Jump to content



Εντυπώσεις AMD 64 VS P4


george1551

Recommended Posts

Από την άλλη, αν είναι να γίνονται όλα διπλά, γιατί δε στήνουμε όλοι από ένα 2ο PCάκι να έχουμε πραγματική πολυεπεξεργασία? Ναι ρε, για σκεφτείτε... Στο ένα θα παίζεις, στο άλλο θα συμπιέζεις ταινίες.

Στο ένα folding και στο άλλο σερφάρεις.

Ότι μπορείς να φανταστείς θα κάνεις. Βάζεις ένα crossover καλωδιάκι και έχεις και LAN! Χλίδα... Θα τα στήσεις με AMD και θα σου βγει και πιο φθηνά από έναν Intel. Στην ανάγκη, κάνεις μια βόλτα από flea, βρίσκεις από φίλους που αναβαθμίζονται και το έχεις φτιάξει πάμφθηνα.

Μήπως τελικά συμφέρει αυτό???

Και ποιος σου ειπε οτι δεν εχουμε? :003:

Μονο που ειναι και τα 2 Intel HT δηλαδη χ4. :041:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply
Ε μα βλεπεις που δεν εχεις επιχειρηματα?!?!!?!? Ειπες να ανοιξεις το στομα σου και ειδες...

Και γιατι ρε κολλημενε αντι να στησεις 2 AMD μηχανηματα, να μην στησεις 2 Ιντελ μηχανηματα ωστε να εχεις 4πλη cpu??? και να κανεις και 4 encoding μαζι...και θα μπορεις και την ωρα που παιζεις LAN να κανεις encoding ταυτοχρονα!!

Ειδες που μαθαινω σιγα σιγα....

Υποκλίνομαι στη σοφία σου μεγάλε!!! Καλά ε? Εϊσαι και ο πρώτος... :023:

Μαθαίνεις γρήγορα...

Εγώ πάλι, δε μπορώ να τεκμηριώσω αυτά που λέω και ξεμένω από επιχειρήματα... :088:

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε οτι δεν εχουμε? :003:

Μονο που ειναι και τα 2 Intel HT δηλαδη χ4. :041:

Αχ, με τρως για μισό.... Έχω 2 desktop, ένα 64μπιτο φορητό (αυτό το πιάνω για 1,5...)

Γ@μώτο... :089: :081:

Link to comment
Share on other sites

Ε ας πώ κι εγώ κάτι τότε.........Αφού george1551 δεν σε ενδιαφέρει να ασχολείσαι με δύο ταινίες ταυτόχρονα ΓΙΑΤΙ δεν δοκιμάζεις να δουλέψεις τότε τον Pentium4 σαν ΜΟΝΟ επεξεργαστή πρώτα από το bios = Disable HT και μετά μέσα απ'τα Windows = My Computer > Properties > Harware > Divice Manager > και εκεί πού λέει Computer να του κάνεις update driver και να το δηλώσεις Advanced μπλα-μπλα ACPI.......Μετά από δύο επανεκινήσεις πού θα σού ζητήσει , είσαι έτοιμος με μία CPU........ΕΤΣΙ δοκίμασε τώρα να ξανατρέξεις την ταινία σου ώστε να μπορέσει ΚΑΙ η CPU να τα "δώσει όλα" , και μετά το ξανασυζητάμε το θέμα.......Ξαναποστάρισε να μας πείς τις εντυπώσεις σου....... :)

Link to comment
Share on other sites

Ε ας πώ κι εγώ κάτι τότε.........Αφού george1551 δεν σε ενδιαφέρει να ασχολείσαι με δύο ταινίες ταυτόχρονα ΓΙΑΤΙ δεν δοκιμάζεις να δουλέψεις τότε τον Pentium4 σαν ΜΟΝΟ επεξεργαστή πρώτα από το bios = Disable HT και μετά μέσα απ'τα Windows = My Computer > Properties > Harware > Divice Manager > και εκεί πού λέει Computer να του κάνεις update driver και να το δηλώσεις Advanced μπλα-μπλα ACPI.......Μετά από δύο επανεκινήσεις πού θα σού ζητήσει , είσαι έτοιμος με μία CPU........ΕΤΣΙ δοκίμασε τώρα να ξανατρέξεις την ταινία σου ώστε να μπορέσει ΚΑΙ η CPU να τα "δώσει όλα" , και μετά το ξανασυζητάμε το θέμα.......Ξαναποστάρισε να μας πείς τις εντυπώσεις σου....... :)

Σωστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....

