Jump to content



Εντυπώσεις AMD 64 VS P4


george1551

Recommended Posts

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply
Off topic--->Χε χε.....:040: ....πάντως δεν τους πήγαν στα δικαστήρια.....γιατί άραγε?<---Off topic

Ναι γιατί είδε τι πάθανε κάποιοι άλλοι που κλέψανε, και σκέφτηκε πως καλύτερα θα ήταν να πληρώσει :018:

Link to comment
Share on other sites

O jimmyfox στερεψε απο τα οποια επιχειρηματα ειχε και εχει αρχισει να την λεει στον εαυτο του (εσωτερικες αναζητησεις Δημητρακη?? :056: )... o chris2004[.....]

H αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν είχα σοβαρά επιχειρήματα φίλε Σόλωνα.... Έτσι δεν είναι? Το έχουμε αναλύσει διεξοδικότατα άλλωστε στις 5χ5 συναντήσεις μας.... :)

Επίσης, αυτά που έχω να πώ καλύπτονται από τις απόψεις συναδέλφων που συμμετέχουν στο thread και ο άλλος λόγος που δε ξαναπόσταρα είναι εμφανής στο Quote και νομίζω το υποψιάστηκες κι εσύ όταν είδες τα posts που ακολούθησαν.... :026:

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι... το 1ο ποστ ποσοι το διαβασαν ?

Μηπως για video editing, και μετατροπη σε mpg2 με το CCE και AviSynth δε μιλησε συγκεκριμενα ο ανθρωπος?

Ακομα και στο DivX που κολλησε στη συνεχεια, καθως δεν ηταν στην αρχικη συζητηση, ευχαριστουμε για την ενημερωση, οτι γινεται παντα σε ζευγαρια :D

θυμηθηκα πληρως το thread εκεινο του Τhorlite για τα divX.

Eυτυχως που ανεφερε και ο φιλος DVD_GR για τους δισκους και τη μνημη.

Δηλωνω ειλικρινη μεταμελεια και θα πλενω το στομα μου με σαπουνι πριν ξαναμιλησω για ΗΤ :D

Dejavu

over & out

Link to comment
Share on other sites

Originally Posted by SLN

O jimmyfox στερεψε απο τα οποια επιχειρηματα ειχε και εχει αρχισει να την λεει στον εαυτο του (εσωτερικες αναζητησεις Δημητρακη?? )... o chris2004[.....]

ο άλλος λόγος που δε ξαναπόσταρα είναι εμφανής στο Quote και νομίζω το υποψιάστηκες κι εσύ όταν είδες τα posts που ακολούθησαν....

Στις μπηχτές όμως Νο1

:091: :091:

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχως που ανεφερε και ο φιλος DVD_GR για τους δισκους και τη μνημη.

Δηλωνω ειλικρινη μεταμελεια και θα πλενω το στομα μου με σαπουνι πριν ξαναμιλησω για ΗΤ :D

Dejavu

over & out

το δικό μου πόστ ήταν το δεύτερο ή τρίτο στο thread και ρώτησα ακριβώς αυτό : πως επηρρεάζει η λειτουργία των δίσκων την ταχύτητα της διαδικασίας και πως την καθορίζει. κανένας δεν μου απάντησε όμως...

επίσης το στόμα σου θα πρέπει να το πλένεις με αγιασμό (τουλάχιστον...)

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου πόστ ήταν το δεύτερο ή τρίτο στο thread και ρώτησα ακριβώς αυτό : πως επηρρεάζει η λειτουργία των δίσκων την ταχύτητα της διαδικασίας και πως την καθορίζει. κανένας δεν μου απάντησε όμως...

επίσης το στόμα σου θα πρέπει να το πλένεις με αγιασμό (τουλάχιστον...)

Εξαρτάται και από τους δίσκους και από το πρόγραμμα. Αν οι δίσκοι είναι γρήγοροι, η CPU περιμένει λιγότερο. Αν το πρόγραμμα κάνει overlap επεξεργασία με disk i/o (αυτό κάνω εγώ στα δικά μου προγράμματα) η CPU δεν περιμένει καθόλου ή σχεδόν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τις γκρινιες υπηρξε και μια πολυ ωραια αναλυση..........

