Jump to content


Εντυπώσεις AMD 64 VS P4


george1551

Recommended Posts

Εεεεε σορρυ λιγο φιλε...να σε αρωτνησω κατι???

Γιατι την λες στον εαυτο σου?? καλα τα ξυδια που ηπιαμε χτες?? Χωρις παρεξηγηση ετσι?? Μπας και εμαθε ο John_dr το password σου και μπαινει και και σου καταστρεφει την οποια υποληψη εχεις με τετοια post??

Κατα τα αλλα εγω να ρωτησω τον darth που βρηκε δυο πολυ ενδιαφεροντα παιχνιδακια για περισσοτερες λεπτομερειες?? Μονοι/διπλοι Xeon/opteron?? τι πλατφορμες τρεχει ο καθενας?? Ο xeon κοστιζει 2.5Χ ην τιμη του οπτερον ή το αναποδο?? Ο xeon βγαινει σε εκδοσεις με διαφορετικη cache μεχρι 4Mb αν δεν κανω λαθος...η δικια σου ποια ειναι?

Διπλοί και οι δύο. Οι Xeon έχουν 512 L2 και 1024 L3. Οι Οpteron 1024 L2.

O Opteron είναι με RedHat και ο Xeon με Suse. Ο Xeon είναι ο φτηνότερος. Η AMD τιμολογεί τους Opteron σύμφωνα με τους Itanium2 και όχι με τους P4 όπως κάνει με τους Athlon64. Και είναι λογικό αφού ανταγωνίζεται διαφορετική αγορά με τους Opteron και διαφορετική με τους Athlon64.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Μαλιστα... και απο chipset? φανταζομαι 7505... για τον xeon ή μηπως το 875Ρ της Asus?? Kαι για opteron εχει chip VIA ή AMD?? To NUMA εχει καθολου αντικτυπο στην αποδοση σε σχεση με την εμπειρια που εχεις ή με καποιο benchmark. υποτιθεται οτι κανει ακομα πιο αποδοτικη την διαχειριση/χρηση της μνημης απο τους 2 ή περισσοτερους επεξεργαστες.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... και απο chipset? φανταζομαι 7505... για τον xeon ή μηπως το 875Ρ της Asus?? Kαι για opteron εχει chip VIA ή AMD?? To NUMA εχει καθολου αντικτυπο στην αποδοση σε σχεση με την εμπειρια που εχεις ή με καποιο benchmark. υποτιθεται οτι κανει ακομα πιο αποδοτικη την διαχειριση/χρηση της μνημης απο τους 2 ή περισσοτερους επεξεργαστες.

Αυτό είναι για τους Xeon

/house/lucast70> /sbin/lspci

0000:00:00.0 Host bridge: ServerWorks GCNB-LE Host Bridge (rev 32)

0000:00:00.1 Host bridge: ServerWorks GCNB-LE Host Bridge

0000:00:03.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Rage XL (rev 27)

0000:00:0f.0 ISA bridge: ServerWorks CSB6 South Bridge (rev a0)

0000:00:0f.1 IDE interface: ServerWorks CSB6 RAID/IDE Controller (rev a0)

0000:00:0f.2 USB Controller: ServerWorks CSB6 OHCI USB Controller (rev 05)

0000:00:0f.3 Host bridge: ServerWorks GCLE-2 Host Bridge

0000:00:10.0 Host bridge: ServerWorks CIOB-E I/O Bridge with Gigabit Ethernet (r

ev 12)

0000:00:10.2 Host bridge: ServerWorks CIOB-E I/O Bridge with Gigabit Ethernet (r

ev 12)

0000:02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5704 Gigabit

Ethernet (rev 02)

0000:02:00.1 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5704 Gigabit

Ethernet (rev 02)

Και αυτό για τους Opteron:

/sbin/lspci

00:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8131 PCI-X Bridge (rev 12)

00:01.1 PIC: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8131 PCI-X APIC (rev 01)

00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8131 PCI-X Bridge (rev 12)

00:02.1 PIC: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8131 PCI-X APIC (rev 01)

00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8111 PCI (rev 07)

00:07.0 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8111 LPC (rev 05)

00:07.1 IDE interface: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8111 IDE (rev 03)

00:07.3 Bridge: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8111 ACPI (rev 05)

00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge

00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge

00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge

00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge

00:19.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge

00:19.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge

00:19.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge

00:19.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 NorthBridge

01:00.0 USB Controller: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8111 USB (rev 0b)

01:00.1 USB Controller: Advanced Micro Devices [AMD] AMD-8111 USB (rev 0b)

01:04.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Rage XL (rev 27)

02:03.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5704 Gigabit Ethe

rnet (rev 03)

02:03.1 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5704 Gigabit Ethe

rnet (rev 03)

Το μόνο bench που υπάρχει και σε windows για να έχεις σημείο αναφοράς είναι το super-pi. Αν θέλεις να σου ποστάρω τι δίνει το καθένα.