1)Το ευκολο πουσαρισμα του Α64(2800+)που ανεφερα ήταν τα 2200...(9*244)

2)Τα τιμινγκς παίζουν ρολο στο mpeg-2

3)Οσων αφορα την τιμη των μνημών τα ιδια λεφτα εχουν οι οκζ ή οι βη-6 με τις Α-ΔΑΤΑ ΒΙΤΕΣΤΑ????

4)Ο Π4 θέλει κάλες μνημες για να ενεργοποιηθουν τα performance settings της μητρικης(που δινουν μεγαλη διαφορα)

ΥΓ:Καλοσώρησες αρχηγε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε άφαντε ( :016: ) και είναι λογική αυτή τώρα? Χρησιμοποιείς Intel για να έχεις καλά benches?

Επίσης, πως ορίζεις τα "λογικά πλαίσια"? Θεωρείς οτι τα €200+ για επεξεργαστή είναι λογικά όταν ο ανταγωνισμός κινείται στα μισά? ή οτι θες €400 για μνήμες αφού σύμφωνα με άποψη που διατυπώθηκε πριν "αξιοπρεπές" overclocking σε Ρ4 θεωρούνται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα 250ΜΗζ FSB???

Αν αυτή είναι λογική, ε τότε αφήνονται μαμάκες όλοι όσοι έχουν AMD-based συστήματα παγκοσμίως. ή μήπως τελικά έχουμε όλοι τόσο καλές δουλειές που να δικαιολογούμε 15 βασικούς μισθούς για ένα PC και δε το έχω πάρει χαμπάρι?

Κανείς δεν αμφισβήτησε την ανωτερότητα της Intel στα bridges, και ήμουν από τους πρώτους που χλεύασε τα nForce αλλά και την VIA που μας κορόιδευε με τις ονομασίες των chhipsets, αλλά μη τα ισωπεδώνουμε και όλα....

Kοιτα οταν λεω λογικα πλαισια εννοω πως δεν ανεβαινω στην κατηγορια FX - EE

Γιατι σε ενοχλει που εχω Intel μονο για benches? Αφου μονο γιαυτο το λογο το εχω? Αν ημουν ραλιστας θα ειχα αλλο αυτοκινητο για να πηγαινω στη δουλεια και αλλο για να τρεχω :p Ετσι σου λεω οτι εχω ακομη ενα pc με duron 800@1050 που μου κανει μια χαρα την δουλιτσα στο σπιτι και φτιαχνω τωρα και ενα pc για το αλλο δωματιο με δυο palomino 1800+ σε μια tyan tiger amd760mpx Αν ειχα τα λεφτα θα επερνα FX δεν το συζητω...

framerate is life...ετσι δεν λεει το 3dmark? Αν βρω μια γαμ@τη μητρικη για Α64 να εισαι σιγουρος πως θα την χτυπησω αμεσως.... Αααα και τωρα που το θυμηθηκα ειχα ανοιξει ενα thread στο thelab με τη μητρικη να παρω για Α64 και απαντηση δεν πηρα...

Link to comment
Share on other sites

Δέν χρειάζεσαι πολύ καλές μνήμες για ένα Αξιοπρεπές O/c στον P4 "250 FSB" γιατί πολύ απλά δουλεύουν οι Διαιρέτες - ξέρετε αυτά που οι μητρικές με Nforce2 έχουν για διακοσμιτικά στο Bios. Ούτε χρειάζεσαι τις τρελές μνήμες για να ενεργοποιήσεις τα Performance settings. Τώρα άν έχεις 875 το οποίο εχει ήση Performance mode και πάς να ενεργοποιήσεις και PAT(στις Asus) η GAT(στις Abit)...ε μη τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=4366&posted=1#post4366

