Jump to content



Αγορα 939. Αξιζει? Συμβουλες


spresv

Recommended Posts

Αν μπείτε σε κανα Αμερικάνικο site πχ newegg και δείτε τιμές θα καταλάβετε οτι τα Ελληνικά μαγαζιά τα κοπανάνε υπερβολικά πολύ! Δεν ειναι δυνατό η τιμή σε euro να είναι ακριβότερη απο αυτή σε δολάρια, αφού όλοι ξέρουμε οτι το euro είναι πιο δυνατό νόμισμα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

μην ξεχνας και το ΦΠΑ.

επισης το γεγονος οτι ειναι λογικο τα αμερικανικα καταστηματα να πετυχαινουν καλυτερες τιμες.

οποτε σαν χοντρικος κανονας, αν η τιμη σε Ε ειναι περιπου ιδια με την τιμη σε $, τοτε θεωρειται λογικη.

παντως στην Ελλαδα τελικα υπαρχουν καλα μαγαζια αλλα υπαρχει προβλημα με την ΟΚΤΑΒΙΤ

τουλαχιστον 2 καταστηματα εφαρμοσαν αμεσως τις τελευταιες μειωσεις τιμων (αλλο περισσοτερο και αλλο λιγοτερο) και δεν προσπαθησαν να τις καρπωθουν για τον εαυτο τους.

Ομως υπαρχει προβλημα με τους 939 στα 90nm

Ενω εχουν κυκλοφορησει εδω και καιρο, και στο εξωτερικο φαινεται να υπαρχουν σε αφθονια, στην ελλαδα ακομα τιποτα.

Προσωπικα περιμενω τοσο καιρο για τον 3200+ και εχω κανει ενα σωρο τηλεφωνα στα καταστηματα, αλλα κι αυτοι δεν εχουν ιδεα.

Τελικα, πηρα τηλ στην Οktabit και μου ειπαν οτι δεν ξερουν αν και ποτε θα ερθει, αλλα δεν βλεπουν τιποτα στα χαρτια τους και δεν βλεπουν να γινεται κατι μεσα στο Νοεμβρη.

Αυτο μου την εδωσε εντελως γιατι περιμενα τοσο καιρο για να το αγορασω απο εδω (e-shop ή mgmanager).

Απο το Πλαισιο παλι, που κανει δικες του εισαγωγες, δεν εχουν ιδεα ως συνηθως.

τελικα αναγκαστηκα να τον παραγγειλω απο εξω.

Δεν ξερω ποσο υπευθυνα ηταν αυτα που μου ειπε η κοπελα απο την ΟΚΤΑΒΙΤ και δεν θελω να παρω κανενα στο λαιμο μου,

και μετα απο καμμια βδομαδα να εμφανιστουν και στην ελλαδα, στις καλες τιμες που κανουν εδω.

Αλλα το αναφερω για οποιον δεν αντεχει αλλο, σαν κι εμενα :003:

Link to comment
Share on other sites

Τον παρηγειλες τελικα? Με γειες! Απο που?

Και παρεπιπτοντως και οι 2 "μικροι" 90ρηδες φτηνηνανε κι αλλο...http://www.overclockers.co.uk/acatalog/AMD_64_Bit.html#acp_2d096_2dam

Αξιζουν τα 50 ευρω διαφορα για τον 3200+?????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :003:

ναι, απο εκει το παραγγειλα.

αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα και ανησυχω

Your order has been sent to our warehouse but not yet printed.

If your order remains in this state for several hours there may be an out of stock item delaying your orders progress.

οταν λες οτι και οι 2 μικροι φτηνηνανε, αλλα αν αξιζουν τα 50 για τον 3200+ ,

τι εννοεις, δεν το καταλαβα?

οτι συμφερει καλυτερα ο 3000+ ή ο 3500+ ? :003:

αν λες για τον 3000+ , δεν ειναι ετοιμοπαραδοτος (ελπιζω να μην με κοροιδεψαν οτι ο 3200+ ειναι)

αλλα το κυριοτερο ειναι οτι ο 9 ειναι παρα πολυ μικρος πολ/στης και θα σε περιορισει πολυ

ηδη ο 10 ειναι λιγο ζορικος :003:

τεσπα, αν κανεις ειναι πολυ πιεσμενος, ο 3000+ εχει τελεια τιμη :003:

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι πωλητες των προμηθευτων δεν ξερουν και πολλα για αφιξεις μοντελων κλπ οτι τους λεει το κομπιουτερ. Και εμενα τα ιδια μου λεγανε για τους 939 και μετα απο 4-5 μερες βλεπω στον καταλογο Amd 3500+ s939 τοσα € . Τι να πεις....

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν αξιζουν τα 50 ευρω για τον 3200+ σε σχεση με τον 3000+.

Δεν παρηγειλα ακομα αλλα με βαλατε σε σκεψεις.

Μαλον θα παιξω λιγο τις καθυστερησεις για να παρω τελικα 3200+ και ανω.

Link to comment
Share on other sites

δεύτερον : που θα βρεις ΒΗ5? αν λιμπίζεσαι τις δικές μου ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!!

