Jump to content



Nα πάρω SEMPRON ?


CmoS

Recommended Posts

Και ιδού το τραγικό ερώτημα? Και που βρέθηκαν τόσοι παλιοί πυρήνες?Θα είναι πρωτάκουστο να επαναλειτούργησε παλιά μονάδα κατασκευής (συνήθως τα μικρά αδελφάκια δανίζονται τα κουράδια απο τα μεγαλύτερα γι αυτό και μοιάζουν και εξελήσονται παράλληλα).Φαντάζεστε να παίζει επανασυσκευασία? :046: (Το μάμσα πάλι....άντε καληνύχτα)

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι κάτι που ήδη έχει γίνει

Και εξακουθώ να μην καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα....

Σε χαλάει ένας επεξεργαστής AMD στα 2,5GHz. Στο κάτω κάτω, δε πάει να πουλήσει σε εσένα που έχεις ψωνίσει AMD. Νέους πελάτες θέλει να προσελκύσει.

Επίσης, ξερεις πολλούς με desktop επεξεργαστές να φτάνουν τα 2,5GHz? Εγώ 2 Τ-bred είχα και σταματήσαν στα 2,2GHz. ή μηπως πιστεύει κανείς οτι όλοι φτάνανε τα 2,5GHz ωστε να θεωρείται δεδομένη ταχύτητα και αμελητέα σαν απόδοση?

Κανένας δεν καινοτομεί με τα μικρά μοντέλα του. Θες καινούριο? Πάρε Α64. Εκτός πάλι κι αν ο Α64 θεωρείται απαραίτητος για τη φοιτητριούλα που θα γράφει μια εργασία κάθε εξαμηνο στο Word.

ίσως πάλι να ήμασταν πιο ικανοποιμένοι αν η AMD δεν έβγαζε τίποτα και σε 1 μήνα από τώρα δε θα υπήρχε ούτε μητρική SocketA στα μαγαζιά....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κομμένοι Α64 τουλάχιστον όχι στο socketA. Στο socketA δεν έχουν καμιά απολύτος σχέση με Α64 όπως επίσης αν ...κόψεις έναν Α64 δεν παίρνεις Tbread. Στο Socket A είναι οι γνωστοί Tbreads. Καμία απολύτος διαφορά πλην ονόματος.

Μόνο οι Semprons σε 754 είναι κομμένοι Α64 ( 1 Hyper transport - single channel mem controller, 256Kb cache, 32bit only ).

Δεν ισχύει αυτό. Το 35-40% κάτω σε σχέση με τον 2600+ Barton είναι τουλάχιστον υπερβολικό και λάθος για τον 2800+. Το ότι έχει γίνει μαγείρεμα από πλευράς AMD είναι γεγονός μιας και πλέον έχουμε Celeron Rating κατά κάποιο τρόπο αντί για Pentium Rating. Αυτό σημαίνει ότι ένας Sempron 2400+ είναι χειρότερος από έναν Tbread 2400+ μιας και ο πρώτος είναι στα 1.667MHz ενώ ο δεύτερος στα 2.0GHz. Αν δεν κάνω λάθος ο Tbread 2000+ ήταν στα 1.667MHz.

O Sempron 2800+ λοιπόν είναι ισοδύναμος με έναν Tbread 2400+ και μάλλον κάπου 10% ποιο αργός από τον Barton 2600+.

Υ.Γ. Οι συχνότητες των Socket A Semprons είναι οι παρακάτω:

2800+ 2.0 Ghz 256KB (exclusive)

2600+ 1.833 Ghz 256KB (exclusive)

2500+ 1.750 Ghz 256KB (exclusive)

2400+ 1.667 Ghz 256KB (exclusive)

2300+ 1.583 Ghz 256KB (exclusive)

2200+ 1.5 Ghz 256KB (exclusive)

Για το πρωτο μαλλον πρεπει να εχεις δικιο ειχα ακουσει και για τους πιο χαμηλους απο τον 3100+ σε αλλο socket αλλα δεν μου φαινεται και πολυ λογικο.Και για το δευτερο πρεπει να σε παραδεκτο γιατι μπερδευτηκα και συγρινα barton 2800+-sempron 2800+ και εχανε περιπου 50%.Οσο για μια πιο γενικη εικονα:

http://www.materiel.be/cpu/2004cpuv2/page19.php

Link to comment
Share on other sites

"Σε χαλάει ένας επεξεργαστής AMD στα 2,5GHz. Στο κάτω κάτω, δε πάει να πουλήσει σε εσένα που έχεις ψωνίσει AMD. Νέους πελάτες θέλει να προσελκύσει."