Εδώ μπορείτε να δείτε και να σχολιάσετε για το πόσο ώθηση μπορεί να δώσει σε μια εφαρμογή η χρήση του Hyperthreading. Αυτό που βλέπω εγώ πάντως είναι ότι οι single threaded εφαρμογές με το ζόρι αξιοποιούν το 50% της συνολικής υπολογιστικής ισχύος. Καλύτερα να σταματήσουμε να κατηγορούμε το hardware επειδή το software δεν κάνει multithreading ή δεν υποστηρίζει 64 bits, και ας ψάξουμε να βρούμε εφαρμογές που να αξιοποιούν την CPU μας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=4366&posted=1#post4366

Καλύτερα να σταματήσουμε να κατηγορούμε το hardware επειδή το software δεν κάνει multithreading ή δεν υποστηρίζει 64 bits, και ας ψάξουμε να βρούμε εφαρμογές που να αξιοποιούν την CPU μας.

Φαντάζομαι αν δουλέυαμε Linux και όχι Windows το ΗΤ θα ήταν κάτι το σαφώς λιγότερο ενδιαφέρον. Το ερώτημα μου είναι. Το preemptive multitasking (Linux? ) είναι καλύτερο από το cooperative (Windows? )? Αν ναι δεν θα μπορούσε η Microsoft να το προτιμήσει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα δεν καταλαβα αυτο το thread με ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ τη σχεση εχει?

Συμφωνουμε απολυτα. Το ειχαμε προσεξει απο την αρχη αλλα δε θελαμε να διακοψουμε την εξελιξη της κουβεντας. Ηδη μεταφερθηκε στην κατηγορια που κανονικα θα επρεπε να βρισκεται, δηλαδη στους "Επεξεργαστες"...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αν δουλέυαμε Linux και όχι Windows το ΗΤ θα ήταν κάτι το σαφώς λιγότερο ενδιαφέρον. Το ερώτημα μου είναι. Το preemptive multitasking (Linux? ) είναι καλύτερο από το cooperative (Windows? )? Αν ναι δεν θα μπορούσε η Microsoft να το προτιμήσει?

Το multithreading δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό. Θεωρητικά τα Windows έχουν καλύτερες multithreading δυνατότητες από το Linux, μια και υποστηρίζουν kernel level threads από την εποχή των NT το 1993 και όχι user level όπως το linux. Το linux τώρα πάει να εφαρμόσει kernel level threads και ακόμα έχει προβλήματα, γι αυτό και δεν τους χρησιμοποιώ. Ο ΝΤ kernel σε αυτό είναι πολύ μπροστά από το Linux αφού τον σχεδίασε και τον κατασκεύασε ο ίδιος άνθρωπος που σχεδίασε και κατασκεύασε το VMS, ο θρύλος των λειτουργικών συστημάτων και πολυβραβευμένος μηχανικός Dave Cutler. Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν $90 εκ. από την microsoft στην DEC για παραβίαση πατέντας και η υποχρέωση για alpha port των WINNT.

Έχω ακόμα το κουτί με τις δισκέτες των Win95 που είχα αγοράσει τότε και γράφει "advanced preemptive multitasking" :081:

Φυσικά έλεγε ψέμματα. Preemptive multitasking έχουν όλα τα λειτουργικά της microsoft που βασίζονται στον NT kernel. Τα υπόλοιπα έχουν cooperative.

Στο cooperative multitasking, αν ένα task κρεμάσει, κρεμάει το σύμπαν. Στο preemptive κρεμάει μόνο τα task. Επιλέξτε εσείς ποιό είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.... Έμαθα και εγώ δύο λεξούλες τι σημαίνουν ( preemptive - cooperative multitasking ) και είπα να ρωτήσω βλέποντας τον professor μέσα. Απλά ακόμα θυμάμαι όταν σε σύστημα με Cel333 είχα βάλει να στέλνει το Zip parallel το floppy και το CDROM δεδομένα στον δίσκο και δεν μάσαγε μία το Linux την στιγμή που τα Windows δεινοπαθούσαν.

