Jump to content



Εντυπώσεις AMD 64 VS P4


george1551

Recommended Posts

Είναι αποδεδειγμένο σε όλο το Internet, μετά απο Tests, benchmarks, κόντρες, και ότι άλλο θές ότι ο 3.2c είναι στα ίδια με τον 3200+ με τον έναν να υπερέχει στο Encoding και στο multitasking και τον άλλον στα παιχνίδια. Απο κεί και πέρα ο ΕΕ είναι στα ίδια με τον FX-51. Εάν η Intel ένιωθε ότι απειλείται είναι σίγουρο ότι θα έκανε ένα βήμα παραπέρα όπως έκανε με την "αναβάθμιση" των FSB533 επεξεργαστών. Αυτό σε συνδυασμό με την οικονομική πολιτική της AMD όσον αφορά τους A64 η οποία ουδεμία σχέση έχει με τους Barton, και επίσης οι αναξιόπιστες μητρικές δεν είναι ικανές να φοβήσουν την Intel η οποία αργα αργά προχωράει θέτει τις βάσεις για την δική της "Νέα γενιά επεξεργαστών" Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι πάλι θα αδειάσει η τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply
Σε εμένα το folding πάντως σε windows βγάζει λιγότερο από 100% με P4@3 GHz HT. Εκτός αν εννοείς και τα τρία ταυτόχρονα. Έχει το folding παράμετρο που να καθορίζεις πόσα threads να ανοίξει;

Δεν εννοω και τα τρια ταυτοχρονα.

Χμμ ναι εχεις δικιο για το folding, εχω καιρο να κανω.

Απο μια δοκιμη που ειχα κανει προσφατα θυμαμαι οτι εχεις δικιο.

Αυτο συμβαινει μετα απο μια αναβαθμιση του προγραματος που το τσακισανε.

Πριν γινει αυτο, σε προηγουμενη εκδοση δηλαδη, δουλευε 100%, τωρα εχει σκαμπανεβασματα, δεν δουλευει 100% συνεχεια δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζουμε επίσης, ότι η υπεροχή αυτή της AMD, θα "ξυπνήσει" επιτέλους την intel, αναγκάζοντας την να σταματήσει τα "ρετούς" των P4 και να προχωρήσει σε σχεδιασμό / παραγωγή πραγματικά καλύτερων επεξεργαστών.

Η ωφέλεια που θα προκύψει για όλους μας, θα είναι μεγάλη.

Αυτό που λες φίλε μου η intel το έκανε με τον Itanium, του οποίου ο σκοπός ήταν το 2006 να έχει αντικαταστήσει σχεδόν ολοκληρωτικά την πανάρχαια x86 πλατφόρμα και όλες τις αμαρτίες που κουβαλάει. Και από επιδόσεις ο Itanium πλεόν δεν είναι αυτό που ήταν πριν 3-4 χρόνια. Με συχνότητα τα 2/3 του A64 δίνει για πλάκα 20-30% παραπάνω. Με τα 64 bits η AMD έδωσε ζωή στο πτώμα. Πάντως ο Itanium μόνο χαμένος δεν θα πάει....Και σε 2-3 χρόνια που θα έχει την ίδια τιμή με τον Xeon θα είναι καλή εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και εγω φιλε μου, οτι με διπλο encoding εγω θα τελειωσω περισσοτερες απο σενα.

Δηλαδη, ο P4 δεν ειναι για τα μπαζα, απλα εσυ δεν τον αξιοποιεις.

