Jump to content



Πιστοποιήσεις Microsoft


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Σκέφτομαι φέτος να δώσω εξετάσεις για πιστοποιήσεις της Microsoft (Microsoft certified associate certification).

 

Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να παρακολουθήσω τα μαθήματα σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο και θα ήθελα να μάθω αν γωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος σύνδεσμος όπου θα μπορώ να βρώ τα ανάλογα e-books.

 

Ποιο συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε:

Windows 7

Windows 8.1

Windows 10

 

Office 365

Windows Server 2012

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν συμφέρει MS Certs για Windows 7,8 κλπ.
Μήπως καλύτερα να κοιτάξεις Comptia A+?

 

Για Win 2012 

Θέλεις 70-410 , 70-411, 70-412

 

Επίσης δες εδώ...

https://www.udemy.com/server-2012-exam-70-410-tutorial/?pmtag=DREAMS15&couponCode=DREAMS15&utm_source=email_pro&utm_medium=welcome&utm_content=welcome_adhoc_t1&utm_campaign=welcome_adhoc_t1&utm_term=cc_visit

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές εταιρίες στο εξωτερικό ειδικά, ζητάνε τις πιστοποιήσεις για να πιάσεις δουλειά. Μπορείς πχ να είσαι στην τηλεφωνική υποστήριξης της M$ για Windows 7/8/8.1. Το "τα ξέρω καλά" δεν τους λέει απολύτως τίποτα. Θέλουν απόδειξη ότι τα γνωρίζεις. Και πίστεψέ με, αν πας να δώσεις τις εξετάσεις, θα διαπιστώσεις ότι δεν ξέρεις ούτε τα μισά από όσα θα σου ζητηθούν. Δεν είναι σαν τη βλακεία το ECDL αυτά (που κάνει μόνο για το Ελληνικό δημόσιο), είναι αρκετά προχωρημένα.

 

edit: Δες για παράδειγμα τι περιλαμβάνει το ένα από τα τρία τεστς που δίνεις για Windows 7

https://www.microsoft.com/learning/en-gb/exam-70-680.aspx

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις κάθε πότε γίνονται και που;;;; Πόσο κοστίζουν;

 

Θα ήταν πολύ χρήσιμος ένας οδηγός για τα "πτυχία" αυτά και σύγκριση με ECDL κτλ

 

Οι εξετάσεις γίνονται σε Πιστοποιημένα Εκαπιδευτικά Κέντρα επί πληρωμής και οι συγκεκριμένες πιστοποιήσεις έιναι πολύ ανώτερες από αυτών των ECDL.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουν ολα αλλά αν πχ πάρεις για win 2012 δεν ισχύει πχ για τις καινούργιες εκδόσεις

 

Εξαρτάται το level που βρίσκεσαι.

Αν π.χ. είσαι MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate) τότε ισχύει μόνιμα εκτός αν αλλάξει ο τίτλος.

Αν όμως είσαι MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert) τότε κάθε τρία χρόνια ανανεώνεις με εξετάσεις.

 

Επίσης η σύγκριση με το ECDL δεν έχει νόημα. Το ένα είναι πτυχίο σχετικά με τη χρήση υπολογιστή και των προγραμμάτων της MS, τα Microsoft Certifications είναι για επαγγελματίες στον τομέα του IT.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι για mcsa windows server 2012 και office 365.

αν κατάλαβα καλά το δίνω και το έχω για πάντα χωρίς ανανέωση?

πόσο δύσκολο είναι να πετύχεις και που μπορώ να απευθυνθώ ? είναι απαραίτητο να πάω σε κάποιο κέντρο εκμάθησης(αν ναι ποιό? κρήτη υπάρχει κάποιο?) ή μπορώ να προετοιμαστώ και μόνος μου? είμαι στο χώρο του IT και θέλω να πιστοποιηθώ και να διευρύνω τα skills μου.υπάρχει κάτι καλύτερο απο τα certifications της ms γιάυτο που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι για mcsa windows server 2012 και office 365.

αν κατάλαβα καλά το δίνω και το έχω για πάντα χωρίς ανανέωση?

πόσο δύσκολο είναι να πετύχεις και που μπορώ να απευθυνθώ ? είναι απαραίτητο να πάω σε κάποιο κέντρο εκμάθησης(αν ναι ποιό? κρήτη υπάρχει κάποιο?) ή μπορώ να προετοιμαστώ και μόνος μου? είμαι στο χώρο του IT και θέλω να πιστοποιηθώ και να διευρύνω τα skills μου.υπάρχει κάτι καλύτερο απο τα certifications της ms γιάυτο που θέλω?

Υπάρχουν και τα δύο σαν Certifications. To πρώτο είναι τα μαθήματα 410,411,412 και το Office 365, τα 346,347.

Τα συγκεκριμένα είναι επίπεδο MCSA και τα δύο, οπότε τα δίνεις και τα έχεις για καιρό. Όταν θα υπάρξει μεγάλη αλλαγή στο λειτουργικό (Win2012) τότε θα χρειαστεί να δώσεις μία ή δύο εξετάσεις για να ανανεώσεις στις τελευταίες εκδόσεις windows server και office 365.

Προσωπική άποψη πάντα, οι εξετάσεις είναι αρκετά δύσκολες και θέλει διάβασμα και εμπειρία.

Τα βιβλία μπορείς να τα βρεις, αλλά να διαβάσεις μόνος σου είναι λιγάκι δύσκολο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κέντρο στην Κρήτη, πάντως για το MCSA υπολόγιζε περίπου 2.000€ με τις εξετάσεις.

Αν ήταν να επιλέξω πάλι για πιστοποιήσεις νομίζω δεν θα πήγαινα για το MCSE που έχω τώρα αλλά για CCNA (θέλει πολύ περισσότερο καιρό και λεφτά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα δύο σαν Certifications. To πρώτο είναι τα μαθήματα 410,411,412 και το Office 365, τα 346,347.

Τα συγκεκριμένα είναι επίπεδο MCSA και τα δύο, οπότε τα δίνεις και τα έχεις για καιρό. Όταν θα υπάρξει μεγάλη αλλαγή στο λειτουργικό (Win2012) τότε θα χρειαστεί να δώσεις μία ή δύο εξετάσεις για να ανανεώσεις στις τελευταίες εκδόσεις windows server και office 365.

Προσωπική άποψη πάντα, οι εξετάσεις είναι αρκετά δύσκολες και θέλει διάβασμα και εμπειρία.

Τα βιβλία μπορείς να τα βρεις, αλλά να διαβάσεις μόνος σου είναι λιγάκι δύσκολο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κέντρο στην Κρήτη, πάντως για το MCSA υπολόγιζε περίπου 2.000€ με τις εξετάσεις.

Αν ήταν να επιλέξω πάλι για πιστοποιήσεις νομίζω δεν θα πήγαινα για το MCSE που έχω τώρα αλλά για CCNA (θέλει πολύ περισσότερο καιρό και λεφτά).

τώρα ετοιμάζομαι για ccna, τα μαθήματα τα ξεκινάω τον άλλο μήνα σε μια σχολή που αναλαμβάνει για cisco exams,απλά για το mcsa δεν ξέρω αν μπορεί να με προετοιμάσει κάποιος στην κρήτη γιατί με σχολή και δουλειά δεν μπορώ με τίποτα να αναίβω αθήνα για τόσες μέρες που θέλει για προετοιμασία.

mcsa ή mcse καλύτερα? το πρώτο που αν κατάλαβα καλά είναι και το ποιο εύκολο έχει αναγνωρισιμότητα ή δεν αξίζει και να πάω κατευθείαν στο mcse?

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.