Ναι με χαλάει. Θεωρώ κοροϊδία να μου πλασάρουν τεχνολογία 2-3 ετών για "καινούργια".Μπορεί να μην ψωνίσω για την πάρτη μου Semp αλλά για τους πελάτες μου, επίσης.Εγώ μπορεί να περίμενα μια πιο εξέλιγμένη "νέα" γενιά lowend η οποία να ξεπερνούσε σε επιδόσεις αυτό που έχω (όπως είχα αντικαταστήσει έναν P3@450 slot-1 με Celeron@900 FCPGA 100άρι bus και ο Cely ήταν πιο γρήγορος). Αντιθέτως βλέπω και κάτι χειρότερο απο τους Bartons...

"Επίσης, ξερεις πολλούς με desktop επεξεργαστές να φτάνουν τα 2,5GHz? Εγώ 2 Τ-bred είχα και σταματήσαν στα 2,2GHz. ή μηπως πιστεύει κανείς οτι όλοι φτάνανε τα 2,5GHz ωστε να θεωρείται δεδομένη ταχύτητα και αμελητέα σαν απόδοση?"

Ναι ξέρω πολλούς. Δυστυχώς είχες πυρήνες πατάτα.Δεν είναι αμελητέα (όχι απόδοση αλλά ταχύτητα), αλλά όπως σου προανέφερα είναι απλώς "παλιά". Η τεχνολογία στους ΤΒ είναι ξεπερασμένη. End of story.

"Κανένας δεν καινοτομεί με τα μικρά μοντέλα του. Θες καινούριο? Πάρε Α64. Εκτός πάλι κι αν ο Α64 θεωρείται απαραίτητος για τη φοιτητριούλα που θα γράφει μια εργασία κάθε εξαμηνο στο Word."

Ο duron κάποτε ήταν καινοτομία. Για μεγάλο χρονικό διάστημα η ΑΜΔ την έβγαλε χωρίς "μικρά μοντέλα" και εως πρότινος τα "μικρά" ήταν οι Barton.Τώρα τους αποσύρει και τους αντικαθιστά με ακόμα πιο παλιούς (ακόμα δεν καταλαβαίνεις?).Ναι θα πάρω Α64. Στα @ρχίδι@ μου η φοιτητριούλα...αυτή θα πάρει ή P4 ή Serneron κοινώς πατάτες.

"ίσως πάλι να ήμασταν πιο ικανοποιμένοι αν η AMD δεν έβγαζε τίποτα και σε 1 μήνα από τώρα δε θα υπήρχε ούτε μητρική SocketA στα μαγαζιά...."

Αυτό:081:.

Link to comment
Share on other sites

Με τους sempron και τη νεα τεχνολογια την πατησε ενας φιλος μου.Φυσικα αυτος δεν παραδεχεται οτι εκανε βλακεια αλλα για μενα ειναι ξεφτιλα αυτο που εκανε.Το παληκαρι ειχε παει φανταρος και ειχε χασει την εξελιξη.Αποφασισε τωρα να κανει ολικη αναβαθμιση.Μαλιστα με ρωτησε τι να επιλεξει αναμεσα σε sempron και Barton 2800+.Εγω φυσικα προτεινα τον δευτερον και του εiπα μαλιστα για το συγκριτικο μετα τους 40 cpu, που εχει κανει post καποιο αλλο παιδι στο forum.

Αυτος τελικα πηγε στο μαγαζι, τον παραμυθιασαν με αηδιες του τυπου: "Θα παρεις Barton που ειναι παλια τεχνολογια;"Και του πασαραν για καινουριο που μαμει και δερνει τον Sempron 2600+.

Μετα που το πηρε του εριξα τρελα πινελικια και του εδειξα και το συγκριτικο οπου αυτο που πηρε δεν ειναι καν μεσα στη λιστα με τα 40!!! :088: :088:

Ενω ο Barton 2800+, παλιος ξεπαλιος βρισκεται 11 θεσεις απο το τελος.

