Jump to content



Εντυπώσεις AMD 64 VS P4


george1551

Recommended Posts

Φίλε john_dr δεν κάνω quote για να μην μακρύνει πολύ το post.

1) Σε συστήματα με 1 επεξεργαστή τα multithreaded προγράμμτα για να κερδίσουν θα πρέπει να κάνουν επικαλύψεις. Πχ disk i/o με υπολογισμούς. Ή υπολογισμούς με memory movements κλπ. Φυσικά έτσι κερδίζουν και τα SMP/SMT μηχανήματα. Στην δουλειά σε linux ταξινομώ με αυτόν τον τρόπο εκατομύρια records με πολλά κλειδιά σε ένα p3@500 και 2 παλιούς IDE δίσκους, με χρόνους μικρότερους από 5 sec. To Nitrosort που είναι ο καλύτερος και ακριβότερος external sorter της αγοράς, αλλά single threaded, σε dual Opteron@2.2 GHz με windows και scsi raid για την ίδια ταξινόμιση κάνει πάνω από 20 sec.

Τώρα χωρίς επικαλύψεις, σε uniprocessort σύστημα χωρίς SMT (πχ Athlon64), το multithreading δεν επιβαρύνει, αλλά με maximum, 2 threads. Από εκεί και πάνω έχεις overhead. Αν έχεις uniprocessor SMT CPU (πχ P4) και μέχρι 3 threads, μπορείς να κερδίζεις κάπου 30%. Με παραπάνω από 3 αρχίζει το overhead πάλι.

2) Έτσι ήταν μέχρι να βάλει η Intel SMT στις CPU της. Από τότε πολλοί λινουξάδες που ξέρανε καλά το άθλημα, γυρίσανε σε Intel. Tο Hyperthreading αν το αξιοποιήσεις πλήρως, αξίζει τα λεφτά του μέχρι δεκάρας. 30% μόνο λίγο δεν είναι. Τώρα που δουλεύω και P4 (τον δούλευα και πριν) αλλά έχω και Opteron με full 64 bits support, βλέπω ότι ο P4, αν αξιοποιήσεις σωστά το Hyperthreading είναι από λίγο εώς αισθητά μπροστά σε όλα, εκτός από τις εφαρμογές που χρησημοποιούν πάρα πολύ την FPU και χωρίς τα extentions δηλ SSE, 3dNow κλπ. Εκεί ο P4 είναι αισθητά πίσω, ότι και να κάνεις, μέχρι και 40% καμμιά φορά. Τις συγκρίσεις τις κάνω με Xeon@3.0 και 3.2 GHz vs Opteron@2.2 GHz

3) Πολύ δύσκολο, αλλά και 11 χρόνια δεν είναι λίγα νομίζω. Το πρόβλημα αυτό στον ΝΤ kernel είναι από το 1993. Πάντως κάτι έχουν κάνει γιατί τα XP και ο server 2003 είναι πολύ σταθερότερα από πριν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.