Jump to content



Tη Βοηθεια Σας!! Αν ειναι δυνατον!


Xorxhs

Recommended Posts

Κλείσε μηχάνημα...αποσύνδεσε το δίσκο.

Πατημένο συνέχεια το πλήκτρο "insert"...==>Power on.

Επανέλαβε τη διαδικασία 3-4 φορές άν δεν ανοίξει με την πρώτη...ενδιάμεσα πάτα και το reset 1-2 φορές.

Το "insert" πατημένο συνέχεια.

Το αφήνεις μόνο άν μπουτάρει.

Post back

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Κοίτα πιθανώς από την στιγμη που βγάζει σωστά τα post errors είναι εντάξει ή Μ/Β. Βγάλε και την κάρτα και ξεκίνα το , θα σου βγάλει πάλι post error για την κάρτα γραφικών?Απο BIOS είναι επιλεγμένη η agp για βοοτ?

:022:

Εβγαλα την καρτα γραφικών(στο bios εχει priority η agp απο pci),αλλά οταν κανω reset(clear cmos πρωτα),τότε δεν κάνει post errors(συνεχιζομενα μπιπ)

αλλά μπαινει στα ΧP αφου πρώτα πατησω F2 για να φορτώσει ta default values.(oπως κανω παντα μετα απο καθε reset-clearcmos)!!

Taso δοκιμαζω αυτο που μου ειπες και ξαναποσταρω.

Για τις μνημες ειχες δικιο(υπαρχει ρυθμιση στο bios)αλλα εγω εχω timmings για 3 περιοχες (2.5,3,3,7) και οχι για τεσσερις που εχει στο bios.Στην τεταρτη τι να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εφ' όσων καταφέρνεις και μπαίνεις Win αφού κάνεις clear cmos σημαίνει κατ'αρχήν ότι τα εξαρτήματα "πατούν" καλά στη μητρική και δεν είναι θέμα επαφής τους. Οπότε κάτι από VGA, motherboard η ram είτε είναι ελατωματικό είτε δεν συνεργάζεται καλά με κά τι άλλο. Τη VGA την είχες από πριν και δούλευε ρολόι; Η μόνη λύση είναι να δοκιμάσεις με ξένα VGA, ram, τροφοδοτικό, σκληρό (1 τη φορά) και αν πάλι τα ίδια τότε φταίει η μητρική. Είναι η μόνη λύση ώστε να ξέρεις τι φταίει.

Ά, πριν κάνεις τα παραπάνω δοκίμασε κανα bios update καλού-κακού και επίσης να βγάλεις τελείως το σκληρό και να δοκιμάσεις bootαρίσματα και restart με startup δισκέτα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Αν δεν γίνει τίποτα εννοείται rma τη μητρική με τσαμπουκά! Καλή τύχη, συμβαίνουν σε όλους μας αυτά μη χαλάς τη ζαχαρένια σου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εφ' όσων καταφέρνεις και μπαίνεις Win αφού κάνεις clear cmos σημαίνει κατ'αρχήν ότι τα εξαρτήματα "πατούν" καλά στη μητρική και δεν είναι θέμα επαφής τους. Οπότε κάτι από VGA, motherboard η ram είτε είναι ελατωματικό είτε δεν συνεργάζεται καλά με κά τι άλλο. Τη VGA την είχες από πριν και δούλευε ρολόι; Η μόνη λύση είναι να δοκιμάσεις με ξένα VGA, ram, τροφοδοτικό (1 τη φορά) και αν πάλι τα ίδια τότε φταίει η μητρική. Είναι η μόνη λύση ώστε να ξέρεις τι φταίει.

Ά, δοκίμασε κανα bios update καλού-κακού πριν από όλα.

Την vga την ειχα απο πριν και δουλευε μια χαρα.Ram psu vga update bios δοκιμασα.

Μαλλον δεν γλιτώνω το πεταμα!!

Πάντως δεν ειναι παραξενο που οταν βγαζω την vga το συστημα δουλευει κανονικα χωρις beeps?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις clear cmos το machine bootάρει στα απολύτως minimum. Όταν Ξανακάνεις restart ίσως πάει να το χρονίσει (τουλάχιστον τα cpu-bus-memory) στις μαμά τιμές όπου και σε αφήνει το τροφοδοτικό. Πολυμέτρησέ το΄ή δοκίμασε κανενός φίλου.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθηκε στην κατηγορια "ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ".