Το Linux παρακάμπτει το NUMA του συστήματος, όπως και το BIOS άλλωστε, και χρησιμοποιεί το δικό του, το οποίο όμως είναι contribution της IBM και βελτιστοποιημένο για τα δικά της S390 mainframes. Μάλλον είναι δύσκολη ερώτηση για να στην απαντήσω τώρα. Αν βρω χρόνο να το απενεργοποιήσω θα κοιτάξω και θα σου πω. Το καλό είναι ότι με linux έχεις full 64bit support.

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια, 2πλα encoding και 2πλα σετι, σιγα μην κανει και 2πλα ουισκια και 2πλα ****κια.

ας τα κανει, αλλα μιλαμε τωρα για το τι συμφερει το χρηστη να αγορασει για να κανει τη δουλεια του, οχι για να κανει τον καμποσο.

Ποσες φορες δηλ θα κανεις διπλο encoding?

ή παλι να παω για πρωταθλητης στο σκορ στο space invaders και θα αγορασω μια φαρμα PC να κανουν μονο seti?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να δείτε τι παραπάνω θα δώσει το HT στον P4, βρείτε κάποια multithreaded εφαρμογή. Αυτή θα ήταν και μια πραγματική περίπτωση. Τα 2πλά, 3πλα και 8πλά είναι ζόρισμα που θα αποδώσει ελάχιστα και μόνο εκ τύχης.

Link to comment
Share on other sites

1.Καταρχην δεν μιλατε για το τι συμφερει τον χρηστη οπως ειπε ο φιλος sakattack αλλα απλα συγκρινετε τους 2 επεξεργαστες ποιος ειναι πιο γρηγορος σε ΜΙΑ συγκεκριμενη δουλεια.

2.Χαρηκατε ολοι μολις ακουσατε οτι ο 64 ειναι πιο γρηγορος και αγνοησατε οτι το ατου του P4 ειναι το ΗΤ και οτι αν ανοιγε τον task manager θα εβλεπε οτι η cpu δεν δουλευει 100%

Φυσικα σε διπλο encoding ο 64ρης δεν εχει καμια τυχη.

3.Ακομα και για το τι συμφερει τον χρηστη, μπορω να σας πω οτι με συμφερει να κανω encoding και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και κατι αλλο, πραγμα που δεν γινεται με τον 64ρη.

4.Ακομα και σε μη multithreaded εφαρμογη, το κερδος ειναι σημαντικοτατο 20-30% (βλεπε seti, folding κλπ)

Παραγοντας τυχη οπως ανεφερθηκε, δεν υφισταται.

Αυτα αν θελετε να ειστε δικαιοι.

Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

1.Καταρχην δεν μιλατε για το τι συμφερει τον χρηστη αλλα απλα συγκρινετε τους 2 επεξεργαστες ποιος ειναι πιο γρηγορος σε ΜΙΑ συγκεκριμενη δουλεια.

2.Χαρηκατε ολοι μολις ακουσατε οτι ο 64 ειναι πιο γρηγορος και αγνοησατε οτι το ατου του P4 ειναι το ΗΤ και οτι αν ανοιγε τον task manager θα εβλεπε οτι η cpu δεν δουλευει 100%

Φυσικα σε διπλο encoding ο 64ρης δεν εχει καμια τυχη.

3.Ακομα και για το τι συμφερει τον χρηστη, μπορω να σας πω οτι με συμφερει να κανω encoding και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και κατι αλλο, πραγμα που δεν γινεται με τον 64ρη.

Αυτα αν θελετε να ειστε δικαιοι.

Φιλικα παντα.

Φίλε KTM,

Στο 1 έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι απολύτως βεβιασμένη η σύγκριση τέτοιου είδους.

Στο 2 τώρα, ο 64άρης έχει μεγάλη τύχη με 64 bit λειτουργικό και εφαρμογές. Εγώ σε τέτοιο λειτουργικό τον δοκιμάζω, και με δικές μου εφαρμογές που είναι port από άλλες 64 bit πλατφόρμες. Η αύξηση είναι 10% - 20% χωρίς κανένα cpu specific optimization. Λογικά πηγαίνει και παραπάνω. Τώρα με τις χαζομάρες που κάνει η AMD και λανσάρει προϊόντα χωρίς να έχει εξασφαλήσει από πριν την σωστή υποστήριξη, καλά να πάθει. Τα καλά του 29Κ δεν της έγιναν μάθημα.