Μα ποτε δεν υπαρχει λογος να κανεις διπλο encoding γιατι ακομα και με τον p4 θα τελειωσεις ποιο αργα απο οτι με 2 μονα δηλαδη οχι κερδος δεν εχεις αλλα και ζημια σε χρονο αρα και αυτο το προτερημα των p4 ειναι ανουσιο και χωρις πρακτικη εφαρμογη. Γιατι τα περισσοτερα απο τα editing πραγραμματα ειναι και optimaze για P4 και 2 cpu (premier pro, mediastudio pro κτλ) Αλλα με αυτα δεν κανεις ποτε encoding αν δεν θες να κλαις με το τελικο αποτελεσμα πιστεψεμε το εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

Μα ποτε δεν υπαρχει λογος να κανεις διπλο encoding γιατι ακομα και με τον p4 θα τελειωσεις ποιο αργα απο οτι με 2 μονα δηλαδη οχι κερδος δεν εχεις αλλα και ζημια σε χρονο αρα και αυτο το προτερημα των p4 ειναι ανουσιο και χωρις πρακτικη εφαρμογη. Γιατι τα περισσοτερα απο τα editing πραγραμματα ειναι και optimaze για P4 και 2 cpu (premier pro, mediastudio pro κτλ) Αλλα με αυτα δεν κανεις ποτε encoding αν δεν θες να κλαις με το τελικο αποτελεσμα πιστεψεμε το εχω δοκιμασει

Το multithreaded programming μόνο εύκολη υπόθεση δεν είναι πίστεψε με. Γι αυτό και υπάρχουν τόσο λίγα προγράμματα, και ακόμα λιγότερα είναι τα καλά. Το thread synchronization είναι μεγάλος πονοκέφαλος και όσους το δοκιμάζουν σε λειτουργικό που δεν έχει real time δυνατότητες τους λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια, 2πλα encoding και 2πλα σετι, σιγα μην κανει και 2πλα ουισκια και 2πλα ****κια.

ας τα κανει, αλλα μιλαμε τωρα για το τι συμφερει το χρηστη να αγορασει για να κανει τη δουλεια του, οχι για να κανει τον καμποσο.

Ποσες φορες δηλ θα κανεις διπλο encoding?

ή παλι να παω για πρωταθλητης στο σκορ στο space invaders και θα αγορασω μια φαρμα PC να κανουν μονο seti?

Αρχικά θέλω να πώ ότι δεν κατηγόρησα κανένα απλά συμφώνησα με τον KTM στο θέμα του Multitasking. Που έιναι το κακό δηλαδή λέγοντας να μας πει ο george1551 αποτελέσματα με διπλό seti για να δώ πως πάει σε σχέση με τον P4 που έχω ? Και πάλι δεν κατάλαβα που είμαι λάθος! Με την ίδια λογική και ο george1551 είναι λάθος γιατί έκανε απλά ένα encoding τεστ σε video και είδε διαφορές λέγοντας τελικά ότι ο P4 έιναι για τα μπάζα.Ναι είναι για τα μπάζα στο σιγκεκριμένο τεστ που έκανε στα άλλα τί γίνεται ? Φυσικά και δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά του αλλά δεν μπορούμε να κρίνουμε ένα επεξεργαστή μόνο με ένα bench ! Αν ήταν έτσι θα έλεγα να κάναμε ένα Sisoft Sandra(άκυρο bench) και επειδή εκεί ο 64άρης βλέπει με τηλεσκόπια τον P4 με ΗΤ θα έλεγα ότι ξέρετε κάτι ό P4 είναι καλύτερος απο τον 64αρη by far...Κάτι τέτοιο ξανά είναι ηλίθιο να το πώ... O 64άρης είναι μια Cpu που σίγουρα μ@μ@ει αλλά όχι σε όλα. Να μου πείς ξέρεις στο UT το Pc σου τρώει μεγάλη πίκρα απο ένα 64άρη να σου πώ να γιατί όχι το έχω διαβάσει και διαπιστώσει απο κοντά !Στο Gamming δεν παίζεται ! Αλλά όπως λέει και o KTM και o Chris2004 σε αρκετές(δεν είπα σε όλες) encoding εφαρμογές ό P4 για εμφανείς λόγους (μεγάλο FSB, ΗΤ,Optimizations) χτυπάει στα ίσια τον 64αρη ! Ακόμα θέλω να πώ πως δεν είμαι Intelakias ούτε AMDάκιας ποτέ δεν είμουν. Είμαι με αυτόν που με κάποιο σεβαστό ποσό θα έχω και καλό performance και καλό overclocking και αυτή την στιγμή για τα χρήματα που έδωσα ό Northwood μου 3c είναι στα 3825 everyday και δεν νομίζω να είναι και αργός ! Σε 64άρη δεν θα πήγαινα αυτή την στιγμή λόγο των προβλημάτων που αντιμετωπίζει! Δεν φτάει η AMD βέβαια... Αν θα πάω σε 64άρη αυτό θα γίνει ΜΟΝΟ σε 939 και άν πέσουν σε λογικά επίπεδα οι τιμές..

