Jump to content



Αγορα 939. Αξιζει? Συμβουλες


spresv

Recommended Posts

Θελω τη γνωμη σας για αγορα καινουριου CPU μητρικης. Σκεφτομαι τον 3000+ Winchester και μαλον την Asus AV8. Οχι ημιμετρα 754.

Ο 3000+ εχει 205 απο overclockers και απ οτι ειχα δει στο anand παει 2600 με αερα αν δεν κανω λαθος.

Η Asus εχει 140 απο e-shop και απ οτι λεει και ο Thor του βγηκε καλη.

Τι λετε? βιαζομαι πολυ?

Σημειωτεον οτι η αγορα θα γινει σε κανα μηνα τουλαχιστον. Περιπου με τις αρχες του καινουριου χρονου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Βασικα περιμενε λιγο και οταν ειναι να παρεις βλεπεις.. μπορει να εχουν αλλαξει διαφορα ως τοτε. Παντως προς το παρον ο 3500+ εχει πεσει αρκετα και ισως συμφερει σαν αγορα.. (ειχε 380 και τωρα εχει φτασει 295 αν θυμαμαι καλα στο e-shop) Δες και αυτον.. Για μητρικες δε τα χω ψαξει αλλα καλυτερα να πας σε nforce 4 θα ελεγα.. κατα τα αλλα δεν εχω ακουσει κακα λογια για την a8v :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σας ελεγα να περιμενετε μεχρι τον ιανουαριο με nf4 dfi,οπου σιγουρα θα εχουν πεσει οι τιμες κ στις cpu κ θα εχουν ερθει κ πιο κοντα κ τα tccd chips για καλυτερα αποτελεσματα...!

Link to comment
Share on other sites

Με τον ΧΡ στα 2300MHz και εφόσον αυτά είναι με απόλυτα σταθερό σύστημα νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα να περιμένεις να κυκλοφορήσουν ευρέος οι .90

Διαφωνώ πάντως ότι 295€ είναι καλή τιμή. Όπως διαφωνούσα και στο παρελθόν για τους Intel. Είναι ακριβή αγορά και μόνο αν είναι απολύτως αναγκαίο να μεταβείς σε τέτοια πλατφόρμα δικαιολογείται.

Επίσης το 2600 με αέρα στα σίγουρα θα έλεγα ότι είναι πάρα πολύ αισιόδοξο. Με τα reviews εδώ και εκεί είδαμε τι μπορούμε να περιμένουμε από τους νέους Α64, αλλά δεν μπορούμε να πούμε 100% με σιγουριά ότι θα έχουμε και 2600 στο χέρι με αέρα. Και 295€ είναι πολλά για να πούμε μετά " ΦΤΟΥ!!!! Μάπα κομμάτι.... "

Link to comment
Share on other sites

2200 σε everyday.....Και εχι αρχισει να μου σπαει τα νευρα τωρα τελευταια.

Μπαι δε γουει δεν εδωσε κανεις σημασια στις τιμες και τα μοντελα που ειπα μαλον...

Μιλαμε για τον 3000+ Winchester στα 90nm και στα 205 εουρος...Γιαννη πιθανον εχεις δικιο αλλα και με τους xp ετσι δεν εγινε? Και με τους mobile? Οσο και να περιμενεις δεν προκειται να σου βγει το stepping ου θες 100%. Παιρνεις και τα ρισκα σου.

Το μονο που μαλον αξιζει να περιμενω ειναι nf4 αλλα αν ειναι καμια διαστημικη...να λειπει...

Κατι ελεγε ο Thor οτι οι 939 αντιπαθουν τα bh-5...Is it true?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Στηβ... μαζεψε τα λεφτα σου και οταν με το καλο παραβαρυνει η τσεπη σου, τοτε ξαναρωτας....

Για να αγορασεις σε ενα μηνα υπολογιστη, ειναι ψιλομουφα να ρωτας απο τωρα.

Αν εισαι αποφασισμενος για ανβαθμιση, γενικα ειναι καλο τσιπακι και επιπλεον δεν φαινεται να αξιζει κατι αλλο αυτη τη στιγμη...οποτε και να θελεις δεν προκειται να παρεις κατι αλλο :)

Mobo περιμενε και μαζεψε τα γκα-φρα

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για τον 3000+ Winchester στα 90nm και στα 205 εουρος...Γιαννη πιθανον εχεις δικιο αλλα και με τους xp ετσι δεν εγινε? Και με τους mobile? Οσο και να περιμενεις δεν προκειται να σου βγει το stepping ου θες 100%. Παιρνεις και τα ρισκα σου.

