Jump to content



NEO MOBO.help για επιλογή.Κτ600/νφορς???


schumifer1442169067

Recommended Posts

Μίλησα με το e-shop και ομολογώ ότι παίρνω πίσω ό,τι μη-καλό -γιατί δεν μπορείς εύκολα να πεις

κακό λόγο για αυτούς - είχα σκεφτεί τις τελευταίες 2 εβδομάδες που δεν είχα μητρική.Με ενημέρωσαν

ότι η jetway-η οποία λέει έχει το μικρότερο αριθμό rmA διεθνώς(go figure!)-,

όπως μου είπαν θα αργούσε κι άλλο οπότε η info-quest αποφάσισε να μου στείλει μία καινούργια

GigaByte kt600-rz.Παρακάμπτω το ότι μου θα την έστελναν με κούριερ-οπότε θα πλήρωνα χωρίς να με ενημερώσουν-

γιατί μόλις εξέφρασα αντιρρήσεις στο τηλέφωνο ο υπεύθυνος του σέρβις μου είπε κλείσε και ξαναπάρε

σε 10 λεπτά να προλαβω τον κούριερ.Μετά από λίγη ώρα ξαναμιλήσαμε και μου είπε ότι θα κρατήσει το

e-shop την καινούργια gigabyte και θα έχω πιστωτικό 58 ευρώ.

Εδώ λοιπόν αρχίζει η σκέψη.Η άλβατρον που είχα κατά νου είχε τελειώσει κι έτσι κι αλλιώς η proII δεν ήταν

ποτέ διαθέσιμη στο e-shop.Ζητώ λοιπόν από έναν πωλητή αν μπορεί να ελέγξει τις τιμές και να με ενημερώσει.

Μου λέει ότι θα προλάβαινε-Σάββατο μεσημέρι γαρ- αλλά τελικά δεν...

Δε με χάλασε η όλη φάση γιατί τώρα μπορώ να το σκεφτώ λίγο καλύτερα.

Το budget δε θα ήθελα να ξεφύγει πολύ .Κατά προτίμηση κοντά στο καθόλου.Άλλες ανάγκες είναι το υψηλό vcore

(Τ-ψωμίΒ είναι ,τι να κάνω.Το πίνει το άτιμο το ρεύμα),4 usb,λαν,ήχο!!!

Είμαι λοιπόν ανάμεσα στις εξής μητρικές

Albatron KX18Dpro ή ProII

Η πρώτη πολύ οικονομική με Nforce 2 χωρίς πολλά κόλπα αλλά διάβασα ότι η ΙΙ δίνει vcore 2,65 οπότε ενδέχεται και

η απλή PRO να δίνει μπόλικο.Επίσης 3 χρόνια εγγύηση.Σημαντικό για μένα είναι οι 4 usb(extra με καλώδιο

δε με νοιάζουν).Η δεύτερη έχει και sata και άλλα που δε χρησιμοποιώ προς το παρόν

Albatron KX600Pro retail.Ίσως να δίνει και αυτή αρκετό ρεύμα αλλά δεν έχω βρει τίποτα σχετικό σε review.

ASUS a7v600-x.Αναφέρεται vcore 1,85 αλλά ένας χρήστης στο Newegg λέει ότι υπάρχει jumper για να δώσεις

μέχρι 2,1.Το manual λέει ότι όντως υπάρχει και δίνει μέχρι 2.05.Δεν αναφέρει jumper για φσβ.

Επίσης λέει κάτι για αναπαραγωγή μουσικής χωρίς άνοιγμα του υπολογιστή,και για wi-fi

Asus a7n8x-x .Νφορσ αλλά σακατεμένο.Χωρίς dual channel-που δε με νοιάζει προς το παρόν.Ρεύμα μέχρι 1,85.

Ένα πολύ βασικό ζήτημα είναι αν στα mobo με κτ600 υπάρχει jumper για fsb 133-166-200.Στη jetway υπήρχε

που σήμαινε ότι το Mobo μπορούσε να αλλάζει έστω και αυτούς τους τρεις διαιρέτες για να κρατάει σταθερό

το Pci.Καταλαβαίνετε ότι σε κτ600 ρεύμα χωρίς τέτοιο jumper είναι δώρο άδωρο!

Η μόνη αναφορά που βρήκα για αυτό είναι στο A7N8X-X περιέργως.