Όπως λέω και ποιο πάνω δύο encodings και ιστορίες τα θεωρώ τουλάχιστον χαζά. Αυτό που πραγματικά θα ήθελα να δω εγώ από το HT είναι να μην ψιλοκολλάνε τα Windows με το παραμικρό αν και κάτι τέτοιο μάλλον μόνο με πραγματικό dual core. Φαντάζομαι το ΗΤ δεν βοηθάει και πολύ σε αυτό. Έχω δει σε laptop με Pentium 4 HT το Excel να κολλάει ταυτόχρονα και τις δύο Virtual cpus ( και οι δύο δείχνανε 100% cpu utilization και όλα αυτά από 1 πρόγραμμα, αλλά τι πρόγραμμα - M$).

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.... Έμαθα και εγώ δύο λεξούλες τι σημαίνουν ( preemptive - cooperative multitasking ) και είπα να ρωτήσω βλέποντας τον professor μέσα. Απλά ακόμα θυμάμαι όταν σε σύστημα με Cel333 είχα βάλει να στέλνει το Zip parallel το floppy και το CDROM δεδομένα στον δίσκο και δεν μάσαγε μία το Linux την στιγμή που τα Windows δεινοπαθούσαν.

Όπως λέω και ποιο πάνω δύο encodings και ιστορίες τα θεωρώ τουλάχιστον χαζά. Αυτό που πραγματικά θα ήθελα να δω εγώ από το HT είναι να μην ψιλοκολλάνε τα Windows με το παραμικρό αν και κάτι τέτοιο μάλλον μόνο με πραγματικό dual core. Φαντάζομαι το ΗΤ δεν βοηθάει και πολύ σε αυτό. Έχω δει σε laptop με Pentium 4 HT το Excel να κολλάει ταυτόχρονα και τις δύο Virtual cpus ( και οι δύο δείχνανε 100% cpu utilization και όλα αυτά από 1 πρόγραμμα, αλλά τι πρόγραμμα - M$).

Τo Linux γιατί δεν κολλάει όπως τα windows? Δεν είναι ζήτημα HyperThreading. Είναι ζήτημα λειτουργικού.

Στο cooperative multitasking έχουμε minimum timeslice. Στο preemptive έχουμε maximum. Φαντάσου ότι ένα task κολλάει για λίγο ή και οριστικά.

Τι θα συμβεί στην περίπτωση του preemptive και τι στου cooperative;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχω ταυτίσει το multithreading με το multitasking κάτι που είναι λάθος.

Και από ότι κατάλαβα τα ΧΡ θα πρέπει να είναι ποιο μπροστά από το Linux σήμερα ( kernel threads + preemptive multitasking ). Τότε που είχα κάνει αυτή τη δοκιμή είχα Win98.

Όσο για την τελευταία σου ερώτηση....minimum timeslice? maximum timeslice? Μπερδεύτηκα αν και μάλλον απαντάς ποιο πάνω μόνος σου. Cooperetive + κολλημένο task = ''κόλλησε το σύμπαν'' = reboot.....

Υ.Γ. Κοιτώντας και λίγο στο google μαντεύω ότι αν δεν ορίζεις το maximum timeslice τοτε αν ένα task τα βρει σκούρα....χαιρετίσματα. Αν όμως ορίσεις maximum timeslice από ένα σημείο και μετά η cpu αποδεσμεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχω ταυτίσει το multithreading με το multitasking κάτι που είναι λάθος.

Και από ότι κατάλαβα τα ΧΡ θα πρέπει να είναι ποιο μπροστά από το Linux σήμερα ( kernel threads + preemptive multitasking ). Τότε που είχα κάνει αυτή τη δοκιμή είχα Win98.

Όσο για την τελευταία σου ερώτηση....minimum timeslice? maximum timeslice? Μπερδεύτηκα αν και μάλλον απαντάς ποιο πάνω μόνος σου. Cooperetive + κολλημένο task = ''κόλλησε το σύμπαν'' = reboot.....

Υ.Γ. Κοιτώντας και λίγο στο google μαντεύω ότι αν δεν ορίζεις το maximum timeslice τοτε αν ένα task τα βρει σκούρα....χαιρετίσματα. Αν όμως ορίσεις maximum timeslice από ένα σημείο και μετά η cpu αποδεσμεύεται...

Ακριβώς!!!