Και για να κλείσω ο θέμα με το σκάλωμα που λέτε ότι έχω... δέν πάω σε Prescott 478 για κανένα λόγο για τα γνωστά προβλήματα.. Αυτό θα γίνει άν γίνει μόνο με το 775 ! που δείχνει να τα πάει μια χαρά από τα Τέστ του Βάιου. Από Αmd 486DXL4 100 ξεκίνησα άλλαξα σε intel,cyrix,Amd,Intel και την εποχή που βγήκαν οι πρώτοι AMD Athlon πήρα ένα 500άρη που τον δούλευα με το ΑfterBurner και το GlobalWin VOS32 στα 850 !!! παρακαλώ MHZ και τότε πιστέψτε με δεν με βλέπαν οι P3 ούτε με κυάλια !!! Αυτό το γράφω για να μην με λέτε Intelακια ..

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

1.Καταρχην δεν μιλατε για το τι συμφερει τον χρηστη οπως ειπε ο φιλος sakattack αλλα απλα συγκρινετε τους 2 επεξεργαστες ποιος ειναι πιο γρηγορος σε ΜΙΑ συγκεκριμενη δουλεια.

πως ειναι αυτο διαφορετικο δηλαδη?

δεν μιλαμε για το τι συμφερει εναν χρηστη που ασχολειται με το συγκεκριμενο θεμα?

ο george1551 που το ξεκινησε, αυτο ακριβως δεν προσπαθησε να πει?

κι εγω που ενδιαφερθηκα, δεν μπηκα να ποσταρω επειδη μου θιξανε ή μου εκθειασανε τη μαρκα, αλλα επειδη με ενδιαφερει ακριβως αυτη η δουλεια, που μεχρι προτεινως νομιζα οτι ο Ρ4 ακομα κερδιζε.

οι αλλοι που θιχτηκαν το γυρισαν στα διπλα και τριδιπλα.

Τωρα ενταξει, μπορει κρινονατς απο τον εαυτο μου να εκανα λαθος, και να υπαρχουν πολλοι εδω που εχουν στησει σειρα παραγωγης και τις πετανε δυο - δυο :D

ας πουνε λοιπον και αυτοι χρονους και ποιοτητα, και οποιος αλλος εχει ασχοληθει παραπανω, οπως πχ ο George

Παντως τα περι folding seti κλπ και να καταληξουμε σε γενικη μαχη AMD-Intel,

δεν νομιζω οτι εχουν θεση σε αυτο το thread, που απο την αρχη ηταν πολυ συγκεκριμενο σε αυτο που ηθελε να πει.

Link to comment
Share on other sites

να σας αναφερω απλα οτι εχω δει τη δουλεια που κανει ο george1551 και το hyperthreading δεν προκειται να εχει καμια επιπτωση υπερ του χρονου κατα τον οποιο δουλευει διοτι χρειαζεται 100% τον υπολογιστη καθε φορα και απο τη στιγμη που κωδικοποιει δεν μπορει να τραβαει συγχρονως με καμερα βιντεο στον υπολογιστη.Λογω της διαμεταγωγης ακομα και των πιο γρηγορων δισκων ειναι φυσει αδυνατον να εχεις ωφελος σε κωδικοποιησεις video,οπου αλλωστε ολα εχουν μια σειρα και πρεπει να γινονται ολα σειριακα...εκτος αν πιστευετε οτι η μνημη του υπολογιστη και οι σκληροι δισκοι την παλευουν να τραβανε μεσα βιντεο,να κωδικοποιουν και να κανουν author συγχρονως....