Συνολικά το asus a7v600-x φαίνεται κορυφαίο για αυτό που ζητάω.Δεν μπλέκω με nforce που δεν ξέρω,το κτ600

το γνωρίζω καιρό.Αλλά παραμένει το ζήτημα του oc.Αν μπορώ να

αλλάξω από ΒΙΟΣ το system fsb και να μην επηρεαστούν υπόλοιπα με τιποτα 40+ PCI frequency τότε το θέμα έχει

λήξει.Υπάρχει στο BIOS ένα μενού που λέει

CPU External Frequency

This feature tells the clocks generater what frequency to send the system bus and PCI bus.

Τι λέτε ,υπάρχει περίπτωση να κρατήσει σταθερό το Pci από 133->166?

Sorry για το χαμό στην οργάνωση του θέματος και την πιθανή πληροφοριακή σύγχυση αλλά διαβάζω reviews από

10 μεριές και ταυτόχρονα γράφω οπότε φαντάζομαι με καταλαβαίνετε.Τα περισσότερα τα συμπληρώνω καθώς διαβάζω.

Το υπόλοιπο σύστημα είναι fx5200(ναι ,ναι ξέρω,ξέρω) 256/333,ata σκληροί,350psu(επίσης ναι ναι ξέρω ξέρω),

τωτθνερ(το ελληνικό του tvtuner!) και κάτι άλλα ψηλά.Με τη Jetway ήμουν στάβλος 2000+@2080(12,5Χ166)@1,75v

(superlocked) 1,825V@12,5X169.Από εκεί και πάνω γινόντουσαν περιέργα πράγματα που ίσως να οφείλονταν και στη μητρική

ίσως και στο καλοκαίρι.

Εννοείται ότι αν υπάρχει κάποια πρόταση που θεωρείτε καλύτερη θα ήθελα να την ακούσω.(χμμμ μάλλον διαβάσω).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αλέξανδρος

ΥΓ.Αν ο μοντ θεωρεί ότι δεν πρέπει το θέμα να είναι στα επείγοντα ας το μεταφέρει.Απλά θα ήθελα το ζήτημα να έχει ξεκαθαρίσει μέχρι Δευτέρα πρωί ,γεγονός που το καθιστά επείγον-για μένα

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την Abit NF-7s (nforce2) απλά η καλύτερη mobo για AMD, έτσι απλά. Aν θές overclocking θα πάρεις την παραπάνω. Αν όχι πάρει KT600 να γλιτώσεις κάποια χρήματα.

Πάντως για μένα είναι η καλύτερη σε όλους τους τομείς (ποιότητα, overclocking, layout, εμφανιση, ταχύτητα, εξοπλισμός, και κυρίως Bios). Τέλος δεν έχει φασαρίες με Jumeprakia, μπαίνεις στο Bios, κλειδώνεις το PCI στο 33 και τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπου στα 2100 είναι το όριο του Tbread σου με λογικό ρεύμα οπότε νομίζω ότι και με τα 166MHz - 170MHz ενός ΚΤ600 είσαι μια χαρά. Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι και περισσότερο ρεύμα από τα 1.85. Εκτός και αν σκοπεύεις να κάνεις την υπέρβαση και να τον ψήσεις. Τώρα το NForce2 είναι πολύ καλό για overclocking και extra επιδώσεις λόγο του PCI Lock και της εύκολης αλλαγής πολλαπλασιαστή που θα σου δώσει την ευκαιρία να πας εκεί που είσαι με π.χ. 210MHz FSB ( αν αντέξουν οι μνήμες ). Έχεις και το dual channel.

Άποψή μου. Αν κάνεις βαριές εργασίες στον υπολογιστή σου και σου χρειάζεται ένα extra 10% σε επιδώσεις χωρίς ουσιαστικά να αυξήσεις την ταχύτητα της cpu ( αλλαγή mobo δεν θα δώσει στον Tbread κατά την γνώμη μου περισσότερα MHz στο ίδιο Vcore ) ίσως να αξίζει το NForce2. Αν είσαι μια χαρά με fsb κάπου στα 170MHz και τον Tbread στα 2.100Mhz περίπου που είσαι τώρα πήγαινε για ΚΤ600.

Από εκεί και πέρα διάβασε τα manuals των μητρικών που σε ενδιαφέρουν και πάρε αυτή που θεωρείς ότι έχει πάνω της τον εξοπλισμό που χρειάζεσαι.

