Jump to content



To νεο home made tank μου...


varelasj

Recommended Posts

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Την επομενη φορά που μπορείς (ειτε) να χρησιμοποιησετε αυτο το ρακορ

Ειναι πλαστικο με παξιμάδι στις σωστές διαστάσεις και με δυο φλαντζούλες απο κατάστημα σιδηρικών -υδραυλικών κάνετε την δουλεια σας ομορφα και γρήγορα

post-503-1442173796,8946_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια και βαρεθηκα να βαζω καθε τοσο νερο στο προηγουμενο τανκ μου γιατι ηταν ανοιχτο αποφασισα να φτιαξω ενα το οποιο να ειναι κλειστο!!! Βρηκα ενα πολυ ωραιο ταπερακι και ανοιξα τρυπες και εβγαλα 2 ρακορ! Το ενα 3/4 και το αλλο 1/5 της ιντσας γιατι η αντλια μου ειναι eheim οποτε ηθελα να ειναι καταληλλο για αυτη!!! Και ιδου μετα απο αρκετο κοπο και μονωση με σιλικονη ειναι ετοιμο και δουλευει κανονικοτατα χωρις διαρροες!!! Τα ρακορ δε φαινονται καλα λογω σιλικωνης...

ΥΓ: Για οσους το επιχειρισουν θα χρειαστει να περασουν αρκετες φορες σιλικονη και να το τεσταρουν αρκετες φορες για τυχον διαρροες...

ΥΓ2: Τα πανια απο κατω ειναι απο τα τεσταρισματα ακομα δεν τα εχω βγαλει...

Sorry, αλλα αισθητικα δε μου αρεσει καθολου... :086:

ειδικα εκει με την σιλικονη πολυ πασαλειμα ... :017:

Link to comment
Share on other sites

To ξερω οτι απο εμφανιση δεν ειναι και τρομερο αλλα τι με νοιαζει δε θα το παω σε καμια γκαλερυ... Παντως δουλευει αψογα!!! Τωρα για την σιλικονη δε γινοταν αλλιως εκανα τεστ παρα πολλες φορες και ειχε διαρροη οποτε περαστηκε αρκετες φορες μεχρι να μην εχει καθολου γιατι το συστημα μου δουλευει 24/7! Τωρα που θα ερθει και η dsl αστα να πανε! Τεσπα τουλαχιστον δεν εχω το φοβο διαροης... :D:D:D και ουτε γεμιζω συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φενεται θα φτιαξω τανκ πριν της υδροψυκτης ωρας μου just to show you how it's done!:D:D:D:D

E φτιαξε να το εχεις να το βλεπεις... (και να μην εχεις watercooling να το βαλεις :110: :110: :110: :044: :044: )

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλα αισθητικα δε μου αρεσει καθολου... :086:

ειδικα εκει με την σιλικονη πολυ πασαλειμα ... :017:

[κακια] Συμφωνω,κανα μικροτερο δεν μπορουσες να βρεις?παραειναι μεγαλο,με bong μοιαζει,αλλα αμα σ'αρεσει,δεν μου πεφτει λογος [/κακια]

Link to comment
Share on other sites

Varelasj εύγε παιδί μου, μπράβο... Μπορεί να γ.%&σες το τάπερ της μαμάς αλλά το κατάφερες...

Ξέρεις, βλέποντας το tank σου, θυμήθηκα εκείνα τα κρασιά της ένωσης πεζών, που είναι σε χάρτινη συσκευασία με έτοιμη κάνουλα χωρίς σιλικόνες και άλλα μαραφέτια... τώρα τελευταία δεν τα πολυβλέπω μήπως τα καταργήσανε;...

Link to comment
Share on other sites

Varelasj εύγε παιδί μου, μπράβο... Μπορεί να γ.%&σες το τάπερ της μαμάς αλλά το κατάφερες...

Ξέρεις, βλέποντας το tank σου, θυμήθηκα εκείνα τα κρασιά της ένωσης πεζών, που είναι σε χάρτινη συσκευασία με έτοιμη κάνουλα χωρίς σιλικόνες και άλλα μαραφέτια... τώρα τελευταία δεν τα πολυβλέπω μήπως τα καταργήσανε;...

Ελα ντε? Παντως για το τανκ ειδα σε ολο το σπιτι ενα ενα τα ταπερακια και οταν ειδα αυτο ειπα στη mother μου 'Κλαψτο' .... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να εβαζες την κολλα των υδραυλικων. Ειναι μια γκρι με σφουγγαρακι μεσα που γινετε πετρα μολις στεγνωσει (σε 10 λεπτα). Εγω τετοια βαζω στα τανκς.. Ξερω οτι παιδευτηκες με την σιλικονη...αλλα να ξερεις οτι θα χασει σε κανα μηνα το πολυ :(

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να εβαζες την κολλα των υδραυλικων. Ειναι μια γκρι με σφουγγαρακι μεσα που γινετε πετρα μολις στεγνωσει (σε 10 λεπτα). Εγω τετοια βαζω στα τανκς.. Ξερω οτι παιδευτηκες με την σιλικονη...αλλα να ξερεις οτι θα χασει σε κανα μηνα το πολυ :(

Για πες και πως τη ζηταμε γιατι απο οτι λες θα χρειαστει και μην ψαχνω τελευταια στιγμη... :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο με λενε...

βασιλη ξερω γιατι μπερδευτηκες :) (ο λογαριασμος δεν ειναι δικος μου, τι εγινε οκ? :) )

Απο συνεταιρισμο υδραυλικων. Αν πεις κολλα για σωληνες θα σου δωσουν ενα βαζακι που η ταπα εχει ενα σφουγγαρακι. Με το σφουγγαρακι αυτο βαζεις την κολλα.

εδω σε ενα τανκ που ειχα φτιαξει παλιοτερα... δεν φαινεται πολυ καλα ομως...

Το συγκεκριμενο τανκ εχει σπειρα μεσα με -30 και δεν χανει... :003:

post-118-1442173798,0693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα λεει ο unseen ειναι κολλα για pvc και ειναι για pvc σωληνες αποχετευσεων,λιωνει το πλαστικο και γινετε ενα......λερωνει ομως ρε παιδι μου και αν δεν εχετε σκοπο να το βαψετε δεν λεει....εγω δεν βαζω κολλες και λοιπα.μονο σωστο ρακορ και λαστιχακι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.