Link to comment
Share on other sites

DarthMoul το αν η FPU του Ρ4 ειναι ιδια με του Ρ3 (για να μην πω χειροτερη) τι να κανουμε ισως να μην ενδιαφερει το ευρυ κοινο αλλα ενδιαφερει ορισμενες κατηγοριες και σε τελικη αναλυση ας μην την πετσοκοβε.....

Απο την αλλη μερια ειδα ξανα ποστς περι διπλων και τριπλων εφαρμογων LOL εμεις που εχουμε AMD δεν μπορουμε τρεξουμε περισσοτερες? :080: :003:

Eιδικα με το συγκεκριμενο προγραμμα δεν ξερω τι συμβαινει reverse engineering δε μπορω να κανω ισως στειλω κανενα email στην εταιρεια να μου λυσει την απορια.... :017:

Και φυσικα η περιεργεια μου ειναι πως θα παει στον Α64 μια και τουτος ειναι Duronποιημενος..... :050: :116:

Link to comment
Share on other sites

DarthMoul το αν η FPU του Ρ4 ειναι ιδια με του Ρ3 (για να μην πω χειροτερη) τι να κανουμε ισως να μην ενδιαφερει το ευρυ κοινο αλλα ενδιαφερει ορισμενες κατηγοριες και σε τελικη αναλυση ας μην την πετσοκοβε.....

Απο την αλλη μερια ειδα ξανα ποστς περι διπλων και τριπλων εφαρμογων LOL εμεις που εχουμε AMD δεν μπορουμε τρεξουμε περισσοτερες? :080: :003:

Eιδικα με το συγκεκριμενο προγραμμα δεν ξερω τι συμβαινει reverse engineering δε μπορω να κανω ισως στειλω κανενα email στην εταιρεια να μου λυσει την απορια.... :017:

Και φυσικα η περιεργεια μου ειναι πως θα παει στον Α64 μια και τουτος ειναι Duronποιημενος..... :050: :116:

Μπορείς να τρέξεις όσα προγράμματα χωράει το task table του λειτουργικού σου. Ακόμα και αν η CPU σου δεν έχει Hyperthreading, μπορείς να κάνεις επεξεργασία video και να παίζεις και doom χωρίς να κολλάς αρκεί να έχει μικρό timeslice ο scheduler του λειτουργικού. Να έχει real time orientation δηλαδή. Μερικές φορές βλέπω να κατηγορούν την μία ή την άλλη CPU για κάτι που δεν κάνει, όταν το πρόβλημα είναι στο λειτουργικό και όχι στο hardware.

Η FPU του P4 δεν είναι χειρότερη από αυτήν του P3. Ακριβώς η ίδια είναι, σχεδιασμένη και δοκιμασμένη εδώ και πολλά χρόνια :110:

Ελπίζω με τα διπύρηνα που θα βγάλει η Intel να κάνει κάτι γι αυτό. Άλλωστε αν δεν κάνεις ΙΕΕΕ underflow controls και τους ενεργοποιείς κατ'επιλογήν τριπλασιάζεις τις επιδόσεις της FPU. Η Intel βέβαια δεν ήξερε πως να το κάνει :confused: αλλά ένα πουλάκι μου είπε τελευταία ότι κάτι αγόρασε. :100:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια!!! Πολυ ωραιο το νεο site!! Τωρα που απεκτησε και την παρθενικη του κοντριτσα Intel-AMD :062: ειμαστε κομπλε!!! Βλεπω "νεο αιμα" στην αρενα και χαιρομαι γιατι θα βγει δυσκολα ο χειμωνας χωρις λιγο χαβαλε για το ποια cpu ειναι καλυτερη!! Κατα τα αλλα εμεις οι "παλαιουρες" ειμαστε σταθεροι! O jimmyfox στερεψε απο τα οποια επιχειρηματα ειχε και εχει αρχισει να την λεει στον εαυτο του (εσωτερικες αναζητησεις Δημητρακη?? :056: )... o chris2004 εκσυγχρονιζεται και μετα το all time classic NFS underground+encoding, τωρα παιζει doom3 καθως κανει encoding. Ο darth moul ειναι οπως παντα ενα βημα παραπανω και δεν τον παρακολουθεις ευκολα... :023:

