Jump to content



παράξενο πρόβλημα cold boot...


dpresv

Recommended Posts

Η γκαντεμιά μου τελευταίως σπάει κόκκαλα...

αντιμεντωπίζω μεταξύ άλλων ένα κουφό πρόβλημα cold boot. Την πρώτη φορά που πατάω το κουμπί το πισί δεν ανοίγει κανονικά, δηλαδή ανεμιστηράκια δουλεύουν, δίσκοι-σιντιά γυρνάνε σαν τρελά αλλά... no post. Κλείνω και ξανανοίγω, με την δεύτερη φορά όλα κανονικά. Αυτό το είχα παρατηρήσει και με την dfi lanparty

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2367

και με την abit nf7-s που δουλεύω τώρα. Αρχικά νόμισα ότι ήταν πρόβλημα της dfi και αφού έκανα bios update και είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα νόμισα ότι έφταιγε η μητρική και την άλλαξα. και η abit όμως κάνει τα ίδια.

το παράξενο είναι ότι αν κλείσω το πισί και το ξανανοίξω αμέσως κάνει κανονικά psot, αν το αφήσω όμως κλειστό για λίγο (π.χ. 5-10 λεπτά και πάνω) θέλει πάλι 2 φορές να ανοίξει

επειδή θεωρώ απίθανο να χάλασαν δύο μητρικές μέσα σε λίγες μέρες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πείτε καμμία ιδεά για το τι μπορεί να φταίει...

αρχικά νόμισα ότι μπορεί να έφταιγε το ups αλλά και χωρίς αυτό τα ίδια κάνει.

μπορεί να φταίει το τροφοδοτικό (antec truepower 480W)? δεν το έχω δοκιμάσει προς το παρόν με άλλο psu.

οι μνήμες να φταίνε λίγο χλωμό, άλλωστε προσφάτως είχαν βγάλει ικανοποιητικό memtest.

πείτε καμμία ιδέα γιατί το σύστημά μου με έχει οδηγήσει στα όρια της παράνοιας... :070:

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικο συχνα ειναι η πηγη του κακου συνηθως ομως καμια φορα παιξει να ειναι και η μητρικη . Αφου ομως εχουμε αποκλεισει την μητρικη τοτε σκεψου για τροφοδοτικο ισως να το πιανει η εγγυηση του , γυρνα το ως ελλατωματικο . Αληθεια η 5 γραμμη ποσο σου δινει ?

Link to comment
Share on other sites

psu λεω και εχω... το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων των προβληματων (cold reset κλπ) απο εκει προερχονται . Συνηθως οταν ειναι λιγα watt. εσενα ομως ειναι 480 , κοιταξε με ενα αλλο για συγουρια

Link to comment
Share on other sites

τη δικιά σου γκαντεμιά που την βάζεις? μιλάμε με μας οι δίδυμοι πύργοι θα είχαν πέσει μόνο που θα τους κοιτούσαμε... ! :D

Χαλαρα!!!!! Η βασικα αρκει να ειχαμε βαλει τα πισι στο δικτυο του κτιριου! :098: :040: :033: :046: :046:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα παραμφερές πρόβλημα με ένα Levicom 400αρι που είχα δοκιμάσει στην Abit. Επειδή ήταν από μαγαζί γνωστού το γύρισα επιτόπου πίσω και αργότερα πήρα ένα ΤP 480W με το οποίο κάθε πρόβλημα εξαφανίστηκε και βέβαια αυτό έχω μέχρι σήμερα.

Γιατί δε δοκίμασες ένα άλλο τροφοδοτικό???Το πιο πιθανό είναι ότι φταίει αυτό....Μάλλον έχει ελατωματική κάποια γραμμή. Δοκίμασε με πολύμετρο ή άλλο τροφοδοτικό.

Τώρα βέβαια ελατωματικό Antec...? Μιλάμε για πολύ γκαντεμιά!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τα ιδια προβληματα ακριβως με ενα epox 8rda3+ οταν του εβαζα πανω ενα duron 1600 με athlon xp δεν ειχε τετοια προβληματα,επισης με ενα VNF3 στον a64 και ηταν προβλημα του bios με πανω απο 220 htt με νεοτερο bios λυθηκε το προβλημα,και τα δυο με enermax 465W με 12,04

στην +12.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα όντως ήταν το Psu, με το tagan του Sheik δούλεψαν όλα ρολόι με την πρώτη.

αξιοσημείωτο ήταν ότι το antec μου στον υπολογιστή του Sheik κολλούσε το σύστημα στην πρώτη οθόνη του bios, εκεί που δείχνει επεξεργαστή και μνήμες...

τέσπα, τώρα βοηθήστε με σας παρακαλώ να λύσω το καινούριο πρόβλημα που μου έχει παρουσιαστεί :

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=26312#post26312

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ΚΑτι παρομοιο εχει αρχισει να γινεται με το pc μου τωρα που πιασανε τα κρυα.

Οταν εχω κλειστο το pc ολη μερα και παω το απογευμα να το ανοιξω, παγωνει την ωρα που βγαζει την μπαρα στη μαυρη οθονη που φορτωνει τα windows.

Παω και καθομαι στο bios για μερικα λεπτα μεχρι να δω θερμοκρασια 25-26 και μετα μπαινει κανονικα.