Ναι ρε Σταυρο ασε τις στον αδερφο σουν να δουλευουν 2.6Volt στα 200! Αφου ο κακομοιρης χρειαζεται σφιχτα timings για τα fuel cells!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα διαφωνω για μικρους πολλαπλασιαστες μια κι η AMD εχει κλειδωμενους προς τα πανω τους επεξεργαστες προτιμω μεγαλους για να κανω περισσοτερες δοκιμες. :031:

Οποτε παει κι 9Χ, 9.5Χ κ.ο.κ.

Συμφωνω οτι δυσκολευει το overclock οχι οτι συμφωνω με το 9x αυτο λεω και στο υπολοιπο post....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Σταυρο ασε τις στον αδερφο σουν να δουλευουν 2.6Volt στα 200! Αφου ο κακομοιρης χρειαζεται σφιχτα timings για τα fuel cells!!

Σωστα....Θα παρω του e-shop. ****το τελειωσαν κιολας οι 256. Και εστειλα και μαιλ και μου ειπαν οτι δεν ειναι οι Α. Ιδιεw με του μητσου πρεπει να τανε. Δωστες ρε γκει Μητσο και θα σου φερει ο θειος 2χ256 TwinMos να τις τρεχεις 200.:D

Link to comment
Share on other sites

εγω τι να σου πω? :003:

Your order has been despatched

(Click on the link to track your order)

-----

Your item with reference *** is currently progressing through our network for delivery abroad.

:055:

ελπιζω να τον εχω παρασκευη τον 3200+ αλλιως θα φαω τα λυσακα μου το ΣΚ :003:

τα ιδια λεμε ολοι (Thorlite, SeanCon) : παιρνεις οσο πιο μεγαλο αντεχει η τσεπη σου για να σε βολευει ο πολ/στης

ο 11 θα σε βολεψει στα σιγουρα, ο 10 εξαρταται απο τι σκοπους εχεις (μαζι και τι μνημες, ψυξη κλπ),

ο 9 ειναι ο πιο στριμοκ*λος μεν :040: , αλλα παλι εξοικονομεις και σημαντικο ποσο.

προσωπικα ειπα τα εξης:

με τον 10 δεν θα εχω προβλημα να "τερματισω" (για τα δικα μου δεδομενα) τη cpu, με την εννοια οτι δε θα με κοψει η μητρικη,

οι μνημες που θα βαλω ετσι κι αλλιως δεν ανεβαινουν και θα τις τρεχω χαμηλα, οποτε καλυμενος ειμαι.

με τον 3000+ θα θες 266 ΗΤΤ για τα 2400, 277 για τα 2500 κοκ

μπορει να αρχισουν προβληματα απο τη μητρικη εκει.

επισης ειναι σχεδον σιγουρο οτι αν εχεις φτηνο cpu, δεν θα εχεις ακριβες μνημες :003: για να πανε κι αυτες εκει ψηλα...

αν παλι δε σκας ιδιαιτερα, μπορει τα 50Ε να ειναι καλυτερα απο 50-100ΜΗζ :003:

παντως γενικα σαν πωλησεις πιστευω οτι ο 3200+ εκει γυρω απο τα 200Ε θα ειναι το best seller, κι απο κοντα και ο 3000+

και ο 3500+ θα σαρωσει στην επομενη μειωση

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με πεισατε. Θα παω για 3200+. Με την msi k8 neo2 (την wireless εκδοση) και μνημη για κανα μηνα με τη μουφα που ειμαι τωρα. Μετα βλεπουμε.

230+150

Edit

Αν και σκεφτομαι και το αλλο.....Αν και δεν εχω καλη εμπειρια απο τις gigabyte...Απ οτι λενε οι nf3 ειναι καλοι overclockers...Και μπορω να την παρω σε καλη τιμη απο φιλο χωρις να τα πληρωσω ολα μαζι....Τι λενε οι πιο εμπειροι????

Link to comment
Share on other sites

Για την gigabyte 939 εχω δει και καλα και κακα σχολια στο xtreme και σε αλλα forum κυριως κακα απο οτι θυμαμαι ασταθες vcore λενε οι ποιο πολλοι......

Τωρα δεν εχω χρησιμοποιησει κι ολας απο οτι διαβαζω..

Link to comment
Share on other sites

EΛΕΟΣ

εχω στα χερια μου τον 3200+ και δεν εχω μητρικη !!!

οι MSI εχουν εξαφανιστει, το e-shop με κρεμασε κανονικα, μου χαν πει ολα ωραια και καλα, και ολη την Παρασκευη περιμενα το courrier, και τελικα επρεπε να παρω εγω τηλεφωνο για να μαθω οτι εχει ελλειψη και δεν ξερουν ποτε θα ερθει.

τωρα εχω σαλταρει, τι να κανω?

παιζει και να τη βρω απο γνωστο σε καλυτερη τιμη οταν ξαναερθει.

να περιμενω να ξαναερθει?

να παρω αλλη με μιση καρδια για να βαλω αμεσως επανω τη cpu?

μεχρι και να πουλησω τη cpu για να τα ξαναπαρω πακετο σκεφτομαι.

αι σιχτηρ :013: :013: :013:

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.