Το μονο που μαλον αξιζει να περιμενω ειναι nf4 αλλα αν ειναι καμια διαστημικη...να λειπει...

Κατι ελεγε ο Thor οτι οι 939 αντιπαθουν τα bh-5...Is it true?

Πιο φτηνος δεν επρεπε να ειναι αυτος ο 3000+??

Γυρω στα 170 τον περιμενα, με 200-220 τον 3200+. Εκτος κι αν ειναι μεσα μεταφορικουμπες...

Δεν ειναι οι 939 που αντιπαθουν τις BH5, αλλα οι εκαστοτε μητρικες παιζει να εχουν ασυμβατοτοτες. Στο xtreme, MSI 939 παιζει μια χαρα με ΒΗ5 και booster.

Link to comment
Share on other sites

@spresv

Βασικά δεν έχεις άδικο. Και 205€ για 90nm αυτή την εποχή μπορεί να είναι καλή αγορά.

Πάντως σχετικά με τα NForce. Και εγώ παλιά έλεγα NVidia all the way για διάφορους λόγους. Και τα benchmarks τα ίδια μου λένε. Αλλά όταν θέλω 2-4 λεπτά για αντιγραφή αρχείου 2Giga από σκληρό σε σκληρό και στον ξάδερφό μου ο Duron700 με 384MB SDRAM σε VIA KT133 + 686B θέλει 45sec ένα έχω να πω. Ή δεν ξέρω να στήνω λειτουργικό ή υπάρχει κάποια ασυμβατότητα στο hardware μου ή τελικά η VIA έχει πολύ ποιο καλά chipsets από ότι νομίζουμε. Τα ίδια μου λέει και ο JimmyFox καιρό τώρα. Ότι τα VIA τελικά σε real life applications είναι αρκετά καλύτερα.

Αφού είναι πάντως να μεσολαβήσει 1 μήνας.... ψάξε το.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τωρα που το ξανασκεφτομαι....NF4 δεν παιζει και pci-x και δεν εχω καμια απολυτως ορεξη.....μαλον μεχρι το τελος του μηνα θα το τσιμπησω. Θα περιμενω να δω αν θα πεσουνε και καθολου....

@john_dr: Οποτε ολα συνιστουν στην αγορα του πακετου που ειπα.....Και αφου δουλευει και το pci-lock....

Link to comment
Share on other sites

η τιμη του 3000+ που λες ειναι πολυ ακριβη και δε συμφερει.

Σε ενα μηνα λογικα θα πρεπει να εχουν ερθει ελλαδα και με τα ιδια λεφτα θα παιρνεις 3200+

αυτη τη στιγμη που υπαρχουν καλες μητρικες 939 ΑGP, εστω και λιγες :003:

το nf4 δεν θα ειναι τιποτα παραπανω απο nf3 με PCI-E και ισως και με προβληματα ανωριμοτητας (ακουγονται φημες)

το μονο πραγματικο εξτρα ειναι το SLI που αργει ακομα πιο πολυ (και δεν συμβαδιζει και με την κατηγορια τιμης που παιζεις :003: )

οποιος εχει καρτα AGP δεν αξιζει να περιμενει μητρικη. αρκει τοσο που περιμεναμε για επεξεργαστη.

αν παλι, θα περιμενει ετσι κι αλλιως τις γιορτες και σκοπευει να παρει πακετο cpu+mobo+vga, τοτε ναι, καλυτερα pci-e

σε 1 μηνα παντως δε πιστευω να εχεις διλληματα, θα ειναι ευκολη η αποφαση :040:

Link to comment
Share on other sites

ελα μου ντε !?!

εχω ρωτησει "παντου".

ολο απο βδομαδα σε βδομαδα λενε, κανεις δεν ξερει.

παντως κι εγω δε θελω να παρω απ'εξω, προτιμω να περιμενω λιγο ακομα να το παρω απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έχω παραγγείλει απο τον new egg με143 ευρά! και τον περιμένω την Τετάρτη, έχω ήδη παραλάβει την καλύτερη μνήμη ΟCZ 3200 platinum EL rev2 (φτάνει FSB 280-300 σε 1-1) και τη μητρική ΜSI K8N NEO2 platinum τα οποία θα μπούν σε ένα modified watercool της Koolance και αναμένονται τρελά overclocking

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.