Και να φανταστειτε δουλευω με ρευμα 1,54 vcore.Δηλαδη αν το ετρεχα στο deafault 1.4 τι θα εβλεπα??Δε θα περναγα τους 20 βαθμους?

Καμια αλλη λυση?Εγω σκεφτομαι μηπως να μην ανοιγω την αντλια της υδροψυξης μπας και ζεσταθει πιο γρηγορα ο opteron.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάει για cold boot δεν έχει να κάνει τίποτα με τη θερμοκρασία.. το ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία στο χρονικό διάστημα που μένει κολλημένο δε σημαίνει ότι περιμένει να ζεσταθεί…

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους καθυστερεί να ξεκινήσει και σίγουρα ένας από αυτούς δεν είναι η χαμηλή θερμοκρασία…

Έλεος αυτοκίνητο το κάναμε…

Όσο για το θέμα μάλλον το τροφοδοτικό είναι αλλά δε φταίξει ότι τα 480W είναι λίγα.. απλά μπορεί να τα έφτυσε από καμιά ανωμαλία ρεύματος ή ατέλεια κατασκευής…

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάει για cold boot δεν έχει να κάνει τίποτα με τη θερμοκρασία.. το ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία στο χρονικό διάστημα που μένει κολλημένο δε σημαίνει ότι περιμένει να ζεσταθεί…

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους καθυστερεί να ξεκινήσει και σίγουρα ένας από αυτούς δεν είναι η χαμηλή θερμοκρασία…

Έλεος αυτοκίνητο το κάναμε…

Όσο για το θέμα μάλλον το τροφοδοτικό είναι αλλά δε φταίξει ότι τα 480W είναι λίγα.. απλά μπορεί να τα έφτυσε από καμιά ανωμαλία ρεύματος ή ατέλεια κατασκευής…

Καταρχας κανεις λαθος που θεωρεις οτι δεν εχει καμια σχεση το αυτοκινητο με το pc.Tuning για το ενα, overclocking για το αλλο με κοινο παρονομαστη τη ζεστη.

Στο ενα πεφτουν τα αλογα, στο αλλο τα mhz.

ΚΑτι αλλο τωρα..Πες μου μερικους λογους που πιστευεις οτι δεν ξεκιναει το pc μου τωρα που επιασαν τα κρυα.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε εχουν cold bug οι Α64 αλλα κοντα στο 0 ή κατω απο το 0.Πιστευω και εγω οτι το τροφοδοτικο σου φταιει που δεν ξεκιναει το PC τωρα που κρυωσε ο καιρος.Ειχα ολα τα revision της Ultra D και κανενα δεν ειχε cold boot προβλημα και οσων φιλων απο οτι ξερω......

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το ένα είναι θερμική μηχανή και το άλλο ηλεκτρονικό κύκλωμα σου λέει τίποτα?

Ξέρεις πως λειτουργεί έστω ένα από αυτά? Τι ρολό παίζει η θερμοκρασία στη λειτουργία τους?

Τέλος πάντως δώσε λίγο καύσιμο στη cpu ή χαμήλωσε avance για να στρώσει ρελαντί.. μάλλον το παράκανες με τους αγρίους κεντροφόρους…

Πάντως είναι πιθανό να φταίει το τροφοδοτικό σου. Αλλά και πάλι όχι λόγω κρύου…

Πάντως για το θέμα του κρύου δοκίμασε να βάλεις καμιά θερμάστρα διπλά στο pc πριν το ανάψεις.. και πες μας αποτελέσματα… ειλικρινή plz

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το ένα είναι θερμική μηχανή και το άλλο ηλεκτρονικό κύκλωμα σου λέει τίποτα?

Ξέρεις πως λειτουργεί έστω ένα από αυτά? Τι ρολό παίζει η θερμοκρασία στη λειτουργία τους?

Τέλος πάντως δώσε λίγο καύσιμο στη cpu ή χαμήλωσε avance για να στρώσει ρελαντί.. μάλλον το παράκανες με τους αγρίους κεντροφόρους…

Πάντως είναι πιθανό να φταίει το τροφοδοτικό σου. Αλλά και πάλι όχι λόγω κρύου…

Πάντως για το θέμα του κρύου δοκίμασε να βάλεις καμιά θερμάστρα διπλά στο pc πριν το ανάψεις.. και πες μας αποτελέσματα… ειλικρινή plz

Καταρχην ειναι ε-κκεντροφοροι και οχι κεντροφόροι.

Δευτερον 1 λυση που βρηκα ειναι να ξεκινω το pc χωρις να αοιγω την αντλια.Ετσι ζεσταινεται πιο γρηγορα και αποφευγω τα πολλα restart που κανω τωρα αν ανοιξω απο την αρχη την αντλια.

Οσο για τα υπολοιπα χιουμοριστικα σου, εγω απλα ειπα οτι η ζεστη επηρεαζει ολα τα μηχανηματα χωρις να ειναι ιδιας τεχνολογιας.Δηλαδη ενα βιντεο που ειχα παλια που οταν ζεσταινοταν σταματαγε να παιζει σωστα, το κατατασσω διπλα στη cpu?Μαλλον δεν καταλαβες καλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.