Υ.Γ. Πάντως αν έχεις μόνο μια μνήμη των 256ΜΒ/333MHz δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα NForce2. Δεν έχεις dual channel, δεν ξέρεις αν θα ανέβει ψηλά η μνήμη ώστε να κάνεις χρήση ψηλού fsb και αν επίσης πάρεις και δεύτερο dimm το οποίο δεν είναι πανομοιότυπο με το πρώτο σου μπορεί έτσι και αλλιώς σε dual channel να μην ανεβαίνει ψηλά. Μπορεί να βρεθείς με NForce2 Ultra 400, single channel και π.χ. 170MHz fsb. KT600 με λίγα λόγια + τις παραξενιές των NForce2….

Link to comment
Share on other sites

Τι το θες το kt600….

Αν θες via γιατί δεν παίρνεις το kt880. Έχει dual channel και απ’ ότι διαβάζω σε reviews έχει και pci lock ή έστω στο δίνει με ένα bios update. Το e-shop έχει την A7V880 με 73 € η οποία εκτός των βασικών ενσωματώνει S-ATA και Gigabit Lan. Αν και δεν πάω καθόλου την Asus αυτή νομίζω ότι είναι πολύ δελεαστική περίπτωση…

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σότο αλλά άμα ήθελανα πληρώσω τόσα θα έπαιρνα ABIT.

Ορθοντοξ με πιάνεις αδιάβαστο.Νόμιζα ότι έπαιζε μόνο το dual channel ως διαφορά.Όντως έχει και locked PCI οπότε έκλεισε!!!! 1000 θενξ μεν

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα αλλά δε θα την στήσω μέχρι αύριο.Βασικά μου κάνει εντύπωση που εκτός από τα 4 usb ports δίνει το καλώδιο με άλλες δύο-που βγαίνουν από PCI θύρα-ήδη σκέφτομαι πατέντες να βγάλω τις 2 έξτρα μπροστά.Γιγαμπιτ λαν(με Virtual Cable Tester),ινσταντ μιούζικ-παίζει μουσική χωρίς να ανάψεις το μηχάνημα-1,95vcore με overvoltage jumper(λυπάμαι προκαταβολικά για τον Τ-καρβέλι μου-...,...,...εντάξει μου πέρασε), επαναφορά BIOS από το cdrom της Asus(!!!).,4 θέσεις για ντιμμάκια,τρύπες γύρω από το socket

Μάλλον καλά θα τα πάμε και η τριετής εγγύηση κάτι λέει.Περισσότερα μόλις στήσω το φούρν...εεε το μηχάνημα εννοώ.

Once again ευχαριστώ ορθοντοξ που μου άνοιξες τα μάτια.Είχα εντελώς παρεξηγήσει το KT880 .Τα ξένα άρθρα που διάβασα είναι παραπάνω από ενθαρρυντικά.

Link to comment
Share on other sites

αφου αργησε να βγει στην αγορα......γεμισε ο τοπος nforce ...για λεγε ρε παλικαρι λεει τπτ το chipset ? εγω στο προτεινα μεσω πμ πιο πολυ απο περιεργεια να δω τι λεει σε clockarisma......πηγες και εσυ και το αγορασες?? τουλαχιστον εισαι επι πληρωμη beta tester η το αγορασες εθελοντικα...? πλακα σου κανω.....για πες μας πως παει

Link to comment
Share on other sites

Αν τερματίζει εκεί(εκεί ψηλα στον Υμηττό ,στα 227) μην περιμένετε να σας το πω εγώ . Όχι φέτος τουλάστιχον.Έχω Τ-καρβέλι 2000+(post week 39) και 256/333 από τη φθηνότερη μνήμη. Θα δω κυρίως αν πάει παραπάνω από πριν και θα ενημερώσω. Πριν ήταν στα 21ΧΧ σταθερά-καλοκαιριάτικα.

Πάντως το mobo φάινεται υπερ-πλήρες.Φτου φτου φτου να μη το ματιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ok.οπότε για να είμαι σίγουρος θα κατεβάσω και θα εφαρμόσω όλα τα ΒΙΟΣ πριν σας πω για σίγουρα.Θα μου φαινόταν λίγο χαζό για μια μητρική που δείχνει να στηρίζει τον υπερχρονισμό με τόσες λειτουργίες

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το 227 ισχύει.Επίσης δεν υπάρχει δυνατότητα για έξτρα ρεύμα στο τσίπσετ.Ακόμη δε βρήκα πουθενά δυνατότητα να ανεβάσω ασύγχρονα cpu και μνήμη.

