Jump to content



Universal 3.3V VDIMM Mod Guide


KTM

Recommended Posts

Χμμ, μου φαίνεται ότι πρέπει για τη Gigabyte μου που δεν έχει καμιά επιλογή στο bios για Vdimm. Απλά χρειάζομαι κολητήρι με λεπτή μύτη που δεν έχω. Μόλις βρω χρόνο μάλλον θα το δοκιμάσω, αν και οι μνήμες μου δεν οφελούνται από τάση μάλλον (Samsung TCCC), τουλάχιστο από τα 2.5V που δουλεύουν σε μένα στα 2,9V σε ένα φίλο δεν είδα διαφορά. Βέβαια τα 3.3 είναι αρκετά παραπάνω.

Ωραίο link πάντως, αν όντως γίνεται σε κάθε μητρική, ειδικά για κάποιον σαν εμένα που συνήθως δεν αγοράζω ακριβές μητρικές (Asus, Abit κλπ) για τις οποίες υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο διαδύκτιο.

Link to comment
Share on other sites

Schumifer, υπάρχουν και για το Vcore και είναι με τα γνωστά συρματάκια, γνωστό ως wire trick. Στους Athlon νομίζω μπορείς να αλλάξεις τη default τάση εως και 1.8, οπότε από το bios ανεβαίνεις ποσοστιαία από εκεί. Στους P4 μπορείς να δώσεις 1.7,1.8 και 1.9 default. Δες(για Athlon):

http://www.ocinside.de/

Πολλά links έχει και εδώ:

http://www.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=9&t=2234

Link to comment
Share on other sites

....αν και οι μνήμες μου δεν οφελούνται από τάση μάλλον (Samsung TCCC), τουλάχιστο από τα 2.5V που δουλεύουν σε μένα στα 2,9V σε ένα φίλο δεν είδα διαφορά. Βέβαια τα 3.3 είναι αρκετά παραπάνω....

Αν δόσεις 3.3 volt σε βλέπω να παίρνεις πίσω 2 κάρβουνα…

Βάλε εδώ το part number (από το chip) της μνήμης σου και δες τις προδιαγραφές τις…

Γενικότερα στις 400 bus TCCC είναι +/- 1Volt. Άντε να τους δόσεις 2-3 volt όχι παραπάνω…

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το pdf με τα specs και λέει max Vdd 2.7. Σίγουρα αντέχουν παραπάνω, αλλά το πόσο άγνωστο. Μάλλον θα το αφήσω, τουλάχιστο με τον P4 που έχω που σταθερά δουλεύει εως 243fsb

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι Samsung σε Ρ4 πάνε αρκετά καλά, σε AMD όμως και ιδικά με nf2 είναι για τα μπάζα…

Στα 3.3 αν τα αντέξουν δε ξέρω πόσο μπορούν να δώσουν αλλά με +1, +2 βολτ δεν υπάρχει καμία διαφορά, ίσως με καλό τρφτκ στα 3 – 3.1 να γινόταν κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δόσεις 3.3 volt σε βλέπω να παίρνεις πίσω 2 κάρβουνα...

Γενικότερα στις 400 bus TCCC είναι +/- 1Volt. Άντε να τους δόσεις 2-3 volt όχι παραπάνω…

Η αλήθεια είναι ότι οι Samsung σε Ρ4 πάνε αρκετά καλά, σε AMD όμως και ιδικά με nf2 είναι για τα μπάζα…

Στα 3.3 αν τα αντέξουν δε ξέρω πόσο μπορούν να δώσουν αλλά με +1, +2 βολτ δεν υπάρχει καμία διαφορά, ίσως με καλό τρφτκ στα 3 – 3.1 να γινόταν κάτι!!!

Mαλλον εννοεις 0.1V ε? :003:

Σε Α64 τι λενε?

Μεχρι ποσο λες να ειναι ασφαλες? 3.0 - 3.1 που ειπες?

ΥΓ μηπως σε εχει πιασει καμμια μεγαλομανια? :003: :040:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι Samsung σε Ρ4 πάνε αρκετά καλά, σε AMD όμως και ιδικά με nf2 είναι για τα μπάζα…

Στα 3.3 αν τα αντέξουν δε ξέρω πόσο μπορούν να δώσουν αλλά με +1, +2 βολτ δεν υπάρχει καμία διαφορά, ίσως με καλό τρφτκ στα 3 – 3.1 να γινόταν κάτι!!!

Και ομως φιλε μου!!!!!

Εχω ενα απλο dimmακι samsung 333 σε amd&nf2 και τρεχει 200fsb, 2.8 vdimm αδιαμαρτυρητα και σταθερα!! Χρησιμο το λινκ που εδωσες. Πρεπει να σημειωσς part number.........

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, γιτί εμένα μου φένεται οτί το "mod" 'εχει γίνει σε ΝF7-S και ΔΕΝ είναι και πολύ καινούργιο ούτε συνταρακτικό. Οποιοσδήποτε μπορεί να "χώσει" απο την 3.3άρα του psu του στις μνήμες, αλλά αυτό προϋποθέτει ανθεκτικό και ποιοτικό vdimm mosfet κάτι που η NF7-S έχει (και απο εκεί πηγάζει και η επιτυχία του mod του τύπουλα)...μπορεί να κάνω και λάθος αλλά το universal είναι λιγάκι επικίνδυνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ωραιος.

Λογικα πανω σε αυτο θα στηριζεται η λειτουργια των modules που εφτιαξαν OCZ και Hipro5.

αραγε πρεπει να υπαρχει και πιν για το vtt, για να το εβαλε και αυτο ο Hipro.

Πρώτον : Πιν γιά το VTT απλά ΔΕΝ υπάρχει - άν υπήρχε θα το είχαν βρεί κι άλλοι....... ;)

Δευτερον : Άν τροφοδοτήσεις τις μνήμες σου κατευθείαν από τα 3.3Volts του τροφοδοτικού , ναι μεν κάτι θα κερδίσεις αλλά καμμία σχέση με το πραγματικό mod.....Μόνο να φανταστείς το "παίξιμο" και το μη φιλτράρισμα πού θα έχει αυτή η γραμμή φτάνει...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και ομως φιλε μου!!!!!Εχω ενα απλο dimmακι samsung 333 σε amd&nf2 και τρεχει 200fsb, 2.8 vdimm αδιαμαρτυρητα και σταθερα!! Χρησιμο το λινκ που εδωσες. Πρεπει να σημειωσς part number.........

Το ένα dimmάκι δε μου λέει τπτ. Εδώ μιλάμε ότι έχω στήσει πολλά μηχανάκια με

αυτές τις μνήμες (αρκετά καλές και φτηνές)…

Παρόλαυτα τπτ δεν είναι κανόνας και αν είναι έχει και τις εξαιρέσεις του…

@Sakkatak ναι +/- 0.1Volt εννοούσα (κεκτημένη ταχύτητα)…:035:

Α64 δυστυχώς δεν έχει περάσει ακόμα από τα χέρια μου και δεν έχω ιδέα…

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.