Πάντα ορίζεις το minimun ή το maximum timeslice στο cooperative και στο preemptive multitasking αντίστοιχα. Αν έχεις minimum timeslice 1/100 sec πχ. σημαίνει πως το κάθε task θα πάρει τουλάχιστον τόσο χρόνο. Αν κρεμάσει για 20 sec, όλα τα άλλα θα περιμένουν 20 sec να τελείωσει. Αν κρεμάσει τελείως ένα task, κρεμάσανε όλα. Στο preemptive multitasking τώρα έχεις maximum timeslice. Αν είναι 1/100 sec, κάθε task τρέχει για 1/100 sec, και μετά μπαίνει στην ουρά. Αν κρεμάσει, το λειτουργικό θα το "κόψει" και θα συνεχίσει με τα άλλα tasks, μέχρι να ξαναέρθει η σειρά του. Το Linux καθώς και όλα τα unices πάντα είχαν preemptive multitasking. Το linux μέχρι και τον πυρήνα 2.4 έχει timeslice 1/100 sec και στον 2.6 1/1000 sec.

O NT kernel θεωρητικά είναι πιο μπροστά από το Linux όπως είπαμε και πριν. Στην πράξη κάπου την πατάει γιατί εφ'ενός πολύ λίγοι γράφουν multithread εφαρμογές για win σε αντίθεση με το unix που το 50% είναι multithreaded (εδώ ο P4 πετάει) και αφ'εταίρου, πολλά κομμάτια του λειτουργικού δεν είναι thread safe με αποτέλεσμα τα κολλήματα και τα κρεμάσματα.

Link to comment
Share on other sites

O NT kernel θεωρητικά είναι πιο μπροστά από το Linux όπως είπαμε και πριν. Στην πράξη κάπου την πατάει γιατί εφ'ενός πολύ λίγοι γράφουν multithread εφαρμογές για win σε αντίθεση με το unix που το 50% είναι multithreaded (εδώ ο P4 πετάει) και αφ'εταίρου, πολλά κομμάτια του λειτουργικού δεν είναι thread safe με αποτέλεσμα τα κολλήματα και τα κρεμάσματα.

1) Εδώ θα περίμενα να μην έχει την απαίτηση η Microsoft ο κάθε προγραμματιστής να είναι και super duper προγραμματιστής. Θα περίμενα ότι και μία εφαρμογή που δεν είναι multithreaded θα μπορούσε να δουλέψει αξιόπιστα στα XP. Αν και τώρα που το σκέφτομαι μάλλον εννοείς ότι χάνουν σε ταχύτητα τα προγράμματα που δεν είναι multithreaded ακόμα και σε σύστημα με 1 επεξεργαστή ( σε συστήματα με παραπάνω από 1 cpu προφανώς θα χάνουν ) και όχι ότι τέτοια προγράμματα έχουν επιδράσεις στην σταθερότητα του λειτουργικού....

2) Και εγώ που νόμιζα, ταυτίζοντας multithread με multitasking και θεωρώντας το Linux από κάθε άποψη κορυφαίο σε σχέση με τα ΧΡ στα δύο παραπάνω, ότι στο Linux βασικά θα κέρδιζε ποιο πολλά ο Athlon από τον Ρ4.

3) Δύσκολο να αλλάξεις μερικά εκατομμύρια γραμμές κώδικα και να διατηρήσεις και την συμβατότητα με τα παλιά προγράμματα... αν και δεδομένου ότι αυτό είναι το βασικό πρόβλημα του λειτουργικού θα έπρεπε ήδη να το έχουν διορθώσει. Εκτός και αν θα ήταν καλύτερο ($$$) να το διορθώσουν σιγά ....σιγά.....

Υ.Γ. Πάλι καλά που είσαι και εσύ εδώ να γράφουμε και τίποτα ποιο ενδιαφέρον από το :

Έχω καλύτερη cpu από εσένα διότι ακόμα κλαίω τα λεφτά που έδωσα για αυτήν.....

αλλά και για να μαθαίνουμε και κάποια πράγματα που αγνοούμε ή δεν τα ξέρουμε και τόσο καλά όσο νομίζουμε....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.