Αυτα κανουν και κοροιδευτουν τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Και για το δευτερο πρεπει να σε παραδεκτο γιατι μπερδευτηκα και συγρινα barton 2800+-sempron 2800+ και εχανε περιπου 50%.Οσο για μια πιο γενικη εικονα:

Βασικά σε κάποια τεστς χάνει τόσο. Σε κάποια άλλα είναι αρκετά κοντά στον Barton.

Πάντως η ιστορία με τους Semprons δείχνει αυτό που όλοι ξέραμε, αλλά δεν θέλαμε να πιστέψουμε. Ότι και η AMD δεν έχει κανένα πρόβλημα να συμπεριφερθεί σαν Intel στους ,ας πούμε, άσχετους αγοραστές. Όλοι ξέραμε ότι πούλαγε τζάμπα τους Bartons, αλλά η παραπλάνηση των καταναλωτών με το PR rating θυμίζει Intel και Celeron. Άφησε ίδιο το όνομα με το οποίο βασικά πουλιούνται οι επεξεργαστές αλλά άλλαξε εν αγνοία σχεδόν όλων την πραγματική ταχύτητα των επεξεργαστών.

Σε συνδυασμό με το ότι είναι και κλειδωμένοι, είναι και κακή επιλογή για overclocking.

Διότι π.χ. ο 2200+ είναι στα 1.5GHz το οποίο σημαίνει 1500/166 = 9 πολλαπλασιαστής. Αν δεν κάνω λάθος όλοι (?) έχουν166MHz FSB. Για να πιάσει λοιπόν κάποιος π.χ. 2.2GHz θέλει 245MHz FSB ή αλλιώς μαμάτη μητρική (NForce2 υποχρεωτικά ), μαμάτες μνήμες και μαμάτη τύχη…… :087:

Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Μάλλον είμαι από τους λίγους που κατανοούν πως λειτουργεί μια κερδοσκοπική επιχείρηση και τι διαφορές έχει από ένα κοινωφελές ίδρυμα.

Τα 32-βιτ έφτασαν στο τέλος τους. Δεν εξελίσεται περαιτέρω. Η ίδια η πλατφόρμα -x86 κουβαλάει πολλές αμαρτίες. Πρέπει να είναι τουλάχιστον μ@λ@κ@ς (ή ορκισμένος να σώσει τη ψυχούλα του προσφέροντας τζάμπα επιδόσεις) αυτός που θα βάλει την επιχείρησή του να επενδύει στα 32-βιτ και να προσπαθεί να βγάλει από τη μύγα ξύγκι.

Όσους και να ξερει κάποιος που φτάσανε τα 2,5GHz με ότι ψύξη κι αν ήταν αυτή (πάντως απρόσιτη για τους περισσοτέρους) σαν ποσοστό ωχριά στα εκατομμύρια επεξεργαστών που παρήχθησαν. Ίσως με extreme cooling να τον πήγαινα παρπάνω. Ε και τι μ'αυτό? Αν όσα γλύτωσα από τη CPU τα δώσω διπλάσια σε ψύξη για να κερδίσω 200ΜΗζ ποιό το κέρδος μου? Άλλωστε, όλοι σχεδόν παραδέχονται οτι το σχετικό "όριο" των Thoroughbred ήταν τα 2250-2300ΜΗζ. Τόσο άλλωστε έτρεχε και ο μεγαλύτερος Τ-bred εργοστασιακά. Με άζωτο μπορεί να πήγαινε παραπάνω....

O Duron ήταν καινοτομία γιατί έγινε τρομερά μεγάλη αλλαγή στον πυρήνα (από Κ6 σε Κ7). Δεν είχε πειθώριο να τον "κόψει" κι άλλο πέρα από τη μισή cache. Kαι επίσης ο Thunderbird ήταν ο μοναδικός πυρήνας της AMD για SOHO περιβάλλοντα. Τώρα έχει σαφώς μεγαλύτερη ποικιλία πυρήνων, sockets και platforms.

Η νέα τεχνολογία είναι εδώ και ονομάζεται Α64. Αυτός που δεν έχει ανάγκη από αυτόν τον χείμαρρο επιδόσεων δε χρειάζεται να δώσει και τα λεφτά για να την αποκτήσει. Αντί να πάρει κάποιος Celeron και να κλαίει τα λεφτά του ας πάρει ένα Sempron να κάνει τη δουλειά του.