Και η γνώμη μου:1)Πρέπει να γινει και δυπλη συμπιεση για να υπάρξει ολοκληρομένη εικονα της καταστασης στα πολυμεσα....

2)Κατι που ακουστικε για την δυνατοτητα πουσαρισματος του Α64:Αν μια ΚΜΕ σε 9*220 ΚΕΡΔΙΖΕΙ μια 15*226 ενω εχει χαλια τιμινγκς και χαληλοτερο ΦΣΒ τοτε μονο και μονο απο αυτο φενεται η ανοτεροτητα του Α64 και ετσι για την ιστορια πραγματικα 3600+ ΠΡ εχει ο Α64 και στα 2200......μην μου πεις οτι ειναι δυσκολο να πας τον Α64 στα 2200....σχεδον ολοι πανε 2200 με στοκ ρευμα και 2450 με 1,65 στην στοκ ψυχτρα..

Αρα εχουμε και λεμε:Στον Α64 δεν χριαζεσαι ακριβες μνιμες γιατι δεν σε ενδιαφερουν τα τιμινγκς,δεν χριαζεσαι καλη ωυξη γιατι και με τιν στοκ μια χαρα παει,και βγαινει η ΚΜΕ και η πλακετα στα ιδια λεφτα.......

Μετα απο ολα αυτα γιατι να πάρω Π4??????

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις μνήμες, απο πότε παίζουν τα Timings των μνημών ρόλο στη συμπίεση Divx; Εγώ τουλάχιστον δέν έχω δεί διαφορά.

Την πολύ ωραία ανάλυση μάλλον δε τη διάβασες καλά γιατί επίσης διαπιστώθηκε οτι στη συμπίεση 2 αρχείων ο P4 υπερτερεί.

Όσο για το 2450, δηλαδή ο καθένας με A64 πάει FSB 277 * 9 = 2450 ειδικά με Stock?. Λίγο απίθανο μου φαίνεται! Με τέτοιο FSB και τις μητρικές που δεν υποστηρίζουν PCI lock πολύ αμφιβάλω. Άσε που θές πολύ καλές μνήμες να πάς με 1:1 εκεί.

Όσο για τον P4 15*226 είναι ένα πολύ μικρό o/c σε σχέση με αυτό του A64. Ενα αξιοπρεπές O/C για έναν P4 3.0 είναι τουλάχιστον 250 FSB.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις μνήμες, απο πότε παίζουν τα Timings των μνημών ρόλο στη συμπίεση Divx; Εγώ τουλάχιστον δέν έχω δεί διαφορά.

Την πολύ ωραία ανάλυση μάλλον δε τη διάβασες καλά γιατί επίσης διαπιστώθηκε οτι στη συμπίεση 2 αρχείων ο P4 υπερτερεί.

Όσο για το 2450, δηλαδή ο καθένας με A64 πάει FSB 277 * 9 = 2450 ειδικά με Stock?. Λίγο απίθανο μου φαίνεται! Με τέτοιο FSB και τις μητρικές που δεν υποστηρίζουν PCI lock πολύ αμφιβάλω. Άσε που θές πολύ καλές μνήμες να πάς με 1:1 εκεί.

Όσο για τον P4 15*226 είναι ένα πολύ μικρό o/c σε σχέση με αυτό του A64. Ενα αξιοπρεπές O/C για έναν P4 3.0 είναι τουλάχιστον 250 FSB.

Καλα μας τα ειπες αλλα μην το ψαχνεις εσυ κανεις encoding Divx εγω οχι.

Και οποια συμπερασματα βγαζεις δεν τα δεχωμε μια και εγω στο encoding χρησημοποιω αρχεια της ταξης 35-40 giga κοινως DV avi αρχεια που αυτα που εσυ λες μονο προβληματα και τιποτε αλλο δεν μπορουν να μου δημιουργησουν

αν προσεξες δουλευω με διπλα raid που σημενει οτι σιγουρα θελω ταχυτητα οταν με premiere ή το mediastudio κανω καποιο rendering σε ταινεια 2+ ώρες και χωρις Hardware encoder κανω 40 - 50 λεπτα μαζι με τα εφε που βαζω και για να το κανω mpeg2 θελω 1-2 ωρες καταλαβενεις πως δεν μπορω να εχω διπλα encoding.