Στο 3 δεν έχεις καθόλου δίκιο. Παράλληλα κάνεις και ότι άλλο θέλεις, επιβραδύνοντας το σύστημα σου γενικότερα. Το ίδιο ακριβώς κάνεις και σε έναν P4 με HT, αν οι εφαρμογές σου δεν είναι mutlithreaded. To SMT δηλ το simultanius multithreaded, Hyperthreaded κατα την εμπορική ονομασία και πετσοκομμένη τεχνολογία της Intel, σημαίνει ότι κάθε running task κατευθύνεται στους διαθέσιμους πόρους της CPU και μέχρι 2 tasks την φορά κατά την Intel. Συνεπώς είναι θέμα τύχης το πότε 2 ή περισσότερα tasks θα διεκδικήσουν τους ίδιους πόρους την ίδια στιγμή, με αποτέλεσμα κάποια απ'όλα να μπούν στην αναμονή. Για να αποφύγεις αυτήν την περίπτωση χρειάζεσαι τον σωστό συγχρονισμό. Και αυτό μόνο με multithread προγράμματα το πετυχαίνεις. Πάντως αν το πετύχεις, όντως αποδίδει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε KTM,

Στο 1 έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι απολύτως βεβιασμένη η σύγκριση τέτοιου είδους.

Στο 2 τώρα, ο 64άρης έχει μεγάλη τύχη με 64 bit λειτουργικό και εφαρμογές. Εγώ σε τέτοιο λειτουργικό τον δοκιμάζω, και με δικές μου εφαρμογές που είναι port από άλλες 64 bit πλατφόρμες. Η αύξηση είναι 10% - 20% χωρίς κανένα cpu specific optimization. Λογικά πηγαίνει και παραπάνω. Τώρα με τις χαζομάρες που κάνει η AMD και λανσάρει προϊόντα χωρίς να έχει εξασφαλήσει από πριν την σωστή υποστήριξη, καλά να πάθει. Τα καλά του 29Κ δεν της έγιναν μάθημα.

Στο 3 δεν έχεις καθόλου δίκιο. Παράλληλα κάνεις και ότι άλλο θέλεις, επιβραδύνοντας το σύστημα σου γενικότερα. Το ίδιο ακριβώς κάνεις και σε έναν P4 με HT, αν οι εφαρμογές σου δεν είναι mutlithreaded. To SMT δηλ το simultanius multithreaded, Hyperthreaded κατα την εμπορική ονομασία και πετσοκομμένη τεχνολογία της Intel, σημαίνει ότι κάθε running task κατευθύνεται στους διαθέσιμους πόρους της CPU και μέχρι 2 tasks την φορά κατά την Intel. Συνεπώς είναι θέμα τύχης το πότε 2 ή περισσότερα tasks θα διεκδικήσουν τους ίδιους πόρους την ίδια στιγμή, με αποτέλεσμα κάποια απ'όλα να μπούν στην αναμονή. Για να αποφύγεις αυτήν την περίπτωση χρειάζεσαι τον σωστό συγχρονισμό. Και αυτό μόνο με multithread προγράμματα το πετυχαίνεις. Πάντως αν το πετύχεις, όντως αποδίδει καλά.

Φιλε Darthmoul θα συμφωνησω μαζι σου αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια για το (2.) , εχοντας καλη θεληση, αλλα εγω μιλησα συμφωνα με τα αρχικα settings/συστηματα του πρωτου post που εγινε το encoding.(δεν παιζει 64bit εφαρμογη).

Γιαυτο ειμαι σιγουρος οτι στο 2πλο encoding o 64ρης θα μεινει πισω.(seti και folding ειναι κλασικα παραδειγματα υπεροχης).

Ακομα και να μην εχει υπεροχη ο P4 η να ειναι πολυ μικρη, παλι μεσα θα ειμαστε γιατι ο P4 ειναι σχεδιασμενος να αποδιδει τα μεγιστα με HT.

Βλεπουμε δηλαδη οτι πριν πουμε οτι ο ταδε επεξεργαστης ειναι "για τα μπαζα" καλο ειναι να εχουμε παρει υποψιν ολες τις παραμετρους και τις ιδιαιτεροτητες του καθενα.

Στην πραγματικοτητα, κατα την γνωμη μου, και οι 2 εταιριες εχουν κορυφαιους επεξεργαστες ικανους να κανουν αψογα συγκεκριμενες δουλειες και να προσαρμοζεται ο πελατης αναλογα με το γουστο και τις αναγκες του.