Keep in mind ότι από το mobo δείχνει σα να έχει περάσει σίφουνας και να έχει αφαιρέσει στοιχεία.Ας πούμε θέση για fan(3pin),θέσεις για μόσφετ,και άλλα.Προφανώς δεν είναι απαραίτητα για την απρόσκοπτη λειτουργία της Mobo αλλά μπορεί εκεί να οφείλεται και το 227.Ενδέχεται η αντίστοιχη Πολυτελής έκδοση να τα περιέχει όλα αυτά.Και είναι κρίμα γιατί στην ουσία η άσους είναι σαν να λέει ότι μέχρι 227 πάει χωρίς παραπάνω ρεύμα-ίσως και χωρίς έξτρα ψύξη.Οπότε φανταστείτε πόσο άνετα θα μπορούσε να ανεβάσει μετά από τα 227!!!Επίσης το manual λέει για extra 12V connector στο mobo αλλά δεν υπάρχει ούτε στη μητρική αλλά ούτε και στη φωτογραφία του Manual κάτω από τη συγκεκριμένη φράση

Πέρα από αυτά που ελάχιστα με απασχολούν η μητρική είναι τώρα μία ευχάριστη έκπληξη.Πρόβλημα με σκληρούς-δεν ξέρω αν γίνεται πάντως έβαλα σκληρό φίλου ετοιμοθάνατο και παραλίγο να μου σκοτώσει και το δικό μου.Έκανε κάτι περίεργα σταμάτα-ξεκίνα και τα "μετέδιδε" και στο δικό μου!!!- με κράτησε για λίγο μακριά αλλά επανήλθα δημήτριος.Άστραψε και βρόντηξε η άσους με τον Τ--ψωμάκι Β,256/333 και ένα 330 τροφοδοτικό της πλάκας.Προγούμενο ρεκόρ 2240 με τέρμα ρεύματα(βιοσ) με φωτογραφική(ούτε καν screenshot).Τώρα μπήκα άνετα winblows με 12,5(locked)Χ188.Ξεκίνησα SuperPi αλλά κόλλησε στους 10 κύκλους.Μαχ ΣούπερΠ 1Μ 12,5 Χ184(εννοείται με όλα ρεύματα στο τέρμα.και πολλή αερόψυξη.Ψύκτρα μαμάς δυστυχώς!!!)

Το εξαιρετικό αυτής της μητρικής είναι κατά την άποψή μου ότι σε καμμία περίπτωση δεν προβληματίζεται να κάνει POST.Και 12,5 Χ200 δεν θα είχε πρόβλημα(βέβαια θα είχαν τα παραθύρια μετά,όπως και η μνήμη μου).

Με το ΚΤ600 που είχα πριν κάθε αλλαγή στο ΒΙΟΣ(σχεδόν) σήμαινε σίγουρα+απαραίτητα unplug&replug! Τώρα δεν έχει σημασία αν κόλλησαν τα παραθύρια ,αν έβαλες τρελά στο BIOS ή αν παίζεις ποδόσφαιρο με τη μητρική την ώρα του ποστ.Αυτή θα ποστάρει.

Λόγω της υπερβολικής ανάγνωσης των tutorials του James Bond(SeanKon) άρχισα να χρησιμοποιώ το πολύμετρο ακόμη και εκεί που δεν έχει εφαρμογή.Οπότε η χρήση του επί των mosfets ήταν βεβαία.

Παραθέτω λοιπόν τρία σετ μετρήσεων με μετρήσεις από το Asus Probe,και το πολύμετρο σε ηρεμία και φόρτο και τις ενδείξεις του BIOS με ταυτόχρονη πολυμέτρηση.

Σε παρενθέσεις το πολύμετρο.Το load = toast για αρκετά λεπτά

ΟΛΑ DEFAULT-AUTO(12,5x133)

Probe:12,288~12,352 (12,55), 4,945(5,09), 1,664(1,655)

Load: 12.608 (12.81) , 4.838(5.04), 1.648(1.673)

12.5X166@1,75Vcore

Probe :12.672 (12.75) 4.892(5.09) 1.824(1.922)

Load : 12.992 (13.18) 4.704(5.03) 1.808(1.866)

BIOS : 12.099~12.160 (12.46) 4.920~5.001(5.06) 1.708(1.848)

Από εδώ άλλαξα το overvoltage jumper που υποτίθεται ότι σου δίνει αντί για 1.65~1,85->1,75~1,95. Μπαίνοντας BIOs κατάλαβα ότι δεν είχε αλλάξει τις ενδείξεις.Η υποψία μου ότι μάλλον προσθέτω +0.1 σε κάθε BIOS ένδειξη ήταν ορθή οπότε προχώρησα σε άλλη μία μέτρηση(μη γελάτε όσοι το έχετε ξανασυναντήσει.!Εγώ δεν το ήξερα).