Ε αντε να πω κι εγω καμμια μλκ να περασει η ωρα... Εγω πιστευω οτι PRESCOTT RULEZZZZZZZZ γιατι με τα ιδια λεφτα δεν μπορω να παρω 939 αλλα δεν εχω αλλα επιχειρηματα. Το 754 ειναι μεταβατικη κατασταση κατα την γνωμη μου, το 775 ενας θεος ξερει τι θα γινει...Αν παει με BTX, DDR2, PCI-E, θα θελει το ιδιο μαρουλι με τον... FX53 για αγνωστη ακομα αυξηση επιδοσεων αφου ολοι βγαζουν το 915-925 στα ιδια (στη καλυτερη περιπτωση) επιπεδα με το 875. Περαν αυτου δεν αγοραζω τιποτα προς το παρον, αν και ενα κουτακι θα το γουσταρα... Να μαστε καλα να μας τρωνε τα λεφτα... :021: :021: :021: :021: :021: :021: :021: :021: :021: :021: Coolermaster Stacker Rulezzzzzzzzzzzz

Link to comment
Share on other sites

Μα ποτε δεν υπαρχει λογος να κανεις διπλο encoding γιατι ακομα και με τον p4 θα τελειωσεις ποιο αργα απο οτι με 2 μονα δηλαδη οχι κερδος δεν εχεις αλλα και ζημια σε χρονο αρα και αυτο το προτερημα των p4 ειναι ανουσιο και χωρις πρακτικη εφαρμογη. Γιατι τα περισσοτερα απο τα editing πραγραμματα ειναι και optimaze για P4 και 2 cpu (premier pro, mediastudio pro κτλ) Αλλα με αυτα δεν κανεις ποτε encoding αν δεν θες να κλαις με το τελικο αποτελεσμα πιστεψεμε το εχω δοκιμασει

Κάνεις λάθος και εδώ ακριβώς φαίνεται ότι δεν το έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο σε P4. Εάν κάνει ένας P4 ένα αρχείο π.χ σε 30 λεπτά, τα 2 θα τα κάνει σε 40 και όχι σε 60 συνεπώς συμφέρει να κάνεις 2 αρχεία πάντα σε P4. Επίσης Frame Drop με το ΗΤ δεν θα έχεις ΠΟΤΕ, αντίθετα με τον A64 που εάν κάνεις κάτι άλλο κατα τη διάρκεια του Encoding....ΧΑΘΗΚΕΣ, το Frame drop θα πάει κατα διαόλου.....

Τέλος όποιος ασχολείται συστηματικά με Encoding ΠΑΝΤΑ κάνει 2 μαζί ταυτόχρονο σε P4. Γιατί να μην εχεις κάνει 2 ταινίες DIVX μέσα σε 1 ώρα, αντί για 1 ταινία σε 50 λεπτά(και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο στη

περίπτωση του AMD)

Πάντως δεν μπορεί να βγαίνει κάποιος με 1 και μοναδικό τεστ και να λέει οτι το P4 είναι για τα μπάζα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ τώρα τελευταία έχω πολύ καιρό να δώ κάποιον με Intel και να είναι λιγότερο απο 3.4 Ghz......ακόμα και εγώ που έχω ξεμείνει με τον 2.6 είμαι στα 3.6, απο την άλλη δεν εχω δεί κάπιον με A64 να πηγαίνει εύκολα πάνω απο 3400+. Συνεπώς ο

