί;

Επίσης μπορώ να επικαλεστώ κακή υπηρεσία, όταν μου κόβεται το internet τακτικά για 2-3 ημέρες, όπως πχ το προηγούμενο ΣΚ που είχε κοπεί από Παρασκευή πρωί και επανήλθε Δευτέρα μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο λέει για 24 mbps ή για ΕΩΣ 24 mpbs; Επίσης, δε ξέρω κατά πόσο το συμβόλαιο είναι δεσμευτικό όσον αφορά τις χρεώσεις

Προφανώς ρε συ λέει μέχρι. Αλλά και η ΕΕΤΤ λέει ότι αν δε μπορείς να δώσεις το μισό του μέχρι, είσαι υποχρεωμένος να δώσεις φθηνότερη τιμή η φθηνότερο πακέτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γι αυτό στις τιμές "καταλόγου" είναι πάντα κάτι υπέρογκα ποσά; πχ forthnet triple play παίζει να βγαίνει πάνω από 50-60 ευρώ σε τιμή καταλόγου, αλλά με την "προσφορά" πάει στα 30. Οπότε ξεφεύγουν από την υποχρέωση της ΕΕΤΤ...;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να μας ενημερώσεις τι έγινε τελικά. Αν πάντως δεις ότι δεν υπάρχει φως, να εξετάσεις μήπως σε συμφέρει να φύγεις σε άλλο πάροχο: αν έτσι γλυτώνεις τον ΟΤΕ + μπορείς να βρεις φτηνό πακέτο αλλού, ίσως σε συμφέρει να το έκανες έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο κάπου γράφει για το penalty διακοπης της υπηρεσίας πριν την λήξη του συμβολαίου, στην Forthnet που είμαι εγώ είναι στο 70αρι. Ειναι κάτι που το κάνουν ολοι οι providers. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγεις ή αν είναι παράνομο, άμα έχεις νεότερα ενημέρωσε μας να έχουμε και εμείς μια ιδέα. Πάντως απο την στιγμή που βάζεις την υπογραφή σου στο συμβολαιο, το δέχεσαι. Στην περίπτωση σου, επειδή έχεις χαμηλή ταχύτητα και αποσυνδέσεις, μπορείς να πατήσεις εκεί και να τους πείσεις να μην πληρώσεις τουλάχιστον το penalty λόγου της κακιάς υπηρεσίας που σε προσφέρουν. Αλλά μιλάμε για ΟΤΕ και Ελλάδα... δεν νομίζω να ιδρώσει το αυτάκι τους... θα σε παραπέμπουν στο συμβόλαιο ότι και αν τους λές, πόσο μάλλον αφού φεύγεις κιόλας και δεν θα έχουν κάποιο οικονομικό συμφερον απο σένα μετά.

Με τον ΟΤΕ προσωπικά έχω τις χειρότερες εμπειρίες όλα αυτά τα χρόνια.. σε επίπεδο εξυπηρέτησης, υπηρεσιών internet,κινητής τηλεφωνίας και κατανόησης της κατάστασης..

 

20 χρόνια μετά, δεν έχει αλλάξει τίποτα:

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο την στιγμή που βάζεις την υπογραφή σου στο συμβολαιο, το δέχεσαι.

To "παράνομοι και καταχρηστικοί" όροι το γνωρίζεις; 

Είχα με τη Forthnet πριν αρκετά χρόνια μια παρόμοια περίπτωση, δεν τους πλήρωσα ποτέ και μου έστειλαν μετά από 1 χρόνο και καλά εξώδικο. Ρώτησα το δικηγόρο μου και δεν ήταν ούτε καν επίσημο χαρτί, ήταν απλά για να τρομάξω. Τους αγνόησα και δε με ενόχλησαν ποτέ ξανά. Αν ήταν νομικά καλυμμένοι να ζητήσουν τα χρήματα, θα το έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

To "παράνομοι και καταχρηστικοί" όροι το γνωρίζεις; 

Είχα με τη Forthnet πριν αρκετά χρόνια μια παρόμοια περίπτωση, δεν τους πλήρωσα ποτέ και μου έστειλαν μετά από 1 χρόνο και καλά εξώδικο. Ρώτησα το δικηγόρο μου και δεν ήταν ούτε καν επίσημο χαρτί, ήταν απλά για να τρομάξω. Τους αγνόησα και δε με ενόχλησαν ποτέ ξανά. Αν ήταν νομικά καλυμμένοι να ζητήσουν τα χρήματα, θα το έκαναν.

 

Αν θες να πας πάλι πίσω στην forthnet κάποια στιγμή στο μέλλον δεν θα σου ξαναστείλουν αυτό το ραβασάκι όμως? Δε θα αρνηθούν να σε κάνουν νέο συμβόλαιο αν δεν πληρώσεις προηγούμενη οφειλή? Αν υπάρχει ανέξοδος τρόπος (αποφυγή δικηγόρου κτλπ) ώστε να απαλαγείς απο τον εκβιασμό τότε να το κάνουμε και εμείς, προς το συμφέρον μας είναι.

Όπως το βλέπω εγώ, στην δικιά σου περίπτωση που είσαι και στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα, δεν σε πολυ καίει και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πας πάλι πίσω στην forthnet κάποια στιγμή στο μέλλον δεν θα σου ξαναστείλουν αυτό το ραβασάκι όμως? Δε θα αρνηθούν να σε κάνουν νέο συμβόλαιο αν δεν πληρώσεις προηγούμενη οφειλή? Αν υπάρχει ανέξοδος τρόπος (αποφυγή δικηγόρου κτλπ) ώστε να απαλαγείς απο τον εκβιασμό τότε να το κάνουμε και εμείς, προς το συμφέρον μας είναι.

Όπως το βλέπω εγώ, στην δικιά σου περίπτωση που είσαι και στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα, δεν σε πολυ καίει και τόσο.

Άμα θέλω να πάω στη Forthet πάω. Αν μου πούνε βλακείες, δίνω το ΑΦΜ της γυναίκας μου. Δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι κάνουν ότι γουστάρουν. Για τον πΟΤΕ έκανα ήδη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω απάντηση.

 

Όσον αφορά το εξωτερικό, ηθικό είναι το θέμα. Δε θέλω να αφήσω εκρεμμότητες, αλλά όχι και να με πιάσουν κορόιδο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 9/14/2015 at 1:44 PM, Wizard! said:

Άμα θέλω να πάω στη Forthet πάω. Αν μου πούνε βλακείες, δίνω το ΑΦΜ της γυναίκας μου. Δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι κάνουν ότι γουστάρουν. Για τον πΟΤΕ έκανα ήδη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω απάντηση.

 

Όσον αφορά το εξωτερικό, ηθικό είναι το θέμα. Δε θέλω να αφήσω εκρεμμότητες, αλλά όχι και να με πιάσουν κορόιδο.

 

Τελικά τι έγινε με το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.