Jump to content



Αγορά X800,ποιά?αξίζουν?


AC9800PBA

Recommended Posts

Llo...λέω με τα λεφτά που μαζεύω το καλοκαίρι τέλη Αυγούστου να πάρω μια Χ800 και θέλω να ρώτησω 2-3 πράγματα.

Αξίζει να γίνει αυτή η αγορά αυτόν τον καιρό? Αν ναι ποιά X800 ή οποία να δίνει ότι πληρώνεις? Αν όχι ποιά περίοδος λέτε να είναι η κατάληλη για αυτήν την αγορά? :095: Ακόμα αν κάποιος έχει ήδη τέτοια κάρτα ας μου πει αντιπώσεις...αυτά :037: (πω πω ούτε δημοσιογράφος να είμουν ΛΟΛ³)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλες ίδιες είναι (reference design κλπ) εκτός κι αν βρεις καμια με "εξωτικό" cooling οπότε ισως αξίζει παραπάνω απ τις άλλες σε περίπτωση O/C.... αλλα και πάλι θεωρώ οτι δεν υπάρχει λόγος να κανεις O/C μια Χ800PRO ή ΧΤ.

Εγώ δεν μπορούσα να περιμένω και τελικά πήρα την "GeCube RADEON X800PRO 256MB (Counter Strike Condition Zero Special Edition)” η οποία στην ουσία είναι μια reference ATI certified

http://www.ati.com/products/certified/infotek.html

κλπ κλπ....

Καλή είναι δε λέω δε γονατίζει πουθενά σε ότι παιχνίδι κι αν δοκίμασα με ολα στο full... και έχει πολυ καλύτερη ποιότητα εικόνας απο nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Koιτα κ εδω! !Μετα το καλοκαιρι οι περισσοτερες απο αυτες θα εχουν ερθει στο ελλαντα!

χε χε φοβερό link :023:

τελικά είχα δίκιο :p όλες ίδιες είναι εκτός απο Asus και HIS που χουνε δικά τους φουρφούρια :)

Πάντως στην Ελλάδα τη δικιά μου την αγόρασα περίπου 90 euro ακριβότερα !!!!?!? (υπολογισμένο με 0,66 σχέση €/λίρα) σε σχέση με τις τιμές που βλέπω στο link σου.... :072:

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως.. δε νομίζω οτι θα δεις τρομερή διαφορά απο 9800pro se X800pro... οχι οτι δε θα δεις, για να εξηγούμαστε, καμία σχέση η μια με την άλλη, απλά εαν είχες μια 9600/5700 ή έστω 5900xt/sp θα σου έλεγα ΝΑΙ, με τα χίλια...

Εμένα κάηκε η 5900sp που είχα και αναγκάστικα να αλλάξω κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.........Σαν κάρτα απλά "δεν παίζεται"........Εγώ δεν ασχολούμαι με παιχνίδια αλλά άν κρίνω απ΄τα benchies πού τη δοκίμασα , νομίζω ότι τελικά ΑΥΤΕΣ (οι σημερινές) είναι κάρτες για να μπορέσει κάποιος να ευχαριστηθεί παιχνίδι.......ΑΡΚΕΙ βέβαια να μπορέσει να τη "γεμίσει" και το υπόλοιπο σύστημα(επεξεργαστής - μνήμες , κ.τ.λ.)......Δοκίμασα μία Shaphire και μία HIS......ΚΑΙ οι δύο με άλλη ψύκτρα πάνω τους..........Η HIS πήγε 605MHz πηρύνας και 612MHz μνήμες............Η Shaphire πήγε 580MHz πηρύνας και 585MHz μνήμες.......Εσύ πού δεν θα ασχοληθείς με το overclocking τους , όποια και να πάρεις ίδια θα σού φανεί.....Να σημιώσω εδώ ότι μία ATI καταναλώνει περί τα 65Watts και μία NVIDIA περί τα 110Watts(ούτε CPU να ήταν) :037:

Link to comment
Share on other sites

110W? :S:S:S που να μου την χαρίζανε δεν την έπερνα λολ. Πού να βρώ εγώ τόσα watt :p