Δε λέω οτι καλά έκανε η ΑΜD και έκοψε τους Barton (από τη μεριά του χρήστη). Αλλά καταννοώ πλήρως την πολιτική της. Το μισό ΜΒ L2 cache κοστίζει όταν έχεις παραγωγή εκατομμυρίων chips. Και κοστίζει ακόμα παραπάνω όταν αυτό απευθύνεται στους απλούς χρήστες που δε ξεχωρίζουν το mouse από το τηλεκοντρόλ της TV.

Όπως έγραψα και πριν. Ο Sempron ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ σε αυτούς που έχουν ΑΜD 32-βιτ και πόσο μάλιστα σε αυτούς που έχουν barton. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτή η πρόθεσή της. Σκοπός της είναι να πουλήσει φθηνά μηχανάκια σε ΝΕΟΥΣ πελάτες που δε θέλουν να ξοδεύονται για 64-βιτ. Έτσι κι αλλιώς, δεν έχει ουσιαστικό ανταγωνισμό επιδόσεων από την Intel. Αν πουλάει ο Celeron είναι λόγω marketing. Ε, τι πρέπει να κάνει η AMD για να πουλήσει εφ'όσον έχει έτσι κι αλλιώς καλύτερο chip? Η μαγική λεξούλα : MARKETING !!!!!

Περιορίζει το κόστος παραγωγής ανα κομμάτι και πλασάρει ένα προϊόν με νέα ονομασία, χαμηλή τιμή και καλές επιδόσεις. Αυτός που θα πάει στο Multirama ή στο One-Way να πάρει PC ΔΕ ΞΕΡΕΙ πως λέγεται ο πυρήνας, ΔΕ ΞΕΡΕΙ πως λέγανε τον προηγούμενο πυρήνα, ΔΕ ΞΕΡΕΙ τι είναι η L2 cache.

EΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: Φίλε outlaw και λοιποί συνάδελφοι... O Sempron ΔΕΝ απευθύνεται σε εμάς. Δεν απευθύνεται σε αυτόν που έχει φάει τα χρόνια του (και τα χρήματά του) στην 32-μπιτη πλατφόρμα. Δεν είναι κάτι καινούριο γιατί θα ήταν οικονομική αυτοκτονία αν η AMD επένδυε τα πενιχρά κέρδη της (σε σχέση με της Ιntel) σε Research and Development μιας πλατφόρμας που θέλει να εξαλείψει.

Link to comment
Share on other sites

Tην δικια μου γνωμη σε σχεση με οσα ειπατε πριν θα την πω το βραδακι που θα εχω κανει τις δοκιμες μου...

Μολις ηρθε ενας 2800+sempron ΜΟΝΟ για για δοκιμες προς το παρον...αν μου αρεσει τον κραταω :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα ψάχνω κι εγώ για barton και δεν βρήσκω πουθενά, όλοι λένε ότι η amd τους κόβει και αρχλιζει ο sempron :( φαντάζομαι ότι θα βρω αλλά πότε;

Φροντισε γρηγορα αν θες...

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 4,5 χρόνια με AMD DURON 700MHz αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση του Η.Υ μου.Έψαξα παντού για Barton αλλά δεν βρήκα.Έτσι αποφάσισα και πήρα έναν sempron 2800+.Τον Η.Υ μου το χρησιμοποιώ για πλοήγηση στο διαδίκτυο και για το office 2000.Όπως και να έχει είναι καλυτερος απο τον προηγούμενο επεξεργαστή.Άρα για εμένα που ήθελα φθηνή αναβάθμιση είναι μια χαρά.Μόνο που ταλαιπορήθηκα για την μητρική.Είχα πάρει στην αρχή μια ASUS με το ΚΤ800 αλλά τελικά δεν τον υποστήριζε και έπρεπε να κάνω ενημέρωση BIOS.Τελικά την πήγα πίσω και πήρα απο άλλο μαγαζί μια Gigabyte K7 TRITON και αφού έκαναν ενημέρωση ΒΙΟS και τη δοκίμασαν την αγόρασα.Αν είμαι ευχαριστημένος ή όχι θα το δω σε λίγους μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Eiσαι τυχαιρος...και εγω ειχα παει και στα 2 της θεσσαλονικης αλλα καπουτ....Ταχα μου ειπαν για παραγγελεια αλλα δεν ασχολιθικα γιατι δε θα εφερναν...(μου την εχουν ξανακανει ετσι με μια παλια mobo..)

O Cpu αρκετα καλα θα ελεγα....|||εχω κανει και ενα σχετικο thread σε αυτην την κατηγορια!:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.