Ελπιζω να βρεθει οσο το δυνατον πιο συντομα λυση στο προβλημα σου!!!

Eυχαριστώ πολυ !!

outlaw μονο εναν σκληρο SATA μια Ti4200 και ενα modem εχω απο καρτες.Δεν ειναι λιγο τραβηγμενο να φταιει το τροφοδοτικό?Πάντως θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω!!

Και χωρις το σκληρο εχω δοκιμασει,δεν βγαζει προβλημα (beeps)

Link to comment
Share on other sites

Εάν το τροφοδοτικό σου είναι έτοιμο για τον άλλο κόσμο....και με 11.4 στην 12άρα στα κάνει αυτά. Μέτρα τουλάχιστον την 12άρα και την 5άρα, στην φάση που δεν κάνει post, απο ένα molex.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το τροφοδοτικό σου είναι έτοιμο για τον άλλο κόσμο....και με 11.4 στην 12άρα στα κάνει αυτά. Μέτρα τουλάχιστον την 12άρα και την 5άρα, στην φάση που δεν κάνει post, απο ένα molex.

Kαι να φανταστεις οτι το αγορασα προχτες......

Θα το ελεγξω...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολυ !!

outlaw μονο εναν σκληρο SATA μια Ti4200 και ενα modem εχω απο καρτες.Δεν ειναι λιγο τραβηγμενο να φταιει το τροφοδοτικό?Πάντως θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω!!

Και χωρις το σκληρο εχω δοκιμασει,δεν βγαζει προβλημα (beeps)

χωρίς το σκληρό δεν βγάζει πρόβλημα, το μόνο που κάνει είναι να μπουτάρει και να μην φορτώνει λειτουργικό.

μπορείς σε παρακαλώ να ανακεφαλαιώσεις? κάπου άρχισα να μπερδεύομαι... κυρίως με αυτό "Πάντως δεν ειναι παραξενο που οταν βγαζω την vga το συστημα δουλευει κανονικα χωρις beeps?". τι ακριβώς εννοείς?

αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να μπουτάρεις, μπαίνεις στα win και μετά όταν κάνεις restart το μηχάνημα, ανοίγει, παίρνει ρεύμα (γυρνάνε φανάκια, ανάβουν λαμπάκια κτλ) αλλά σταματάει εκεί και δεν μπουτάρει. για να ξαναμπείς win πρέπει να βγάλεις την vga και να την ξαναβάλεις φορτώνοντας παράλληλα τα default settings,σωστά?

αν δεν έχω καταλάβει λάθος, και τα παραπάνω είναι σωστά, θα σου πρότεινα όταν το μηχάνημά σου νεκρώνει, αντί να αλλάξεις την vga και να ξαναβάλεις fail safe defaults να βγάλεις τις μνήμες για να δείς αν τότε έχεις post errors. αν έχεις τότε post errors σημαίνει ότι το σύστημα έλεγξε σωστά ότι κάτι δεν παέι καλά με τις μνήμες (αφού προφανώς λείπουν!!!) οπότε σταματάει εκεί. έτσι εξακριβώνεις ότι με τις μνήμες και τα αντίστοιχα κυκλώματα της μητρικής είναι όλα οκ.

μετά προτείνω αυτο που είπαν κι άλλοι,δηλαδή να δοκιμάσεις με άλλη vga. και κυρίως,πρώτα από όλα, άλλαξε τροφοδοτικό!!!!!!!!!!!

κοίτα και εδώ γιά να καταλάβεις τις διαβολικές δυνάμεις ενός q-tec http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1009

το δικό μου όταν έγινε καμικάζι έδινε ρεύμα αλλά δεν μπορούσε να ξεκινήσει το σύστημα. αυτό φυσικά σε άλλο πισί γιατί στο δικό μου έκαψε την μητρική...

τεσπά, περιμένουμε νεότερα... good luck

Link to comment
Share on other sites

χωρίς το σκληρό δεν βγάζει πρόβλημα, το μόνο που κάνει είναι να μπουτάρει και να μην φορτώνει λειτουργικό.

μπορείς σε παρακαλώ να ανακεφαλαιώσεις? κάπου άρχισα να μπερδεύομαι... κυρίως με αυτό "Πάντως δεν ειναι παραξενο που οταν βγαζω την vga το συστημα δουλευει κανονικα χωρις beeps?". τι ακριβώς εννοείς?

αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να μπουτάρεις, μπαίνεις στα win και μετά όταν κάνεις restart το μηχάνημα, ανοίγει, παίρνει ρεύμα (γυρνάνε φανάκια, ανάβουν λαμπάκια κτλ) αλλά σταματάει εκεί και δεν μπουτάρει. για να ξαναμπείς win πρέπει να βγάλεις την vga και να την ξαναβάλεις φορτώνοντας παράλληλα τα default settings,σωστά?

αν δεν έχω καταλάβει λάθος, και τα παραπάνω είναι σωστά, θα σου πρότεινα όταν το μηχάνημά σου νεκρώνει, αντί να αλλάξεις την vga και να ξαναβάλεις fail safe defaults να βγάλεις τις μνήμες για να δείς αν τότε έχεις post errors. αν έχεις τότε post errors σημαίνει ότι το σύστημα έλεγξε σωστά ότι κάτι δεν παέι καλά με τις μνήμες (αφού προφανώς λείπουν!!!) οπότε σταματάει εκεί. έτσι εξακριβώνεις ότι με τις μνήμες και τα αντίστοιχα κυκλώματα της μητρικής είναι όλα οκ.

μετά προτείνω αυτο που είπαν κι άλλοι,δηλαδή να δοκιμάσεις με άλλη vga. και κυρίως,πρώτα από όλα, άλλαξε τροφοδοτικό!!!!!!!!!!!

κοίτα και εδώ γιά να καταλάβεις τις διαβολικές δυνάμεις ενός q-tec http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1009

το δικό μου όταν έγινε καμικάζι έδινε ρεύμα αλλά δεν μπορούσε να ξεκινήσει το σύστημα. αυτό φυσικά σε άλλο πισί γιατί στο δικό μου έκαψε την μητρική...

τεσπά, περιμένουμε νεότερα... good luck

Για να καταλάβεις

Για να ξεκινησει κανονικά το PC πρεπει οπωσδηποτε πρωτα να εχω κανει clearCmos.Ανοιγει,bootarei,βγάζει το μηνυμα οτι Cmos is wrong ή κατι τετοιο τελοσπαντων και εχει 2 επιλογές.Press F1 για να μπω στο bios και να διορθώσω ημερομηνιες κτλ... Ή press F2 για να φορτωσει τις default τιμές και να συνεχισει.Με F2 συνεχιζει κανονικά,μπαινει στα windows.

Oταν χρειαστεί να ξανακανω restart για οποιονδηποτε λογο,παρουσιαζεται το φαινομενο που πολυ σωστα περιεγραψες με τη μονη διαφορά οτι για να ξανα bootarei σωστα θα πρεπει πάλι να κανω clearCmos και παλι απο την αρχη(δεν χρειαζεται να βγαλω την vga)

Επαναλαμβάνω πάλι οτι οι μνημες και η vga ειναι μια χαρα(εχω δοκιμασει ηδη αλλες,με τα ιδια αποτελεσματα)

Link to comment
Share on other sites

ώπα! ο τύπος που την αγόρασες είναι λίγο φάουλ αν υπάρχε εγγύηση και δεν σου έδωσε την απόδειξη! ρώτησέ τον πότε την πήρε και ζήτα του την απόδειξη αγοράς... αν έχεις την απόδειξη το μαγαζί δεν το νοιάζει (η δεν πρέπει να το νοιάζει) αν την αγόρασες εσύ ή κάποιος άλλος, έχουν υποχρέωση να στην αλλάξουν.

αλλά ρώτα επειγοντως αυτόν που σου την έδωσε για την απόδειξη!!!

Link to comment
Share on other sites

ώπα! ο τύπος που την αγόρασες είναι λίγο φάουλ αν υπάρχε εγγύηση και δεν σου έδωσε την απόδειξη! ρώτησέ τον πότε την πήρε και ζήτα του την απόδειξη αγοράς... αν έχεις την απόδειξη το μαγαζί δεν το νοιάζει (η δεν πρέπει να το νοιάζει) αν την αγόρασες εσύ ή κάποιος άλλος, έχουν υποχρέωση να στην αλλάξουν.

αλλά ρώτα επειγοντως αυτόν που σου την έδωσε για την απόδειξη!!!

Μου λεει οτι δεν χρειαζεται αποδειξη για RMA,μονο το serial number

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.