Τωρα για το 3, προσπαθω να πω οτι οταν κανω encoding και παραλληλα κατι αλλο, στο κατι αλλο δεν θα καταλαβω ζορι γιατι η δουλεια μοιραζεται, πραγμα που δεν συμβαινει με τον 64 και αυτο γιατι οταν κανει encoding παραδειγμα, δεν ελευθερωνονται αυτοματα ποροι για να κανει την δευτερη δουλεια(εκτος αν ειναι απο την φυση του το προγραμμα τετοιο - low priority).

Επισεις οταν μιλαμε για 2 tasks που διεκδικουν εργασια, αυτο ελεγχεται απο τον χρηστη αν θελει.Μπορεις να πεις δηλαδη το ταδε task να δουλευει στο ταδε κοματι της cpu.

Φιλικα παντα. Δημητρης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας έναν Athlon@10x210 και έναν P4@13x238, μπορώ να πω ότι αποκομίζω παρόμοια "αίσθηση" από τα 2 μηχανάκια, χωρίς βέβαια να έχω κάτσει να συγκρίνω διεξοδικά. Λίγο πιο γρήγορος ο Intel στο encoding, αλλά με κάποιες μικρές ασυμβατότητες που μου σπάνε τα νεύρα, σε σχέση με τον "βράχο" Athlon σε Via kt600. Και υποθέτω ένας Α642800+ παρόμοιος σε αίσθηση θα είναι, λίγο πιο γρήγορος αλλά όχι τρελές διαφορές.

Αυτό που θέλω να πω καταλήγοντας είναι ότι πλέον οι επιδόσεις που παίρνει κανείς από μια σύγχρονη cpu είναι ουσιαστικά παρόμοιες είτε σε Intel είτε σε Amd, και μόνο ο ψαγμένος επαγγελματίας που δουλεύει συγκεκριμένες εφαρμογές θα επιλέξει επίμονα έναν από τους 2. Απλά εγώ εαν αγόραζα τώρα Α64 θα έπερνα λόγω συμβατότητας με τα επερχόμενα 64bit, ενώκαι οι τιμές στις μητρικές είναι πλέον προσιτές.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ζητουμενο δεν ειναι οι διπλες εφαρμογες αλλα ποσο γρηγορα κανει την μια μια και στο encoding θελω να τελειωσω οσο ποιο γρηγορα γινετε και οχι να τρεχω αλλες 15 εφαρμογες απο κατω και στο διαταυτα ο 64 βιτ με οποια νιπιακα προβληματα και προβληματα υποστηριξης αυτην την στιγμη ειναι και ποιο συμβατος αλλα και ποιο γρηγορος

(Αληθεια ποσοι απο εσας δοκιμασαν να στησουν μηχανημα p4 και 865-875 chipset με windows 98 Για δοκιμαστε το και πειτε μου μετα ποσο συμβατος ειναι ο P4. Θα μου πειτε καλα ποιος δουλευει πλεον win98. Μονο κατι παλιες dos εφαρμογες κανεις αλλος και ειναι αληθεια αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για το 3, προσπαθω να πω οτι οταν κανω encoding και παραλληλα κατι αλλο, στο κατι αλλο δεν θα καταλαβω ζορι γιατι η δουλεια μοιραζεται, πραγμα που δεν συμβαινει με τον 64 και αυτο γιατι οταν κανει encoding παραδειγμα, δεν ελευθερωνονται αυτοματα ποροι για να κανει την δευτερη δουλεια(εκτος αν ειναι απο την φυση του το προγραμμα τετοιο - low priority).

Επισεις οταν μιλαμε για 2 tasks που διεκδικουν εργασια, αυτο ελεγχεται απο τον χρηστη αν θελει.Μπορεις να πεις δηλαδη το ταδε task να δουλευει στο ταδε κοματι της cpu.

Αν εννοείς το affinity του task manager, είναι κανονικά και με τον νόμο μούφα, όπως λένε κάποια παιδιά εδώ μέσα, γιατί σε uniprocessor σύστημα είναι πρακτικά αδύνατο να κάνει κάτι τέτοιο το λειτουργικό. Μόνο σε SMP συστήματα δουλεύει σωστά.