Τωρα σχετικα με την ψυξη ο p4 που εχω ειναι prime 95 σταθερος και στα 3600 χωρις ταση παραπανω αλλα για λογους ασφαλειας αλλα και θερμοκρασιας μιας και δουλευω σε full load στους 60 βαθμους με κλειστο κουτι παντα (κουτι εχω ενα 61α19 σαν τα Herolichi) και επισης δεν θελω να εχω περιεργα κοληματα.

Τωρα αν εσυ με τετοια αρχεια που δουλευω εγω, κανεις λιγοτερο χρονο με διπλα encoding μπραβο σου γιατι εγω δεν μπορω να τα κανω με τιποτα στον πλανητη εκτος και αν παρω διπλα scsi αλλα τοτε θα λεγομουν και Ονασης εγινα ελπιζω εστω και λιγο κατανοητος

Link to comment
Share on other sites

Βρε πάρτε μια μητρική για 4 Opterons να βρείτε την υγεία σας. Όσο για συμπιέσεις 2 ταινιών ταυτόχρονα και γενικά τα κάνω δύο δύο διότι ως γνωστών έχω δύο μάτια, δύο χέρια, δύο πόδια, .... στην μπανιέρα δύο δυο, και κάτι για τους Χιώτες είναι κουραφέξαλα. Και εγώ έχω δύο DVD recorders και τι να λέει? Μήπως θα κάτσω να περιμένω πότε θα έχω υλικό για δύο DVDs να κάνω τις εγγραφές ταυτόχρονα? Αναρωτιέμαι αν κάποιοι έχετε και δύο monitors και βλέπετε και τις ταινίες που γράφετε δύο δύο ταυτόχρονα για να μην χάνεται και χρόνο στον έλεγχο αν έγινε καλό encoding.....

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ο οποίος ασχολείται συστηματικά, όχι μόνο για 2 DVD's έχει υλικό, αλλά τουλάχιστον για 10-15. Μαζί με τη μητρική για Τους Opterons πάρε αλλους 4 δίσκους και κάνει 2 4απλά RAID να κάνεις ότι γουστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω βαρεθεί να διαβάζω όλο για την ίδια καραμέλα. Έλεος δηλαδή. Αν αύριο δηλαδή έχουμε quad cores και HT θα τρέχουμε 8 προγράμματα ταυτόχρονα επειδή έτσι θα τελειώνουμε στο 90% του χρόνου τις δουλειές μας?

Link to comment
Share on other sites

...και κάτι για τους Χιώτες

Ψιτ, λίγα για τους Χιώτες έτσι? :106:

Από την άλλη, αν είναι να γίνονται όλα διπλά, γιατί δε στήνουμε όλοι από ένα 2ο PCάκι να έχουμε πραγματική πολυεπεξεργασία? Ναι ρε, για σκεφτείτε... Στο ένα θα παίζεις, στο άλλο θα συμπιέζεις ταινίες.

Στο ένα folding και στο άλλο σερφάρεις.

Ότι μπορείς να φανταστείς θα κάνεις. Βάζεις ένα crossover καλωδιάκι και έχεις και LAN! Χλίδα... Θα τα στήσεις με AMD και θα σου βγει και πιο φθηνά από έναν Intel. Στην ανάγκη, κάνεις μια βόλτα από flea, βρίσκεις από φίλους που αναβαθμίζονται και το έχεις φτιάξει πάμφθηνα.

Μήπως τελικά συμφέρει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

εγω να σας πω την αληθεια ο μονος λογος που χρησιμοποιω Intel τα τελευταια 2 χρονια ειναι οτι εχει απιστευτα northbrige και southbridge. Γενικα υποστηριζει τα chip της οσο καλυτερα μπορει. Δεν με ενδιαφερει με ποια εταιρεια θα ειμαι ουτε και ποσο κανουν οι επεξεργαστες (σε λογικα πλαισια) αρκει να βγαζω καλα αποτελεσματα στο bench ring μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφερει με ποια εταιρεια θα ειμαι ουτε και ποσο κανουν οι επεξεργαστες (σε λογικα πλαισια) αρκει να βγαζω καλα αποτελεσματα στο bench ring μου.