P4 είναι ακόμα ενδεδειγμένη λύση λόγω του πολύ αξιόπιστου Chipset και των δυνατοτήτων Overclocking του. Τον 2.6 τον έχω περίπου 1 χρόνο και τώρα ακόμα πατάει κάτω κάτι Α64......(Φυσικά Overclockarισμένος στα 3.6)

Link to comment
Share on other sites

Η FPU του P4 δεν είναι χειρότερη από αυτήν του P3. Ακριβώς η ίδια είναι, σχεδιασμένη και δοκιμασμένη εδώ και πολλά χρόνια :110:

Δηλαδη με λιγα λογια ειναι σα να μου λες οτι επι 13 χρονια που χρησιμοποιω πακετα τυπου τετοιου αλλα και τετοιου πηγανε χαμενα δεν εμαθα τιποτα.......

Σαφως και δε μπορει να ξερεις τι κανει ο καθενας στον υπολογιστη του αλλα νομιζω οτι για εμενα ειδικα θα εχεις καταλαβει τις ιδιαιτερες ενασχολησεις μου οπως κι οι περισσοτεροι (ειδικα οσοι μπαινατε στο PcTech οπως κι εσυ).......

Βεβαια θα επρεπε να μη συμμετειχα εξαρχης σε μια τετοια συζητηση ή μαλλον να μην επαιρνα συγκεκριμενη θεση τετοια threads οδηγουν στο πουθενα μονο γκρινιες γεννουν.....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδήμων ας πώ και εγώ την γνώμη μου. Ο P4 έχει αδύναμη prefetch λογική και σε αυτήν οφείλεται και η μικρή L1 (8k->north όσο και ο 486!!! και 16k->pres όσο ο Pentium MMX!!!). Αντίθετα η ΑΜΔ στηρίζεται στα 128k L1 με πολύ καλή λογική prefetch και γι αυτό έχει PR ratings και ανταγωνίζεται τα MHz του P4. Η αδυναμία της Intel για βελτίωση της λογικής φάνηκε με το ΗΤ (το οποίο συμπαθώ, αλλά clopy paste ρε παιδί μου). Λογικό είναι λοιπόν, σε άλλες εφαρμογές να υπερτερούν οι μέν, σε άλλες οι δέ. Το καλύτερο είναι να αγοράζουμε με γνώμονα το είδος της εργασίας. Συμφωνώ οτι με ένα bench δεν είναι δυνατόν να "θάψουμε" μία cpu.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με λιγα λογια ειναι σα να μου λες οτι επι 13 χρονια που χρησιμοποιω πακετα τυπου τετοιου αλλα και τετοιου πηγανε χαμενα δεν εμαθα τιποτα.......

Σαφως και δε μπορει να ξερεις τι κανει ο καθενας στον υπολογιστη του αλλα νομιζω οτι για εμενα ειδικα θα εχεις καταλαβει τις ιδιαιτερες ενασχολησεις μου οπως κι οι περισσοτεροι (ειδικα οσοι μπαινατε στο PcTech οπως κι εσυ).......

Βεβαια θα επρεπε να μη συμμετειχα εξαρχης σε μια τετοια συζητηση ή μαλλον να μην επαιρνα συγκεκριμενη θεση τετοια threads οδηγουν στο πουθενα μονο γκρινιες γεννουν.....

Μάλλον δεν κατάλαβες το humor μου.

Link to comment
Share on other sites

Η αδυναμία της Intel για βελτίωση της λογικής φάνηκε με το ΗΤ (το οποίο συμπαθώ, αλλά clopy paste ρε παιδί μου).

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο και κάτι Hypertransport clopy paste είναι, και κάτι SOI με ενοίκιο. Under license που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο και κάτι Hypertransport clopy paste είναι, και κάτι SOI με ενοίκιο. Under license που λένε.

Off topic--->Χε χε.....:040: ....πάντως δεν τους πήγαν στα δικαστήρια.....γιατί άραγε?<---Off topic

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.