Πάντως να ξέρεις πως έναν SMT επεξεργαστή, όπως και ένα SMP σύστημα, δεν μπορείς να το αναθέσεις εξολοκλήρου σε ένα task αν το task δεν είναι multithreaded. Και το πρόγραμμα θα πρέπει να ανοίγει τόσα threads, όσα CPUs ή Virtual CPUs έχεις. Και αν μιλάμε για uniprocessor SMT, θα πρέπει ο προγραμματιστής να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στον συγχρονισμό των threads ώστε να γίνεται σωστά το overlap και η CPU να μην κάθεται καθόλου. Σε κάθε άλλη περίπτωση το utilization που θα έχεις θα είναι μικρότερο του 100%. Αν θέλεις να δεις σοβαρό πρόγραμμα να κάνει τέτοιες δουλειές, κοίταξε μια Oracle υπό φορτίο. Τα προγράμματα που χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης σπάνια κάνουν τέτοια κόλπα και σε αυτό το σημείο ο P4 είναι "ριγμένος" όπως και ο A64 αντίστοιχα λόγω απουσίας 64bit windows και εφαρμογών.

Από την άλλη, αν πρέπει να κάνεις αλλαγές στα priorities του λειτουργικού για να αξιοποιήσεις την CPU σου, είναι πολύ κακή ιδέα για multi user non-windows λειτουργικά. Στο unix οι χρήστες δεν έχουν τέτοια δικαιώματα και το task scheduling μπορεί να το αλλάξει μόνο ο sysadmin και αυτός εν μέρει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ζητουμενο δεν ειναι οι διπλες εφαρμογες αλλα ποσο γρηγορα κανει την μια μια και στο encoding θελω να τελειωσω οσο ποιο γρηγορα γινετε

Αυτο λεω και εγω φιλε μου, οτι με διπλο encoding εγω θα τελειωσω περισσοτερες απο σενα.

Δηλαδη, ο P4 δεν ειναι για τα μπαζα, απλα εσυ δεν τον αξιοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ο οποίος χρησιμοποιεί σωστά έναν P4 ποτέ δεν κάνει 1 δουλειά, άλλωστε είναι ασύμφορο χρονικά. Κάποιος ο οποίος ασχολείται συνέχεια με Encoding φυσικά θα θέλει να τελειώσει π.χ 2 δουλειές σε 1 ώρα παρά 1 σε 40 λεπτά. Γιατί ένας που κάνει Encoding δεν κάνει 1 ταινιά την ημέρα μόνο. Εκεί είναι και η δύναμη του P4, Άλλωστε ας μή ξεχνάμε οτι συγκρίνουμε έναν παλιάς γενιάς με έναν νέας γενιάς και είναι στα ίδια. Εγώ πάντως θα παίζω Doom3 ενώ κάνω Encoding.....θέλω να δώ πώς θα παίζει στον A64

Aν νομίζεις οτι επιβραδύνεις το σύστημα σου γενικότερα κανεις ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ, Η όποια επιβράδυνση είναι απειροελάχιστη σε σύγκριση με αυτή του A64. Είδικά στους Prescott με το βελτιωμένο HT η επιβράδυνση έχει εκμηδενιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας λίγο πιό γενικά, πρέπει να παραδεχθούμε (ιδιαίτερα εμείς, οι κάτοχοι επεξεργαστών intel) ότι η AMD με τους Α64 έκανε ένα μεγάλο βήμα προς τα εμπρός.

Κατά την δική μου εκτίμηση, η διαφορά των Α64 από τους απλούς P4, είναι ξεκάθαρα ορατή και μόνο οι Extreme Edition πλησιάζουν ή / και υπερέχουν σε ορισμένα σημεία.

:041: Μπράβο λοιπόν στην AMD. :041:

Ας ελπίσουμε ότι θα επιλύσει γρήγορα και τα όποια προβλήματα υποστήριξης των επεξεργαστών της υπάρχουν (πχ chipset), ώστε η πλατφόρμα της να αποδώσει τα μέγιστα.

Ελπίζουμε επίσης, ότι η υπεροχή αυτή της AMD, θα "ξυπνήσει" επιτέλους την intel, αναγκάζοντας την να σταματήσει τα "ρετούς" των P4 και να προχωρήσει σε σχεδιασμό / παραγωγή πραγματικά καλύτερων επεξεργαστών.

Η ωφέλεια που θα προκύψει για όλους μας, θα είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Σε seti,folding,prime, το utilization ειναι παντα 100%

Αυτο δεν σημαινει οτι ισχυει αυτο που λεω?

Σε εμένα το folding πάντως σε windows βγάζει λιγότερο από 100% με P4@3 GHz HT. Εκτός αν εννοείς και τα τρία ταυτόχρονα. Έχει το folding παράμετρο που να καθορίζεις πόσα threads να ανοίξει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.