Έλα ρε άφαντε ( :016: ) και είναι λογική αυτή τώρα? Χρησιμοποιείς Intel για να έχεις καλά benches?

Επίσης, πως ορίζεις τα "λογικά πλαίσια"? Θεωρείς οτι τα €200+ για επεξεργαστή είναι λογικά όταν ο ανταγωνισμός κινείται στα μισά? ή οτι θες €400 για μνήμες αφού σύμφωνα με άποψη που διατυπώθηκε πριν "αξιοπρεπές" overclocking σε Ρ4 θεωρούνται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα 250ΜΗζ FSB???

Αν αυτή είναι λογική, ε τότε αφήνονται μαμάκες όλοι όσοι έχουν AMD-based συστήματα παγκοσμίως. ή μήπως τελικά έχουμε όλοι τόσο καλές δουλειές που να δικαιολογούμε 15 βασικούς μισθούς για ένα PC και δε το έχω πάρει χαμπάρι?

Κανείς δεν αμφισβήτησε την ανωτερότητα της Intel στα bridges, και ήμουν από τους πρώτους που χλεύασε τα nForce αλλά και την VIA που μας κορόιδευε με τις ονομασίες των chhipsets, αλλά μη τα ισωπεδώνουμε και όλα....

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ, λίγα για τους Χιώτες έτσι? :106:

Από την άλλη, αν είναι να γίνονται όλα διπλά, γιατί δε στήνουμε όλοι από ένα 2ο PCάκι να έχουμε πραγματική πολυεπεξεργασία? Ναι ρε, για σκεφτείτε... Στο ένα θα παίζεις, στο άλλο θα συμπιέζεις ταινίες.

Στο ένα folding και στο άλλο σερφάρεις.

Ότι μπορείς να φανταστείς θα κάνεις. Βάζεις ένα crossover καλωδιάκι και έχεις και LAN! Χλίδα... Θα τα στήσεις με AMD και θα σου βγει και πιο φθηνά από έναν Intel. Στην ανάγκη, κάνεις μια βόλτα από flea, βρίσκεις από φίλους που αναβαθμίζονται και το έχεις φτιάξει πάμφθηνα.

Μήπως τελικά συμφέρει αυτό???

Ε μα βλεπεις που δεν εχεις επιχειρηματα?!?!!?!? Ειπες να ανοιξεις το στομα σου και ειδες...

Και γιατι ρε κολλημενε αντι να στησεις 2 AMD μηχανηματα, να μην στησεις 2 Ιντελ μηχανηματα ωστε να εχεις 4πλη cpu??? και να κανεις και 4 encoding μαζι...και θα μπορεις και την ωρα που παιζεις LAN να κανεις encoding ταυτοχρονα!!

Ειδες που μαθαινω σιγα σιγα....

Αυτο που λεει ο Unseen ισχυει αλλα δεν ειναι και κανονας... Διαφορετικοι επεξεργαστες τα πανε καλα σε συγκεκριμενα benches. pi, 3dmark 01, 3dmark03, sciencemark κλπ κλπ. Απλα αν καταλαβα καλα εσενα σε "βολεψε" το οτι μπορουσες να παιξεις πολυ πιο ελευθερα με FSB στο 875 απο οτι στο nforce και συνεπως να παρεις καλυτερο αποτελεσμα. αντιθετα με nforce θα χτυπουσες σε "τοιχο" καπου στα 250-260, ενω με 875 υπαρχει περιθωριο για παραπανω ωστε να παρεις καλυτερα νουμερα μονο με το bus. Δεκτο και σωστο, αλλα αν εισαι πορωμενος με bench, tweak-αρεις και τις 2 πλατφορμες ωστε να παιρνεις το max στο συγκεκριμενο bench απο την πλατφορμα που τα πηγαινει καλυτερα εκει. vga - 3dmark03, Ρ4-3dmark01 κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.