12,5Χ166@1.65(Bios+overvoltage=~1,75)

Probe :12.672(12.75), 4.892(5.09) 1.808(1.826)

Load : 12.992(13.16) 4.704(5.03) 1.792~1,808(1.854)

Bios :12.099~12.220(12.46) ,4.920~5.001(5.06) ,1.708(1.840)

Μετά κουράστηκα - βαρέθηκα και είπα απλά να βρω το max στα πρόχειρα.Φόρτωσα λοιπόν ρεύμα cpu+ram και βρήκα μέγιστο 1Μ Σούπερ Π 188Χ12,5.

Εκεί οι μετρήσεις ήταν ... χμμμμ για δείτε(μόνο πολυμετρήμένες+στο Βιοσ είχα δώσει 1,85 που με το overvoltage έφτανε -θεωρητικά το 1,95)

12V@13.05

5V@5.02

Κι εκεί που λέω όλα εντάξει άρα πόσο να έχει παέι το vcore σιιιιγά.

...

...

...

...

...

...Vcore=2,15.

Χαρές και πανηγύρια ο υποφαινόμενος-δε θα έρθει και το νεράκι με το mini bar.?!2.15 μόνιμα θα έχω!!!

Με λίγα λόγια

Για τα δικά μου δεδομένα η μητρική μαμάει.Μπορεί κάποια στοιχεία να λείπουν αλλά δεν είδα πουθενά να τα χρειάζομαι ως τώρα-τουλάστιχον.Στο κάτω κάτω της γραφής ο hipro δε θα κουραστεί φαντάζομαι να προσθέσει τα παραλειπόμενα αν καταστεί ανάγκη. Εδώ σκέφτομαι να του στείλω μήνυμα να τον ρωτήσω αν μπορώ να βρώ mosfets να τα κολλήσω εγώ.!(λέμε τώρα).

Είναι υπερπλήρης με 4 usb πίσω και άλλα δύο που σου δίνει καλώδιο και άλλα δύο που περισσεύουν.Raid sata,gigabit lan(με Virtual Cable Tester),4 dimms,AGP lock,Crash free bios,κτλ,κτλ ,κτλ.Επίσης τρία χρόνια εγγύηση(αλήθεια την εγγύηση τη μετράμε με χρόνια ή με RMA?!)

Μην ξεχάσω.Δίνει RAM 2.85 AGP 1.8

ΥΓ για τις φωτό.Μεγάλος ανεμιστήρας μπροστά 8άρης πίσω(ω! ναι έκανα τρύπα στη βάση της μητρικής)

Η προσπάθεια δημιουργίας τρυπών μπροστά για καλύτερη ψύξη του κουτιού σταμάτησε λίγα λεπτά πριν αποφασίσω να αφήσω το ένα πλαϊνό μόνιμα έξω!!!Αντί λοιπόν για ανεμιστήρες ,φώλιασε εκεί το καλώδιο με τα 2 Usb!!!

Τις καλωδιοταινίες τις έκοψα και τελικά βολεύουν πάρα μα πάρα πολύ καθώς έχουν γίνει πολύ πιο εύκαμπτες

Ο ανεμιστήρας που φυσάει τη GPU στερεώθηκε με βάση ένα άρθρο που είχα διαβάσει στο overclockers.com.Απλά δε χρησιμοποίησα όσους ανεμιστήρες χρησιμοποίησε εκείνος.Πάντως είναι πολύ εύκολο,σταθερό και αποδοτικό Mod .

Τα λαμπάκια μου(ήταν 5-6 αλλά αποδεκαστίστηκαν.Καίγονται εύκολα αλλά κοστίζουν 10-20 λεπτά)

Το Philips μου είναι πολύ έξω καθώς το εμποδίζει η μητρική να μπει πιο εσωτερικά στο κουτί.Συγκεκριμένα, η υποδοχή για το 20-πινο φυσάκι

post-112-1442173788,2575_thumb.jpg

post-112-1442173788,3085_thumb.jpg

post-112-1442173788,3829_thumb.jpg

post-112-1442173788,4259_thumb.jpg

post-112-1442173788,4756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.