ΑΡΚΕΙ βέβαια να μπορέσει να τη "γεμίσει" και το υπόλοιπο σύστημα(επεξεργαστής - μνήμες , κ.τ.λ.)->Τι νομίζεις ότι την γεμίζει? είμαι με 2.6C@3.1 και από μνήμες Mushkin Level 2 PC3500 bh5 με 2-2-2-5 και 5:4 240FSB νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω εδω οτι η Χ800pro μου είναι

α) Πιο μικρή

β) Πιο αθόρυβη

γ) Πιo κρύα !!?!! (Δεν την έχω δει να ανεβαίνει πάνω απο 43-46 κελσίου και μιλάμε για θερμοκρασίες καλοκαιριού και χωρίς air-conditioning στο δωμάτιο, με case temp 38+++) (Σε full load άντε να πάει 49-50, και όλα αυτά σε σύστημα με STOCK cooling)

Απο την 5900SP!! (Ναι καλά διαβάσατε..SP δηλαδή ούτε καν καθαρή 5900....)

Και όπως ειπώθηκε και παραπάνω κάει και λιγότερο ρεύμα...

Ίσως κακώς που πήγα και αγόρασα μεγαλύτερο PSU (420W) γιατι είχα τρομάξει με όσα διάβασα εδω κι εκεί....

Τώρα για Nvidia... 6800 ULTRA (agp) με λιγότερο απο 500W PSU μη δοκιμάσετε να πάρετε... (γνώμη μου).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χαιρετώ όλα τα παιδιά του forum και χαίρομαι ξανά-βλέπω όλα τα παλικάρια του pctech! Με έχετε βοηθήσει σε πολλά πράγματα και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό! Να είστε καλά! :023:

Τώρα φίλε AC9800PBA αφού έχεις τόσο καλή κάρτα θα σε συμβούλευα να περιμένει λιγάκι – αν όχι αρκετά. Απ’ ότι έχω διαβάσει για το Doom 3 και σύμφωνα με αυτήν την πηγή http://www.webdog.org/plans/313/ το καινούριο παιχνίδι της id για να τρέξει σε Ultra quality χρειάζεται κάρτα με 512ΜΒ μνήμη! :103:

Οπότε καλύτερα να περιμένεις την νέα σειρά της Ati για να έχεις και υποστήριξη DirectX 9.0c (Pixel και Vertex Shaders 3.0).

Προσωπικά αν και δεν έχω τόσο καλό σύστημα όπως έχουν οι περισσότεροι στο forum, θα περιμένω υπομονετικά μέχρι να βγει το Quake 4. Τότε θα τα σκάσω χοντρά και θα αλλάξω CPU – Motherboard – RAM – GPU (και απ’ ότι φαίνεται και PSU).

Ελπίζω να σε βοήθησα,

CU

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω εδω οτι η Χ800pro μου είναι

α) Πιο μικρή

β) Πιο αθόρυβη

γ) Πιo κρύα !!?!! (Δεν την έχω δει να ανεβαίνει πάνω απο 43-46 κελσίου και μιλάμε για θερμοκρασίες καλοκαιριού και χωρίς air-conditioning στο δωμάτιο, με case temp 38+++) (Σε full load άντε να πάει 49-50, και όλα αυτά σε σύστημα με STOCK cooling)

Απο την 5900SP!! (Ναι καλά διαβάσατε..SP δηλαδή ούτε καν καθαρή 5900....)

Και όπως ειπώθηκε και παραπάνω κάει και λιγότερο ρεύμα...

Ίσως κακώς που πήγα και αγόρασα μεγαλύτερο PSU (420W) γιατι είχα τρομάξει με όσα διάβασα εδω κι εκεί....

Τώρα για Nvidia... 6800 ULTRA (agp) με λιγότερο απο 500W PSU μη δοκιμάσετε να πάρετε... (γνώμη μου).

Ώπα ! Μπράβο ρε Κώστα σωστή κίνηση !! Welcome to Ati Club :113: :023:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.